Episodes
-
Co te nasze dzieci robią w internetach? Jesteśmy uzależnieni, przyklejeni do telefonów, bezmyślnie scrollujemy, tracimy czas – tak często mówią o sobie młodzi, powtarzając zasłyszane od dorosłych narracje. Czy rzeczywiście tak jest? Z czym mamy największy problem i co najtrudniej nam zrozumieć, jeśli chodzi o media cyfrowe? Na te pytanie próbuje odpowiedzieć Karol Jachymek, medioznawca i autor książki „Z nosem w smartfonie”, będącej swego rodzaju przewodnikiem po cyfrowym świecie.
„Ta książka wyszła w trudnym momencie, gdy niepokoje i strachy wobec technologii są na tyle silne, że jest ona obwąchiwana i może być traktowana jako kontrowersyjna.” – mówi Karol Jachymek. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Karoliny Oponowicz.
-
Skąd u Macieja Siembiedy fascynacja Agathą Christie? Czym może się skończyć strach przed lataniem i poszukiwanie biletów na najdroższy pociąg świata? Jak autor „Orientu” zdobywał wiedzę o Chinach niedostępnych dla turystów i o tajemnicach chińskich triad? Dlaczego zaklęcie „Gdynia” otwiera w Szanghaju wszystkie drzwi? O tym wszystkim, a także o nowej pracy Jakuba Kani, miłości do drugoplanowych bohaterów, depresji i o tym, co ma wspólnego cierpliwość z potęgą Chin, Maciej Siembieda rozmawia z Martą Korycką. Na deser zaś fragment powieści „Orient” czyta Mariusz Bonaszewski.
-
Missing episodes?
-
Mnie w tej książce wzięło wszystko. Byłam kupiona już przy tytule, ale to, co sprawiło, że bardzo chciałam ją przetłumaczyć to to, że autor ma fenomenalną kontrolę nad zdaniem. To jest kontrola absolutna. Ten gość pisze bardzo, bardzo długie, często dość zawiłe frazy, ale w żadnym momencie nie czujesz, że zdanie, myśl, ciągnie jego. Pisze tak, bo może i robi to naprawdę doskonale.
O fenomenie brawurowej, ironicznej powieści Joshuy Cohena „Rodzina Netanjahu” z Agą Zano, jej tłumaczką, rozmawia Paweł Goźliński. O przyjemnościach i największych wyzwaniach pracy nad przekładem. Do czego może się przydać znienawidzona semiotyka logiczna? Jak przełożyć idiom autora? Jakie pożytki płyną z głębokiego uważnego czytania i czy można się go nauczyć? O odpowiedzialności za tłumaczonego autora, a także o tym, co jest najgorsze w pracy tłumaczki/-a. I wreszcie, dlaczego warto przeczytać „Rodzinę Netanjahu” - spoiler alert: powieść jak świetny serial! Ma głębię, literackie rozkminy, a do tego jest piekielnie zabawna i aktualna.
-
Ile w życiu zależy od szczęścia? Czym jest odwaga cywilna, a czym odwaga w górach? I wreszcie, gdzie leży granica intymności w opisywaniu życia prywatnego bohatera biografii – zastanawiają się Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, autorzy książki „Kurczab. Szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” w rozmowie z Martą Korycką, szefową serwisu kultura.gazeta.pl.
„Jano” podróżował po świecie, wspinał się po najwyższychgórach, ale całe życie spędził w jednopokojowym mieszkaniu z mamą, na warszawskiej Pradze. Jego osiągnięcia w szermierce i wspinaczce są nie do przecenienia - 17-krotny Mistrz Polski, olimpijczyk, o którym jednak mało kto słyszał. Dusza towarzystwa, podobno skradł serce Wandzie Rutkiewicz,ale sam wolał mężczyzn. Nigdy nie ukrywał swojej tożsamości płciowej, choć z pewnością w zmaskulinizowanym górskim świecie nie ułatwiało mu to życia. W prowadzeniu wypraw narodowych konkurował z Andrzejem Zawadą. Człowiek o dużej skromności, którego życiorysem można obdzielić wiele postaci.
-
O pustkę, mechanizmy wypartej pamięci, a także pożytki z czytania i łażenia, które zapoczątkowały książkę „Kongo w Polsce” pyta jej autora – Maxa Cegielskiego – Paweł Goźliński. Korzenie tej opowieści tkwią w dojmującej pustce zimowych Bieszczad i czytaniu o ludności ukraińskiej, rusińskiej, bojkowskiej, po której nie ma już żadnego śladu – mówi Max Cegielski. „Kongo w Polsce” jest medytacją w drodze, reporterskim i eseistycznym palimpsestem. Jakie warstwy się na niego składają? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
-
Czy autorzy przekładów książek dla dzieci są osobamipoważnymi? Na co mogą sobie pozwolić w tekście i jak unikają dziaderstwa, tłumacząc książki dla młodych czytelników?
Jarek Westermark i Aleksandra Szkudłapska to nadwornitłumacze Stuarta Gibbsa w Polsce. Dzięki ich talentowi i pracy tysiące polskich dzieciaków (i ich rodziców) zaczytuje się w porywających książkach z serii SZKOŁA SZPIEGÓW oraz BAZA KSIĘŻYCOWA ALFA.
W rozmowie z Karoliną Oponowicz zdradzają nie tylko tajniki warsztatu translatorskiego, ale też wątki zkolejnych części serii, na które tak bardzo czekamy.
-
Ewa Wilczyńska sprawie zbrodni miłoszyckiej poświęciła wiele lat i do tej pory nie przestała nad nią pracować. Wszyscy słyszeliśmy o sprawie Tomasza Komendy, oskarżonego o brutalny gwałt i zabójstwo piętnastoletniej Małgosi, skazanego, a następnie uniewinnionego. W książce „Dziewczyna w czarnej sukience” Ewa Wilczyńska naświetla tę historię jak nikt dotąd, przybliżając wszystkie niuanse tej jednej z najbardziej skomplikowanych spraw kryminalnych, pozwala zrozumieć, dlaczego wciąż w prostej, wydawałoby się zbrodni, kryje się tyle znaków zapytania.
-
„Większość z nas niesie w sobie jakiś cień i jeżeli go sobie w którymś momencie nie oświetlimy, to ten cień tam po prostu będzie.” O przemocy i jej zatajaniu, o bagażu traum, ucieczce i wyzwoleniu Grażyna Plebanek w rozmowie z Agatą Passent - specjalną gospodynią w Poczytawszy z „Madmuazelką”, nową powieścią Grażyny Plebanek, w roli głównej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
-
Co było najbardziej zaskakujące podczas rozmów z mamami z ponad 90 krajów na świecie? Czym jest wypalenie rodzicielskie? W jakich krajach system pomaga matkom? Z jakich powodów kobiety decydują się na cesarskie cięcie? Gdzie kończy się obowiązek, a gdzie zaczyna nadmierna kontrola? Co łączy wszystkie mamy na świecie? O macierzyństwie, rodzicielstwie, wyborze bezdzietności, różnicach i podobieństwach związanych z byciem mamą i wychowywaniem dzieci w różnych krajach z autorką książki „Mamy do pogadania” rozmawia Ewa Winnicka. Fragment książki czyta Kamilla Baar.
-
Dlaczego sen jest taki ważny i jak o niego zadbać? Czy książka edukacyjna może być zabawna i niepoważna? Albo na odwrót – czy porywająca przygodówka może mieć walory edukacyjne? I co z tym wszystkim ma wspólnego kurz? Między innymi o tym Karolina Oponowicz rozmawia z Bogusiem Janiszewskim, autorem książki „Kurzol. Gdzie się podział sen?” (il. Nikola Kucharska) oraz Joanną Salbert, psycholożką z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Rozmowę kończy fragment audiobooka „Kurzola” w wykonaniu Dawida Dziarkowskiego, Anny Ryżlak, Ewy Abart i Moniki Chrzanowskiej.
-
Jakimi kryminalnymi tropami podąża Julia Łapińska? Co jest jej sekretną bronią? Od czego zaczyna pisanie swoich powieści? Gdzie szuka inspiracji? Jakie trudne tematy porusza w swoich książkach? Czy proza gatunkowa jest dla niej ograniczeniem czy wyzwaniem? W jaki sposób kreuje swoich bohaterów? Z autorką „Czerwonego Jeziora”, za które otrzymała nagrodę za Kryminalny Debiut Roku 2022 i „Dzikich psów” rozmawia Paweł Sajewicz. Fragment „Dzikich psów” czyta Karolina Gorczyca.
-
Jak to się stało, że magister teologii napisał książkę rolną? Dlaczego postanowił wynieść się z miasta i prowadzić gospodarstwo? O sekretnym życiu drobiu, wyższości obory nad siłownią, a także tęsknocie za pierwotną samowystarczalnością, pragnieniu powrotu do wsi z czasów dzieciństwa i życia w naturze opowiada Tomaszowi Kwaśniewskiemu Marcin Wójcik, reporter „Dużego Formatu” i autor książki „Gęsiego. Z miasta na wieś”. Na zakończenie rozmowy niespodzianka dla najodważniejszych słuchaczy i czytelników książki Marcina Wójcika!
-
Paulina Reiter jako redaktorka „Wysokich Obcasów” poznaje mnóstwo historii niezwykłych kobiet. Co takiego miała w sobie Krystyna Chojnowska- Liskiewicz, że Reiter postanowiła właśnie o niej napisać książkę? Czym było dla niej spotkanie z żeglarką? Po co kapitanka zabrała ze sobą w rejs dookoła świata jedwabne chustki? Wreszcie, dlaczego opowieść o niej jest dziś tak aktualna? Oto wątki z rozmowy Karoliny Oponowicz z Paulą Reiter, autorką książki "Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo" w najnowszym odcinku Poczytawszy. Na zakończenie rozmowy fragment książki w wykonaniu Marii Seweryn!
-
Jak się czuje autorka fenomenu wydawniczego podczas pisania nowej książki? Czy Natalia de Barbaro ma swoje pisarskie rytuały? Jak wyobraża sobie czytelniczki swoich książek? Co sądzi o kategorii "rozwój", do której trafiły w księgarniach jej "Czuła przewodniczka" i "Przędza"? Jaka jest historia mandali z kwiatów i nici, która znalazła się na okładce jej nowej książki? Wreszcie, czy jej książki są też dla mężczyzn? O tym wszystkim z Natalią de Barbaro rozmawia Karolina Oponowicz. Na zakończenie rozmowy fragment audiobooka "Przędzy" czyta Maja Ostaszewska.
-
Skąd dzisiejsze nastolatki mają wiedzieć, kim zostaną w przyszłości? Zwłaszcza w czasach, gdy mają przed sobą zawody, które obecnie jeszcze nie istnieją. Czego możemy się nauczyć od bohaterów książki – naukowców, artystów, sportowców, przedsiębiorców? Oni również kiedyś mieli naście lat, dopiero odkrywali swoje talenty, podejmowali pierwsze decyzje życiowe - nie zawsze oczywiste. To bohaterowie z krwi i kości, którzy musieli pokonać wiele przeciwności losu, wykazać się odwagą i determinacją, by odnaleźć swoją drogę zawodową.
O poszukiwaniu pomysłów na siebie, sile pasji i wiary w siebie z Yvette Żółtowską-Darską, autorką książki „Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” rozmawia Karolina Oponowicz.
-
Dlaczego każdy, kto przeczytał książkę Anny Mierzyńskiej mówi, że to lektura obowiązkowa? Czy dezinformacja to temat, który dotyczy nas wszystkich, nawet jeśli nie zajmujemy się polityką? Kto i po co rozprzestrzenia fake newsy? Na czym polega codzienna praca specjalistki od dezinformacji i co ma ona wspólnego z pracą detektywa? O tym wszystkim z Anną Mierzyńską, autorką książki "Efekt niszczący" rozmawia Karolina Oponowicz.
-
Dlaczego Adam Wajrak jeździ do Arktyki na wycieczki, a nie na wyprawy? Jak wyglądała jego arktyczna garderoba przed trzydziestoma laty? Czego dowiedział się o sobie przeglądając stare notatki podczas pisania "Na Północ"? Co go najbardziej zaskoczyło, a co zasmuciło w czasie pierwszej podróży na Spitsbergen? Wreszcie, jakie przygody znajdą się w kolejnym tomie jego lodowej trylogii? O tym wszystkim Adam Wajrak opowiada Karolinie Oponowicz. Fragment książki „Na Północ. Jak pokochałem Arktykę” czyta Roch Siemianowski.
-
Jak to się stało, że Maciej Siembieda, który, jak sam przyznaje, ma ręce do fortepianu (ale przenoszenia) uczynił muzyczną zagadkę osią swojej najnowszej powieści? O jakim zespole muzycznym autor „Kołysanki” wie wszystko i komu to zawdzięcza? Czy bohater Siembiedy – Jakub Kania - zdołał dowiedzieć się o Aramie Chaczaturianie – wybitnym rosyjskim kompozytorze będącym wysłannikiem NKWD na Opolszczyznę – więcej niż on sam, kiedy po raz pierwszy zobaczył Chaczaturiana na zagadkowej fotografii z 1945 roku? Kim tak naprawdę był „diabeł z Rudy”, odludek tragicznie oszpecony i okaleczony przez swoich wrogów? Dlaczego pałac w Kopicach zbudowano na planie białego pentagramu? To nie są zagadki z książek Dana Browna – to wątki sensacyjnej, opartej na faktach „Kołysanki”, o której z Maciejem Siembiedą w tym wydaniu „Poczytawszy” rozmawia Paweł Goźliński. Wstrząsający prolog powieści czyta Mariusz Bonaszewski.
-
Potrzebujesz dawki dobrej energii? Szukasz motywacji do zmiany na lepsze? Posłuchaj rozmowy z Ireną Wielochą - siedemdziesięciolatką, która jest Kobietą Zawsze Młodą! W rozmowie z Karoliną Oponowicz Irena Wielocha opowiada, jak doszło do tego, że na emeryturze została entuzjastką zdrowych nawyków, modelką i instagramową influencerką. Jak wreszcie postawić na siebie i ułożyć swoje życie od nowa, bez względu na wiek? Jak sprawić, żeby przysłowiowa „szklanka" była zawsze pełna? I dlaczego nie warto czekać ze zmianami do emerytury? - Dziewczyny, jesteście ważne! - mówi Irena Wielocha i na swoim przykładzie pokazuje, jak czerpać z życia garściami. Fragmenty książki „Kobieta zawsze moda" czyta Ewa Konstanciak.
-
Debiutancka powieść Niny Igielskiej elektryzuje wielowymiarowością i metafizycznością. Autorka w rozmowie z Pawłem Goźlińskim mówi o nawiązaniach literackich, które pobrzmiewają w książce m.in. o „Lolicie” Nabokova oraz o rzeczywistości Me too, snuje też rozmyślania nad przeniesieniem powieści na deski teatru wzorem Yasminy Rezy.
- Show more