Episodit
-
A Privát Rocktörténet új évadának első vendége Bella Levente. A pozitív életszemléletű, jó humorú, csupaszív zalaegerszegi srác 2004-ben, a TV2 tehetségkutatójának, a Megasztárnak második évadában bizonyította először zenei tehetségét az országnak. Eredetileg angoltanárként diplomázott, de hamar rájött, hogy másra vágyik. A Megasztár előtt és után is zenélt, a mai napig legfontosabb hobbija a zenekara, de ahogy mondja, érdeklődési területei olyannyira szerteágazóak, hogy a zenész szakmának sem tudná maradéktalanul életét áldozni. Műsorvezető, marketinges szakember, kommunikációval és az angollal is foglalkozik, mindemellett két gyerekes családapa, úgy tűnik, olyan ember, akit egyszerre és ugyanannyira vonz a művész- és a civil világ.
-
Nem szólóénekesként kezdte zenei pályafutását, hanem zenekari tagként a Névtelen nulla együttesben, amely a Jeremy vagy a Diadal (ismertebb nevén a Csíkos napernyő) című dalaival egy kis gyulai zenekarból hamar országos ismertségű, sűrűn koncertező zenekarrá vált. Első lemezüket elkapkodták, de második lemezüket nem fogadta be a lemezkiadó, így Tamás nem csak a zenekart, hanem az országot is elhagyta hosszú időre, hogy máshol próbáljon szerencsét. Filozófiája a sodródás, vagyis nyitottan fogadja a sors hozta lehetőségeket, amiből kijutott neki bőven. A műsorban bejárjuk vele Gyulát, Szentest, Budapestet, Nyugat-Európát és Ausztráliát is.
-
Puuttuva jakso?
-
Soltész Rezső egy különleges módon a családjába került amerikai gitárnak köszönhetően kezdett el zenével foglalkozni. Édesapja filmforgalmazási szakember, nagyapja, filmes producer és gyártásvezető volt, és Rezsőnek is hasonló pályát szánt a család, őt mégis a másik oldal, a színpad érdekelte. Zenekarban képzelte el az életét, ám a Rangers, a Corvina és az Oxigén után mégis szólókarrierbe kezdett. Az 1981-es Táncdalfesztivál eldöntött mindent: a Szóljon hangosan az ének óriási siker lett, és már csak egy kis dauer hiányzott, hogy Soltész Rezső ikonikus figurája megszülessen.
-
Máris sorolja mindenki: AD Stúdió, Álmaimban Amerika, Páratlan Páros, Nyári eső. Slágerek sora. Pedig mennyi minden mást is érdemes tudni róla. . Dalokat írt a Laar pour lart társulatnak, benne volt az első estekben, sőt egy közös filmben is. Szerzőként sok feltörekvő sztár karrierjét segítette dalaival. Ő írta Cserháti Zsuzsa utolsó lemezét. És nemrég jött haza Liverpoolból, ahol zenésztársaival a Beatles kedvenc klubjaiban muzsikált.
-
Dalszerző, énekes, gitáros, nagycsaládos apuka. Sokoldalú művész. Annak idején a Láma együttessel futott be és latin-amerikai zenét játszott. Európa turnén zenélt az LGT-vel. Dalokat írt Koncz Zsuzsának, Zoránnak, a Pa-dö-dő együttesnek. De írt szövegeket az Alapi István Band-nek is, tehát a kemény rockzene sem áll tőle távol. Mivel jazz tanszakon végzett, standardokat is szívesen énekel. Írt musicaleket, verslemezeket. És persze zenekarban is zenél, ugyanis már létezik a családi zenekar, amely csupa vérprofi zenészből áll.
-
Fiatalon a tánc volt a szenvedélye, Szűcs Judith turnéjának egyik háttértáncosaként hívta fel magára a figyelmet, de mindig többet akart, a színpad elejére képzelte magát. Aztán amikor első slágerét, a Szerelemre születtem című dalt megírta Pásztor László, Erika elsírta magát, annyira nem tetszett neki a dal. Aztán megbékélt azzal, hogy habár más zenei stílust kedvel, alt hangja van és négy oktávot is kiénekel, mégis magas hangú diszkókirálynőt faragnak belőle. Hogyan boldogult egy szólóénekesnő a rendszerváltás előtt, amikor felülről mondták meg, kinek lehet műsora és lemeze, hogyan és a ’90-es években, amikor a kazettahamisítások és a playback megölte a koncertezést? És mit gondol a jelenlegi lehetőségeiről? Zoltán Erika következik.
-
Poór Péter Máté Péter-díjas énekes, az Utánam a vízözön, a Piros tulipán, a Fekete vonat és más slágerek előadója, most gyerekkoráról, színész diplomájáról, Szécsi Pálról és kiegyensúlyozottságának titkáról is mesélt.
-
Delhusa Gjon. Rengeteg lemezt adott el. Magyarországon, Németországban. Keleten is, nyugaton is. Van egy karácsonyi lemeze. 25 éve készült, kétszeres platinalemez lett, de a mai napig minden szezonban elad belőle hanghordozókat. Szegény, polgári családban növekedett, 1971-ben berobbant a táncdalfesztiválon, 17 évesen hivatásos előadóművész lett, megtalálta a pénz, a siker. Együtt haknizott Rodolfóval, Latabár Kálmánnal, Hofi Gézával. Nyugat-Németországban olyan népszerű lett, hogy lemezszerződést kapott. Érdemes végighallgatni az életútját
-
Varga Zoltán 14 évesen került a CPG-be. Délelőtt iskolába járt, délután próbára, néha esténként koncertekre. Igazi punk srác volt, akit, ahelyett, hogy megpróbáltak volna megérteni, inkább fényes nappal hurcolták kihallgatásra az egyenruhás rendőrök. Ez az epizód nem is annyira a zenéről szól. Inkább a társadalom állapotáról a 80-as években.
-
Farkas Zoltán, a Kontroll Csoport tagja volt. Ez a zenekar a magyar alternatív éra egyik legfontosabb csapata volt. Csak két és fél évig létezett, mégis irányadó volt a munkásságuk. Igazából attól oszlottak fel olyan hamar, amitől nagyok voltak. Három frontember volt a zenekarban, Kistamás László, Bárdos-Deák Ági és Müller Péter. Értékteremtő, de nem megtartható volt a közös munkájuk. Nem véletlen, hogy a Kontroll feloszlása után több ismert zenekar is alakult a tagokból: a Kampec Dolores, a Sziámi, a Balkán-tourist vagy az Ági és a Fiúk. Farkas Zoltán történetét halljátok.
-
Kiss Zoltán Zéro komoly célokkal vágott neki a zenei pályának. Ő akart lenni az ország legjobb basszerosa, és a legjobb magyar zenekarban szeretett volna alapot adni a dübörgő rockdaloknak. Állítása szerint a célokból az egyik sikerült. Számára mindenképpen a Karthago az ország egyik legjobbja. De hogy kezdődött, mikor volt vajon először hangszer Zero kezében, ezzel kezdődik a beszélgetés.
-
Azok közé a basszusgitárosok közé tartozik, akikre nem rátukmálták ezt a hangszert, őt tényleg a négyhúros gitár érdekelte. Már a konziban is erre a szakra akart menni, de nem volt, így bőgő szakon végzett. Majd felvette a basszusgitárt és azóta sem tette le. A Korálba régi barátja, Dorozsmai Péter hívta el, ő pedig ment. Próbáltak kettőt és ő lett a legendás együttes basszerosa.
-
1964-ben az első zenekarában, a Vadócban még szólógitárosként nyomta, majd miután basszusgitáros kellett, átvette a posztot. Azt mondja, a basszusgitárt egyfajta mellékszerepnek szánta, hiszen alapvetően zeneszerző. És tényleg, a Generáltól a Hungárián át a Dolly Rollig, az összes zenekarban, ahol megfordult, habár basszgitárral a nyakában láttuk mindenhol, a slágerek csak úgy potyogtak ki a fejéből: a Zenegép, a Hotel Mentol vagy a Multimilliomos jazzdobos vagy a Limbó-hintó mind Novai szerzemény, hogy csak párat említsünk a több tucat zenéből, amit ő írt.
-
A híres Gundel család leszármazottja, de nem a vendéglátós utat választotta, hanem művésznek állt. Öt évesen szeretett bele a zenébe, hamar ki is derült, hogy abszolút hallása van. Először zongorázott, majd klarinéton és szaxofonon tanult meg játszani, végül nyakába akasztotta a basszusgitárt. Zenélt a beatkorszak szentháromságában, mint Metró-tag, részt vett az LGT létrehozásában, és az együttes basszerosa volt két évig. 1973-ban aztán megalapította a Skorpiót, amely a mai napig kisebb-nagyobb megszakításokkal aktív.
-
Környei Attila minden olyan sztereotípiát hoz, amellyel vádolják a basszusgitárosokat. Úgy lépett be a Ferm együttesbe, hogy előtte csak hegedülni tudott. De azt mondták neki a többiek, zenész vagy, megoldod, tanuld meg a számokat. Másnapra tudta. Profi zenész lett, aki bármit bárkivel eljátszott. A legjobb vendéglátós bandákban lett volna helye, ha akarta volna. De akkor összebarátkozott Szikora Robival, és ez a barátság meghatározta a zenei életét és a karrierjét.
-
A Quimby és Mikuli Feri basszeros 2006-ban ült a kameránk elé. A zenekar túlélte a kétéves szünetet, amelyre Kiss Tibi problémái miatt kényszerültek. Új lemezt készítettek, amellyel elnyerték „az év hazai modern rock albuma” díjat. Tehát éppen minden rendben volt. Mikuli Feri egy igazi csapatember, őszinte, egyszerű mondatokkal operáló realista. Jó asztalos lett volna belőle és még jobb aranyműves. Ő azonban mindig is ütemekben, tempókban gondolkodott. Egy nagyon nyugodt, de érzelmes háromnegyedóra következik Mikuli Ferivel.
-
Somló Tamás nem is volt basszusgitáros. Sokkal inkább fúvós, de leginkább énekes. Csodálatos hangú énekes. Mégis basszusgitárosként jelezték a lemezeken. Artistaként bejárta a világot, mint az 5 Luxor egyike. Aztán hazajött és zenélni kezdett. Somló Tamás már nincs közöttünk, pedig nagy szükségünk lenne nyugalmára, sallangmentes bölcsességére.
-
Privát rocktörténet - Hozzátok a dobost! - Barile Pasquale
-
Privát rocktörténet - Hozzátok a dobost! - Szentmihályi Gábor
- Näytä enemmän