Episodes
-
Czy ludzie przestają być potrzebni? Kiedy szukasz nowego biura zazwyczaj trafiasz w ręce agenta nieruchomości. Agent (lub agentka) doradza i przeprowadza Cię przez cały proces wyboru i podpisania umowy. Taka usługa oczywiście kosztuje. Mimo, że jako najemca teoeretycznie nie płacisz za pomoc to wynagrodzenie agenta wliczone jest w Twój czynsz bo przecież ktoś za to musi zapłacić. Agent jest człowiekiem więc ma też swoje priorytety i nie zawsze najwyższym jesteś Ty. Czasem jest to dobra relacja z właścicielem, czasem chęć szybkiego zamknięcia transakcji, czasami zobaczysz tylko te lokalizacje, które dają wyższą prowizję od podpisanej umowy.
Z Konradem Okłą poznaliśmy się rok temu na konferencji branży nieruchomości i rozmawialiśmy o tym czy technologia może zastąpić człowieka...i właściwie czy zawsze powinna. Zastanawialiśmy się czy dzięki technologii można zmienić rynek i panujące zwyczaje i realnie obniżyć czynsz. Ja cały czas szukam rozwiązań, które opierają pomysł na wartości biznesowej i potrzebach rynku a nie tylko technologiach i innowacjach. Dlatego zaprosiłem Konrada do Business Link, żeby sprawdzić co kombinuje Realko24:)
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/33
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Naprawdę! Byłem w biurze, które jeszcze nie istnieje w budynku, który jest jeszcze w budowie. Były tam meble, kolorowe ściany, przeszklenia, sprzęty i można było poczuć przestrzeń i klimat wystroju wnętrza....a w rzeczywistości staliśmy na surowym piętrze. Mieliśmy na głowach gogle Microsoft HoloLens, które robiły tą magię, która pozwalała nam poczuć jak mogłoby wyglądać nasze biuro w budynku SKANSKA Wave w Gdańsku.
I co z tego? Na przykład to, że zanim budynek zostanie odebrany można go sprawnie skomercjalizować. Można zabrać najemców do ich biura przyszłości na spacer po recepcji i salach konferencyjnych. Można wspólnie z klientem i architektem pracować nad wystrojem wnętrza czując przestrzeń i odległości i wielkość elementów zamiast wpatrywać się w ekran komputera. O rzeczywistości mieszanej i rozszerzonej słyszeliście wiele razy i tutaj u nas i na konferencjach a teraz poznajcie zespół, który używa tych technologii w codziennej pracy! Lubię rozmowy ze Skanska bo po raz kolejny przeciera szlaki i wdraża coś jako pierwsza.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/32
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Episodes manquant?
-
Paradoksalnie większość z nas nie widzi światła!. Zauważamy muzykę w tle, czujemy zapach w sklepie czy biurze ale światło zarejestrujemy dopiero wtedy kiedy jest niewłaściwe, kiedy nas męczy albo kiedy nie pozwala nam realizować naszych planów. Kiedy wnętrze jest dobrze i mądrze oświetlone czujemy się w nim komfortowo ale rzadko kiedy zastanawiamy się dlaczego. Dobre biuro często kojarzymy z wygodnymi krzesłami, pięknymi meblami, doskonałym designie...a mnie zawsze interesowało to jak na nasze życie wpływa światło. Skoro 90% czasu spędzamy teraz w budynkach to ja chcę wiedzieć jak czuć się we wnętrzach lepiej. Swoją drogą nie spędzajmy tyle czasu w budynkach, proszę:)
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/31
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Dzisiaj bajka z okazji Dnia Dziecka i jednocześnie dwie misje:) Bierzemy udział we wspaniałej, organizowanej co roku akcji, w której podcasterzy publikują bajki nagrane przez innych podcasterów. My mamy przyjemność zaprezentować Wam bajkę czytaną przez Dominika z audycji Po Godzinach:
https://pogodzinachpodcast.pl/
Możecie z dziećmi zrobić sobie misję i przejść się po takiej pajęczynie bajek i poszukać wszystkich odcinków:)
Naszą bajke, którą nagrałem z córką Helenką możecie posłuchać u Jędrzeja na kanale Developer Wannabe:
https://soundcloud.com/developerwannabe/proptech-poland-cudaczek-wysmiewaczek
Jest też ważniejsza misja. Tegoroczna akcja wspiera zbiórkę pieniędzy na rzecz Julka Świderskiego więc zajrzyj proszę na stronę Julka i pomóż Mu odzyskać zdrowe serduszko.
https://zrzutka.pl/xzy4j7
Logo odcinka i projektu stworzył Paweł Płocharski z Logonabloga. Dzięki!
https://www.facebook.com/logonabloga/
Dziękujemy za organizację akcji Rafałowi Jasińskiemu z ekipy Lokomotywa - Stacja Horthampton
https://www.facebook.com/lokomotywa.stacja.northampton/
Wielkie dzięki Krystian Zych z Jak Zrobić Podcast za realizację podcastu (polecam tego producenta podcastów z ręką na sercu)
https://jakzrobicpodcast.pl -
Technologie Virtual Reality i Augmented Reality w branży nieruchomości kojarzone są najczęściej z wizualizacją inwestycji, nowoczesnymi narzędziami sprzedaży czy gadżetem używanym przez architektów, żeby rozkochać klienta w swoich projektach. Ostatnio pewne przypadkowe spotkanie sprowokowało mnie do zadania kilku osobom pytania o realną wartość rzeczywistości rozszerzonej i tak trafiłem na Justynę i Jej zespół. Dziś porozmawiamy o VR z osobą, która wdraża tę technologię u klientów na całym świecie a w torebce, obok szminki i telefonu nosi najnowsze okulary Augmented Reality...
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/30
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
W tym tygodniu kontynuujemy testy naszej nowej serii technologicznej. Dziś przedstawimy Wam ADA - platformę napędzaną sztuczną inteligencją, dzięki której wynajmiecie swoje wymarzone mieszkanie. Zaprosiliśmy do naszego studia w Business Link COO i Dyrektora Sprzedaży ADA, Natalię Świrską, aby opowiedziała o tym jak działa ta ciekawa platforma Proptech, jak usprawnia proces najmu dla najemcy i wynajmującego oraz o Ich planach na przyszłość. Zapraszamy!
-
Ha! Uruchamiamy nowy format krótszych odcinków technologicznych. Bez obaw. Nadal będziemy mówić zrozumiale i tłumaczyć zawiłości cyfrowej transformacji branży nieruchomości. Chcemy przedstawić Wam najciekawsze startupy, firmy technologiczne i innowacje z Polski. Dzisiaj ludzie z firmy Pragmasoft opowiedzą o swoim rozwiązaniu Infrasenses, które....czuje ludzi. Do czego to służy? Jaką daje wartość? Jak powstało to rozwiązanie? O tym dziś w pierwszym technologicznym odcinku nowej serii.
Naszymi goścmi są dziś Ewelina Betiuk oraz Łukasz Komeluk z firmy Pragmasoft. -
Na lojalość partnerów i klientów trzeba sobie zapracować. Nie zmienia to faktu, że trzeba być świadomym pewnych mechanizmów i narzędzi, których należy używać. Na customer experience jako wyróżnik firmy w branży finansowej zaczęto stawiać już kilka lat temu, teraz branża nieruchomości zaczyna dostrzegać wartość strategii opartych na lojalności. Nic dziwnego! Budynki starzeją się coraz szybciej a wokół nich jeszcze szybciej pojawiają się nowsze, i bardziej atrakcyjne. Dziś porozmawiamy z Martą Domaradzką na temat tego jak lojalność pomaga w operacjach. Spojrzymy na biznes z perspektywy osoby, która większość swojej kariery działała z ramienia dużej globalnej korporacji.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/29
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Jeszcze nie tak dawno nie wyobrażaliśmy sobie zakupu komputera czy telewizora przez Internet, dziś potrafimy zrobić to bez mrugnięcia okiem. Zaczęliśmy ufać platformom sprzedażowym online i zakupom w internecie. Systemy oceny sprzedawców pomogły nam uwierzyć że to co widzimy na zdjęciu jest w takim stanie i tyle warte ile deklaruje sprzedawca. Super...ale co jeśli to nie zakup prezentu czy butów ale czegoś co ma duży koszt? A jeśli na dodatek to ja sprzedaję dom to jak nie sprzedać go za tanio albo nie utknąć z ofertą na długie miesiące, żeby sprzedać drożej? Jak nie dać się oszukać? Jak dobrze wycenić. No i właśnie tutaj z pomocą przychodzi iBuying coraz bardziej popularny za oceanem a u nas jeszcze nieznany.
iBuiyng czyli Instant Buying to koncepcja dedykowana dla tych, którzy chcą sprzedać aktywa o dużej wartości jak mieszkanie, dom, czy samochód a może nawet jacht. Nie jest to kolejna strona z typu OLX, czy allegro ale bardzo sprytne połączenie technologii i kapitału. Technoloigia pomaga wycenić a kapitał powala masowo skupować dobrze i uczciwie wycenione dobra. Mateusz Romanowski o tym koncepcie i platformie, którą z zespołem pionierów współtworzy w Polsce.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/28
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
WeWork pojawił się w Polsce nagle i od razu zaczęły się dyskusje co takiego wyjątkowego oferuje. Biuro jak biuro więc o co tyle szumu. To jednak nieprawda i dosyć już miałem tłumaczenia na czym polega fenomen tej marki. To świetny model biznesowy, który zawdzięcza swój sukces mądrej koncepcji opartej o społeczność ludzi, którzy się znają, pomagają sobie, wspierają się i dzielą. Wcale nie jest to takie proste do zbudowania i zarządzania.
Nie wystarczy tylko zatrudnienie community managera, który od czasu do czasu organizuje wydarzenia dla ludzi działających na powierzchni. To kwestia bardzo wielu elementów, które łączy filozofia, w którą wierzą wszyscy pracownicy. Zależało mi na tym, żeby zaprezentować kapitalny pomysł na biznes a nie robić odcinek o WeWork ale chyba jednak trudno to rozdzielić bo WeWork zrobiony jest naprawdę spójnie i dobrze! Świetnie się czułem z dziewczynami nagrywając audycję więc jest troszkę dłuższa niż planowałem:)
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/27
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Mobilność dotyczy nas wszystkich. Od dawna już jednak nie są to jedynie światła na skrzyżowaniach, ani jedna linia autobusowa czy tramwajowa. Mamy bardzo szerokie spektrum możliwości przemieszczania się po mieście. Mamy też wiele potrzeb. Nasza główna motywacja podróży – czyli praca, to w mieście takim jak Warszawa setki tysięcy podróży każdego dnia. Nikt z nas nie chciałby tracić czasu na wielogodzinne dojazdy do i z pracy. Ten czas lepiej poświęcić na to co sprawia nam przyjemność.
Branża nieruchomości powinna brać pod uwagę to, że włączając się w tkankę miejską na trwałe ją zmienia. Ot chodźby już na etapie realizacji. Ciezki sprzęt blokujący kolejne skrzyżowania odbija się na ruchu miejskim. Tutaj nawet „smart” skrzyżowania nie wystarczą.
Branża property może i powinna być partnerem w dyskusjach na temat tego jak skomunikowane są kolejne inwestycje i w jaki sposób można zoptymalizować codzienne podróże milionów ludzi. Istnieją narzędzia które pomagają symulować zmiany i świadomie zarządzać inżynieria ruchu drogowego na poziomie dzielnicy, miasta, kraju. O tym porozmawiamy dziś stojąc przy ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie!
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/26
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Pralka podłączona do internetu nikogo już nie dziwi (chociaż niezupełnie ten pomysł ma sens). Tak samo jak lodówka sama zamawiająca jedzenie, samochód, który aktualizuje sobie sam oprogramowanie, czy inne przedmioty wokół nas, które rozmawiają ze sobą i mogą ze sobą współpracować. Już w 2008 roku do Internetu było podłączonych więcej przedmiotów niż żyło ludzi na Ziemi, a za kilka lat liczba ta przekroczy kilkadziesiąt miliardów. Nie mówimy już tu o komputerach i telefonach, a sprzęcie AGD, czujnikach, zegarkach, pojazdach, windach, maszynach, czy...budynkach. Internet Rzeczy zmienia nasze życie i branże nieruchomości. Właśnie o tym dziś porozmawiam z moim gościem.
-
Innowacja wymaga otwartej głowy i nowych metod pracy. Mój dzisiejszy gość podczas wspólnej zabawy klockami opowiedział mi o LEGO® SERIOUS PLAY® - metodzie, która pomaga w rozwiązywaniu problemów, ustalaniu nowych procesów w organizacji, czy tworzeniu nowych produktów. Jak się okazuje jest też świetnym narzędziem do efektywnej pracy nad innowacjami. Dziś porozmawiamy nie tylko na czym polega LEGO® SERIOUS PLAY®, ale przede wszystkim jak zacząć używać tej metody w Waszej firmie bo tak, możecie wprowadzić metodę LEGO® SERIOUS PLAY® sami do swojej organizacji stosunkowo niskim kosztem i nakładem pracy, a wyniki są świetne!
Piszcie śmiało na adres [email protected] lub na naszych kanałach social media jak poszły Wam pierwsze warsztaty z klockami Lego lub podzielcie się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. -
O innowacji nie warto rozmawiać. Innowacje trzeba robić! Niestety większość menedżerów nie wie nawet co to konkretnie znaczy, nie wie jak nowe pomysły mogą zmienić Ich firmę a przede wszystkim nie wiedzą jak pomóc ludziom tworzyć innowacje. Są też tacy którzy widzą potrzebę kreacji i ulepszeń ale zwyczajnie nie mają na to czasu, ludzi i umiejętności. Jest na to sposób!
Dziś porozmawiamy o konsultingu innowacji i w jaki sposób outsourcing pewnych umiejętności może zmienić Twoją firmę. Bo kiedy nie ma czasu załadować taczek, z którymi biegają Twoi ludzie to na pewno nie pomoże Im szkolenie czy nowa motywacyjna prezentacja. Pomoże proces, pomogą nowe narzędzia, których tzeba się nauczyć ale przede wszystkim pomoże ktoś kto będzie z ramienia firmy animował i zarządzał zmianą. Opowie nam o tym człowiek, który od kilku lat pomaga firmom jako konsultant innowacji.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/23
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Zarządzanie budynkiem to duży i odpowiedzialny projekt. Kiedy zdamy sobie sprawę, że nawet rodzaj dachu stawia przed zarządcą inne wyzwania to sprawa staje się jeszcze ciekawsza. Na pierwszy rzut oka odcinek ten może być interesujący przede wszystkim dla zarządców ale jeśli chcecie mieć pojęcie o tym jak funkcjonuje branża nieruchomości to warto dowiedzieć się jak wygląda praca Facility Management. Z czym mierzą się ludzie, którzy dbają o bezpieczeństwo i konserwację nieruchomości? Jak dużo pracy i odpowiedzialności to wymaga? Jakie koszty związane są z tak prozaiczymi czynnościami jak odśnieżanie?
Zauważyłem, że dużo mówiliśmy o biurach więc dla odmiany teraz porozmawiamy o powierzchniach magazynowych. Tam też dzieją się cyfrowe cuda (wkrótce odcinek o robotach i automatyzacji!) Przy okazji poznacie bardzo ciekawe polskie rozwiązanie, które nie dość, że jest innowacyjne i ciekawe to wdrożenie przekłada się na wymierne korzyści a nie tylko cieszy się technologią.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/22
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Sztuczna Inteligencja nas zje! Skoro żyjemy w przyszłości to na pewno za moment staniemy się niepotrzebni bo pracować będą za nas maszyny a myśleć procesory. Branża nieruchomości dużo mówi na temat Sztucznej Inteligencji czyli SI czy z angielskiego AI. Coraz więcej firm technologicznych używa tego określenia do budowania zainteresowania inwestorów wokół swoich rozwiązań.
Niestety wiele osób nie wie dokładnie czym jest SI, myli pojęcia, widzi ryzyka tam gdzie ich nie ma, ale przede wszystkim nie widzi szans, które ta technologia może przynieść. Kiedy to czytacie jesteście otoczeni, przez rozwiązania sterowane, zarządzane i wspomagane przez Sztuczną Inteligencję. Jest z nami od rana do wieczora i kiedy pracujemy i kiedy odpoczywamy. Dziś porozmawiamy jak bardzo jest zaawansowana, czym jest i jakie ma zastosowania w naszej branży.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/21
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Czy można zarobić na smogu? Zanieczyszczenie powietrza to temat, który wraca każdej zimy kiedy zaczynamy się dusić trującym od smogu powietrzem. W miastach wraca moda na oczyszczacze powietrza i maski, które nosimy na twarzy. Na wsi to dobry pretekst do napisania kilku donosów na sąsiadów, którzy palą meble, plastik i przepracowany olej w kotłach grzewczych. Co to ma wspólnego z Proptech? Kiedy pojawia się problem za moment pojawiają się nowe aplikacje i technologie, które mają go rozwiązać.
Na rynku dostępnych jest wiele firm produkujących nowoczesne sensory monitorujące jakość powietrza. To świetnie, ale to zazwyczaj niewiele zmienia. Chciałem dowiedzieć się czy można zbudować wartość wokół jakości powietrza w branży nieruchomości. Rozmawiam dziś z Paulą Schabińską o bardzo ciekawym pomyśle który ma polski startup łączący technologię, consulting i naturę. Przy okazji dowiecie się dużo na temat smogu i tego co z niego wynika.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/20
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Cyfrowy bliźniak to wirtualna kopia dowolnego obiektu fizycznego stworzona w świecie wirtualnym. Można na nim prowadzić eksperymenty, badać wytrzymałość, funkcjonalność, wydajność. Może to być sprzęt elektroniczny, maszyna rolnicza, linia produkcyjna, proces, most lub nawet budynek. Wyobraź sobie, że już wkrótce możliwe będzie tworzenie cyfrowych bliźniąt naszych ciał, które połączone siecią sensorów będą dostępne dla lekarzy, którzy na bieżąco będą widzieć parametry naszego ciała i reagować w odpowiednim momencie. Ok....nawet dla mnie to jeszcze trochę zbyt przerażające, więc skupmy się dziś na branży nieruchomości i porozmawiajmy o możliwościach i korzyściach jakie dla niej niesie zastosowanie technologii Digital Twins.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/19
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Trend coworkingowy rozwija się w coraz większym tempie. Na rynku pojawiają się głosy, że za chwilę będzie się konsolidował, że duzi przejmą mniejszych i zagarną cały rynek. Tymczasem w Warszawie zupełnie przypadkiem wpadłem na bardzo świeży pomysł, który albo jest szalony albo jest dowodem na to, że rynek biur tymczasowych się dywersyfikuje i szuka nowych pomysłów. Zapraszam Was dziś na krótką wycieczkę po klubowej przestrzeni biurowej The Nest w Warszawie. Widzieliście kiedyś biuro, którym zarządza Dyrektor Kreatywny a nie Office Manager? No to zapraszam!
Tym razem zamiast siedzieć w ciszy przeszedłem się z mikrofonem na spacer i zrobiłem eksperymentalny odcinek w formie reportażu. Nie, mimo, że dużo się dziś zachwycam i nadużywam słowa "przepiękny" to nie jest odcinek sponsorowany. Bardzo jestem ciekaw jak ta formuła biznesu się rozwinie. Jestem też ciekaw czy podcast w ruchu przypadnie Wam do gustu.
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/18
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty -
Co to był za rok! Kilka świetnych konferencji o tematyce Proptech w Polsce, kilkanaście za granicą, setki nowych ludzi, wspaniałe pomysły, innowacje, które zmieniają branżę i takie, które tylko bardzo by chciały. Daliśmy ponad 35 wykładów, braliśmy udział w panelach w Polsce i na Świecie. Polski rynek zrobił też ogromny krok do przodu w zakresie technologii cyfrowo transformującej branżę Property i Construction. Uznałem, że zamiast fatygować moich gości w trakcie świąt zrobię podsumowanie roku w postaci noworocznego orędzia!
Opowiem o tym jak rozwijają się technologie w nieruchomościach w podziale geograficznym, czego szukają agencje i firmy deweloperskie, jakie technologie zmieniają branżę a jakie będą szeroko dyskutowane i testowane w roku 2019. Ten szczególny podcast będzie takim szybkim rzutem oka na to co wydarzyło się w roku 2018 i na co warto zwrócić uwagę w nowym roku. Nagrywam ten odcinek będąc w górach, po całym dniu na stoku na podstawie notatek z ostatnich kilku miesięcy pracy. Jestem ciekaw Twoich obserwacji, opinii, pomysłów - pisz na [email protected]. Szczęśliwości!
Więcej materiałów do tego odcinku na stronie:
http://proptechpoland.org/17
Więcej odcinków:
http://proptechpoland.org/podcasty - Montre plus