Folgen
-
V tokratni oddaji podkasta Ni nam vseen je gostja Tjaša Franko, ena od ustanoviteljic društva Endozavest. Namen društva je ozaveščanje javnosti o endometriozi ter povezovanje, medsebojna podpora in celosten pristop k tej bolezni. Žensko reproduktivno zdravje je še vedno v družbi tabuizirano, določeni pristopi stroke pa popolnoma neprimerni za potrebe oseb.
Tjaša bo v tokratni epizodi predstavila endometriozo, hormonsko odvisna, vnetna, benigna in kronična bolezen. Pogostost bolezni ni znana, ocenjujejo pa, da prizadene 10–15 % žensk v rodnem obdobju; precej pogostejša je pri bolnicah, ki se soočajo s težavami z zanositvijo, in sicer do 50 %, ter pri bolnicah s kronično medenično bolečino, pri katerih endometriozo navajajo v 70‒80%.
Če potrebuješ pomoč društva, se lahko na njih obrneš tukaj.
-
V tokratni epizodi podkasta "Ni nam vseen" bosta Sara Svati Sharan in Domen Perovšek spregovorila o samoorganiziranih študentskih menzah ter o problematiki trenutnega stanja študentske prehrane in bonov.
Z januarjem je študentsko populacijo presenetil dvig cen študentskih obrokov. Ravno to je bil povod, da so se študenti in študentke organizirali in začeli na lastno pest pripravljati obroke in tako nase prevzeli breme reševanja problematike, katero bi sicer morali nasloviti državni organi.
Vabljeni_e k poslušanju!
Gosta: Sara Svati Sharan in Domen Perovšek
Februar, 2023
-
Fehlende Folgen?
-
Ste vedeli_e, da Ljubljana gosti najstarejši festival LGBT filma v Evropi?
Ustanovljen je bil leta 1984 in velja tudi za najstarejši mednarodni filmski festival v Sloveniji.
V svoji dolgi zgodovini je odigral pomembno vlogo na področju socialnega osveščanja o LGBTQ+ skupnosti in tudi danes se ta temeljna naloga festivala ni spremenila.
Letos se bo že kar 38. festival odvijal med 10. in 18. 12., možno pa si bo ogledati ogromno število celovečercev in kratkih filmov iz vseh koncev sveta.
O festivalu in filmih, ki si jih bo mogoče ogledati smo se pogovarjali s Suzano Tratnik, selektorico in sodelavko festivala LGBT filma.
Več o festivalu si lahko preberete na spletni strani: https://www.lgbtfilmfest.si/
Gostja: Suzana Tratnik
Vodi: Katja Gajgar
December, 2022
-
Ustvarjalcem_kam podcasta Ni nam vseen se pogovori in posledično destigmatizacija duševnega zdravja zdita izrednega pomena, zato smo tokrat v goste
povabili Nino Rituper in Leo Figelj, študentki psihologije in članici Društva študentov psihologije Slovenije.
Tema duševnega zdravja se jima nikakor ne zdi tuja, saj sodelujete v projektu »Kako si?« - projektu vezanem na dan duševnega zdravja, ki letos poteka že petnajsto leto zapored. Tokratni slogan oz. naslov pa se glasi »Kako si? Usklajeno z duhom in telesom.«
Vabljeni k poslušanju!
Še nekaj uporabnih virov:
Kako si? - http://kakosi.si/o-projektu/
Spletna stran L'MIT, zbranih je nekaj informacij o tem kam se lahko obrneš, če se znajdeš v stiski: https://www.lmit.org/za-mlade/svetovni-dan-dusevnega-zdravja-2021.html
-
Leto 2022 je bilo razglašeno za Evropsko leto mladih.
Evropsko leto mladih bo v ospredje postavilo glas mladih, s tem pa številne plati življenja mladih od izobraževanja, zaposlovanja pa vse do dobrega počutja, njihove samozavesti in zdravja, kulturnega udejstvovanja in iskanja rešitev za izzive prihodnosti.
Zvok mladosti je osrednji dogodek za mlade, ki je potekal v Ljubljani 27. 5. 2022. Tudi mi smo se udeležili dogodka in organizatorje in mladinske organizacije povprašali kaj pripravljajo za mlade v tem letu ter kakšnim aktivnostim se mladi lahko pridružijo v lokalnem okolju. Zanimalo pa nas je seveda tudi kaj o Evropskem letu mladih mislijo mladi ter česa si želijo.
-
24. aprila 2022 bodo v Sloveniji potekale redne državnozborske volitve.
Zato smo tokrat v goste povabili NIKO PODAKAR – študentko Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, ki se ukvarja z volilnim in parlamentarnim pravom; trenutno pa vodi tudi precej delavnic, ki mlade spodbujajo k aktivni participaciji in udeležbi na volitvah.
Vabljeni k poslušanju!
-
V tokratni epizodi podcasta smo govorili o prekarnem delu.
Pogovarjali smo se s Hano Radilovič iz Gibanja za dostojno delo in socialno družbo.
Vabljeni k poslušanju!
-
V novi epizodi podcasta "Ni nam vseen" gostimo zagovornike za pravičnejši nepremičninski trg v Sloveniji.
Neregulirano področje nepremičninskega trga spravlja mlade v še bolj negotov položaj, nas sili v slabe življenjske pogoje ter nam preprečuje osamosvojitev.
Današnji gostje jemljejo navdih za svoje delovanje prav iz stanovanjske problematike. Z nami so sociolog Klemen Ploštajner in umetniški kolektiv Kvadratni meter.
-
V novi epizodi podcasta "Ni nam vseen" smo govorili o duševnem zdravju mladih med korono.
Trenutna epidemija koronavirusa prinaša velike spremembe v naše vsakdanje življenje. Poleg nenehnega spremljanja novic in sledenja zadnjim spremembam raznih odlokov, ta čas prinaša tudi veliko negotovosti glede prihodnosti in sprememb v medsebojnih odnosih.
Med najbolj prizadetimi in pogosto prezrtimi pa so prav mladi.
Raziskava NIJZ-ja o vplivu pandemije covida-19 na življenje ljudi je največ težav pri duševnem zdravju zaznala ravno pri mladih ljudeh, starih od 18 do 29 let.
Zato smo se v tokratnem podcastu pogovarjali s tremi mladimi – Irino, Tamaro in Denisom - ter jih povprašali o njihovem doživljanju trenutne situacije.
Kam se obrniti, če se srečuješ z duševno stisko:
Tom telefon: 116 111 Deluje vsak dan od 12.00 do 20.00. Kadarkoli jim lahko napišeš tudi e-pošto na [email protected] ali se oglasiš v njihovi spletni klepetalnici: https://www.e-tom.si/stopi-v-stik/ UNICEF Slovenija: 031 510 200 Če ne veš, na koga se obrniti, lahko pokličeš na to številko, ki bo do nadaljnjega UNICEF-ova “telefonska” varna točka, vsak dan od 9.00 do 17.00. Klic v duševni stiski: 015209900 Klic deluje v okviru UPK Ljubljana. Svetovalci Klica v duševni stiski so izobraženi za delo z ljudmi in še posebej usposobljeni za pogovor z ljudmi, ki razmišljajo o samomoru. Na pomoč lahko pokličete ne glede na vzrok vaše stiske. Pokličete lahko vsako noč med 19.00 in 7.00 zjutraj. Telefon za psihološko podporo prebivalcem ob epidemiji COVID-19. Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 24 ur na dan, vse dni v tednu, strokovno pomoč nudijo izkušeni psihologi, psihoterapevti in drugi strokovnjaki s področja duševnega zdravja. S telefonom želijo zagotoviti dostopno podporo ljudem, ki se v času epidemije in z njo povezanih kriznih ukrepov soočajo z različnimi stiskami. Če se znajdeš v stiski, lahko od ponedeljka do petka med 10.00 in 17.00 pokličeš na številko 041 662 132, kjer se ti bo oglasila mobilna psihosocialna svetovalka Mladih zmajev, lahko pa tudi pišeš na [email protected] ali v klepetalnico: https://www.facebook.com/mladizmaji/ LEGEBITRA: 030 361 281 Za LGBTQ+ mlade, ki so se znašli_e v stistki, ker nimajo varnega domačega okolja. Ponujajo pomoč pri urejanju situacije in iskanju možnih rešitev. Pokličeš lahko vsak delovnik med 9.00 in 17.00 ali pa jim pišeš na e-poštni naslov [email protected]. PSIHOSOCIALNA SVETOVALNICA: Psihosocialna svetovalnica za študentke in študente ter zaposlene je namenjena vsem, ki se soočate z različnimi situacijami (na področju medosebnih odnosov, študija, …). Več informacij lahko najdeš: https://www.pef.uni-lj.si/894.html?utm_medium=email&utm_source=newsletter_553&utm_campaign=kaj-lahko-naredim-zase-v-teh-negotovih-casih Mladinski centri v Ljubljani izvajajo programe za mlade in so vam na voljo z različnimi aktivnosti ter v kolikor potrebujete pomoč ali svetovanje: https://www.mrezaljubljana.si/ -
V tokratnem podcastu smo govorili o poti k življenju brez odpadkov oz. v angleščini zero waste.
Kot vsi vemo plastika predstavlja velik del modernega življenja. Ampak če je bila 60 let nazaj dojeta kot čudežni in poceni material, je danes postala sinonim za globalno krizo onesnaževanja. Že če se malo zamislimo in opazujemo svoje vsakodnevne navade, bomo kaj kmalu ugotovili, da nas ustvarjanje odpadkov spremlja na vsakem koraku.
Če želimo ohraniti naš planet vsaj približno takšen kot ga poznamo danes, moramo prav vsi začeti zmanjševati svoje potrošniške navade. A dobra stvar tu je, da čisto vsak izmed nas lahko naredi nekaj v to smer.
To lahko potrdi tudi današnja gostja Jana Miklavčič ozdravljena strastna nakupovalka, ki sedaj poizkuša živeti življenje s čim manj odpadki. Najdete jo lahko tudi na FB skupini JAZ – NA POTI DO MANJ ODPADKOV, kjer deli video vsebine ter informacije na temo “zero oziroma less waste”.
Svoje znanje pa z vsemi, ki želijo prispevati k ustvarjanju svetlejše prihodnosti našega planeta, veseljem deli tudi na raznih predavanjih.
Link:
https://www.facebook.com/groups/manjodpadkov.lesswaste
-
This time the podcast was recorded in Berlin. We spoke with Paco Pennino, who came to Berlin five years ago as a European Voluntary Service Volunteer (EVS).
Paco stayed in Berlin after one year of volunteering, as Berlin offered him many different opportunities that he did not find in Italy.
Paco shared with us everything he faced when he moved to Berlin, why he thinks mobility projects are a great way to start exploring a new city and what he advises anyone who wants to volunteer for a month or even a year. He also shared with us his view of the city of Berlin and what opportunities the city offers.
More information about the European Solidarity Corps mentioned by Paco in the podcast can be found on the following website:
https://europa.eu/youth/solidarity/young-people/about_en
If you are also thinking about volunteering abroad, the Volunteering Projects taking place within European Solidarity Corps - ESC are a great opportunity!
For more information, you can also contact the ŠKUC Info Center, [email protected].
Enjoy listening to our podcast!
The podcast "Ni nam vseen" is supported by the European Solidarity Corps. -
Tokratni podcast smo snemali v Berlinu. Pogovarjali smo se z Pacom Penninom, ki je v Berlin prišel pred petimi leti kot prostovoljec Evropske prostovoljske službe ali bolje poznane kot EVS.
Paco je po enem letu prostovoljstva v Berlinu ostal, saj mu je Berlin ponujal veliko različnih priložnosti, ki jih v Italiji, ni našel.
Paco je z nami delil s čim vse se je soočil, ko se je preselil v Berlin, zakaj meni, da so projekti mobilnosti odličen način za začetek spoznavanja z novim mestom in kaj svetuje vsem, ki si želite za kakšen mesec ali celo leto na prostovoljsko delo v tujino. Z nami je delil tudi svoj pogled na mesto Berlin ter kakšne možnosti mesto ponuja.
Več o Evropski solidarnostni enoti, ki jo Paco omenja v podcastu, lahko najdete na naslednji spletni strani:
https://europa.eu/youth/solidarity/young-people/about_en
Če tudi sami razmišljate o tem, da bi se odpravili na prostovoljstvo v tujino so Projekti prostovoljstva, ki potekajo znotraj ESE odlična priložnost!
Za več informacij se lahko obrnete tudi na Info center ŠKUC, [email protected].
Vabljeni k poslušanju!
Podcast "Ni nam vseen" podpira Evropska solidarnostna enota.
-
V tokratnem podcastu smo govorili o prostovoljstvu.
Pogovarjali smo se z Niko, ki je prostovoljka pri Društvu Parada ponosa in ji je prostovoljstvo res fajn.
Poslušajte kaj nam je povedala in zakaj priporoča prostovoljstvo tudi vam.
Če bi se tudi sami radi podali v prostovoljske vode je na voljo veliko možnosti.
Poglejte si portal Evropske solidarnostne enote, se registrirajte in si poglejte prostovoljske priložnosti v tujini in v Slovenij.
Link: https://europa.eu/youth/solidarity_sl
V poletnih mesecih pa se lahko pridružite prostovoljstvu v različnih organizacijah. Slovenska filantropija - Združenje za promocijo prostovoljstva je izdala katalog poletnih prostovoljskih aktivnosti za mlade. Prelistajte ga!
Link: https://www.filantropija.org/2021/06/16/katalog-poletnih-prostovoljskih-aktivnosti-za-mlade-2/
Podcast "Ni nam vseen" podpira Evropska solidarnostna enota.
-
V tokratnem podcastu smo govorili o Festivalu Parada ponosa, ki je nosil naslov Uprimo se zatiranju.
Pogovarjali smo se z Jadry Kokot, ki je zaposlena pri Društvu Parada ponosa.
Pogovarjali smo se o letošnjem festivalu, o solidarnosti ter o tem kako mladi sodelujejo pri organizaciji in izvedbi festivala.
-
Tokrat smo na podcastu govorili o lažnih novicah ali fake news in njihovem vplivu na mlade osebe. Lažne novice so oblika novic, ki je sestavljenja iz namernih dezinformacij, ki se širijo preko različnih komunikacijskih kanalov, zadnje čase smo jih pogosto zasledili na socialnih omrežjih.
Zanimalo nas je zakaj nastajajo in kdo jih pogosto producira ter kako sploh prepoznamo lažne novice.
Pogovarjali smo se s Katarino Bulatović, novinarko portala Oštro ter urednico spletnega portala Razkrinkavanja.si ter Dali Regent, predsednico Društva za praktično filozofijo.
-
V tokratnem podcastu smo s tremi mladimi govorile o kulturi in umetnosti znotraj Avtonomne tovarne Rog ter Avtonomne cone Metelkova. Zanimalo nas je kaj avtonomni prostori pomenijo mladim, zakaj so takšni prostori nujno potrebni tako za mlade kot za mesto kot celoto ter jih povprašali kaj same ustvarjajo ali so ustvarjale znotraj teh prostorov.
Pridružite se nam in slišali boste mnenje treh oseb, ki so v avtonomne cone vključene neposredno, v njih delujejo in ustvarjajo. Ne zamudite tudi kaj ti prostori pomenijo njim ter na kakšen način so napadi na te odprte prostore prizadeli njihovo ustvarjanje.
-
V prvem podcastu Ni nam vseen smo govorili o solidarnosti.
Mlade smo povprašali kaj njim pomeni solidarnost, na kakšne načine jo prakticirajo sami ter ali menijo, da so mladi deležni solidarnosti v času epidemije covid-19.
Pogovarjali smo se s tremi mladimi, Ano, Nuri in Alexom, ki so nam iskreno in brez dlake na jeziku povedali kaj si o stvareh mislijo oni.