Episodios
-
Chów klatkowy nie spełnia nawet najbardziej podstawowych potrzeb behawioralnych zwierząt - zarówno królików, jak i świń, gęsi, kur, kurczaków, czy kaczek. Z powodu opóźnienia Komisji Europejskiej w zakazie hodowli klatkowej zwierząt warunki te pozostają w pełni legalne. W 2021 roku, w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej, podpisaną przez ponad 1,4 miliona obywateli UE, Komisja Europejska zobowiązała się do przedstawienia wniosków ustawodawczych mających na celu zakończenie hodowli klatkowej do końca 2023 roku. Obietnica nie została dotrzymana, co według środowiska działaczy prozwierzęcych było spowodowane naciskiem ze strony europejskich hodowców i przedstawicieli branży mięsnej.
-
Tylko w Interii. Zbliżamy się do punktów krytycznych. Pozostało nam już tylko 27 proc. żyjącej planety - alarmują w ostatnim raporcie ekolodzy z WWF. O tym, jak możemy uratować Ziemię mówił w podkaście Przemysława Białkowskiego Mikołaj Troczyński z WWF Polska. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
¿Faltan episodios?
-
Gościem Przemysława Białkowskiego jest Karol Bubel, biolog, ZOO we Wrocławiu. Ekspert opowiada o fascynującym świecie ptaków i ich jaj.
-
Tylko w Interii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wraków statków zalega na dnie Morza Bałtyckiego. Broń, amunicja i paliwo, które transportowały, to ogromne zagrożenie dla naszego morza. Opowiedziała o nim Olga Sarna, prezeska Fundacji MARE w rozmowie z Przemysławem Białkowskim. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Nazwisko mnie trochę zobowiązywało, żeby zostać strażakiem, bo patronem strażak jest św. Florian – mówi gość podcastu Przemysława Białkowskiego. I dodaje, że Polska jest fenomenem w skali nawet światowej jeśli chodzi o ochotniczą straż pożarną. Owszem, takie ochotnicze jednostki istnieją także w innych krajach, ale w Polsce są one scentralizowane, a struktura jednostek w każdym województwie jest taka sama. To przyczynia się do tego, że Polska jest w czołówce ratowniczej w Europie, a nawet świecie. Coraz większym wsparciem dla strażaków są drony, które pomagają znaleźć ogniska pożaru, najlepsze drogi dojazdowe, podczas powodzi – kondycję wałów. – Nie wszędzie człowiek dojedzie i dopłynie, ale wszędzie doleci – zaznacza gość podcastu. Nowym wyzwaniem dla strażaków są baterie samochodów elektrycznych. Okazuje się, że w wypadku ich pożaru nie działa zwykłe odcięcie tlenu, by ogień ugasić. – Centrum, w którym pracuję opracowało nowe wytyczne ochrony przeciwpożarowej garaży w obiektach budowlanych przeznaczonych do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych – mówi Paweł Florek. - To są poważne obciążenia i duża adrenalina. Jesteśmy poważną służbą, nie dla zabawy. Po drugiej stronie jest życie i zdrowie ludzi – mówi Paweł Florek.
-
Fast fashion to trend modowy przywieziony do Polski nie tylko z krajów azjatyckich. Właściwie cały świat jest zalany tanimi ubraniami, które nie dość że są toksyczne, bo produkowane z ropy naftowej, to nosimy też ubrania, buty i dodatki produkowane na drugim końcu świata. "Jesteśmy społeczeństwem, które wyrzuca" - mówi Stefania Włostowska, specjalistka z branży mody i gospodarki cyrkularnej.
-
Tylko w Interii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zakazać budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 1,5 km od obszarów ochrony ptaków i nietoperzy. Jaki to będzie miało wpływ na energetykę wiatrową w Polsce? Na to pytanie w rozmowie z Przemysławem Białkowskim odpowiada Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Jaki powinien być samochód idealny? Studenci AGH w Krakowie postanowili zbudować go samodzielnie. Jest elektryczny, na dachu ma panele fotowoltaiczne i jest wyjątkowo lekki. Więcej szczegółów na temat pojazdu w rozmowie z Przemysławem Białkowskim zdradza Bartłomiej Fligier z koła naukowego Eko-Energia. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Tylko w Interii. Kiedyś mówiono o nich "mięso lasu". Polacy kochają chodzić na grzyby, ale, mimo licznych właściwości odżywczych, wiele gatunków jest pomijanych lub zapomnianych. Tymczasem za granicą to prawdziwe rarytasy. Prof. Bożena Muszyńska, mykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Przemysławem Białkowskim wyjaśnia, na które grzyby powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
W 2025 r. ruszy w Polsce system kaucyjny. Za puszki i butelki trzeba będzie przy zakupie dopłacić kaucję, którą potem będziemy mogli odzyskać, zwracając opakowania w sklepach. Choć jeszcze nie wszedł on w życie, wokół systemu kaucyjnego narosło już wiele mitów. Czy trzeba będzie zgniatać butelki? Co z zakrętkami? Na te pytania odpowiada ekspert w rozmowie z Przemysławem Białkowskim z Zielonej Interii.
-
Stan środowiska można ocenić m.in. po stanie rzek i ich dolin. A polskie rzeki są chore. Eksperci są zgodni, że ponad 90 proc. wymaga uzdrowienia. Wychodzenie z ciężkiej choroby to trudny i długotrwały proces, a w takich ciężkich stanach chorobowych jest większość naszych rzek. Co można zrobić, aby to zmienić? Opowiada o tym dr inż Ilona Biedroń z IMGW oraz założycielka Fundacji Zdrowa Rzeka.
-
Tylko w Interii. Niedawno w Warszawie powietrze było tak czyste jak w Bieszczadach. Jak to możliwe? - Skala tego zjawiska jest zaskakująca - mówi prof. Krzysztof Markowicz z UW w rozmowie z Przemysławem Białkowskim. Cała rozmowa jest dostępna w serwisie Zielona Interia.
-
Brak dostępu do prawidłowego żywienia mieszkańcom krajów rozwiniętych wydaje się nierealny. Z perspektywy osób żyjących w krajach dotkniętych ubóstwem żywnościowym. Dyrektor Generalna UNICEF Polska Renata Bem opowiada o kryzysie humanitarnym na świecie - jego przyczynach i skutkach. "Właśnie teraz przy postępie cywilizacyjnym mierzymy się z tym, że co czwarte dziecko na świecie jest dotknięte ubóstwem żywnościowym".
-
Ekologia, natura, ochrona środowiska wpływają na życie każdego z nas, ale nie wszyscy są zainteresowani tymi tematami. To samo dotyczy kryzysu klimatycznego. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiada Daniel Czyżewski z Fundacji "Polska z natury".
-
W tym odcinku gościmy prof. Krzysztofa Stareńczaka, szefa zespołu badawczego Leśnictwo Precyzyjne w IDEAS Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Profesor Stareńczak opowie o tym, jak zaawansowane technologie są wykorzystywane do tworzenia cyfrowych wersji lasów, mierzenia ich zasobów i monitorowania stanu ekosystemów leśnych.
-
"Zbiorkom" to słowo rodem z czasów komunistycznych, ukute tuż po wojnie, które przez lata traciło na znaczeniu. W erze boomu na samochody osobowe i coraz lepsze drogi, zbiorowa komunikacja była zapomniana. Teraz jednak wraca do łask, próbując na nowo zdobyć nasze serca. Czy uda jej się odzyskać dawną świetność? Sprawdź, jak zmieniła się komunikacja zbiorowa na przestrzeni lat i co czeka nas w przyszłości!
-
Ludzie potrzebują tych przepisów, żeby przetrwać – alarmują organizacje ekologiczne. W tym odcinku swojego podcastu Przemysław Białkowski rozmawia o Nature Restoration Law, czyli odbudowie zasobów przyrodniczych Unii Europejskiej.
-
W Polsce rośnie ponad tysiąc gatunków roślin, które mogą urozmaicić Twoje menu. Razem z Piotrem Ciemnym, Przemysław Białkowski odkryje które z nich nadają się na obiad, jak je bezpiecznie identyfikować i przyrządzać, a także dowiedz się, które lepiej omijać. Piotr Ciemny, ekspert kulinarny i pasjonat dzikiej natury, zabierze Cię w podróż po smakach lasu, dzieląc się swoją wiedzą z książek takich jak 'Leśne Gotowanie' i 'Chwasty od Kuchni'. Gotowi na kulinarne odkrycia w najbardziej niespodziewanych miejscach?
-
Łatwo się pomylić, bowiem wiele obserwowanych przez nas wróbli to nie wróble domowe, ale mazurki. A z tych dwóch gatunków polskich wróbli mazurki (czyli wróble polne) mają się jeszcze w miarę dobrze, natomiast sytuacja wróbli domowych jest trudna. Gdzie się one podziały i co się z nimi stało? - odpowiada dr Tomasz Wilk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w podcaście Przemysława Białkowskiego.
- Mostrar más