Episodes
-
Saturna adoptowano ze schroniska, tylko po to, żeby przeszczepić jego nerkę, rasowemu psu. Znamy szczegóły tej bulwersującej sprawy! Gościem Miłosza Plocha, w kolejnym odcinku podcastu "PUPILOVE czyli Miłosz, Majlo i inne zwierzaki", jest pani adwokat Katarzyna Topczewska, która od wielu lat aktywnie działa na rzecz praw zwierząt. I sprawę Saturna zna jak mało kto.
W odcinku rozmawiamy także o koniach z Morskiego Oka. Czy w końcu uda się dojść do jakiegoś kompromisu? Co zrobić, żeby konie nie padały, podczas swojej pracy. Jak przekonać turystów, że nie ma konstytucyjnego obowiązku zobaczenia Morskiego Oka. Jeśli nie możesz tam się dostać pieszo, wybierz inną trasę w Tatrach.
-
Od prawie 40 lat, w skrajnie niebezpiecznym środowisku, jakim jest teren wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu, żyją setki psów. Mieszkają w opuszczonych budynkach, są w stanie znaleźć pożywienie, przetrwać i rozmnażać się. Jak im się to udaje mimo gigantycznego napromieniowania? Naukowcy uważają, że przeszły szybką ewolucję. Co to oznacza dla zwierząt? I co to oznacza dla ludzi?
To nie wszystko! W Czarnobylu żyją też dzikie konie, łosie, jelenie, bobry, lisy, jenoty, sowy, bizony, niedźwiedzie brunatne, łabędzie, dziesiątki gatunków ptaków.
-
Missing episodes?
-
Czy dietą można regulować zachowanie psa? Gościem Miłosz Plocha jest dr Karolina Hołda, specjalistką żywienia psów i kotów. Ekspertka z ponad 10-letnim doświadczeniem, wykładowcą akademickim, prelegentką na konferencjach naukowych i autorką ponad 70 publikacji i artykułów branżowych. Członkini European Society of Veterinary and Comparative Nutrition.
Rozmawiamy o najczęstszych błędach żywieniowych, jakie popełniamy, opiekując się naszymi pupilami.
Czy białko faktycznie wpływa na agresję?
-
"Od czasu jak razem mieszkamy razem, moje życie zamieniło się w dramat" - mówi pani Katarzyna. Każdy, kto ma podobny problem ze swoim zwierzakiem, może tylko smutno potaknąć. Niestety, po pandemii, psów z tych problemem jest coraz więcej.
W kolejnym odcinku Podcastu PUPILOVE, druga część rozmowy o lęku separacyjnym. Kiedy przez naszego kochanego psiaka, nie możemy wyjść nawet do kina czy na siłownie, bo już 2 godz. w samotności, potrafią być dla niego „końcem świata”.
Jak się z tym uporać i czy rzeczywiście, to wina psa, a może jednak... nasza?
-
Nowy sezon podcastu PUPILOVE zaczynamy od tematu, który najczęściej pojawiał się w pytaniach na naszym koncie na Instagramie "Podcast Pupilove". Pytaliście bardzo często, co zrobić z psem, który po naszym wyjściu z domu, szczeka, wyje, niszczy albo się załatwia? To może być LĘK SEPARACYJNY. Może ale nie musi. Dlaczego? Posłuchajcie kolejnej rozmowy Miłosza Plocha z behawiorystą i trenerem psów, Michałem Dąbrowskim.
-
W kolejnym odcinku rozmowa na temat hotelików dla zwierząt. Gościem Miłosza Plocha jest Kamila Nowakowska, współwłaścicielka "Good DogCare". Domowego hoteliku, bez klatek i kojców. Kamila od ponad 10 lat zajmuje się opieką nad zwierzętami. Ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, więc wie z praktyki, na co zwracać uwagę, wybierając hotelik dla swojego pupila. O co powinniśmy zapytać? Co powinno nas zaniepokoić? I jak powinniśmy przygotować naszego pieska, zanim oddamy go komuś pod opiekę.
W programie także, o ludziach, którzy zostawiają psy... i po nie nie wracają, czyli historia buldożka Gutka. Ale także o tym, jak dwie kobiety same wybudowały dom, na podstawie... filmików z Youtube.
-
Naukowcy wynaleźli lek na przedłużenie życia psów. Czy to oznacza, że nasi pupile wkrótce będą z nami dłużej?
Lek został opracowany przez firmę biotechnologiczną Loyal for Dogs i chociaż musi jeszcze przejść badania kliniczne, urzędnicy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) twierdzą, że jego wstępne dane są wystarczające, aby wykazać “uzasadnione oczekiwania co do skuteczności”.
W tym odcinku podcastu "PUPILOVE czyli Miłosz, Majlo i inne zwierzaki", gościem Miłosza Plocha jest Franek Paśko, lekarz weterynarii, który wyjaśnia, co oznaczają te doniesienia.
Czy lek zadziała na wszystkie psy i wszystkie rasy? W podcaście także szczegółowo o długości życia psów małych, dużych i olbrzymich, a także kotów.
Czy my sami, już teraz, nawet bez leków, możemy przedłużyć jakoś życie naszych czworonogów?
Zapraszamy!
-
W tym odcinku podcastu "Pupilove czyli Miłosz, Majlo i inne zwierzaki", wszystko o diecie BARF. Bardzo ostatnio modnej ale też kontrowersyjnej.
Gościem Miłosza Plocha jest Marek Busza, dietetyk zwierzęcy, od 10 lat związany z dietą BARF. W swojej pracy zajmuje się zarówno zwierzętami zdrowymi, jak i chorymi. Specjalizuje się w psach, kotach i... fretkach.
Czym jest dieta BAFR? Jakie są jej zasady?
Czy jest odpowiednia dla każdego psa lub kota?
Jak wygląda typowy jadłospis na diecie BARF?
Czy tej diecie mogą być też warzywa i owoce?
Czy w diecie BARF ważna jest suplementacja?
Co mówią badania naukowe o diecie BARF?
Jak zacząć, jak się zabrać za tę dietę?
Czy są są przeciwwskazania?I dlaczego dieta BARF jest taka kontrowersyjna?
Zapraszam. Do usłyszenia. I smacznego :)
-
Dziś o podstawowym pytaniu każdego psiarza i kociarza - karma sucha czy mokra?
Gościem Miłosza Plocha jest Marek Busza, (petslover.pl), dietetyk zwierzęcy, absolwent zootechniki, ze specjalizacją żywienie zwierząt, na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Motto, jakim się kieruję w pracy ze zwierzętami to ,,Lepiej zapobiegać niż leczyć”.
W podcaście też o tym:
jak wybrać dobra karmę i jak czytać etykiety ze składemZapraszamy po bardzo konkretne porady! Do usłyszenia!
-
W świątecznym odcinku podcastu "Pupilove czyli Miłosz, Majlo i inne zwierzaki" rozmawiamy o tym, czy zwierzęta mają duszę i czy pójdą do nieba? Co się stanie z naszymi pupilami, kiedy zakończą swoje życie na ziemi? Jak rozmawiać o tym z dziećmi? Czy jest coś... potem?
Ale także, czy sztuczna inteligencja ma duszę skoro ludzie wchodzą z nią w relacje?
Jak Kościół aktualnie postrzega zwierzęta?
Jak wyglądają błogosławieństwa zwierząt we Włoszech?
Rozmawiamy też o "produkcji zwierząt", o zwierzętach jako produktach władzy człowieka, o uboju rytualnym i problemie karpi. Na czym polega problem "utowarowienia zwierząt" i dlaczego ks. profesor wierzy, że "kropla drąży skałę".O słowach Papieża Franciszka, że ludzie wolą mieć psa lub kota, zamiast dziecko. Jak je rozumieć?
A na koniec - co by powiedziały zwierzęta, gdyby faktycznie mogły mówić w wigilię? Jak się wsłuchać, aby faktycznie je usłyszeć?
-
Święta to czas, kiedy na stole pojawiają się specjalne potrawy. Dla nas to rarytasy, ale dla naszych pupili mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Warto o tym wiedzieć i warto tę wiedzę przekazać dalej - naszym rodzicom, dziadkom i ciotkom.
Czy pies lub kot może zjeść kawałek karpia, pieroga, świątecznego ciasta? Razem z dietetykiem zwierzęcym, Markiem Buszą przeanalizowaliśmy wszystkie wigilijne i świąteczne potrawy.
(https://petslover.pl/)
To bardzo cenna cenna wiedza więc posłuchaj uważnie i... podaj dalej ten odcinek. Koniecznie jeszcze PRZED świętami.
Miłosz Ploch. Zapraszam!
-
Grudzień to najgorszy miesiąc dla zwierząt - mówi Katarzyna Piekarska, posłanka KO, prawniczka, aktywistka na rzecz praw zwierząt i rotacyjna przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt.
W tym odcinku podcastu Pupilove - co zrobić, aby PRAWNIE poprawić los zwierząt w Polsce? Rozmawiamy o prezentach - zwierzętach, zakazie sprzedaży żywych karpi, obligatoryjnym czipowaniu, zakazie hodowli zwierząt na futra i pomocy zwierzętom bezdomnym.
Czy już czas, aby rozpocząć dyskusję w Polsce - gdzie powinniśmy LEGALNIE móc wchodzić z psami? Dlaczego większość sklepów i urzędów na to nie pozwala?
Czemu "Piątka dla zwierząt" Kaczyńskiego się nie udała?
A na koniec, o tym jak psy pomagały pani posłance walczyć z rakiem.
Zapraszam. Miłosz Ploch
-
Każda wojna to tragedia nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Psy, koty, krowy, konie i wiele innych gatunków, to także ofiary.
Z terenu Ukrainy udało się ewakuować setki tysięcy zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich. Część z nich znalazło schronienie w ogrodach zoologicznych, np. w ZOO w Poznaniu. Jednak, co z resztą?
"Miliony zginą, inne zdziczeją i trzeba będzie je odstrzelić. To będzie ogromny problem w momencie odbudowy kraju" - mówi dr inż. Wojciech Słomka, specjalista ochrony środowiska, znany w Internecie jako "eko Wojtek".
Po wojnie zmieni się ekosystem, który wpłynie też na obszar Polski. Być może nie jest to zbyt optymistyczny temat, ale warto nie zamykać oczu na prawdę. Mocno w to wierzę.
Posłuchajcie jak jest i jak będzie. Zapraszam. Miłosz Ploch
-
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często używamy zwrotów określających zwierzęta w negatywny sposób: zezwierzęcenie obyczajów, je jak świnia, rzyga jak kot, pies na baby, ptasi móżdżek, małpi rozum, pogoda pod psem czy klasyczne: to tylko zwierzę!
To jak mówimy, ma znaczenie. Język ma siłę!
Dziś w Podcaście Pupilove, gościem Miłosza Plocha, jest Mateusz Adamczyk, polonista, członek zespołu Rady Języka Polskiego, Mistrz Mowy Polskiej 2023 oraz najlepszy przyjaciel kota Fonema.
Czy język - to jak mówimy i jak określamy innych - wpływa na nasze podejście do zwierząt?
-
Jak mądrze wprowadzić drugiego psa do domu? Co zrobić, aby od razu się zaprzyjaźniły? Czy pies rezydent na tym skorzysta?
Czy senior, może mieć towarzysza szczeniaka? Czy pies powinen mieszkać z suczką, czy może z drugim psem?
Bardzo konkretne porady od Michała Dąbrowskiego, behawiorysty i trenera psów. Zapraszam. Miłosz Ploch
-
Czy wiecie, że zwierzęta mogą mieć zaburzenia psychiczne, chorować na depresję, a nawet... popełniać samobójstwa?
Czy wiecie, że są zwierzaki, które mogą być pesymistami albo optymistami? Że mogą płakać i ronić łzy?
Naukowcy to wszystko sprawdzili! W najnowszym odcinku podcastu Pupilove wszystko o zdrowiu psychicznym zwierząt. Gościem Miłosza Plocha jest naukowiec, Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, znany w Internecie jako Biotech Geek.
Tym razem o zwierzakach.... trochę inaczej.
-
Jak często straszono was, że na spacerze z psem musicie uważać, aby: nie pił wody z kałuży, nie wąchał kup, nie lizał czegoś, no i absolutnie niczego nie zjadł!? Albo: nie kąpał się w fontannie, nie jadł trawy, nie wąchał dziwnych rzeczy... I można by tak długo wyliczać... Ten temat dotyczy każdego psiarza. Ile jest tym prawdy, a ile mitów? O tym Franek Paśko, lekarz weterynarii, w rozmowie z Miłoszem Plochem. Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Pupilove czyli Miłosz, Majlo i inne zwierzaki.
-
Masz psa i zaraz będziesz mieć dziecko? Nie panikuj! W tym odcinku podcastu Pupilove opowiemy, krok po kroku, jak przygotować psa na pojawienie się noworodka?
W czym nam pomoże żółta szmatka, dlaczego pies powinien poznać wózek jeszcze przed narodzinami i co zrobić, aby zwierzak od razu zaakceptował nowego członka stada?
Gościem Miłosza Ploch jest Michał Dąbrowski, certyfikowany behawiorysta i trener, znany w internecie jaki Trener Twojego Psa.
-
Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że zmiany klimatu bezapelacyjnie powodują wzrost agresji u psów, co objawia się częstszymi pogryzieniami właścicieli. W najbliższej przyszłości ilość udarów cieplnych u naszych pupili wzrośnie o 25 proc., a aż 40 proc. straci życie z powodu przegrzania.
W najnowszym odcinku podcastu Pupilove: Jak zmiany klimatu wpływają na zachowanie i zdrowie naszych zwierzaków domowych?
Gościem Miłosza Plocha jest naukowiec, dr inż. Wojciech Słomka, specjalista ochrony środowiska, znany w Internecie jako Eko Wojtek. Czy wiesz, że psy oddychają innym powietrzem niż my? Zapraszamy do Pupilove!
-
Coraz więcej naszych pupili jest otyłych. 40 proc. psów i 43 proc. kotów waży za dużo. I uwaga - to przez nas! Dlatego w pierwszy odcinku podcastu PUPILOVE zabieramy się za gruby temat – jak odchudzić psa lub kota?
Gościem Miłosza Plocha jest Franek Paśko, lekarz weterynarii.
Jaka jest różnica pomiędzy nadwagą i otyłością? Od czego zacząć odchudzanie naszego zwierzaka? Jakie błędy popełniamy najczęściej? I dlaczego z kotem pójdzie nam na pewno ciężej? Odpowiedzi w tym odcinku. Zapraszamy!