Episodi
-
Už len z toho, čo sme počuli, je zrejmé, že je to na politickú objednávku, tvrdí o správe SIS, ktorou sa zaštiťoval premiér, keď označil občianske protesty za snahu o protištátny prevrat bývalá premiérka Iveta Radičová. SIS podľa nej nie je tajnou službou, ktorá garantuje bezpečnosť Slovenska a jeho občanov. "Dôverovať jej, tak to chce veľkú dávku fantázie," dodáva expremiérka. A ako hodnotí aktuálneho premiéra Fica?
Slovensko zažilo veľké protivládne demonštrácie. Premiér ale demonštrantom odkazuje, že republiku si rozvracať nenechá a šíri teórie o protištátnom prevrate. Robert Fico je majstrom zástupných tém a odvádzania pozornosti od jeho neschopnosti vládnuť, tvrdí v rozhovore pre Aktuality expremiéra Iveta Radičová.
"Rozprávať o štátnom prevrate z dôvodu protestov v uliciach? Veď to je choré a úplne scestné," tvrdí expremiérka Radičová.
Do teórií o majdanizácií spoločnosti však premiér zaplietol aj našu tajnú službu - s celou jej neslávnou minulosťou a teda i relevantnými pochybnosťami o dôveryhodnosti SIS. "SISka vstupuje do politiky spôsobom, ktorý nezodpovedá úlohe a pozícií tajnej služby." reaguje Radičová.
Slovensko sa ocitlo vo víre udalostí, v ktorých nastupujúcu konsolidáciu, rozpadajúcu sa vládnu väčšinu a kolabujúci štát, strieda premiérov výlet za Putinom, jeho konflikt so Zelenským a nastupujúcimi masovými občianskymi protestami. Tie však Robert Fico označil za protištátny prevrat a svoju teóriu podporil aj utajenou správou SIS. Napriek údajnej vážnosti situácie, sa však už o pár dní vrhol do témy definovania manželstva či zákazu adopcie homosexuálnymi pármi.
"Všimnite si ako často strieda určujúce témy. Najprv prehlušoval témou zlej Ukrajiny, ktorá nám nechce pustiť plyn, potom protištátny prevrat a následne téma muž a ženy. To všetko preto aby prehlušil realitu dňa, že sa mu rozpadá vládna koalícia, nevie riadiť spoločnosť, nevie konsolidovať verejné financie ani reštartovať ekonomiku," dodáva expremiérka Radičová.
Aktuality Nahlas, dnes s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou. Reč bude aj o možnosti predčasných volieb a stave opozície. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Na Slovensku sú capovia záhradníkmi a nedospelí pomstychtiví ľudia ničia to, čo iní dlho budovali, hovorí herec Milan Ondrík. Vo filme Černák vidí veľa paralel so súčasnosťou, poukazuje napríklad na vedenie SIS. Vláda nám podľa neho predhadzuje rozbušky, aby prekrývala zdražovanie a ďalšie problémy. Herci SND sa chcú stretnúť s riaditeľkou, ale zatiaľ nedostali odpoveď.
V podcaste s Milanom Ondríkom sa dozviete:
– od 2. minúty – ako reaguje na tvrdenia ministerky kultúry, že herci sú koordinovaní zo zahraničia;
– po 4:00 – že na Slovensku zažívame komédiu šarlatánov;
– od 10:00 – ako sa u nás nedospelí a pomstychtiví ľudia ničia to, čo sme na Slovensku 30 rokov budovali;
– po 11:30 – či sa Robertovi Ficovi darí rozdeľovať aj rodiny;
– od 12:30 – že film Černák má presahy do súčasnosti napríklad cez problém s politickým zneužívaním SIS;
– po 15:00 – ako vláda spochybňuje náš zdravý rozum a realitu;
– od 17:00 – ako argumentuje, že štát dal peniaze na film o mafiánovi a nie o hrdinovi SNP;
– po 20:00 – do akej miery film Černák zobrazuje realitu a ako sa s ňou odlišuje;
– od 22:00 – či zahral Černáka pravdivo alebo do postavy vniesol aj seba;
– po 24:00 – že najabsurdnejšie situácie z filmu sú práve tie, ktoré sa naozaj stali;
– od 25:30 – či by súd mal Mikulášovi Černákovi uveriť, že sa v base naozaj polepšil;
– po 27:00 – či je pravda, že Černákovi kumpáni si nič neodsedeli;
– od 28:00 – či z Černáka pri osobnom stretnutí necítil túžbu po pomste;
– o 29:00 – že šanca na to, že bývalého bossa a viacnásobného vraha pustia, je reálna;
– pred 29:30 – či by Mikuláša Černáka pustil prednášať mladým ľuďom o prevencii zločinu;
– po 30:30 – aká je atmosféra v Slovenskom národnom divadle pod Zuzanou Ťapákovou;
– od 31:00 – že herci sa chcú rozprávať s riaditeľkou, ale ona nereaguje;
– po 31:30 – že v divadle sa vyhadzuje a je v ňom veľmi veľa problémov;
– od 32:30 – že funkcionári sa vymenia, ale herci zostanú;
– po 33:30 - čo sú jeho červené čiary a čo by bolo, ak by odišli v divadle vymenili hercov;
– okolo 34:00 – či by sa našli herci, ktorí by hrali to, čo chcú politici.
-
Episodi mancanti?
-
Oznamovanie možnej korupcie, prístup k životu počas futbalovej kariéry, čo robiť, keď sa raz profesionálny futbalový život skončí a prečo obrancovi Slovana Bratislava Césarovi Blackmanovi niet čo závidieť.
Nie je všetko len o futbale, priamo kopaní do lopty na zelenom trávniku a o tom, čo sa deje na ihrisku či aký výsledok uvidíme po konečnom hvizde na svetelnej tabuli. Futbalisti žijú svoje životy aj mimo trávnika a celý futbalový život je oveľa komplexnejší, ako by si človek mohol pomyslieť.
Slovenským futbalistom a futbalistkám pomáha u nás, okrem iných, aj Únia futbalových profesionálov (ÚFP), ktorá už viackrát podala svojim klientom pomocnú ruku, keď sa ocitli v neľahkej situácii, no takisto pomáha šíriť dôležitú osvetu pre futbalistov, ako by mali pristupovať k životu mimo ihriska alebo ako sa pripraviť na život po kariére.
V 23. epizóde podcastu Kam si to kopol? na ŠPORT.sk sa futbalový redaktor Ján Jasenka a moderátor Marián Lontoš porozprávali s generálnym sekretárom ÚFP Branislavom Bolechom, ktorý tiež prezradil, prečo niet čo závidieť obrancovi Slovana Bratislava Césarovi Blackmanovi alebo akú má úlohu aplikácia Red Button.
-
Viac ako pol milióna. To nie je stav na bankovom účte, ale počet jeho fanúšikov na sociálnych sieťach. Peter Altof otvorene hovorí o tom, komu pomáha a čo má s tým spoločné jeho sestra či kamaráti. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Ako 18-ročný sám seba položartom označoval za sexsymbol a filantropa. Dnes má Peter Altof o desať rokov viac a stále rovnakú prezývku Explo. Medzitým mu pribudli státisíce followerov, podnikanie, práca v rádiu aj pred televíznymi kamerami. Aj skúsenosti s pomáhaním.
Keď youtuberi rozdávajú neznámym ľuďom na ulici obrovské sumy, Explo to považuje viac za šou. Za videami MrBeasta, najpopulárnejšieho človeka na Youtube s 347 miliónmi sledovateľov, vidia kritici len biznis zameraný na získanie pozornosti a ďalších fanúšikov. No podľa Petra Altofa je tam aj iný rozmer: „Pokiaľ spraví video, kde rozdá milión a zarobí na tom dva, a potom príde ďalšie video, zase rozdá milión a zase zarobí milión a pol, tak som s tým v pohode. Je to super, lebo veľa ľudí zarobí milión a nechá si milión.”
V podcaste sa dozviete:
• kde Peter Altof silvestroval ako dobrovoľník;
• ako pomáha ľuďom bez domova;
• komu posiela peniaze na školné;
• kto má najväčší vplyv na jeho rozhodovanie;
• ako sa dostal k podpore zdravotných klaunov s červenými nosmi;
• či pomáha radšej vlastnými rukami alebo storkou na Instagrame.
Kto je Peter Altof?
Peter Altof známy ako Expl0ited, skrátene Explo, je slovenský influencer, youtuber, vloger a moderátor. V roku 2013 začal komentovaním hier a pridávaním fotiek jedla či spolužiakov na Instagram. S takmer miliónom odberateľov je dnes druhým najúspešnejším autorom videí na slovenskej Youtube scéne.
V televízii moderuje detský vzdelávací program Superveda, kde humorným a hravým spôsobom odpovedá na vedecké otázky. Vydal zbierku poézie Nie som básnik.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.
-
„V Slaviansku sme postavili humanitárne centrum. Z recesie sme ho nazvali Slovenské a žiadne iné. Chceli sme sa postaviť tomu „slovenskému“, ktoré presadzuje ministerka Šimkovičová. Ako Slováci sa nechceme nechať zahanbiť, že budeme vyzerať ako kolaboranti. Ako niekto, kto zastavuje humanitárnu pomoc, kto prestáva pomáhať Ukrajine. Ako jednoduchí ľudia z Oravy či z východného Slovenska sme sa rozhodli vybudovať toto humanitárne centrum“, tvrdí študent práva Marek Janiga, ktorého svojho času kritizoval premiér Robert Fico.
Ak je doma aj v nevyberanom slovníku jedného premiéra, za hranicami sedí za jedným stolom s prezidentom a preberá si cenu za líderstvo. Ak si na ňom Robert Fico všimol tak mladícke vyrážky, Petr Pavel svojou prítomnosťou ocenil jeho inšpiratívnosť, úspech a pozitívny vplyv na spoločnosť. Všetko hodnoty, ktoré podčiarkuje ocenenie, ktoré nesie pomenovanie po ďalšej výraznej osobnosti svetovej diplomacie Madeleine Albrigtovej a odovzdáva ho pražská pobočka amerického Aspenovho inštitútu.
Mareka Janigu si všimla ako humanitárneho pracovníka a študentského senátora Univerzity Komenského, ktorý na pomoc Ukrajincom napadnutých Putinom založil mimovládku United for Help.
Príbeh líderstva a odvahy, ktorý si podľa Aspen inštitútu zaslúži uznanie, zvlášť v týchto náročných časoch.
Práve tento Marek Janiga nám bude robiť spoločnosť v dnešnom podcaste.
„Podarilo sa spojiť ľudí naprieč vierovyznaniami, názormi, pravica, ľavica, liberáli, progresívci, konzervatívci...Spájajúcim prvkom bola pomoc druhým. Začalo sa to formovať po tom, ako Rusi vyhodili do vzduchu v Chersone priehradu“, hovorí študent a humanitárny pracovník Janiga.
Na Ukrajine udržiava a zo zbierok podporuje dva projekty. V Chersone a v Slaviansku. Prvý predstavuje upravené podpivničené priestory miestneho chrámu, v ktorých je päťdesiatka lôžok. V Slaviansku zas humanitárne centrum.
Už nie bratia, ale kolaboranti – kvôli Ficovi
Pri svoje ostatnej ceste na Ukrajinu, z ktorej sa vrátil len v piatok, počúval medzi Ukrajincami aj zmienky o krokoch premiéra Roberta Fica a jeho ľudí smerom k Putinovi, k prezidentovi Zelenskému, či vyhrážky zastavenia štátnej humanitárnej pomoci a vetovania pomoci EÚ.
„Každý vedel, že je tam nejaký Fico, tým, že rozdúchal konflikt s prezidentom Zelenským. Dokonca vedeli také detaily, že bol niekde vo Vietname, v zlatej vani. Veľmi nepríjemne sa mi to počúvalo“, hovorí.
Ešte nepríjemnejší však bol pre Janigu fakt, ako sa na Ukrajine vyvinul pohľad na Slovensko. „Predtým nás vnímali ako jedných z najbližších spojencov, ako skutočných bratov. Teraz sa na nás pozerajú ako na semikolaborantov, ako na tých, čo sa stretávajú s Putinom, legitimizujú názory Ruskej federácie“, ilustruje Marek Janiga.
Keď slovo biskupov zostáva prázdnym
Študentovi práva, ktorý je aktívnym kresťanom, chýba v tejto situácii aj jasné stanovisko biskupov. „Cirkev potrebuje zaujať jasný postoj“, hovorí. Nedávne stanovisko katolíckych biskupov označil za „nič nehovoriace prázdne gesto“.
Reaguje pritom na list biskupov, v ktorom apelujú na vládne strany, opozíciu, kultúrnu obec a dokonca i na médiá, aby „kompetentne, spravodlivo, zodpovedne a v duchu služby celej spoločnosti pristupovali k svojim vyjadreniam i rozhodnutiam a nezohľadňovali vlastný prospech a záujmy pred verejným dobrom“.
„Myslím si, že aj podľa biblického: buďte horúci, alebo buďte studení. Keď ste vlažní, je to akoby nič“, hovorí.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
Dnes ide o postrannú tému, ktorá nezamestnáva spoločnosť“, tvrdí politológ Radoslav Štefančík. „Je to opäť to jeho dlhodobé – prenáša pozornosť z jednej témy na druhú, no tak, aby vyšpičkoval vášne“, dodáva.
„Chystá sa štátny prevrat“ verzus „zakrývajú realitu, preto vytvárajú zástupné témy“ – koalično opozičný diskurz posledných dní. Do toho vstupuje vyše stotisícová ozvena námestí, z ktorých zaznieva „dosť“ a výzva premiérovi odstúp. A odpoveď Roberta Fica? Po tom, čo v Slovenskom rozhlase prepočul zostrih svojich vulgárností, veľmi jasne zareagoval na požiadavku námestí: na svoje odstúpenie dôvod nevidí – nie sme podľa neho v roku 2018 a republiku si podľa neho rozvracať nedáme. Už o pár hodín však prišiel krok koaličného Hlasu , ktorý priviedol jeho vládu do pozície menšinovej. A následne vynášanie zo stranícke j kuchyne – že Hlas pilotuje prezident Pellegrini. Technickým riešením situácie majú byť podľa premiéra predčasné voľby. Dokáže ich odvrátiť? Téma pre Radoslava Štefančíka, politológa Ekonomickej univerzity.
Nebol by to Robert Fico, keby niečo nevymyslel, tvrdí politológ. Dôkazom je už samotný fakt, že je štvrtýkrát premiérom. Aktuálnym ťahom má byť jeho otváranie témy muža a ženy ako jediných pohlaví, či rovnako ukotvovanie manželstva ako jedinečného zväzku muža a ženy do ústavy.
„Dnes ide o postrannú tému, ktorá nezamestnáva spoločnosť“, tvrdí politológ. „Je to opäť to jeho dlhodobé – prenáša pozornosť z jednej témy na druhú, no tak, aby vyšpičkoval vášne“, dodáva Radoslav Štefančík.
Tvrdí, že ak sa témy aktuálne chytá opozičné KDH, pre ktoré je téma prirodzenou, vyrušuje ho aktuálne načasovanie. „Momentálne nie je vhodná doba, pretože takto len legimitizujú to, čo robí Robert Fico. Zo strany KDH je to tak, ako keby nepoznali všetky svetové strany, tak ako ich pozná Robert Fico“, dodáva.
Politológ je kritický k premiérovým vyjadreniam na adresu Ukrajincov, ktorí tu utejakú pred vojnou. „V Ukrajincoch našiel obetného baránka a projektuje do nich vinu za všetky problémy a vytvára veľmi silný negatívny vzťah časti domácej populácie voči nim“, hovorí. „Viem si predstaviť, že takýmto spôsobom začínala genocída Židov v Európe pred druhou svetovou vojnou“, dopĺňa.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
Komunistický normalizátor alebo absolutistický monarcha, tak kto nám tu dnes vlastne vládne? Pýta sa poslanec KDH a osobnosť disentu František Mikloško. Podľa neho Robert Fico zapadá do oboch kategórií - správa sa ako panovník, ktorý si myslí, že mu Slovensko patrí a zároveň funguje ako totalitný komunista, ktorý si November 89 - jeho hodnoty a vzopätie občianskej spoločnosti, doteraz vôbec nevšimol. A aká je dnes úloha nás občanov?
"Premiér sa dostáva do pozície monarchu - nad parlamentom i nad nami, občanmi. To dokazuje, že sa stal sebastredným človekom, ktorý si myslí, že iba on je povolaný aby tu vládol . On si asi naozaj doteraz November 89 nevšimol a nevšíma," tvrdí tvár protikomunistických zápasov v ére spred novembra 1989 František Mikoško.
Slovensko sa čoraz viac stáva akýmsi rozpadajúcim a kolabujúcim štátom. Po znefunkčnení katasta prišiel heckerský útok aj na zdravotnú poisťovňu, školv čelia opakovaným vlnám bombových vyhrážok a radikalizmus mládeže - bez dostatočnej odbornej pomoci a seriózneho záujmu štátu, opäť smrteľne udrel - tentoraz na východe krajiny. Presne v tej časti krajiny, kde nie tak dávno ubila polícia človeka bez domova prakticky na smrť.
Stav školstva, zdravotníctva, ale i kritickej infraštruktúry stále viac upadá, počet ľudí ohrozených chudobou sa šplhá k miliónu a do toho prichádza vláda s konsolidačným balíčkom zvyšujúcim dane i berúcim príspevky na deti. Namiesto riešenia všetkých týchto reálnych problémov však premié parlamentnú schôdzu o svojom odvolávaní nechal utajiť a prichádza so správou SIS o akomsi protištátnom prevrate s ktorou mobilizuje verejnosť voči legitímnym občianskym protestom.
"V tejto chvíli by boli predčasné voľby vabankom pre oba tábory. Môže sa to zvrtnúť na pár percentách. Ako Fico, tak i opozícia si dnes nemôžu byť istí, že postavia vládu," tvrdí poslanec Kresťanských demokratov.
Hrozí Slovensku protištátny prevrat a kto má prsty v tomto puči? Prečo premiér označuje občianske protesty za "Majdan", čoho sa Robert Fico vlastne bojí a pred čím uteká? Vraciame sa späť do čias Husákovskej normalizácie alebo je toto celé len akousi prípravou na predčasné voľby? Ktorým smerom sa vyberie KDH a aká je dnes dejinná úloha elít ale i nás - občanov?
"Ja som optimista, musíme to len vydržať. Dnes je kľúčové to, aby sa tu našla skupina ľudí - alebo tomu hovorme elita, ktorá budú v prvej línií zápasu o demokraciu a jej hodnoty. Proste, aby sme nerezignovali. Toto je dnes kľúčová úloha dnešných elít, aby nerezignovali. Ak chceme byť demokratickou spoločnosťou - a nebudeme mať takúto elitu, ktorá nás bude viesť, tak potom na to nemáme nárok," hovorí pre Aktuality Mikloško a dodáva:
Toto je doba nielen výziev pre krajinu, ale zároveň aj doba na zrenie ľudí v nej. Každý sa musí rozhodnúť sám za seba a prebrať zodpovednosť.
Témy pre poslanca KDH a veterána protikomunistického disentu Františka Mikloška. Počúvate ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Komička, moderátorka, herečka, producentka a temperamentná Oravčanka Eva Evelyn Kramerová. V novej Mimóze hovorila aj o silnom náboji negatívnych vecí, spoznávaní samej seba či denníku vďačnosti. „Dvakrát meraj, raz strihaj pri mne neplatí, ja sedemkrát postrihám a potom sa zamyslím, učím sa to," priznáva.
V Mimóze sa (ne)dozviete:
01:20 – čo jej momentálne robí v živote radosť;
03:10 – tipy na filmy;
07:10 – aký bol jej rok 2024;
12:30 – v čom jej pomáhajú terapie;
15:10 – čo ju na sebe samej najviac prekvapilo;
17:25 – o prístupe k nekonštruktívnym, kritickým komentárom;
22:40 – či verí na karmu a reinkarnáciu;
25:10 – štyri pravidlá mediálnej diéty;
31:30 – na čo slúži denník vďačnosti;
36:15 – životnú múdrosť na záver.
-
Za populárnymi četbotmi ako ChatGPT stoja takzvané veľké jazykové modely (LLMs). Učia sa na obrovskom množstve dát, aby na požiadanie dokázali vytvoriť obsah, ktorý od nich očakávame. No čo ak chceme tento obsah zneužiť? Práve preto majú jazykové modely vstavané aj ochranné mechanizmy.
Ako tieto ochranné mechanizmy fungujú? Aké sú spoľahlivé a ako ťažko sa dajú obísť? Ktoré jazykové modely sú bezpečné a ktoré majú čo dobiehať? Aké sú vôbec schopnosti umelej inteligencie tvoriť nové dezinformácie na požiadanie a čo ak chceme, aby ich ušila na mieru konkrétnej cieľovej skupiny ľudí?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report projektu Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výskumníkom Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Dominikom Mackom.
Infosecurity.sk prechádza na platformu Darujme.sk, kde nás môžete naďalej pravidelne či jednorazovo podporovať. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní a vyvracaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt. Za každý dar ďakujeme.
-
Slovenskou verejnosťou zarezonovalo vyjadrenie poslanca Smeru-u Tibora Gašpara, ktorý síce hovorí, že ich vládna strana nemá za cieľ vystúpiť z EÚ alebo NATO, ale dodáva, že tu pre takú situáciu musia ostať otvorené dvere. Zároveň sa už oficiálne - a teda po tohtotýždňovej inaugurácii - vrátil do Bieleho domu Donald Trump, ktorý vo svojom inauguračnom prejave nezmienil ani Európu, ani NATO. Ako to vyzerá s budúcnosťou Slovenska v EÚ? A je ohrozené NATO príchodom éry Trump 2.0?
Téma pre bezpečnostného analytika Michala Smetanu z Karlovej univerzity v Prauhe, ktorý sa viac ako 10 rokov zaoberá vplyvom verejnej mienky na politikov a vojenské aliancie. V najnovšom výskume, na ktorý získal prestížny európsky grant, chce zistiť, či sa dodržiavajú kolektívne záväzky v rámci vojenských aliancií ako je napríklad NATO, alebo sa politici jednotlivých krajín nakoniec rozhodujú skôr podľa rozmarov verejnej mienky.
Bezpečnostný analytik Michal Smetana si nemyslí, že má vláda v skutočnosti v pláne vystúpenie z EÚ. Dodáva, že s ich výskumov vyplýva, že na to ani neexistuje podpora zo strany verejnosti. Podľa odborníka to možno vnímať aj „ako stratégiu vypúšťania balónikov."
„Hodíte do verejného priestoru „bombu" a potom čakáte, čo sa stane. Po tom prípadne urobíte nejaké opatrenie, alebo tým odvediete pozornosť od niečoho, čím sa teraz zaoberáte: domáca či zahraničná politika," konštatuje v podcaste.
Smetana hovorí, že väčší otáznik má nad budúcnosť NATO príchodom Donalda Trumpa. Ale ani tu nepredpokladá, že by malo prísť k rozpadu Severeoatlantickej aliancie. „Trump skor môže skôr ovplyvniť dôveryhodnosť NATO. Ak by ste sa ma opýtali, či existuje riziko rozpadu, tak by som vám povedal, že je to nepravdepodobné," dodáva.
Moderuje Denisa Hopková.
-
Ani sme sa nenazdali a rok 2024 vystriedal rok 2025. Vo svete sa riešili viaceré dôležité témy, ktoré majú presah nielen do tohto, ale aj do mnohých ďalších rokov.
Výnimkou neboli ani veľké témy, ktoré sa odohrali na Slovensku alebo sa ho dotýkali. Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovakia, v podcaste Ekocaste zhodnotila rok 2024 a uviedla predikcie na rok 2025.
Čo sa v podcaste Ekocaste dozviete?
Aké nové environmentálne politiky alebo regulácie očakáva, že vstúpia do platnosti v roku 2025?Aké sú hlavné priority WWF Slovakia pre ochranu biodiverzity v roku 2025?Objavili sa iniciatívy, ktoré by sme mali poznať aj my?
-
Donald Trump nafukuje problémy, ktoré nie su tak veľké a následne sľubuje zlaté zajtrašky. Lenže sľuby, ktoré dáva nebude môcť dodržať a to prinesie omnoho horšie prúdy, v najhoršom prípade svetový konflikt.
Nebolo to tak dávno, čo kandidáti na prezidenta USA Mccain a Obama ukazovali svetu gentlemanský boj, ale doba gentlematstva nás príchodom Trumpa opúšťa. Politici už nie su konkurenti, porušujú pisané aj nepisané pravidlá, čij zákony. Trump sa v prvom prejave dokonca piblížil jazyku fašistov.
Aby toho nebolo málo, na domácej scéne sledujeme odvolávanie Fica, aj pre zahraničné smerovanie Slovenska. Premiér reaguje svojsky alebo inak: Pobozkanie Zelenského prsťeňa vyčíta Šimečkovi človek, ktorý pobozkal hemeroidy vrahovi.
-
Premiér Robert Fico po bezpečnostnej rade zopakoval slová, že Slovensku hrozí prevrat. Hovorí, že na Slovensku je „skupina expertov“ zo zahraničia, ktorá chystá povalenie vlády. Premier sa opiera o utajenú sprúvu - informacie SIS vychádzajú z listín aj informačno-technických prostriedkov. Téma pre Ľubu Lesnú - známu bývalú investigatívnu novinárku z éry mečiarizmu. V minulosti bola poradkyňou premiérky Ivety Radičovej a dnes je externou asistentkou Jána Horeckého (KDH).
Podľa Lesnej by mala byť správa SIS zverejnená, aby verejnosť vedela, o čom premiér diskutuje. „Nech ma presvedčia, že tam existujú hrozby. A aj preto, aby si zachovali tvár a my sme pochopili, že konajú správne. Už len kvôli tomu by ju mali odtajniť," konštatuje v podcaste. Za problematické tiež považuje, že Bezpečnostná rada štátu sa nezaoberala organizáciou Brat za brata, ktorá podľa nej predstavuje reálne bezpečnostné riziko. Nedávno o nej informoval Denník N.
V minulosti pracovala na kauze únosu Michala Kováča mladšieho. V podcaste približuje svoje skúsenosti so sledovaním „Možno mám takú povahu, že som si z toho veľa nerobila. Povedala som si, že si zastrašovaním nenechám pokaziť svoj život. Nech si ma sledujú, nech zistia, že každý deň chodím so psami na prechádzku."
V rozhovore aj spomína vládu Vladimíra Mečiara. Vidí isté paralely medzi súčasnou situáciou a obdobím mečiarizmu. No poukazuje aj na jeden rozidel - dnes je Slovensko členom EÚ a NATO, čo podľa nej poskytuje určitú ochranu demokratických princípov. „Myslím si, že aj preto sa nevyhlásil mimoriadny stav. Museli by vysvetliť členským štátom Európskej únie, čo sa na Slovensku deje, ale donekonečna sa na to nedá spoliehať."
Moderuje Denisa Hopková.
-
„Všetko, čo sme doteraz videli a počuli, stojí a padá na liste z dielne ChatGPT, ktorý bol nešťastne málo editovaný. Ak tu hrozí štátny prevrat, komunikácia premiéra by mala byť podložená hodnovernými informáciami. Tie sme dodnes nevideli“, reaguje expert na hybridné hrozby Victor Breiner.
Protivládny puč, za ktorým stoja nielen mimovládky, opozícia či médiá, ale aj expertná skupina, ktorá má za sebou akcie v Gruzínsku či kyjevský Majdan. S cieľom povaliť jeho vládu. Cestou okupácia vládnych budov, preskakovanie plotov a štátny prevrat. Optika najmocnejšieho muža krajiny – premiéra Roberta Fica.
Opiera ju o informácie tajnej služby, ktorá ako sa ukázalo zmonitorovala komunikáciu organizátorov protestov v Banskej Bystrici. S tým rozdielom, že tá nehovorí o žiadnej okupácii, či násilnostiach – naopak zdôrazňujú potrebu nenásilnej akcie.
Napriek tomu premiér naďalej hovorí o hrozbe štátneho prevratu a zasadla bezpečnostná rada štátu, ktorú si vyžiadal prezident.
V komunite expertov na hybridné hrozby zaznieva, že tu prebieha riadená hybridná operácia s cieľom zlikvidovať demokratické princípy, no zo strany premiéra.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
-
V Artmedii Petržalka zažil prelomové roky, ktoré ho vystrelili do svetového futbalu. Neskôr sa stal oporou Lokomotivu Moskva, kde strávil 7 sezón. Na konte má 91 reprezentačných štartov a zahral si na MS 2010 či EURO 2016. Hosťom v najnovšej epizóde podcastu Striedame! bol bývalý obranca Ján Ďurica.
Po odchode z Artmedie si prešiel rôznymi etapami kariéry. V ruskom Lokomotive Moskva strávil 7 rokov, počas ktorých čelil neustálym zmenám trénerov. V tureckom Trabzonspore si zahral po boku viacerých krajanov, s ktorými spoločne vytvárali silnú slovenskú enklávu. Na sklonku kariéry sa stal súčasťou Dukly Praha, kde bez tlaku a s pokojom ukončil bohatú kariéru. Na reprezentačnej úrovni bol oporou tímu počas viacerých kvalifikácií i veľkých turnajov.
„Po kariére to bolo veľmi náročné. Prišlo ticho, človek vôbec nevie, kto je, stratí identitu. Bolo zložité sa z toho pozliepať, cítil som sa roztrieštený. To bolo ťažké obdobie. Čo ďalej so životom? Čo budem robiť? Nemal som predstavu, čo si počnem, bol som úplne hotový,” priznal Ján Ďurica v najnovšej epizóde podcastu Striedame!
-
Do prekrývania hanby s katastrom a katastrofálneho zlyhania polície pri agresívnom študentovi koalícia nasadila SIS.
Ako Robert Fico opäť raz zabudol, k čomu sám vyzýval a ako si Andrej Danko „nakládol do vlastného hniezda“. Pozrite si najnovší Ťažký týždeň.
-
Opozícia chce dnes odvolať premiéra Roberta Fica pre deväť rôznych dôvodov. Ktorý z nich je najpodstatnejší? Má vôbec zmysel odvolávať premiéra, ak na to opozícia nemá dosť hlasov?
V diskusii vystúpili traja politológovia: Grigorij Mesežnikov, Pavol Baboš a Samuel Spáč.
Venovali sme sa analyzovaniu aj správaniu skupín s rozhodujúcimi hlasmi - Huliakovcov z Národnej koalície a Migaľovcov z tzv. Hlasu rozumu.
Moderoval Peter Hanák.
-
Mikuláš Černák bol spolu s ministrom vnútra Gustávom Krajčim za HZDS poklepať základný kameň na stavbe, ktorú mala pre štát dodať černákovská firma. Napriek tomu mal príkaz zatknúť Černáka vydať sám Vladimír Mečiar. Začala mafia vládnej strane prekážať až pred voľbami, keď vraždy v uliciach a mafiánska oslava v najsledovanejšej televízii ukazovali, že Slovensko je mafiánsky štát? Podcast môžete počúvať po prihlásení do predplatného Aktuality Navyše.
Ústrednou postavou vzťahu medzi mafiou a štátom bol v 90. rokoch Jaroslav Svěchota. Tento právnik a bývalý ŠtBák sa stal námestníkom riaditeľa SIS Ivana Lexu. Namiesto boja proti mafii udržiaval s bossmi priateľské styky - a tí si mysleli, že sú pod jeho ochranou. To sa v určitom bode zmenilo. Pocítili to všetci bossovia. Na konci roka 1997 boli mŕtvi - alebo v prípade Mikuláša Černáka vo väzení. Bystrický boss tvrdí, že sa na polícii sám prihlásil, lebo mal prísľub od vysokopostaveného funkcionára, že nepôjde do väzby.
V dnešnom podcaste Mafiánsky štát vystupuje opäť autor knihy Slovenská mafia: Príbehy písané krvou Ján Petrovič.
Nahrával Peter Hanák.
- Mostra di più