Episodes
-
Wiązanka tematów o systemie zamówień publicznych. O fundamentach systemu, o nowej ustawie pzp, o legislacji, o cyfryzacji, o podnoszeniu kompetencji, o zamówieniach na usługi intelektualne, o standardach, o wzorach, o waloryzacji i o wielu innych tematach związanych z systemem zamówień publicznych.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
This is special edition of PRZE:budowa (RECONSTRUCTION) podcast, so far, the only one in English language version. This episode is mostly about new approach towards the construction contracts i.e. collaborative model but we also talk about the necessity of using standards as such. Our guest, Andrea Chao is a partner and a lawyer at Bird and Bird in Holland and a Chairwoman of FIDIC task group for collaborative contract. She is a brilliant and passionate trend-setter in construction industry.
The Polish Consulting Engineers and Experts Association (SIDiR) is the sole representative of International Federation of Consulting Engineers (FIDIC) and European Federation of Engineering Consultancy Associations (EFCA) in Poland. https://sidir.pl/about-sidir/
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Missing episodes?
-
Rozmowa z szefem GDDKiA Tomaszem Żuchowskim na wszystkie tematy ważne dla branży budowlanej i konsultingu inżynierskiego. Rozmawiamy o waloryzacji, stanowisku Prokuratorii Generalnej RP, trudnym dialogu wykonawców i zamawiających publicznych, polubownych metodach rozstrzygania sporów, wpływie pandemii na branżę, o waloryzacji usług intelektualnych, planach przetargowych i wielu innych tematach.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Odcinek podcastu PRZE:budowa zainspirowany stanowiskiem Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (PGRP) opublikowanym pod koniec lipca br. Goście podcastu: Anna Oleksiewicz - prezes ZOPI (Związku Ogólnopolskiego Projektantów i Inżynierów) oraz Tomasz Latawiec - prezes SIDiR (Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców) analizują bieżącą sytuację publicznych kontraktów na roboty i usługi intelektualne w PL. Ponadto w odcinku rys historyczny problemu waloryzacji, ocena obecnie stosowanych rozwiązań i analiza wpływu stanowiska PGRP na praktykę. Do tego trochę wątków "od kuchni" i wiele innych ciekawych zagadnień.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Wyczerpująca wiedza o Partnerstwie Publiczno Prywatnym z bardzo dobrego źródła. Z Prezesem Fundacji Centrum PPP Bartoszem Mysiorskim rozmawiamy m.in.:
o kontekście historycznym
o rodzajach modli PPP
o zaspakajaniu potrzeby publicznej
o przewagach modelu PPP nad prywatyzacją
o świadomości i dojrzałości uczestników projektu PPP
o efekcie Ferrari
o wycenie ryzyk w modelu PPP
o CPK i modelu PPP
o zaufaniu
o pakietowaniu projektów PPP
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Rozmowa z brokerem Marcinem Demiańczukiem o rynku ubezpieczeń w czasach silnych zakłóceń. Analizujemy jak zachowuje się rynek ubezpieczycieli w niepewnych czasach: zmiany klimatu, covid, wzrost can i na to wszystko jeszcze wojna. Jak się okazuje wojna wprowadza największe zakłócenia, ale to nie jest tak, że ubezpieczyciele się wycofali i czekają na rozwój wydarzeń. Szukamy analogii do wydarzeń historycznych w kraju i na świecie. Czego nie lubią ubezpieczyciele i dlaczego będzie drożej.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Jak się okazuje technologia BIM nie jest warunkiem koniecznym do cyfryzacji procesów w firmie budowlanej i w procesie inwestycyjnym. Takie nieoczywiste wnioski płyną z naszej dyskusji z Remigiuszem Pyszka i Mateuszem Buczkowskim z firmy SoftwareONE, która udostępnia narzędzie dla firm wykonawczych MTWO.
Do zarządzania przedsiębiorstwem wystarczy przeglądarka, wszystko odbywa się w chmurze, a dobrze skonfigurowane narzędzia pozwalają na podgląd procesów w firmie na poszczególnych kontraktach niemalże w czasie rzeczywistym. Jak zwykle najsłabszym ogniwem jest człowiek i jego nawyki, a raczej ich brak. O blaskach i cieniach technologii cyfrowych w budownictwie rozmawiamy w 17 odcinku podcastu.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
W 16 odcinku podcastu PRZE:budowa rozmawiamy o czymś, co jeszcze nie jest stosowane w Polsce na szeroką skalę, ale ma ogromy potencjał. Chodzi o finansowanie sporu przez podmiot trzeci, ang. Third Party Funding. Procesy inwestycyjne nierozerwalnie wiążą się ze sporami, które na ogół rozstrzyga sąd – czy to powszechny, czy arbitrażowy. To kosztowny proces, a wykonawcy czy konsultanci wchodząc w spór angażują zasoby w procesy, które nie podnoszą wydajności. Third Party Funding, to mechanizm, który pozwala na sfinansowanie spory przez zewnętrzny podmiot, co pozwala na poprawę płynności.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
W tym odcinku PRZE:budowy o funkcji i otoczeniu stanowiska Chief Executive Officer, w kolejności:
błędy młodości CFO - praca dla doświadczonych; dzieci e pomagają w pracy - uwalniają pokłady empatii; o trudnej sztuce wyrażania uznania czy CFO to członek zarządu kto wie więcej co jest grane w firmie CEO czy CFO kim jest człowiek z "formacją liczbową" o emocjonalnej ścieżce rozwoju CFO CFO i jego znajomość podatków bolączki polskiego systemu podatkowego - executive summary wydajność pracy pracownika vs. wskaźnik wydajności pracy wydajność pracy a innowacje czas pokazuje, że technologia dodaje nowe zmienne do równania nowe technologie = nowe kompetencje pracowników + nie trzeba ich zwalniać kontrakt z super marżą - analiza przypadku wynik na kontrakcie z roszczeniami zawiązywanie rezerw na wypadek W. analiza beznadziejnych przypadków rozwoju wydarzeń na kontrakcie nieoczywista kuchnia komercyjnych sporów o kasę trzy obszary problemowe na najbliższą przyszłość; dlaczego instytucje finansowe nie ufają budowlance GNWU vs. gwarancja zapłaty – o co come oninsight (lub takeaway) z tego odcinka, czyli wiedza tajemna:
wszystkim rządzi Excel jak się nie spina od początku, to już się nie zepnie - też Excel punkt przegięcia opłacalności wydajności wynika (jak wszystko) z ważenia kosztów: człowiek + zaawansowane narzędzia vs. wielu ludzi. - też Excel.--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Kolejna porcja hermetycznej wiedzy z branży wykonawstwa. Dr Bartosz Zamara z Trebbi Polska opowiada o prefabrykacji w Polsce.
W podcaście więc mowa jest po kolei:
systematyzacja pojęć dot. prefabrykacji Dlaczego prefabrykacja rzadko stosowana jest w budownictwie mieszkaniowym – analiza Dlaczego Szwedom się opłaca prefabrykacja Wady i zalety prefabrykacji Prefabrykacja a proces projektowania, kiedy najwcześniej należy uwzględnić wymagania technologiczne Najczęściej popełniane błędy w procesie rozważań nad wyborem technologii (klasyczna vs. prefabrykacja) Zakłady prefabrykacji jako ewangeliści technologii prefabrykacji Czy dla klienta ma znaczenie technologia wykonania budynku? Co to jest kanapka w terminach prefabrykacji? Dlaczego trudno porównywać produktywność budowlanki do przemysłu motoryzacyjnego? Aktorzy na polskiej scenie prefabrykacji Programy wielkoskalowe na etapie projektowania powinny uwzględniać możliwość wykonania budynków w technologii prefabrykowanej. Zmiana modelu realizacji na klasyczną nie będzie kłopotliwa. Prefabrykacja a wzrost kosztów materiałów – wyścig z czasem Prefabrykacja nie jest drogą do szukania oszczędności.--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Od technologicznej nowinki do narzędzia, bez którego trudno sobie wyobrazić współczesną inwestycję. Drony w procesie budowlanym zadomowiły się na dobre, a ich rola będzie tylko rosła. Razem dyrektorem i współzałożycielem firmy SkySnap Pawłem Wójcikiem analizujemy wykorzystanie technologii dronowych w inwestycjach:
omawiamy te elementy procesu, które dzięki dronom mogą wnieść wartość inaczej niedostępną lub niepraktycznie kosztowną; wyjaśniamy z czego składają się elementy tej układanki (drony + oprogramowanie); analizujemy jaka jest dokładność pomiarów wykonanych dronem; omawiamy kiedy i w jakim zakresie wykorzystać drona na etapie projektowania / ofertowania / wykonawstwa; omawiamy pomiary mas dronem – największą rewolucja na placu budowy; analizujemy ograniczenia prawne; omawiamy kierunki rozwoju technologii; Paweł Wójcik prezentuje osiągnięcia w obszarze wykorzystanie uczenia maszynowego w procesie obróbki danych z drona.To tylko hasłowe zakreślenie obszarów, bo rozmowa trwa ponad godzinę. Zapraszamy
Prowadzący Rafał Bałdys Rembowski
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
W podcaście PRZE:budowa gościem jest Ewa Wiktorowska, Prezes Stowarzyszenia Konsultantów zamówień publicznych i członek rady zamówień publicznych. Długa i wielowątkowa rozmowa o profesjonalizacji kadr w systemie zamówień publicznych. Temat rzeka, ale rozmowie poruszamy ważne dla publicznego procesu zakupowego aspekty:
O warunkach podmiotowych; O pracach nad procesem certyfikacji; O edukacji zdalnej; O dobrodziejstwach u.p.z.p. w zakresie równowagi umów; O mozolnym procesie adaptacji stron do zmian; O narzędziach, które dostali wykonawcy w ramach procedury odwoławczej; O wyzwaniach profesjonalizacji kadr zamawiających; O wymaganiach dotyczących cyklu życia; O polityce zakupowej Państwa; O ewaluacji procesów zakupowych; O niedawnym raporcie NIK; O problemach dot. Zapisów waloryzacyjnych; O paraliżu decyzyjnym zamawiających; O dziedzinowej bazie wiedzy i kalkulatorach waloryzacji GUS; O tym skąd, zamawiający powinni czerpać wiedzę. I jeszcze wiele innych.--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
O technologii BIM powiedziano już wiele, dlatego w PRZE:bowie próbujemy spojrzeć na nią w szerszym kontekście. Naszym gościem jest Krzysztof Wojslaw, który na co dzień pracuje dla firmy Sweco w Norwegii i współtworzy technologicznego bloga BIM Corner. Rozmawiamy o motywacjach autorów bloga, stosunku pracodawców do takich aktywności swoich pracowników, wyjaśniamy poszczególne „wymiary” BIM, plotkujemy o dostawcach rozwiązań, o niezbędnych nowych kompetencjach przyszłych inżynierów, o startupach i oczywiście spoglądamy w przyszłość. A ta zapowiada się bardzo ciekawie i mimo, iż technologia będzie miała wszystko ułatwić, to najpierw będzie wymagała nabycia rzadkich kompetencji. Witamy w przyszłości i zapraszamy na rozmowę.
Rozmawia: Rafał Bałdys Rembowski
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Rozmowa z Piotrem Piechem i Arturem Pleśniarskim z firmy GISonLine
Rozmawia Rafał Bałdys RembowskiRoboty ulegające zakryciu nie mogą być robotami ulegającymi zapomnieniu. Wiedza o ich faktycznym położeniu jest niezbędna przyszłym inwestorom no i oczywiście umożliwia serwis. Zasoby geodezyjne w znacznej części nie odpowiadają stanowi faktycznemu w zakresie inwentaryzacji infrastruktury podziemnej i to mimo wysiłków tych, którzy za to odpowiadają. To oczywiście rzutuje na koszty, ale również może decydować o zdrowiu i życiu nie tylko operatora koparki. Czy to kwestia wadliwego systemu, czy technologii zastanawiamy się wspólnie z Piotrem Piechem i Arturem Pieśniarskim z firmy GISonLINE.
Jak zwykle dotykamy kwestii fundamentalnych o kluczowym znaczeniu dla kosztów / terminu realizacji i dodatkowo bezpieczeństwa pracy.Przy okazji mówimy o tym, jak standardy zapożyczone z innej kultury prawnej pomagają w rozwiązaniu tych problemów.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message
Zapraszamy na rozmowę. -
Rozmowa z prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO dr Agnieszką Sznyk.
Rozmawia Rafał Bałdys RembowskiZapraszamy na 9 odcinek podcastu PRZE:budowa, który o konsultingu i inżynierii mówi pośrednio, ale doniosłość czekających nas zmian zasługuje na ukazanie szerszego kontekstu. Z Naszym gościem dr Agnieszką Sznyk prezesem INNOWO rozmawiamy o Gospodarce Cyrkularnej, czyli modelu organizacji życia gospodarczego państw, który nie obciąża naszej planety. Wiemy już ponad wszelką wątpliwość, że to właśnie w konsekwencji działań człowieka i eksploatacyjnych modeli działania, życie na Ziemi staje się co raz trudniejsze. Wydaje się, że na dziś Gospodarka Cyrkularna to jedyna systemowa odpowiedź, żeby utrzymać postęp i jednocześnie uratować przyszłe pokolenia od nieuchronnych katastrof.
Przyjęcie tego modelu będzie wymagało ingerencji w niemalże każdą dziedzinę ludzkiej aktywności, przyjęcia nowych niestandardowych postaw lub pożegnania się z wieloma tradycjami. To oczywiście nie wydarzy się z dnia na dzień, ale ten proces kiedyś trzeba uruchomić. Zapraszamy.Linki do podcastu po publikacji:
Cicularity Gap Report
https://www.circularity-gap.world/2021
Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym:
https://www.gov.pl/attachment/72d8cd08-f296-43f5-af28-21ab2fada40e
Polityka Przemysłowa Polski
https://www.gov.pl/attachment/555c07a8-4d95-49af-9ec1-282fafdbcac5
NIK: Droga do zamkniętego obiegu odpadów
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/odpady-z-tworzyw-sztucznych.htmlZobacz gdzie jeszcze możesz posłuchać podcastu: https://sidir.pl/podcast-przebudowa/
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Rozmowa z Prezes firmy technologicznej AEC Design Marzeną Lisiecką-Kawalską.
Rozmawia: Rafał Bałdys RembowskiZobacz gdzie jeszcze możesz posłuchać podcastu: https://sidir.pl/podcast-przebudowa/
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Rozmowa z Martą Czapik, właścicielką marki „Legalna Marta”
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Rozmowa z Prezesem Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej Mariuszem Haładyjem
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Rozmowa z dr. prawa Maciejem Durbasem.
--- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message -
Minął kwartał odkąd obowiązuje nowe prawo zamówień publicznych, ale oprócz spadku ilości zamówień, trudno doszukać się większych zmian jakościowych w samym systemie. Wspólnie z naszym gościem - Darkiem Kobą staramy się rozwikłać zagadkę niskiej efektywności polskiego systemu zamówień publicznych.
Słuchowisko zawiera darmowe porady dla decydentów jak sprawić, żeby system zaczął działać lepiej.
---
Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/sidir/message - Show more