Episoder
-
Kardynałowie bardzo często wspominali, że oni się wzajemnie nie znają. W związku z tym tak szybki wybór, drugiego dnia konklawe, dla mnie osobiście jest jakimś zaskoczeniem - tak o wyborze papieża Leona XIV mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Kwiatkowski, ambasador Polski w Watykanie.
-
"Rzymianie mówią, że to może być dzisiaj. Mają świetne doświadczenie, umieją przewidywać" - o tym, czy już dziś możemy poznać nowego papieża mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prosto z Rzymu dominikanin, o. Dominik Jurczak, dziekan Wydziału Teologii rzymskiego uniwersytetu Angelicum.
-
Karol Nawrocki niczego nie ukrywał, bo w oświadczeniach majątkowych nawet zapisywał więcej niż ma - tak o mieszkaniach kandydata na prezydenta mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jacek Sasin. "Uratował człowieka przed bezdomnością" - powiedział poseł PiS.
-
Rafał Trzaskowski przegra z każdym w drugiej turze, a ze Sławomirem Mentzenem przegra tym bardziej – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Wipler z Konfederacji. Komentował też sprawę "publicznego kłamstwa" Karola Nawrockiego.
-
Zbigniew Ziobro ponosi pełną odpowiedzialność za to, jak były wydatkowane środki z Funduszu Sprawiedliwości. Na pewno może się to skończyć wyrokiem skazującym - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka. "To bulwersująca sprawa" - skomentowała kwestię drugiego mieszkania Karola Nawrockiego.
-
Europa bardzo mocno stawia na rozwój przemysłu zbrojeniowego, także polskiego - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Szłapka. Minister ds. UE, poseł Koalicji Obywatelskiej mówił też m.in. o blackoucie na Półwyspie Iberyjskim i podobnych zagrożeniach dla Polski.
-
Skrócony tydzień pracy to program pilotażowy, który ruszy jeszcze w tym roku. Jest kierowany do tych pracodawców i ich pracowników, którzy się na to zdecydują. Na jeden projekt będzie można otrzymać maksymalnie do miliona złotych - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
-
"Nie wiem, dlaczego Rafał Trzaskowski nie chce debatować z przyjaciółmi, właśnie z przyjaciółmi powinien debatować" - tak w Porannej rozmowie w RMF FM Szymon Hołownia skomentował odmowę Trzaskowskiego na jego zaproszenie do debaty "jeden na jeden". "Praca prezydenta będzie polegała na serii debat. II tura rozstrzygnie się właśnie po debatach, które będą zdecydowanie trudniejsze"- dodał Marszałek Sejmu. Gość Porannej rozmowy w RMF FM powiedział też, że jako prezydent będzie starał się, żeby więcej pieniędzy przeznaczać na nowe mieszkania dla młodych ludzi.
-
"Przede wszystkim zbieramy na funkcjonowanie partii. Trwa to od września. Systematycznie, skromnie; zbieramy mniej więcej około miliona złotych miesięcznie, ale tyle wydajemy. Nie da się odłożyć, ale spłaciliśmy kredyty, bo przecież mieliśmy 35 mln kredytu. Spłaciliśmy to nie tylko ze składek, bo część subwencji nam wypłacono" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Henryk Kowalczyk. Skarbnik Prawa i Sprawiedliwości, były wicepremier i minister rolnictwa w rządzie Zjednoczonej Prawicy wspomniał też, że PiS na komitet wyborczy Karola Nawrockiego zebrał już 10 mln zł. Na kaucję dla Dariusza Mateckiego partia zbierać nie może.
-
"Przypadek z Oleśnicy to jest jeden procent aborcji. Ta aborcja powinna zostać przeprowadzona wcześniej. To jest błąd i odpowiedzialność lekarzy. W przypadku pani Anity było tak, że nie miała rzetelnych informacji na temat wad płodu" - powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Kotula, odnosząc się do głośnej sprawy przerwania ciąży w dziewiątym miesiącu. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Oleśnicy, w którym pojawił się z interwencją poselską Grzegorz Braun. Ministra ds. równości z Nowej Lewicy poinformowała także m.in., że w czwartek na stałym komitecie Rady Ministrów odbędą się rozmowy o dwóch dużych ustawach o związkach partnerskich.
-
"Pycha została ukarana. Wydarzenia po debacie w Końskich pokazują, że Rafał Trzaskowski jest w defensywie, co oznacza, że nie potrafi przewidywać konsekwencji swoich działań, a to oznacza, że nie nadaje się na prezydenta" - podsumował wydarzenia polityczne z ubiegłego tygodnia Krzysztof Bosak w Porannej rozmowie w RMF FM.
-
"Dziś jesteśmy w sytuacji, w której NATO trzeba ratować. Jesteśmy między rosyjskim młotem i kowadłem nowej amerykańskiej polityki zagranicznej. Bez USA NATO by nie istniało" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM gen. Stanisław Koziej, były szef BBN, były wiceminister obrony narodowej.
-
"Karol Nawrocki udowodnił w trakcie debaty, że Rafał Trzaskowski nie ma poglądów. To człowiek bez właściwości. Nawrocki pokazał swoją autentyczność, Trzaskowski zgadza się na wszystko" - komentował piątkowe debaty wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak w Porannej rozmowie w RMF FM.
-
Pytanie, na które nie ma dzisiaj odpowiedzi. Nie było śledztwa przeprowadzonego w takich warunkach, w jakich byśmy chcieli – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM szefowa kancelarii prezydenta RP Małgorzata Paprocka, pytana, czy w 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu. Paprocka uważa, że z solidarności, którą Polacy wykazali w pierwszych dniach po katastrofie, dziś zostało nam niewiele. Gość RMF FM wskazała, że "prawdziwa, super intensywna kampania" dotycząca wyborów prezydenckich rozpocznie się zaraz po świętach. Szefowa kancelarii Andrzeja Dudy spodziewa się, że będzie ona agresywna. "Nie ma mowy o wycofaniu się wojsk amerykańskich z Polski" - zapewniła Paprocka.
-
"Mógłby i może to zrobić" - tak były szef MSZ Jacek Czaputowicz odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy Donald Trump może wycofać część amerykańskich wojsk z Europy. "Pamiętam koniec pierwszej kadencji. Donald Trump ogłosił wtedy wycofanie kilkunastu tysięcy żołnierzy z Niemiec. Ta decyzja została wstrzymana przez jego następcę. Wydawałoby się to logiczne, gdyby tym tropem dalej prezydent USA po odzyskaniu władzy podążał" - zaznaczył polityk.
-
"W Polsce prawo pisze się polskim językiem" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, odnosząc się do zapowiedzi prac nad podatkiem cyfrowym, będący dodatkową daniną nakładaną na międzynarodowe, np. amerykańskie, korporacje technologiczne. "Albo ktoś to rozumie i chce rozmawiać na takich zasadach, albo przyjeżdża i butnie coś zapowiada. Te czasy się skończyły" - stwierdził polityk Lewicy.
- Vis mere