Эпизоды
-
Michal Rybka s Martinem Vaněm přichystali závěr epické série s názvem Velké oči. Tentokrát prozkoumáme cloudovou herní platformu Google Stadia, která slibovala, že změní způsob, jakým hrajeme, ale místo toho se z ní stala jen prázdná vzpomínka. Nahlédneme také na retro konzoli Atari VCS, která chtěla navázat na svou slavnou historii, ale zůstala jen za výlohou obchodu.
Podíváme se na technologické dilema současnosti: nový zápas x86 proti ARM. Navrch přidáme srovnání nejnovějších AI asistentů, které slibují revoluci ve způsobu, jakým pracujeme – ChatGPT versus Copilot. Michal a Martin nám ukáží, proč technologické sny selhávají a co nás možná čeká v blízké budoucnosti. Poslechněte si poslední díl ságy Velké oči a nechte se vtáhnout do světa neúspěchů.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
Série Dragon Age letos slaví patnácté výročí. Zatímco první tři díly od sebe oddělovalo pouhých pět let, na čtvrtý díl Veilguard jsme si museli počkat celou další dekádu. Kromě těchto čtyř titulů ovšem vyšlo několik dalších spinoffů, na které se dříve či později, většinou však po právu zapomnělo.
Tak jako se vyvíjela série, vyvíjel se i její hudební doprovod. Mohli jsme v ní zaslechnout téměř všechno, od temných smyčců Inona Zura po dunivou elektroniku Hanse Zimmera. A taktéž trochu bokem stojící hospodské či bardské písně, které skladatelé komponovali ve spolupráci s přizvanými zpěváky. Je toho zkrátka hodně, co se o hudbě Dragon Age dá vyprávět. A proto jí věnujeme tento díl Retro not.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Пропущенные эпизоды?
-
Michal Rybka s Martinem Vaněm pokračují v krasojízdě. V tomto díle Velkých očí se podíváme na odvážné projekty, jako je telefonická herní konzole Nokia N-Gage, mohutný mediální hub Sony PSX nebo kriminální legenda Gizmondo. Uslyšíte o boji těchto konzolí proti času, trhu i vlastní reputaci.Prozkoumáme také osudy Kinectu od Microsoftu, zařízení, které dokázalo v rekordním čase prolomit prodejní příčky, jen aby později spadlo na okraj zájmu. A co Nintendo Wii U, jež slibovalo revoluci, ale nedokázalo překonat úspěch svého předchůdce? Povídání uzavřeme ohlédnutím za katastrofou jménem Ouya. Přidejte se k nám a osvěžte si bolestivé vzpomínky!
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
A na vlně nostalgie se povezeme i tento měsíc. Také vás od dětství pronásledují noční můry o topícím se koni Artaxovi v bažinách smutku, o po očku hledící sfinze nebo o příliš přátelském knihkupci? Naopak rádi vzpomínáte na psovitého rychlodraka Falka a zpomaleného kamenožrouta? Nebo vás již dětská fantazie opustila a nahradila ji všudypřítomná nicota? Ne? Tak jste tu správně!Nekonečný příběh, jeden z nejdražších filmů německé kinematografie, vyvolává mnoho otázek i po letech, a proto jsme se v podcastu sešli rovnou ve čtyřech, abychom filmové zpracování sotva poloviny původní knižní předlohy rozklíčovali. Dojde na německé ponorky, děsivě špatná pokračování i Campbellovu cestu hrdiny.
Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde https://www.patreon.com/retronationcz.
-
Batman, jeden z nejslavnějších superhrdinů a ikonická popkulturní postava. Temný rytíř mydlící padouchy hlava nehlava. A taky hlavní postava řady videoher vydávaných napříč už pěti dekádami.
Byly časy, kdy Batman prodal všechno, stačilo na to nalepit jeho netopýří logo – od jogurtů po oblečení. Jenže co ty hry s Batmanem? Byly to zajímavé kousky nebo spíš sázely na značku?
Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Máme totiž vynikající Arkham sérii od Rocksteady, ale i celou řadu průměrných devadesátkových mlátiček vydávaných spíš jako marchandisingový doplněk k filmům než jako samostatné a sebevědomé tituly. Proto si v tomto díle podcastu Retro noty prosvištíme historii her s Batmanem v hlavní roli a poslechneme si řadu zajímavých soundtracků. Protože ona i ta batmanovská hudba je fenomén sám o sobě.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Tato epizoda se zaměřuje na několik neúspěšných herních konzolí z 90. let, přičemž prvním příkladem je Sega 32X z roku 1994. Původně zamýšlená jako levná vstupenka do světa 32bitových her, Sega 32X doplatila na to, že byla uvedena na trh jen krátce před vydáním nové generace konzolí. Sega Saturn byla totiž hned v následujícím roce připravena k uvedení, a kvůli tomu vývojáři ani hráči neměli o 32X velký zájem. Přestože měla dva 32bitové procesory a vykreslovala 3D grafiku, trpěla slabou knihovnou her a nízkým zájmem veřejnosti. Sega musela konzoli rychle zlevnit a nakonec ji doprodala s výraznou slevou.
Další příklady selhání zahrnují například Apple Bandai Pippin – což byl spíše multimediální počítač než herní konzole, který se kvůli vysoké ceně a špatné marketingové strategii se neprosadil – nebo i již zmíněnou Segu Saturn. Virtual Boy od Nintenda pak nabídl zajímavou, ale neergonomickou 3D technologii, která vedla k nepohodlí uživatelů, zatímco Sega Dreamcast, ačkoliv technologicky vyspělá, byla uvedena na trh příliš pozdě, což znamenalo její zánik pod tlakem konkurence, zejména PlayStation 2.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
Bjørn Lynne už se sice herní kompozici nějaký ten pátek nevěnuje, tedy alespoň ne jako skladatel. I tak za sebou nechal ale výraznou stopu spjatou především se synťákovým a MIDI zvukem devadesátkové scény.
Mezi jeho nejslavnější kousky patří bezpochyby série Worms, ale podílel se například i na Alien Breed 3D, obou dílech Seven Kingdoms a řadě dalších titulů, z nichž bohužel většinu už zavály písky času. A protože tu máme nově vydaný remaster Worms: Armageddon, přišel ideální čas tomuto geeky seveřanovi věnovat podcast Retro noty.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Vzpomínáte na doby, kdy jste netrpělivě čekali na další číslo Levelu nebo Excaliburu? V novém díle podcastu Talk to... se vrátíte do těchto zlatých časů herní žurnalistiky! Pavel Dobrovský si do studia pozval Petra Bulíře, dlouholetého člena redakce Levelu a legendu české herní scény, aby společně zavzpomínali na éru, kdy objevovali počítačové hry, na které se nedá zapomenout.
Důvodem pro tento speciální rozhovor byl Petrův nedávný článek „Padesátka Petra Bulíře“ publikovaný v časopise Level. K oslavě svých 50. narozenin Petr vyjmenoval 50 her, které ho v životě nejvíc ovlivnily.
V rozhovoru se proto probírají nezapomenutelné tituly jako Dune 2, Dungeon Master nebo Outcast, ale také, jak se herní svět za těch 30 let změnil. Proč dnes hry nemají stejné kouzlo jako dřív? A jak se žilo v době, kdy se informace o hrách šířily v tištěných magazínech a ne na internetu? Pokud máte rádi staré hry, tenhle díl je pro vás jak dělaný.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Ponořte se do nostalgie s Honzou Olejníkem a Michalem Zoubkem v dalším díle podcastu Naše filmy, kde tentokrát vzpomínají na legendární Krotitele duchů. Připomenou si, jaké to bylo, když tenhle kultovní film viděli poprvé, a podělí se o své osobní zážitky, které s ním mají spojené. Pokud jste s Krotiteli vyrůstali nebo je objevili později, tenhle podcast vás vrátí zpátky do doby, kdy duchové ovládli naše obrazovky a srdce.
Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde https://www.patreon.com/retronationcz.
-
Ve čtvrtém dílu Velkých očí se podíváme na fenomén nepřiměřených očekávání ve světě videoher. Na první pohled se zdá, že úspěchy ve hrách jsou na dosah ruky, ale realita je často zcela odlišná. Většina her, které se dostanou na trh, čelí obchodním neúspěchům. Analýzy ukazují, že jen malé procento her dosahuje prodejů, které jsou potřebné k pokrytí nákladů na jejich vývoj. Tento díl zdůrazňuje důležitost „game autopsy“ – analýzy herních neúspěchů –, která může být sice depresivní, ale zároveň nesmírně užitečná pro každého, kdo touží po kariéře ve vývoji her.
Podcast se rovněž věnuje významným selháním v historii videoherních konzolí. Od ambiciózních, ale neúspěšných projektů jako Fairchild Channel F, přes nekonkurenceschopný Amstrad GX4000, až po neslavně známý Philips CD-i. Diskutujeme o technologických inovacích, které se nedokázaly prosadit, a o špatných obchodních rozhodnutích, která vedla k pádu významných hráčů na trhu, jako byla společnost Atari. Tento díl je fascinující exkurzí do světa videoherních konzolí, které i přes obrovské ambice skončily v zapomnění, a ukazuje, jak vysoká očekávání mohou vést k obrovským zklamáním.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
Když se řekne Star Wars, všichni si představí velkolepé melodie Johna Williamse. Nová hra Star Wars Outlaws, podobně jako například seriál Mandalorian, ovšem dokazuje, že se hudební doprovod dá uchopit úplně jinak a pořád to bude znít jako hudba z milované předaleké galaxie.
Je to zásluhou Wilberta Rogeta II., který se na hrách ze Star Wars universa podílel už dvě dekády nazpět. Jeho příběh a kariéra krásně ilustrují, jak barvitou dráhu může herní skladatel mít. Někdy dělal v týmu, jindy sólo, pokaždé ale trochu jinak a teprve v posledních letech se dostal do pozice výrazného skladatele. Proto jsme mu věnovali tento díl podcastu Retro noty. A jeho příběh tím zdaleka nekončí, vzhledem k nízkému věku se od něj bezpochyby dočkáme dalších skvělých melodií!
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
V tomto díle Michal Rybka a Martin Vaňo rozebírají fascinující technologické projekty, které sice vypadaly skvěle na papíře, ale v reálném světě bohužel nedosáhly očekávaného úspěchu. Od ambiciózní technologie SPOT od Microsoftu, která měla přinést revoluci v přenosu dat pomocí FM signálů, až po modulární telefon Project Ara od Googlu, který sliboval nekonečnou možnost upgradu. Oba projekty se však ukázaly jako příliš dobré na to, aby uspěly v praxi, a dnes jsou připomínkou toho, jak nepředvídatelný může být svět technologií.
Dále se Wolf s Martinem podívají na další nezdařené inovace, jako byl grafický čip Nvidia NV1, jehož pokus nahradit trojúhelníky kvadratickými texturami téměř zničil Nvidii, nebo procesor Itanium od Intelu, který měl být revolucí, ale skončil jako jeden z největších propadáků v historii technologií. Připojte se k nám a objevte příběhy o tom, jak vysoká očekávání mohou vést k velkým zklamáním.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
Aneb když si z dalekých cest chcete přivézt opravdu velký suvenýr.
Nedovezený vytěžený náklad z dalekých světů, zničená přepravní loď a pobryndaný ubrus. A za vše může jeden kocour. Z tohoto popisku byste asi nepředpokládali, že se budeme bavit o kultovním Vetřelci z roku 1979. Pavel Dobrovský a Marek Bílek spolu rozebírají, jak vznik Vetřelce ovlivnil tvorbu žánrů sci-fi, hororu a samozřejmě her.
Nezapomeneme zmínit H.R. Gigera, Ridleyho Scotta, Dana O'Bannona nebo třeba Alien Breed. V čem byl Vetřelec z roku 1979 tak děsivý, že i po dlouhých pětačtyřiceti letech vám nedává spát? Na to možná neodpovíme, ale rozhodně řekneme, proč nedává spát nám.
Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde https://www.patreon.com/retronationcz.
-
Retro noty 106: Chris Huelsbeck – maestro osmibitové a šestnáctibitové éry
Německý skladatel Chris Huelsbeck patří mezi ta méně známá jména mezi současnými herními skladateli, ale nenechte se zmást. Je to legenda. Jeho hudba totiž na konci osmdesátek a začátku devadesátek měla tempo, jakému se vyrovnal málokterý evropský skladatel. A jeho melodie pro sérii Turrican vstoupily do historie.
Měl poměrně široký záběr, od osmibitových hopsaček až po klasiku Star Wars: Rogue Squadron. Po roce 2000 ale pomalu mizel ze scény a dnes už se herní hudbě věnuje jen nárazově. Proč? I na to přijde v tomto díle Retro not řeč.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Pokračování série Wolfcastu na téma nepřiměřených technologických očekávání. Druhý díl se zaměří na Apple Watch Edition, které měly být pokusem Applu vstoupit do segmentu luxusu s hodinkami za $10,000, avšak tento pokus přinesl spíše zklamání než úspěch. Probereme také neúspěchy virtuální reality, které i přes počáteční nadšení stále čelí zásadním překážkám a omezenému zájmu uživatelů.
Vedle toho se zaměříme na fascinující a komplikovaný svět audio DRM, který prošel mnoha změnami a konflikty mezi hudebním průmyslem a uživateli. Od první úspěšné žaloby proti přehrávači MP3, přes prolomení DRM na iTunes až po konečný úpadek DRM modelů ve prospěch otevřenějších hudebních služeb. Tato epizoda přináší nejen pohled na to, jak technologie ovlivňují naše životy, ale i na to, jak se trh neustále mění a přizpůsobuje novým realitám.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
Černobyl je velké téma. Mnozí z nás mají v paměti legendární S.T.A.L.K.E.R. nebo viděli výborný seriál z produkce HBO. Herní vývojáři kupodivu Černobyl nevyužívají tak často. Možná je to specifikou prostředí, možná to téma automaticky svádí k určitému mystickému až hororovému žánru, ale her z Černobylu není tolik, abychom ukrajinský region mohli považovat za nějaké populární herní dějiště.
Nicméně těch pár kousků, které na toto téma vyšly, stojí za pozornost. Jejich kvalita je sice poněkud kolísavá, rozhodně jde ale o originální tituly nebo ukázkové zástupce žánrů jako survival horor. A ta muzika? Jeden soundtrack zajímavější než druhý! Lehce hororová, lehce mystická, fantaskní i futuristická hudba. A právě proto si Černobyl jako téma zaslouží celý nový díl Retro not.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Čórtův hrád! Tam strašá! Jajajaj, tam strašá! A přesně to, co se odehrálo na tajemném hradě v Karpatech bude dnes rozebírat Pavel Dobrovský, Honza Olejník a Michal Zoubek. Společně si posvítí na putování hraběte Felixe Teleke (nikoliv Tölökö), zlotřilé plány ďábelského barona Gorce, i na vynálezy šíleného profesora Orfanika.
Tajemství hradu v Karpatech je jedním z klenotů české kinematografie, na který se určitě nikdy nezapomnělo. My vám ho tedy nebudeme připomínat, ale milerádi se podělíme o to, co máme na téhle klasice tak rádi. A možná se i dozvíte něco, co jste vůbec netušili!
Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde https://www.patreon.com/retronationcz.
-
V prvním dílu nové série Wolfcastu, nazvaném „Velké oči aneb nepřiměřená očekávání“, diskutují Michal Rybka a Martin Vaňo o situacích, kdy technologická očekávání výrazně předčila realitu.
Michal Rybka se zaměřuje na blížící se vlnu zákaznické AI a opakované pokusy Microsoftu uspět s Windows on ARM, připomínající katastrofu Windows RT. Wolf zdůrazňuje, že nejen technická, ale i psychologická omezení ovlivňují, co zákazníci přijmou. Problém je často v tom, že ambice výrobců se výrazně rozcházejí s realitou trhu. Epická selhání, jako například Apple AirPower nebo Google Glass, ukazují, že ne každá inovace je automaticky úspěšná.
Dále se rozebírají příklady z historie technologií, jako například Microsoft Kin, který neuspěl kvůli špatné implementaci a interním korporátním bojům, a Dvorak Simplified Keyboard, která nepřinesla očekávané zlepšení efektivity a byla příliš nákladná na přeškolení uživatelů. Podobně Google Glass čelily negativním reakcím veřejnosti kvůli obavám o soukromí, což vedlo k jejich stažení z trhu.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
-
V Retro notách často narážíme na profesionální skladatele, kteří do branže přišli buď jako protřelí profící, jako čerství absolventi nebo se vypracovali interně z pozice vývojáře. Ale aby se do herní kompozice pustil profesionální muzikant, natož jezdící po světě s klubovou kapelou, takový příběh se vidí málokdy.
A Stuart Chatwood je přesně takový týpek. Jeho kapela The Tea Party si na klubové scéně v devadesátkách získala slušné jméno a její originální mix alternativního rocku s exotickými nástroji inspiroval vývojáře z Ubisoftu, aby právě Chatwooda oslovili kvůli práci na soundtracku připravovaného Prince z Persie. No a nakonec si sedli tak, že se klubový muzikant stal dvorním skladatelem celé série. Jeho životní příběh si můžete poslechnout v tomto díle podcastu Retro noty.
Podívejte se na https://www.retronation.cz na skvělé výlety do herního retra!
-
Závěrečný díl naší série se zaměřuje na definici toho, kdo je dobrý učitel, a přináší příběhy šesti významných pedagogů, kteří svými metodami a přístupem změnili svět vzdělávání.
Jaime Escalante, který odmítl snížit nároky na výuku matematiky na nízkoúrovňové střední škole v Los Angeles, ukázal, že i ti nejméně privilegovaní studenti mohou dosáhnout úspěchu, pokud jsou správně vedeni a motivováni. Anne Sullivan, učitelka hluchoslepé Helen Keller, dokázala naučit svou žákyni komunikovat a tím otevřít dveře k vyššímu vzdělání, což bylo tehdy považováno za nemožné. Palestinská učitelka Hanan Al Hroub získala Global Teacher Prize za svou práci s dětmi traumatizovanými násilím a prosazování vzdělání jako cesty k míru. Booker T. Washington, zastánce vzdělání pro černošské obyvatelstvo po emancipaci, byl prvním vedoucím Tuskegee University a podílel se na budování vzdělávací infrastruktury na jihu USA. Kakenya Ntaiya, která podstoupila ženskou obřízku výměnou za možnost vzdělání, nyní vede školu v Keni, která bojuje proti této praxi a podporuje vzdělání dívek.
Přestože každý z těchto pedagogů měl unikátní přístup a čelil různým výzvám, spojuje je víra v sílu vzdělání a odhodlání překonat překážky. Dnes je populární Montessori metoda, která vznikla jako nástroj pro integraci sociálně a jinak znevýhodněných dětí, ale její aplikace se změnila v elitní vzdělávací program pro bohaté rodiny. Metoda podporuje individuální potřeby dítěte, samostatnost a nezávislost, senzorické a praktické učení a respekt k přirozenému vývoji dítěte. Přestože Montessori metoda neklade přímý důraz na technické vzdělání, ukazuje, že kvalitní vzdělání může otevřít dveře a dát prostor talentu, což potvrzují úspěchy jejích absolventů, jako jsou zakladatelé Googlu nebo Amazonu. Tímto dílem uzavíráme naši sérii o tom, jak vzdělání a učitelé mohou měnit životy a budoucnost.
Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.
- Показать больше