Episodes
-
Stříž končí, Bradáčová nastupuje. Velká výměna v čele Nejvyššího státního zastupitelství je tady. Proč k ní dochází zrovna teď? A jakou roli v tom sehrál ministr spravedlnosti? To všechno objasní Marie Veselá z domácí redakce Českého rozhlasu, která se věnuje dění v justici. Ptá se Matěj Skalický.
-
„Fotografie je umění, ale má u části české veřejnosti punc média, které je všude rozprostraněné. Denně jsme vystavováni stovkám tisíců vizuálních zpráv. Mé zkušenosti hlavně ze zahraničí jsou i v tom, že fotografie má obrovskou hodnotu,“ říká fotografka a vizuální umělkyně Markéta Kinterová. Pořádá Fotograf Festival, učí na FAMU a mj. vede Fotograf Magazine.
-
Missing episodes?
-
Češi – mírně řečeno – větrné energii nefandí. Česko je totiž spolu s Maltou na naprostém chvostu žebříčku zemí Evropské unie v oblasti jejího využití. Zatímco v Německu pokrývají větrníky skoro třetinu produkce elektrické energie, v Rakousku je to asi 12 procent a rychle je staví i Polsko, kde vítr vyrábí asi desetinu spotřeby elektřiny. U nás je to ale jen pouhé procento.
-
Jaký přínos by mohly mít změny, které chce prosadit Lenka Bradáčová po nástupu do čela Nejvyššího státního zastupitelství? Podaří se jí zefektivnit systém státních zastupitelství? Jakou měrou se mohou na rozsahu ničivých požárů na západním pobřeží Spojených států podílet změny klimatu? Co přispívá k tomu, že se je nedaří uhasit? A jak se zatím měsíc po pádu Bašára Asada jeví režim, který zavádějí noví islamističtí vládci Sýrie?
-
Bude předseda SPD Tomio Okamura zbaven poslanecké imunity a stíhán pro podezření z rasismu? Jakou diskusi lze očekávat? A může mu kauza pomoct v předvolební kampani? „Soudě podle toho, jak k tomu přistupuje Tomio Okamura, ta diskuse v únoru bude žhavá. Včera měl tiskovou konferenci, kterou si uzmul pro sebe, uzmul si ji k další propagandě,“ komentuje zakladatelka a ředitelka organizace In Iustitia, právnička Klára Kalibová.
-
Ukrajina zvládá třetí válečnou zimou jen s vypětím všech sil a vedení země žije v nejistotě ohledně toho, co se změní, až se do Bílého domu vrátí Donald Trump. „Vzhlíží k té změně zahraniční politiky s nadějí, protože ta dosavadní sice byla k Ukrajině vstřícná, pokud jde o materiální pomoc, ale na bojišti nepřinesla výsledek. Očekávají, že Trump svou vizí míru skrze sílu dosáhne aspoň minimální změny,“ přibližuje Jakub Landovský, šéf středoevropské pobočky Aspen Institute.
-
Izrael obnovil jednání s palestinským teroristickým hnutím Hamás o propuštění rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy. Jednání jsou nepřímá. „Když Hamás provedl ten útok 7. října 2023, velká část Gazanů si byla jistá tím, že to, co se stalo, pro ně bude mít velice špatné důsledky,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. Upozorňuje ale, že o útoku mají obyvatelé Gazy jiné informace než západní svět.
-
Mark Zuckerberg, majitel technologického gigantu Meta, vlastníka Facebooku a Instagramu, nebýval žádný Trumpovec. Naopak. Podporoval demokraty, zasazoval se o vstřícný přístup k migrantům a jeho Facebook dokonce zrušil Trumpovi účet po nechvalně známém útoku na Kapitol před čtyřmi lety. To, aby výroky exprezidenta dále nepodněcovaly násilné projevy jeho přívrženců. Dnes je to zcela jiný člověk.
-
Měli by si zásahy Elona Muska do své politiky nechat Němci líbit? A je to vůbec důležité? To jsou otázky, které vyvolal Musk svojí veřejnou podporou strany Alternativa pro Německo, a to necelé dva měsíce před volbami.
-
Jaká je teď situace v zemích skupiny V4 – resp. Visegrádské skupiny –, která byla svého času s velkou slávou založena, ale dnes by, jak se zdá, mohla ze dne na den skončit? Způsobeno je to do značné míry tím, že „středoevropská čtyřka“ působí dost nesourodě. Všímá si toho i Hlas Ameriky, který shromáždil řadu postřehů právě z tohoto prostoru.
-
Změnit to má nový projekt Národního ústavu duševního zdraví. Jakou metodu výzkumníci vymysleli? Fyzička, kvalitní jídlo a spánek, to jsou základy zdravé duše. Jak se v dnešní době daří nejen mladým lidem udržovat psychické zdraví? Brněnští vědci vyvíjejí elektronický antigenní test nejen na pohlavní nemoci. Výsledky by mohl přes aplikaci posílat rovnou lékaři. Celý výzkum je zatím v počátečním stadiu. Moderuje Renata Kropáčková.
-
Dodržel Stanjura rozpočet? Jsou důležitější otázky. Igor Stříž umožnil předčasnou výměnu nejvyššího státního zástupce. Políbit prsten jako Zuckerberg. Roztříštěná V4 může dál komplikovat situaci Ukrajiny. Zasahuje Musk nepřípustně do německé kampaně? Populisté jen vyplňují uvolněný prostor.
-
Proč se školské odbory vymezují proti chystané změně v systému financování nepedagogických pracovnic a pracovníků? Mohly by Spojené státy po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu skutečně použít i vojenskou sílu ve snaze získat kontrolu nad Grónskem a panamským průplavem? A co nejzajímavějšího je k vidění na nejvýznamnějším technologickém veletrhu v Las Vegas?
-
Přeměna velkých ústavů na menší komunitní zařízení a služby pro lidi s handicapem je pomalejší, než by bylo potřeba, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na akci Noc důstojnosti. „Je potřeba opustit starý způsob, který není jenom vázaný na ústavy,“ navrhuje pro Český rozhlas Plus předsedkyně Jednoty pro deinstitucionalizaci Terezie Hradilková. „Je to proces, který je nákladný,“ reaguje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.
-
Společně přepadávali a loupili a společně málem i zemřeli. Jack Rackham neboli Calico Jack se plavil okolo Bermud, Baham a u souostroví Západní Indie. V roce 1718 se dal do služeb anglického krále a drancoval španělské lodě. Seznámil se s Anne Bonnyovou a na palubu přizval i další ženu. Obě prý byly v akci brutálnější než muži... Po slavné dvojici Rackhama a Bonnyové dodnes zůstala jen legendární vlajka, po staletí symbol všech pirátů.
-
Nejde už tvrdit, že by to nebyl trend. Čím dál častěji se na evropských politických scénách rodí neblahá situace, kdy kontrolu nad politickým vývojem získávají takzvaní populisté. Důvodem, proč se tak děje, nemusí být nutně jen jistá politická šikovnost přetáhnout na svoji stranu mnohdy i rozumné a přemýšlivé voliče.
-
V prosinci loňského roku zrušil rumunský Ústavní soud tamní prezidentské volby, jejichž první kolo vyhrál příznivec krajní pravice a outsider voleb Calin Georgescu. Za jeho raketovým vzestupem stála mohutná kampaň na sociální síti TikTok nepřímo spojovaná s Ruskem. Jak snadná je manipulace s voliči na sociálních sítích? A proč by měly zpozornět i ostatní státy EU? Analytik Josef Šlerka připomene ještě okolnosti referenda v Moldavsku a prozradí zájmy Elona Muska v Německu.
-
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) splnil očekávání. V minulém roce dodržel plánovaný schodek a opět o něco zmenšil sekyru, kterou uvnitř státních financí vyrobila vláda Andreje Babiše (ANO). Tak to říká premiér Petr Fiala (ODS) a v jistém ohledu má pravdu. Snižování schodku sice nepokračuje nějakým úplně dravým tempem, ale ve srovnání se zeměmi v okolí, konkrétně s Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem a Polskem to je lepší, protože deficit v minulém roce přece jen klesl.
-
Přijel do Kremlu, jednal s Putinem, překvapil Evropu, naštval Zelenského, zmizel v zahraničí, našli ho ve Vietnamu. Mise Moskva a Robert Fico. Pozoruhodná výprava, o které nikdo pořádně nic neví. Téma pro bývalého slovenského ministra zahraničí Rastislava Káčera. Ptá se Matěj Skalický.
- Show more