Episodes
-
"Nie możemy uzależniać bezpieczeństwa naszej ojczyzny od reakcji innego państwa, nawet zaprzyjaźnionego" – powiedział Mariusz Błaszczak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Polityk był pytany o niepewność przyszłej polityki USA wobec Ukrainy i Europy po zwycięstwie Donalda Trumpa. Wiceprezes PiS zaznaczył, że receptą na ową niepewność są intensywne zbrojenia. Dodał jednak, że "mamy doświadczenie czterech lat prezydentury Donald Trumpa i wtedy wszystko było, jak należy". Błaszczak potwierdził także, że jego partia ogłosi swojego kandydata na prezydenta jesienią.
-
"Z całą pewnością marsz był spokojny" – powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek, komentując Marsz Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy. Polityk wyliczył, że wydarzenie zabezpieczało ponad 5 tys. policjantów. Odnosząc się do akcji protestacyjnej mundurowych, stwierdził, że "wiemy, na kim można polegać w tej służbie". Podziękował "wszystkim, którzy sumiennie wypełniali swoje obowiązki". Poseł KO mówił także, że w tym roku więcej policjantów zostanie przyjetych, niż odejdzie ze służby. "Budżet policji na 2025 r. będzie o 6 mld wyższy w stosunku do tego z 2023 r." – wskazywał Mroczek.
-
Missing episodes?
-
"PiS dostał jedną rzecz: wiarę w to, że to jest możliwe" - tak o ewentualnej wygranej kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w Polsce powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.
-
"Już jutro rano możemy wiedzieć, kto wygrał w USA. (...) Jest oczekiwanie na radykalną zmianę, na wywrócenie stolika w stosunkach międzynarodowych" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych. "Wygrana Kamali Harris oznacza kontynuację sytuacji, która jest teraz. Ona jest bardzo niedobra" - ocenił pytany, czyje zwycięstwo w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie lepsze dla Polski i świata.
-
"Efektywność Krajowej Administracji Skarbowej spadła. Dyscyplina podatkowa rozluźniła się" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Agata Jagodzińska, działaczka związkowa, przewodnicząca Związkowej Alternatywy w Krajowej Administracji Skarbowej. Stwierdziła, że "nastąpił powrót do starych metod" i podała przykład: "Za poprzedniego rządu mogliśmy chodzić na kontrole bez zawiadomienia - taki podatnik nie mógł uciec. Nowy szef KAS wydał zalecenia, żeby za każdym razem było zawiadomienie do kontroli". W jej ocenie "jest mniejszy nacisk na walkę z przestępczością i nastąpił powrót do kontroli tak zwanych 'słupów'".
-
"Musimy wiedzieć, w jakich czasach funkcjonujemy. Doświadczamy właśnie bezprecedensowej skali krzywdzenia seksualnego w internecie" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Konrad Ciesiołkiewicz, członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich. Powołuje się na dane organizacji WeProtect, z której wynika, że "prawie 70 proc. dzieci w Polsce padło ofiarą jakiejś formy przemocy seksualnej w internecie".
-
"Będzie to kandydat Koalicji Obywatelskiej popierany przez koalicję demokratyczną" - tak w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Grzegorz Schetyna odpowiedział na pytanie, kto jego zdaniem zostanie następnym prezydentem Polski. "Naszym kandydatem będzie Rafał Trzaskowski lub Radosław Sikorski. Oni obaj mają ogromne doświadczenie i papiery na dużą politykę" - stwierdził przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych.
-
"Pieniądze to nie wszystko. Świadczenie takie jak 500 plus czy 800 plus znosi tylko niektóre bariery do posiadania dzieci" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM specjalista ds. demografii Mateusz Łakomy, autor książki „Demografia jest przyszłością”. Czy poparłby zatem likwidację programu 800 plus? "Ten program działa na jedną bardzo ważną barierę: utrzymywania dziecka przez całe jego życie. To ważne dla osób, które chcą mieć co najmniej trójkę dzieci" - odpowiedział.
-
"Polityka europejska, w której my stawiamy sobie wyśrubowane cele klimatyczne, a równocześnie nie jesteśmy w stanie upilnować konkurencji i zabijamy swój rozwój - to się musi zmienić" - stwierdziła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
-
"Rosjanie coraz śmielej sobie poczynają. Ich operacje, które kiedyś znane były z różnego rodzaju subtelności, dzisiaj przestały takie być" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Daniel Boćkowski, ekspert w zakresie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytutu Historii PAN w Warszawie. Dodał, że Rosja prowadzi półkinetyczne działania w kierunku Europy. "Ich cel jest prosty: Mamy zacząć się bać".
-
"Projekt ustawy o związkach partnerskich jest projektem minister Kotuli, który jest projektem rządowym" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriana Porowska pytana o to jaki jest status ustawy o związkach partnerskich. Pytana o PSL, która sprzeciwia się temu projektowi odpowiedziała: "Ja go uznaję jako projekt rządowy. Mamy miesiąc czasu na to, aby zrobić uzgodnienia. Nie mogę odpowiadać za osoby z PSL, moją partią jest Polska 2050."
-
"Prawdziwą robotę robimy my, nasi poprzednicy byli dobrzy w wizualizacjach" - tak o realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że jego poprzednicy "chcieli z Baranowa zrobić centrum Polski, ale komunikacja wygląda zupełnie inaczej".
-
"W konstytucji jest możliwość azylu. Jasno jest powiedziane, że jest to uregulowane w ustawie. W związku z tym wszystko się trzyma konstytucji" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, komentując przyjęcie przez rząd strategii migracyjnej, której jednym z elementów ma być zawieszenie prawa do azylu. "Rozwiązania dotyczące azylu były przyjmowane w zupełnie innych czasach. Gdy ludzie rzeczywiście uciekali. (...) Teraz bardzo często jest to wykorzystywane jako broń" - uważa rozmówczyni Tomasza Terlikowskiego. I stwierdza, że migranci, którzy chcą się dostać do Polski "to nie są już rodziny, tylko mężczyźni, silni, którzy są w stanie przejść przez płot przy pomocy lewarka".
-
"To ektraordynaryjne rozwiązanie powinno się pojawić w polskich ustawach, aby dmuchać na zimne" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, ekspert ds. migracji, pytany o zawieszenie prawa azylowego, które ma być jednym z elementów zapowiadanej przez rząd strategii migracyjnej rządu. "Jeżeli będzie miała miejsce sytuacja, która będzie zagrażała bezpieczeństwu Polski, to powinniśmy mieć scenariusz, a nie wymyślać go na bieżąco" - dodał gość Piotra Salaka.
-
"Chyba trzeba jasno powiedzieć: chcesz być w Polsce, musisz być tak, jak my – musisz szanować nasze wartości, nasze prawo, płacić podatki" – powiedział o migracji do naszego kraju były premier Marek Belka. Był on gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak podkreślił szef rządu w latach 2004-2005, "musimy korzystać z doświadczeń takich krajów jak Australia, Kanada, które w sposób inteligentny uzupełniają swoje braki demograficzne (…) imigrantami".
- Show more