Episodes
-
Jak wyglądał krajobraz ideowy i intelektualny przedwojennego Wilna? Rozmowa Agaty Antoniewicz z historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
-
Episodes manquant?
-
Były wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk popiera szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który w ramach retorsji wobec Rosjan za podpalenie centrum handlowego likwiduje konsulat.
-
Dr hab. Robert Zakrzewski, dyrektor CKE komentuje incydent dotyczący wycieku treści arkuszy maturalnych kilka minut po rozpoczęciu egzaminu. Jak zaznacza, treść arkuszy jest tajna tylko do godziny rozpoczęcia egzaminu, także do wycieku nie doszło. Mówi, że głównym problemem jest fakt, że maturzysta wniósł na salę urządzenie telekomunikacyjne. Opowiada też o maturalnych statystykach i przygotowywaniu zadań, z którymi mierzą się przystępujący do testu uczniowie.
Pozostając przy temacie egaminu dojrzałości, redaktorzy Radia Wnet zerkają też w tematy rozprawek, które były zaproponowane w tym roku na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zastanawiają się, do jakiej literatury odnieśliby się w swoich wypracowaniach.
Gościmy Panie Barbarę Golimowską, Iwonę Piszczelską i Ryszardę Łucję Jagielską, które wspólnie tworzą Grupę Trzy Barwy. Zapraszają słuchaczy Radia Wnet na odwiedzenie Katolickiego Centrum Kultury Dobre Miejsce, gdzie aktualnie można zobaczyć wystawę Między światłem a cieniem. Mówią, czym są dla nich te terminy, opowiadają o swoich inspiracjach i artystycznych dążeniach.
Agata Antoniewicz nadaje z Wilna, chwilę przed konferencją naukową pt. „Wilno i Wileńszczyzna w badaniach Instytutu Pamięci Narodowej”. Rozmawia z dyrektorem IPN w Białymstoku dr Markiem Jedynakiem, organizatorem wydarzenia, który opowiada m.in. o najnowszych wynikach badań Instytutu, dotyczących losów mieszkańców Wilna związanych z Polską w czasach międzywojennych i II Wojny Światowej. Konferencja rozpoczyna się dzisiaj, o godz. 16:30 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Odwiedza nas też Karol Pawłowski, reżyser filmu Droga Pielgrzyma, dokumentującego Międzynarodową Pielgrzymkę Pieszą Suwałki – Wilno. Mówi o tym, skąd wziął się pomysł na realizację filmu i jak powstawał. Zaprasza na pokaz filmu w Kinie Wisła we wtorek 13 maja, o godz. 18:00. -
O sztuce, którą odtworzył Polski Teatr w Wilnie npds. dzieła Witkacego z 1921 r., ukazując jego ironię i surrealistyczny klimat, gdzie życie i śmierć splatają się w nieuchronnym tańcu "Dance Macabre".
-
Jak wyglądały koleje losów Romana Brandstaettera? Co wyróżniało poezję Rafała Wojaczka? Czemu spuściznę Władysława Zambrzyckiego odkrywamy dopiero go jego zgonie? Również o tym traktuje publicystyka literacka Krzysztofa Masłonia zawarta w tomie pt. "Rachunek sumienia", o którym opowiada autor.
-
– Największym wyzwaniem dla nowego papieża będzie przypomnienie wszystkim katolikom, że są misjonarzami – powiedział w rozmowie z Radiem Wnet George Weigel, watykanista.
-
Dziennikarz i pisarz Wojciech Mucha, znawca środowiska kibicowskiego mówi o stosunku tej grupy społeczeństwa do Donalda Tuska i jego sposobu sprawowania rządów.
-
Specjalista od marketingu politycznego Miłosz Lodowski zwraca uwagę na niegodziwy sposób, w jaki kampania dotyka rodzinę Nawrockich. Przewiduje, że obudzi to w niej tzw. święty gniew.
-
Adwokat Mikołaj Rusiński analizuje pod kątem prawnym sprawę zakupu mieszkania przez Karola Nawrockiego. Wskazuje m.in na konsekwencje rozbieżności między zapisami aktu notarialnego a stanem faktycznym.
-
Szef Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Mateusz Morawiecki mówi, że w społeczeństwie rośnie świadomość, że wybór Rafała Trzaskowskiego na prezydenta oznacza kontynuację polityki Donalda Tuska.
-
Dzisiejszą audycję rozpoczyna rozmowa z Ryszardem Derdzińskim, czyli Tolkieniada! Nasz gość zastanawia się, jak Tolkien zareagowałby na wieść o nowym papieżu. Wspomina sympatię brytyjskiego autora do Leona XIII i mówi o jego związkach z C. S. Lewisem.
W związku z 80. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej, antykwariusz Bogusław Szostkiewicz obala związane z nią mity i zastanawia się nad tym, kto był jej największym zwycięzcą.
Prof. Jerzy Miziołek oprowadza słuchaczy po Kaplicy Sykstyńskiej. Przytacza historię i wyjaśnia, czemu jest unikatowa. Dalej zatrzymuje się pod freskami i odmalowuje słowami sceny biblijne. Przybliża logistyczne wyzwanie, jakim było malowanie na suficie i wymienia składniki potrzebne do stworzenia fresco perfetto. W programie: Papież Sysktus IV, Botticelli i – przede wszystkim – Michał Anioł.
-
Ryszard Derdziński opowiada o przywiązaniu Tolkiena do myśli Papieża Leona XIII. Zastanawia się, jak autor Władcy Pierścieni zareagowałby na wynik konklawe i wspomina o relacji Tolkiena z C.S. Lewisem.
-
Jak Republika Irlandii reaguje na wybór papieża Leona XIV?
Komentarze w mediach społecznościowych świadczą o dużej nadziei na odbudowanie Kościołamówi redaktor naczelny portalu Polska-IE.com. Jak relacjonuje, gratulacje Ojcu Świętemu złożyli przedstawiciele irlandzkich władz, a także najważniejsi politycy opozycyjni.
Rosnące koszty życia Irlandczyków
Mieszkańcy Republiki Irlandii wciąż zmagają się z wysokimi cenami mieszkań; czy to zakupu, czy to wynajmu. W ostatnich miesiącach, dodatkowo, coraz bardziej dają się we znaki ceny podstawowych dóbr konsumpcyjnych. Rząd , ustami premiera Micheala Martina zakomunikował, że "nie planuje" przeznaczyć poważnych środków budżetowych na poprawienie sytuacji obywateli.
Kryzys gospodarczy w Irlandii będzie się pogłębiałprzestrzega współgospodarz Studia Dublin, Bogdan Feręc.
- Montre plus