Episodes
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je o jazyku. Zajímá vás, čemu z češtiny už nerozumí mladí a co nikdy nepoberou starší? Pozvali jsme lingvistu Ondřeje Bláhu, který nám fascinujícím způsobem vysvětlil, jak se to s vývojem jazyka má. Víte třeba, že některé výrazy, které mladí používají, mají kořeny v národním obrození? A z druhé strany: Požerou nakonec anglicismy češtinu? A byla by ji vůbec škoda? Jako bonus samozřejmě generační spor o přechylování, generická maskulina, či debata o tom, proč jsou čeština a polština navzájem směšné a jak to souvisí s návštěvou zoologické zahrady.
-
Missing episodes?
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Německo už v neděli čekají předčasné volby, favoritem je starý známý blok CDU/CSU, ale hodně dobře podle všeho dopadne krajní pravice. Co nastane potom? To uslyšíte v Ranním brífinku HN.
-
Proč europoslanec Tomáš Zdechovský tak razantně podporuje Ursulu von der Leyenovou, když ji Češi rozhodně nemají v lásce? A když on sám ji původně odmítl volit? Mluvíme i o tom, že výrazné omezení nelegální migrace může být blíž, než se nám zdá. Nebo o tom, čím Zdechovského naštval Ondřej Houska a co vidí úplně jinak než Michal Půr. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Lékaři si loni v květnu v Česku poprvé vyzkoušeli operaci tříselné kýly přes satelitní most. Chirurgie “na dálku” může mít v budoucnu využití při válečných konfliktech či přírodních katastrofách. “Chirurgie se dnes velmi specializuje, ale v krizové situaci musíte umět celou medicínu, protože tam jste na spoustu úrazů úplně sám. Na to je ideální, když s vámi při operaci někdo je, třebaže tisíce mil daleko,” vysvětluje ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Václav Masopust. Klíčovou roli však technologie bude hrát i ve vzdělání lékařů. “Bude to vynikající věc pro výuku. Já jsem kvůli tomu musel objet svět, ale dokážu si představit, že do budoucna to nebude potřeba. Lidé budou součástí operace na druhé straně světa a mohou se s chirurgem poradit, proč daný úkon zrovna dělá,” říká Masopust, který byl spolu s Markétou Vršeckou z brněnské Univerzity obrany hostem podcastu.
-
Perex free verze: Ve finančních kruzích vypukla ostrá diskuse kolem poplatků podílových a pasivních fondů a roli finančních poradců. David a Martin se proto podívali, proč je debata tak vyhrocená a co nám říká o situaci na trhu. Řeší také, co by měl splňovat dobrý finanční poradce. Celý díl naleznete na https://herohero.co/moneypenny nebo https://moneypenny.gazetis.to/
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes si zavěštíme, jak dopadnou volby v Německu, co to bude znamenat pro Evropu a pro nás. Nezapomeneme ani na to, jak se na výsledku projeví podpora současné americké administrativy protisystémové Alternativě pro Německo. Já jsem Petr Honzejk a naším expertem na německy mluvící země Tomášem Procházkou si o tom popovídám hned po několika byznysových zprávách.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Hypomonitor České bankovní asociace potvrdil, že poptávka po hypotékách zůstala silná i v lednu letošního roku. Banky a stavební spořitelny poskytly nové hypotéky za 18,7 miliardy, k tomu klienti refinancovali hypotéky za 3,9 miliardy korun. Průměrná sazba hypoték klesla téměr neviditelně a to o dvě setiny procentního bodu na 4,78 procentního bodu. Co se dá očekávat letos a jak se změní ceny hypoték a bytů? Nejen o tom v Ranním brífinku HN s hlavním analytikem České bankovní asociace Jaromírem Šindelem.
-
Donald Trump naivně vydal Ukrajinu i naši bezpečnost Putinovi a ještě v Evropě podporuje ten nejhorší politický odpad – anebo je to vše přece jen jinak? Vysvětlujeme i to, co v dnešní dramatické době musíme udělat my v EU. A až uslyšíte tahle 3 čísla o Německu, nebudete věřit vlastním uším.Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to /https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Na podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob zbývá ještě měsíc a půl, respektive dva a půl měsíce pro ty, kteří tak učiní elektronicky. Doručením formuláře a případným zaplacením daně ale kontakt s finanční správou nemusí být u konce. Právě v těchto dnech totiž berní úřady obesílají poplatníky, kteří si v minulých letech neoprávněně uplatnili slevu na manžela či manželku bez příjmů. A není to jediné pochybení, na které se finančáky chtějí zaměřit. Detaily prozradí v Ranním brífinku reportérka Hospodářských novin Jitka Vlková.
-
Myslíte, že v existuje politická strana, o které by byli mladí lidé v Česku přesvědčeni, že hájí jejich zájmy? A že tou stranou jsou Piráti? Ouha. Bývalo to tak, ale už to tak není. Do Generačního konfliktu jsme tentokrát pozvali politologa Jakuba Lyska, aby vysvětlil, jak se to s politickými preferencemi mladší a starší generace nyní má. A odpovědi jsou překvapivé - dochází totiž k nečekaným změnám. Je politické rebelství opravdu v tahu a je naopak ANO pořád stranou hlavně pro důchodce? Poslechněte si!
-
Ranní brífink Jana Beránka: Svět teď není zrovna klidné místo. A velkou roli v tom hraje inflace. Přitom už se klidní, ale taky pomohla spoustě politických změn, které teď začínají být naplno vidět. Jak to s ní bude dál? Kam se ubírá v posledních měsících a proč si teď už klidně zafixovat ceny elektřiny? Odpovídáme s Tomášem Lysoňkem, zástupcem šéfredaktora HN.
-
Máme za sebou přelomový týden, v němž politici čelili následkům podpásovky, jakou Česko nepamatuje. Zákonodárci si ji vrazili sami sobě. Jen naznačíme, že šlo o peníze. A nebyla to zdaleka jediná překvapivá podpásovka posledního týdne – politických událostí, které mají podobu vlastních faulů, bylo tolik, že vyplnily třetí, dosud nejdelší díl politického podcastu redaktorů HN Petra Honzejka a Ondřeje Leinert, Podpásovka. Ale protože nechceme jen kritizovat, nabídli jsme i pomocnou ruku. A hned vládě Petra Fialy, která si už roky tak neví rady se svými kampaněmi, že jsme povolali umělou inteligenci. Jak si jeden z nejpoužívanějších textových editorů ChatGPT poradil s obtížným úkolem prodat práci Fialovy vlády?
-
Činky jsou pro kulturisty, kdo chce být zdravý, musí vsadit hlavně na kardio sporty. Dlouho rozšířenou představu o silovém tréninku boří již několik let výzkum za výzkumem. Ty dokazují, že dlouhý a zdravý život je bez svalové hmoty v podstatě nemožný. A to z mnoha důvodů: svaly pomohou ve stáří udržet se co nejdéle na nohou, zpevňují kosti, zlepšují koordinaci pohybů a slouží i jako ochrana před možnými nemocemi. Svalová hmota ale také souvisí s množstvím tuku. Jak? A co jíst, aby svaly lépe rostly? Na to v novém díle Longevity podcastu odpovídá buněčný biolog Adam Obr.
-
Nejsem proti tomu, aby EU měla větší rozpočet a členské země si společně půjčily, říká europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO). Z českého parlamentu prý „do Evropy“ v podstatě utekl. Nejdřív byl v šoku, když ANO odešlo od liberálů a spojilo se s Marine Le Penovou nebo Viktorem Orbánem, ale teď už je s tím v pohodě. A bude ministrem zahraničí, pokud příští vládu sestaví Andrej Babiš? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Cenné papíry čínských firem jsou opět v kurzu. Hongkongský akciový index Hang Seng od začátku roku vzrostl už o 11 procent a výrazně poráží americké konkurenty včetně nejznámějšího indexu S&P 500. Zájem je především o akcie technologických společností jako Alibaba, Tencent nebo Baidu. Podrobněji jsme o tom mluvili s investičním stratégem J&T Štěpánem Hájkem.
-
Letošní rok přinese na trhy větší volatilitu. David s Martinem si tentokrát do podcastu MoneyPenny pozvali šéfa investiční společnosti EMUN Leoše Jirmana, aby poradil, jak se s tím vypořádat. Jirman nadále preferuje investice do amerických akcií, ale využívá equal weight index, kde má každá akcie stejnou váhu. Tento přístup snižuje závislost na sedmi technologických gigantech, které nyní tvoří více než třetinu tradičního indexu. „Historicky se ukázalo, že při poklesu koncentrace velkých firem je volatilita tržně váženého indexu vyšší než u equal weight indexu. Tento přístup pomáhá stabilizovat portfolio, zejména v obdobích nejistoty, a dlouhodobě se osvědčuje,” vysvětlil Jirman. Zdůraznil také význam diverzifikace nejen mezi třídami aktiv, ale i v rámci jednotlivých investičních strategií. Vysvětlil, jak si díky demokratizaci investování mohou i retailoví investoři sáhnout na investice do private equity a private credit, a v čem spočívají jejich výhody. Celý díl a všechny analýzy, přehledy a bonusy naleznete na platformách Herohero nebo Gazetisto.
-
Vyšší výnosy než na akciovém trhu? V poslední dekádě to dokázaly české nemovitosti nebo trh soukromého kapitálu. David a Martin se podívali, jaké trendy nás čekají na nemovitostním trhu a trhu private equity. V prvním případě je zajímalo, kde si vzít byt na hypotéku a ve druhém, jak probíhá demokratizace private equity. Celý hodinový díl najdete na https://moneypenny.gazetis.to/ nebo na https://herohero.co/moneypenny
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: V pátek začíná v Mnichově tradiční bezpečnostní konference. V čem bude letos jiná od minulých let? Hlavním tématem bude především Trumpův mírový plán pro Ukrajinu. Co o něm zatím víme? A jakou roli v mírovém plánu měla hrát Evropa?
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Je to obnovitelný materiál, ekologický, z domácí provenience a tak nějak celkově cool. Řeč je o dřevu, ze kterého se ale u nás na rozdíl od západní a zejména severní Evropy stále staví minimálně. Stát to chce změnit a tlačit dřevo za každou cenu. Co přesně si od toho slibuje, co je pro to kabinet připravený udělat a jaký by měl být výsledek, to v dnešním Ranním brífinku rozebírá expert HN na oblast životního prostředí Martin Biben.
- Show more