Episodes
-
Omawiamy różnorodność krajobrazu w kontekście przenoszenia wirusów z pszczoły miodnej na dzikie zapylacze i wpływ średniowiecznego pszczelarstwa na ekosystem i prawa feudalnego i presji kościoła na ceny i produkcję wosku.
Pszczoły miodne wpływają przenoszenie wirusów w sieciach roślina-zapylacze w zależności od krajobrazuPszczelarstwo w gospodarce średniowiecznej, produkcja wosku i jego ekologiczny wpływ na krajobrazPolanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 032. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Menopauza u pszczół pozwala robotnicom na wspieranie rodziny. Badania pokazują, że szerszenie nie są zagrożeniem dla pasiek, a rójki mają potencjalne miejscówki.
Zaprzestanie reprodukcji i długość życia poprodukcyjnego u robotnic pszczół miodnych 03:04Stopień presji szerszenia europejskiego na ule w Sardynii 14:30Czy siedliska w krajobrazie antropogenicznym ograniczają kolonie wolnożyjących pszczół miodnych? 25:52Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 031. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Missing episodes?
-
Język wpływa na niedociągnięcia edukacji w zakresie różnorodności zapylaczy. Uciekinierki z pasiek nie są centrami zakaźnymi. Sztuczna inteligencja a postęp?
Smutne, ale prawdziwe: różnice w świadomości gatunkowej pszczół są wynikiem lekcji biologii w Niemczech 1:50Zmniejszone obciążenie pasożytami w rodzinach dziko żyjących, które uciekły w pasieki w porównaniu z tymi utrzymywanymi przez pszczelarzy 16:40Modele zaawansowanych modeli językowych degenerują się, gdy są trenowane na danych generowanych rekurencyjnie 25:55Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 030. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Omawiamy badania nad prehistorycznymi zapylaczami, zachowaniami higienicznym (VSH) a płodnością roztoczy u pszczół oraz tybetańską poezję miłosną z pszczołami.
Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 028. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Posthumanizm postrzega ludzi jako część ekosystemu, a nie jako odrębny byt. Podkreśla to relacje międzygatunkowe, wzywa do holistycznego podejścia, które uwzględnia prawa bytów pozaludzkich, co pomaga tworzyć odżywalne krajobrazy.
Posthumanistyczny zwrot w naukach interdyscyplinarnych 2:20Koncepcja świadczeń ekosystemowych i jej znaczenie w ochronie przyrody krajobrazu rolniczego 11:25Międzygatunkowa odżywalność środowiskowa 20:15Ku jakiej przyszłości zmierzamy w miastach? 41:40Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 028. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
W jaki sposób negatywny stres zabija pszczoły. Czy pszczoły mogą sobie radzić z dręczem pszczelim dzięki odsklepianiu czerwiu oraz o uczeniu się przez te owady?
Czy reprodukcja Varroa destructor zależy od odsklepiania komórekJak negatywny stres powoli zabija pszczoły?Uczenie się od innych tego, czego nie można nauczyć się samemuPolanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 027. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
W programie omawiamy badania nad działaniem chlorku litu w leczeniu pszczół, korzyści z uspołecznienia pożytków i kapitalistyczne podejście do zapylania.
Zabiegi chlorkiem litu: skuteczność leczenia, a przeżywalność czerwiu.Uspołecznienie pożytków? Nowatorskie podejście do korzystania z zasobów pokarmowych dla pszczół w rolnictwie przemysłowym.Wpływ pszczelarstwa towarowego na ekologiczne myślenie hobbystów o zapylaniu.Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 026. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Po wakacyjnej przerwie omawiamy badania strat małych stacjonarnych pszczelarzy w USA oraz wpływ pogody i gleby na produktywność miodu. Na koniec perełka: trójkąt kopulacyjny.
Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 025. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Aby nagrać trzeci odcinek serii w piękny jesienny dzień udaliśmy się na spacer do lasu w wiejskiej okolicy. Omawiamy tradycyjne stroje i zwyczaje zapaśników sumo, zachowania społeczne i strategie komunikacyjne obserwowane u zwierząt takich jak wilki i nietoperze, a także złożone “kodeksy postępowania”, które czasem pojawiają się w sporcie i u zwierząt. Zastanawiamy się jakie paralele można wyciągnąć między społeczeństwem ludzkim, a światem przyrody, a zwłaszcza złożoną dynamikę procesów społecznych i strategi adaptacyjnych w świecie zwierząt.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Druga rozmowa dotyczy różnic między sportami letnimi i zimowymi oraz analogicznymi różnicami w aktywności zwierząt w zależności od pory roku. Omawiamy przykłady zachowań owadów, takich jak pszczoły, które przystosowały się do przetrwania zimy. Porównujemy to do strategii stosowanych przez sportowców w kolarstwie, którzy chronią swojego lidera. Zauważamy, że sport, w tym kolarstwo, ewoluował od indywidualnego do coraz bardziej zespołowego, a na zmiany wpływa także komercjalizacja i presja mediów. Dyskutujemy także o kwestii tradycji w sporcie i otwartości na innowacje na przykładzie dyscypliny takiej jak pięciobój nowoczesny.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
W tej trzyodcinkowej serii wraz z Tatą odkrywamy zaskakujące podobieństwa między rywalizacją w sporcie a zachowaniami obserwowanymi u owadów. Omawiamy wspólne punkty między naszymi różnymi zainteresowaniami, porównując m.in. taktykę kolarską do zachowań pszczół w rodzinie. Odkrywamy, jak owady wykorzystują komunikację i współpracę, by osiągnąć swoje cele.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Są to głównie dwa zachowane fragmenty nagrań. Pierwszy to całkowicie nieplanowana rozmowa z 5 stycznia 2017 r. przy okazji rejestrowania mojego pierwszego wywiadu z profesorem “Z dręczem pszczelim w tle” dla wtedy Wolnych Pszczół. Drugi fragment pochodzi z dnia 28 lipca 2020 r., a powstał przy okazji nagrywania odcinka co cyklu filmowego “Superorganizm” w “W pasiece SGGW” z Jerzym Woyke jako bohaterem. Zawiera także spontaniczną rozmowę na temat nazwy: dręcz pszczeli.
Dyskusje dotyczą przede wszystkim kwestii językowych, na które Jerzy Woyke był wyczulony. Poza dręczem pszczelim chodzi o słowa: królowa pszczół i kolonia. Następnie profesor podsumowuje swoje życie z pszczołami. To niestety moje już ostatnie nagranie z Jerzym Woyke z kilku, które miałem przyjemność zrealizować. Na koniec symboliczna pszczoła w roli psychopomposa zabiera profesora w drogę do krainy wiecznych pożytków.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Zaproponowałem Bartłomiejowi, aby przebadał osyp pszczół z rodziny pszczelej, która umarła na mojej małej pasiece. Bowiem razem z lekarką weterynarii Ewą Mazur (która także kilka razy wystąpiła w Radio Warroza) prowadzą gabinet weterynaryjny “Vet for Bees” specjalizujący się w badaniu pszczół, do którego można wysyłać próbki pszczół lub czerwiu do analizy. Podczas badania osypu na żywo nagrywałem dźwięk do podkastu. Poprosiłem gospodarza laboratorium, aby w trakcie wyjaśniał, na czym polegają takie oględziny. Badanie pszczół na żywo wykazało problemy z warrozą i wirusem DWV, ale nie z nosemozą. Rozmawiamy także o koordynacji leczenia i monitorowania chorób pszczół.
Wstęp 00:00Badanie 05:50Analiza 35:00Problemy z leczeniem 46:00strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Rozmowa dotyczy różnic między tradycyjnym a współczesnym bartnictwem, a także kwestii czy pszczoła miodna powinna być uznawana za gatunek dziki, czy udomowiony i co z tego wynika dla jego utrzymywania bez ingerencji.
Wstęp 00:00Bractwo Bartne 01:27Neobartnictwo czy rekonstrukcja historyczna? 08:18Dzika czy udomowiona 24:00Bartnicy Sudetów 38:39Pszczelarstwo bez leczenia 45:12Wyścig szczurów w nauce 01:00:01Zdjecie: DryStoneGarden CC BY-SA
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
W programie Pszczele Wieści opowiadamy o archaizmach pszczelarskich, choć samo słowo pszczoła jest młode. Neonikotynoidy osłabiają pszczoły. Królowa nie pomoże.
Ze studiów nad leksyką pszczelarską 2:10Higieniczne cechy związane z odpornością na dręcza przekazuje głównie matka 13:00Neonikotynoidy wpływają negatywnie na inwazję roztoczy Varroa 24:12Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 024. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Wędrówki skracają życie pszczół. Matki pszczele są dość odporne na zmiany temperatury. Dieta pszczół i niedobór sodu jest dla nich wyzwaniem ewolucyjnym.
Wędrówki z ulami stresują pszczołyWpływ temperatury na stres matek pszczelichNieoptymalny balans pomiędzy sodem i potasem w naturalnej diecie pszczółPolanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 023. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Tradycyjne nazwy miejscowości powiązane z pszczelarstwem, dręcz pszczeli żywi się hemolimfą oraz ocena potencjału chataGPT jako doradcy pszczelarskiego.
Oddziaływanie człowieka na środowisko w przedindustrialnych krajobrazach leśnych Polski – przegląd 2:10Dręcz pszczeli jednak ssie głównie hemolimfę 17:29Zaawansowany model językowy np. ChatGTP to potężne narzędzie doradcze dla pszczelarzy: twierdzą eksperci 24:04Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 022. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“.
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Rytualne aspekty ukraińskiego pszczelarstwa 3:20Dezinformacja w handlu miodem w internecie 14:05Technooptymizm, technosceptycyzm, zaprzeczanie i uwikłanie w amerykańskim przemyśle pszczelarskim 21:15
Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 021. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
Zalecenia obejmują ochronę siedlisk, zmianę praktyk rolniczych, wykorzystanie lokalnych pszczół, zintegrowane zarządzanie dręczem oraz poparcie dla wspólnot pszczelarskich, a nie indywidualnego działania na własną rękę.
03:50 Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających Greenpeace20:05 Dobre Praktyki Dla Pszczelarstwa Odżywalnego (Zrównoważonego) Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa44:00 Kodeks Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt47:00 Dobre Praktyki Pszczelarskie Dla Pszczelarstwa Odżywalnego (Zrównoważonego) B-TheNetPolanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 020. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj -
01:45 Wpływ miodu na profil lipidowy: przegląd systematyczny i metaanaliza kontrolowanych badań klinicznych09:25 Pszczoły miodne zaburzają strukturę i funkcjonalność połączeń rośliny – zapylacze21:30 Rola pszczelarstwa w wytwarzaniu towarów i usług: powiązanie między użytecznością środowiskową, społeczno-ekonomiczną i społeczno-kulturową…
Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo 019. Film powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II“
strona: warroza.plwsparcie: tutaj - Show more