Episodes

  • Ve čtvrtém dílu Velkých očí se podíváme na fenomén nepřiměřených očekávání ve světě videoher. Na první pohled se zdá, že úspěchy ve hrách jsou na dosah ruky, ale realita je často zcela odlišná. Většina her, které se dostanou na trh, čelí obchodním neúspěchům. Analýzy ukazují, že jen malé procento her dosahuje prodejů, které jsou potřebné k pokrytí nákladů na jejich vývoj. Tento díl zdůrazňuje důležitost „game autopsy“ – analýzy herních neúspěchů –, která může být sice depresivní, ale zároveň nesmírně užitečná pro každého, kdo touží po kariéře ve vývoji her.

    Podcast se rovněž věnuje významným selháním v historii videoherních konzolí. Od ambiciózních, ale neúspěšných projektů jako Fairchild Channel F, přes nekonkurenceschopný Amstrad GX4000, až po neslavně známý Philips CD-i. Diskutujeme o technologických inovacích, které se nedokázaly prosadit, a o špatných obchodních rozhodnutích, která vedla k pádu významných hráčů na trhu, jako byla společnost Atari. Tento díl je fascinující exkurzí do světa videoherních konzolí, které i přes obrovské ambice skončily v zapomnění, a ukazuje, jak vysoká očekávání mohou vést k obrovským zklamáním.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.

  • Když se řekne Star Wars, všichni si představí velkolepé melodie Johna Williamse. Nová hra Star Wars Outlaws, podobně jako například seriál Mandalorian, ovšem dokazuje, že se hudební doprovod dá uchopit úplně jinak a pořád to bude znít jako hudba z milované předaleké galaxie.

    Je to zásluhou Wilberta Rogeta II., který se na hrách ze Star Wars universa podílel už dvě dekády nazpět. Jeho příběh a kariéra krásně ilustrují, jak barvitou dráhu může herní skladatel mít. Někdy dělal v týmu, jindy sólo, pokaždé ale trochu jinak a teprve v posledních letech se dostal do pozice výrazného skladatele. Proto jsme mu věnovali tento díl podcastu Retro noty. A jeho příběh tím zdaleka nekončí, vzhledem k nízkému věku se od něj bezpochyby dočkáme dalších skvělých melodií!

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • V tomto díle Michal Rybka a Martin Vaňo rozebírají fascinující technologické projekty, které sice vypadaly skvěle na papíře, ale v reálném světě bohužel nedosáhly očekávaného úspěchu. Od ambiciózní technologie SPOT od Microsoftu, která měla přinést revoluci v přenosu dat pomocí FM signálů, až po modulární telefon Project Ara od Googlu, který sliboval nekonečnou možnost upgradu. Oba projekty se však ukázaly jako příliš dobré na to, aby uspěly v praxi, a dnes jsou připomínkou toho, jak nepředvídatelný může být svět technologií.

    Dále se Wolf s Martinem podívají na další nezdařené inovace, jako byl grafický čip Nvidia NV1, jehož pokus nahradit trojúhelníky kvadratickými texturami téměř zničil Nvidii, nebo procesor Itanium od Intelu, který měl být revolucí, ale skončil jako jeden z největších propadáků v historii technologií. Připojte se k nám a objevte příběhy o tom, jak vysoká očekávání mohou vést k velkým zklamáním.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠retronation.cz⁠.

  • Aneb když si z dalekých cest chcete přivézt opravdu velký suvenýr.

    Nedovezený vytěžený náklad z dalekých světů, zničená přepravní loď a pobryndaný ubrus. A za vše může jeden kocour. Z tohoto popisku byste asi nepředpokládali, že se budeme bavit o kultovním Vetřelci z roku 1979. Pavel Dobrovský a Marek Bílek spolu rozebírají, jak vznik Vetřelce ovlivnil tvorbu žánrů sci-fi, hororu a samozřejmě her.

    Nezapomeneme zmínit H.R. Gigera, Ridleyho Scotta, Dana O'Bannona nebo třeba Alien Breed. V čem byl Vetřelec z roku 1979 tak děsivý, že i po dlouhých pětačtyřiceti letech vám nedává spát? Na to možná neodpovíme, ale rozhodně řekneme, proč nedává spát nám.

    Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde https://www.patreon.com/retronationcz.

  • Retro noty 106: Chris Huelsbeck – maestro osmibitové a šestnáctibitové éry

    Německý skladatel Chris Huelsbeck patří mezi ta méně známá jména mezi současnými herními skladateli, ale nenechte se zmást. Je to legenda. Jeho hudba totiž na konci osmdesátek a začátku devadesátek měla tempo, jakému se vyrovnal málokterý evropský skladatel. A jeho melodie pro sérii Turrican vstoupily do historie.

    Měl poměrně široký záběr, od osmibitových hopsaček až po klasiku Star Wars: Rogue Squadron. Po roce 2000 ale pomalu mizel ze scény a dnes už se herní hudbě věnuje jen nárazově. Proč? I na to přijde v tomto díle Retro not řeč.

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • Pokračování série Wolfcastu na téma nepřiměřených technologických očekávání. Druhý díl se zaměří na Apple Watch Edition, které měly být pokusem Applu vstoupit do segmentu luxusu s hodinkami za $10,000, avšak tento pokus přinesl spíše zklamání než úspěch. Probereme také neúspěchy virtuální reality, které i přes počáteční nadšení stále čelí zásadním překážkám a omezenému zájmu uživatelů.

    Vedle toho se zaměříme na fascinující a komplikovaný svět audio DRM, který prošel mnoha změnami a konflikty mezi hudebním průmyslem a uživateli. Od první úspěšné žaloby proti přehrávači MP3, přes prolomení DRM na iTunes až po konečný úpadek DRM modelů ve prospěch otevřenějších hudebních služeb. Tato epizoda přináší nejen pohled na to, jak technologie ovlivňují naše životy, ale i na to, jak se trh neustále mění a přizpůsobuje novým realitám.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠retronation.cz⁠.

  • Černobyl je velké téma. Mnozí z nás mají v paměti legendární S.T.A.L.K.E.R. nebo viděli výborný seriál z produkce HBO. Herní vývojáři kupodivu Černobyl nevyužívají tak často. Možná je to specifikou prostředí, možná to téma automaticky svádí k určitému mystickému až hororovému žánru, ale her z Černobylu není tolik, abychom ukrajinský region mohli považovat za nějaké populární herní dějiště.

    Nicméně těch pár kousků, které na toto téma vyšly, stojí za pozornost. Jejich kvalita je sice poněkud kolísavá, rozhodně jde ale o originální tituly nebo ukázkové zástupce žánrů jako survival horor. A ta muzika? Jeden soundtrack zajímavější než druhý! Lehce hororová, lehce mystická, fantaskní i futuristická hudba. A právě proto si Černobyl jako téma zaslouží celý nový díl Retro not.

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • Čórtův hrád! Tam strašá! Jajajaj, tam strašá! A přesně to, co se odehrálo na tajemném hradě v Karpatech bude dnes rozebírat Pavel Dobrovský, Honza Olejník a Michal Zoubek. Společně si posvítí na putování hraběte Felixe Teleke (nikoliv Tölökö), zlotřilé plány ďábelského barona Gorce, i na vynálezy šíleného profesora Orfanika.

    Tajemství hradu v Karpatech je jedním z klenotů české kinematografie, na který se určitě nikdy nezapomnělo. My vám ho tedy nebudeme připomínat, ale milerádi se podělíme o to, co máme na téhle klasice tak rádi. A možná se i dozvíte něco, co jste vůbec netušili!

    Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde ⁠⁠⁠⁠https://www.patreon.com/retronationcz⁠⁠⁠⁠.

  • V prvním dílu nové série Wolfcastu, nazvaném „Velké oči aneb nepřiměřená očekávání“, diskutují Michal Rybka a Martin Vaňo o situacích, kdy technologická očekávání výrazně předčila realitu.

    Michal Rybka se zaměřuje na blížící se vlnu zákaznické AI a opakované pokusy Microsoftu uspět s Windows on ARM, připomínající katastrofu Windows RT. Wolf zdůrazňuje, že nejen technická, ale i psychologická omezení ovlivňují, co zákazníci přijmou. Problém je často v tom, že ambice výrobců se výrazně rozcházejí s realitou trhu. Epická selhání, jako například Apple AirPower nebo Google Glass, ukazují, že ne každá inovace je automaticky úspěšná.

    Dále se rozebírají příklady z historie technologií, jako například Microsoft Kin, který neuspěl kvůli špatné implementaci a interním korporátním bojům, a Dvorak Simplified Keyboard, která nepřinesla očekávané zlepšení efektivity a byla příliš nákladná na přeškolení uživatelů. Podobně Google Glass čelily negativním reakcím veřejnosti kvůli obavám o soukromí, což vedlo k jejich stažení z trhu.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.

  • V Retro notách často narážíme na profesionální skladatele, kteří do branže přišli buď jako protřelí profící, jako čerství absolventi nebo se vypracovali interně z pozice vývojáře. Ale aby se do herní kompozice pustil profesionální muzikant, natož jezdící po světě s klubovou kapelou, takový příběh se vidí málokdy.

    A Stuart Chatwood je přesně takový týpek. Jeho kapela The Tea Party si na klubové scéně v devadesátkách získala slušné jméno a její originální mix alternativního rocku s exotickými nástroji inspiroval vývojáře z Ubisoftu, aby právě Chatwooda oslovili kvůli práci na soundtracku připravovaného Prince z Persie. No a nakonec si sedli tak, že se klubový muzikant stal dvorním skladatelem celé série. Jeho životní příběh si můžete poslechnout v tomto díle podcastu Retro noty.

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • Závěrečný díl naší série se zaměřuje na definici toho, kdo je dobrý učitel, a přináší příběhy šesti významných pedagogů, kteří svými metodami a přístupem změnili svět vzdělávání.

    Jaime Escalante, který odmítl snížit nároky na výuku matematiky na nízkoúrovňové střední škole v Los Angeles, ukázal, že i ti nejméně privilegovaní studenti mohou dosáhnout úspěchu, pokud jsou správně vedeni a motivováni. Anne Sullivan, učitelka hluchoslepé Helen Keller, dokázala naučit svou žákyni komunikovat a tím otevřít dveře k vyššímu vzdělání, což bylo tehdy považováno za nemožné. Palestinská učitelka Hanan Al Hroub získala Global Teacher Prize za svou práci s dětmi traumatizovanými násilím a prosazování vzdělání jako cesty k míru. Booker T. Washington, zastánce vzdělání pro černošské obyvatelstvo po emancipaci, byl prvním vedoucím Tuskegee University a podílel se na budování vzdělávací infrastruktury na jihu USA. Kakenya Ntaiya, která podstoupila ženskou obřízku výměnou za možnost vzdělání, nyní vede školu v Keni, která bojuje proti této praxi a podporuje vzdělání dívek.

    Přestože každý z těchto pedagogů měl unikátní přístup a čelil různým výzvám, spojuje je víra v sílu vzdělání a odhodlání překonat překážky. Dnes je populární Montessori metoda, která vznikla jako nástroj pro integraci sociálně a jinak znevýhodněných dětí, ale její aplikace se změnila v elitní vzdělávací program pro bohaté rodiny. Metoda podporuje individuální potřeby dítěte, samostatnost a nezávislost, senzorické a praktické učení a respekt k přirozenému vývoji dítěte. Přestože Montessori metoda neklade přímý důraz na technické vzdělání, ukazuje, že kvalitní vzdělání může otevřít dveře a dát prostor talentu, což potvrzují úspěchy jejích absolventů, jako jsou zakladatelé Googlu nebo Amazonu. Tímto dílem uzavíráme naši sérii o tom, jak vzdělání a učitelé mohou měnit životy a budoucnost.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.

  • Máme pro vás letní poslouchání! Rok a půl uplynul od vydání audio verze Bran Skeldalu 2, a hle – dáváme vám třetí díl! Opět ho čte Jindra Skeldal, který se postaral i o původní RPG hru z roku 1998. Pro patrony zdarma!

    Máme radost. Třetí audiokniha Brány Skeldalu (první, druhá) z produkce Retro Nation znamená, že se můžete vrátit k dobrodružství skupinky nepravděpodobných hrdinů, kteří musí z donucení dojít až k magickým Branám Skeldalu. Divadelník Filip, sexy kouzelnice Elvíra, tupý bojovník s dračí krví Wahargem a další se dostávají do nečekaných míst a situací. Co třeba ledové jeskyně? Lávová pole? Létání ve vzdušných proudech kolem Větrné hory? Živly mají žeň a hrdinové poměrně dost příležitostí k úzkosti, strachu o život, ale také k nečekaně komediálním vystoupením.

    BÝT PATRONEM SE VYPLATÍ!

    Patroni Retro Nation na úrovni Serious Fan dostávají audioknihu zdarma jako dárek od nás. Být patronem se vyplatí! Celá kniha má délku 11 hodin a načetl ji v našem studiu Retro Nation Jindra Skeldal (náš Artefakt o jeho hře Brány Skeldalu z roku 1998). O zvuk se postaral Michal Šimeček, o režii Michal a Pavel Dobrovský. Kompletní audiokniha vyjde placeně také na platformě Audiolibrix.

    PŘEDCHOZÍ DÍLY

    Audioverze Brány Skeldalu 2: Bílá věž (9 hodin)

    Audioverze Brány Skeldalu: Legenda o Rovenu (12 hodin, kompletně zdarma)

  • Tentokrát jsme ke třem mikrofonům zasedli ve složení Pavel Dobrovský, Honza Olejník a Michal Zoubek, abychom si popovídali o filmu Terminátor z roku 1984.

    Mnoho z vás tuhle pecku nejspíš zaznamenalo prostřednictvím VHS kazet, ať už těch pokoutně šířených, tak těch z videopůjčoven. Arnie se tu po Barbarovi Conanovi představuje opět ve vrcholné formě a netradičně si střihne roli záporáka. Co pro nás tenhle film znamenal, a jak na něj vzpomínáme, to se dozvíte v našem retro filmovém podcastu Naše Filmy.

    Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde ⁠⁠⁠https://www.patreon.com/retronationcz⁠⁠⁠.

  • Arkádové automaty jsou ikonické přístroje provázející nás už od herního pravěku. V kolika filmech už jsme viděli děti, teenagery i dospělé řádit v arkádových hernách? Prsty na nohou ani rukou by nám nejspíš nestačily. Často se říká, že s příchodem domácího hraní padla na arkády krize, ale opak je pravdou. Fungují dál a lákají nové a nové generace hráčů, aby vhodili pár mincí.

    I dnes si můžeme zahrát arkády včetně moderních titulů i posledních dílů klasických sérií. TIme Crisis, House of the Dead, Street Fighter... a nabídka je mnohem širší. Existují arkádové Halo, Mario Kart nebo třeba „západní“ taneční Dance Dance Revolution. O všech zmíněných kouscích, a nejen o nich, bude řeč v aktuálním díle podcastu Retro noty.

    Pojali jsme jej jako takového průvodce tím zajímavějším v současných arkádových hernách, na které můžete přes léto či během dovolené snadno narazit. Tak vzhůru do poslechu a určitě pak nějaký automat vyzkoušejte, zlatá éra arkád je sice pryč, ale pořád umí zabavit!

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • Třetí díl Wolfcastu s názvem „Generační příprava: Jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti?“ se zabývá vývojem výukových a domácích počítačů od 70. let do současnosti.

    Michal Rybka a Martin Vaňo diskutují nové vzdělávací pomůcky, jako jsou Montessori pomůcky pro zlomky a mechanický Turingův stroj Turing Tumble. Rozebírají také historické elektronické stavebnice, například Logitronik, Kyber 1 a Minilogik, a porovnávají je s moderními stavebnicemi jako Voltík a Arduino. Dalším tématem jsou první domácí počítače, jako Sinclair ZX81, Commodore 64 a Atari 800, a jejich role v edukaci. Dále se věnují školním počítačům, například československému IQ-151 a slovenskému PMD 85, které byly navrženy specificky pro vzdělávací účely, a jejich výhodám a nevýhodám.

    V závěru se podcast zaměřuje na současné digitální generace, které vyrůstají obklopeny chytrými zařízeními, ale často nerozumí základním principům IT technologií. Zmiňuje problém digitální negramotnosti v Česku, kde 1,5 milionu lidí nemá přístup k počítači nebo internetu a další miliony mají potíže s IT. Diskutuje se také o potřebě vzdělávacích nástrojů, které by pomohly překonat tuto mezeru ve znalostech. Rybka a Vaňo upozorňují na důležitost pochopení základů výpočetní techniky i pokročilých IT technologií pro budoucí generace a potřebu inovativních přístupů ve vzdělávání.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠retronation.cz⁠.

  • The Elder Scrolls Online slaví deset let od vydání a navíc po roce přichází s novým velkým rozšířením Gold Road. Ideální chvíle ponořit se hlouběji do soundtracku této onlinovky, protože za ty roky nabobtnal do obřích rozměrů a v mnoha bodech odkazuje k hudbě starých The Elder Scrolls her.

    Celé to obří kvantum hudby má na svědomí Brad Derrick, zvukový ředitel vývojářské společnosti Zenimax. Během let o své práci rozdal slušnou řádku rozhovorů, v nichž prozradil i několik zajímavých detailů, které v Retro notách ještě nezazněly. Pojďte se s námi ve stodruhém dílu podcastu ponořit do Tamrielu, kouzelného světa The Elder Scrolls.

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na skvělé výlety do herního retra!

  • Smrt je jenom začátek! Zábavná dobrodružná jízda se všeříkajícím názvem Mumie vstoupila do kin – a teď se podržte – před 25 lety! V květnu 1999 v USA, u nás následovala premiéra v srpnu. Poprvé jsme se tehdy setkali s šaramantním darebákem Rickem O'Connellem, půvabnou Evelyn i démonickým Imhotepem, a i když si o filmu tehdy kritika nemyslela nic úchvatného, postupem času se z Mumie stal miláček obýváků – takový ten pohodový film, který má pro každého něco. Akci, napětí, dobrodružství, horor, ale i vtip a romantiku.

    Jak na Mumii vzpomínáme 25 let po vydání? To, a mnohem více, se dozvíte, když si naladíte podcast Naše filmy. Tentokrát k mikrofonům kromě Pavla a Honzy zasedl i Michal Zoubek, kterého můžete znát jako autora Levelu, kam už pěkných pár let píše recenze, témata i rozbory Early Access her. A imho (haha) má k filmu rozhodně co říct!

    Podcast Naše filmy je novinkou pro rok 2024. Bude vycházet pravidelně jednou měsíčně. Prvních 15 minut je pro všechny k poslechu zdarma, zbytek podcastu je dostupný pro patrony. Chcete se se stát patronem? Čeká na vás mnohem víc bonusů! Více najdete zde ⁠⁠https://www.patreon.com/retronationcz⁠⁠.

  • Je tady druhý díl Wolfcastu na téma výuky IT!

    Diskutujeme o postavení počítačů v historii a jak se jejich vnímání vyvíjelo od 50. let až do současnosti, od jejich považování za symbol pokročilé vědy po vznik subkultur spojených s technologiemi. Vysvětlujeme, jak starší generace často zaostávají v porozumění IT oproti mladším, a navrhujeme víceúrovňový přístup k IT vzdělávání, zahrnující od základních dovedností až po hluboké znalosti IT.

    Dále rozebíráme matematické fundamenty potřebné pro porozumění IT, od základní matematiky po speciální matematické koncepty. Nakonec se zabýváme i dalšími aspekty spojenými s IT, jako jsou společenské, etické a bezpečnostní otázky.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na retronation.cz.

  • Peklo, satan i démoni se objevují v herní branži od jejích počátků. Můžeme však hovořit o pekelných či satanistických hrách? Vlastně moc ne, většinou šlo o povrchní zapojení do jinak celkem běžných titulů. Našlo se ale pár, které vás chytly za límec a stáhly dolů přímo do pekla.

    Survival horory, open world rpg i akční střílečky. Satanskou tématiku bychom našli téměř ve všech myslitelných žánrech. Dokonce i v adventurách. Jak ale takové tituly zněly? Měly pekelný soundtrack nebo hudba jen klouzala po povrchu? A kdo za démonickými melodiemi stál? O tom všem vypráví tento díl podcastu Retro noty.

    Podívejte se na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.retronation.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠na skvělé výlety do herního retra!

  • V úvodním díle nové série Wolfcastu se zaměříme na téma „Generační příprava: Jak se IT učí a jak se inkorporuje ve společnosti?“

    Diskutujeme o tom, jak vzdělání slouží jako nástroj jak ke zjednodušení, tak k zkomplikování života, a jak je přenos znalostí klíčovým kamenem pro existenci civilizace.

    Michal Rybka společně s Martinem Vaněm provedou rozbor technického vzdělávání v kontextu dnešní doby a dále se podívají na fenomén „brain drain“ a jeho dopady na technologický vývoj. Featuring Jan Amos Komenský.

    Poslechněte si ostatní Wolfcasty, historický přehled naleznete na ⁠⁠⁠retronation.cz⁠⁠⁠.