Episodes
-
Politik Ivan Bartoš prožil mimořádně náročný rok. Kvůli dvěma pro Piráty neúspěšným volbám rezignoval na funkci předsedy strany, načež dva dny poté premiér Petr Fiala z ODS oznámil jeho odvolání z pozice ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci. Právě digitalizace se mu stala osudnou, za chodu dodělávaný online systém stavebního řízení spuštěný v polovině roku provázela kritika především ze stran stavebních úřadů.
-
Navzdory obecnému přesvědčení, že herci musí být extroverti, sdílí herečka ze slavné rodiny Nesvadbových střípky potýkání se se svou odlišností na blogu Síla introvertů. „Hlavně v dnešní době, která je hodně o sebeprezentaci, o tom na sebe upozornit a hodně přispívat na sociální sítě, je náročné v tom obstát. Musíme si najít svoji vlastní cestu, jak s tím pracovat,“ říká Anette Nesvadbová, známá z filmu Přišla v noci. Jak si sedla se svým opakem, Soňou Pekovou?
-
Missing episodes?
-
Sklárna v polském Piotrkowie Tribunalskim má ve světě velké jméno. Její ručně vyráběné vánoční ozdoby vždy směřovaly hlavně na západ – do Velké Británie a ještě dál. Dodnes je nabízejí velké americké obchodní domy s luxusním bytovým vybavením a dekoracemi jako Gump's nebo Hallmark. Domácí zákazníci ale dávají přednost levnější čínské konkurenci.
-
Kvarteto českých mušketýrů setlo na olympijských hrách v Paříži favorizovanou Francii a získalo bronz. Poslední zápas Her byl zároveň posledním v kariéře dvaačtyřicetiletého Jiřího Berana. Český kordista na své první olympiádě v roce 2016 přispěl ke svému brzkému vyřazení, když opravil chybný výrok rozhodčích a přiznal, že bodl sám sebe. Za gesto fair play se mu tehdy dostalo mezinárodního uznání – letos cinkla i medaile.
-
„Život před událostí je jiný než po události,“ říká Daniela Vodáčková, psychoterapeutka a krizová interventka, která se podílí na poskytování psychologické pomoci studentům i zaměstnancům filozofické fakulty. „Univerzita se snaží o citlivost i o to, aby vedle sebe mohly stát různé potřeby lidí,“ doplňuje vedoucí psychologické poradny FF UK Kristina Najbrtová. Poslechněte si rozhovor, který vznikl v rámci speciálu Radiožurnálu k prvnímu výročí tragické střelby.
-
Jeho románová prvotina Jako po drátku figuruje ve výběru nejlepších titulů roku. Překotné změny mnohdy přehlíženého 19. století vypráví z perspektivy cikánských dráteníků. „Četl jsem v monografii, že za svůj život v této době byl šestnáctkrát ve Státech a zpátky, což mi úplně změnilo představu o tehdejších možnostech cestování,“ přibližuje Ondřej Šanc život „Liptovského Columba“. Jak vnímá roli segregace v románu i v historii? A čím bylo za monarchie významné Ústí nad Labem?
-
Německo zažívá v předvánočním čase tragédii. Jaký motiv mohl mít útočník, který zabíjel na vánočních trzích v Magdeburgu? Jaké budou následky události v Magdeburgu? Dá se podobným incidentům zabránit? A připomínáme si roční výročí tragédie na Filozofické fakultě v Praze, která otřásla celou společností.
-
Ptáte se, jak ve stále větším předvánočním shonu v klidu trávit advent? Zkuste vyrazit do rakouského Katschbergu na pomezí Korutan a Salzburska. Vysoko v Alpách tam místní každý prosinec už osm let vytváří oázu klidu. Má podobu adventní túry po lesních cestách a doplňuje ji spousta teplého čaje a světla luceren. Výlet může směle nahradit nakupování na vánočních trzích, protože o adventní atmosféru rozhodně nepřijdete.
-
Za jakých podmínek by měla být postavena přehrada v Nových Heřminovech i jako důležitá protipovodňová bariéra? Upustí vedení koncernu Volkswagen kvůli protestům odborů od plánu na uzavření několika závodů? A jak dospěla slovenská vláda k dohodě s lékaři, jejichž hromadné výpovědi mohly ochromit provoz nemocnic?
-
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v pátek zveřejnil takzvaný Lex plyn. Není náhrada uhelných elektráren paroplynovými jen příslovečným vytloukáním klínu klínem? „Energetika je komplexní disciplína, jako je v atletice desetiboj. Není to jenom o plynu a o obnovitelných zdrojích, ale vedle toho je to o systematických investicích,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr Vlček.
-
Jak by mohly unijní státy odpovědět na nejnovější varování Donalda Trumpa ohledně možné celní války mezi Washingtonem a Bruselem? Jakou podporu poskytuje Centrum odolnosti na Univerzitě Karlově studentům a zaměstnancům v souvislosti s tragickým útokem střelce na Filozofické fakultě, od něhož uplyne v sobotu přesně rok? A proč se zástupci univerzitních studentů a pedagogů obracejí na Poslaneckou sněmovnu s výzvou k dalšímu zpřísnění zbraňového zákona?
-
Tyhle vstupenky vás můžou přijít pěkně draho. Lístky na motoGP v Brně jsou od tohoto týdne prodeji. Na oficiálním e-shopu je koupíte za pár tisíc korun. Anebo o pár stovek i tisícovek dráž na neoficiálních e-shopech. Překupníci se hájí, že nedělají nic špatného a zákazníci mají možnost volby. Téma pro Brněnskou jedenáctku. Stejně jako souboj posudků mezi Brnem a železničáři o to, kdo v roce 2022 poničil historický most v centru města. A přidáme i tipy, co zažít o Vánocích.
-
Fotografie osamělého chlapečka v nemocnici před lety vyvolala rozruch. Příběh malého Olivera tehdy zveřejnila spisovatelka Petra Jirglová. Dnes má chlapeček náhradní maminku Pavlínu Sovinovou, která vedle vlastních tří dětí odchovala také osm dětí v pěstounské péči. „Děti potřebují bezpečí, lásku a náruč. Nepotřebují krásné kojenecké ústavy se spoustou hraček. Dítě potřebuje koutek, kde ho budete chovat, konejšit a laskavě mu vysvětlovat jeho těžký začátek života,“ vypráví.
-
Před necelým rokem zasáhla Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze největší tragédie svého druhu u nás. Student tam zastřelil 14 lidí a dalších 25 zranil. Událost však ovlivnila i ty, kteří vyvázli bez fyzického zranění, odnesli si psychická traumata. Chod fakulty se pak na několik týdnů zastavil a do normálu se vracel postupně. Ve dvou učebnách, kde střelec zavraždil nejvíc lidí, vznikla pietní místa.
-
Rok poté. Rok po střelbě. Je rok hodně, nebo málo? Jak se uzdravuje Filozofická fakulta Univerzity Karlovy? A zahojí se to někdy? Tým Vinohradské 12 se spojil s tím, komu 21. prosince 2023 volal jako prvnímu. Pozvání přijal krizový psycholog Štěpán Vymětal z ministerstva vnitra. Ptá se Matěj Skalický.
-
Daří se v Česku urychlovat stavbu dálničních úseků i díky nově nastavené legislativě? Jakým postihům se na základě zdejšího právního řádu vystavují šiřitelé poplašných zpráv? Jaké bezpečnostní záruky může žádat a očekávat prezident Zelenskyj od aliančních spojenců, pokud by byla uzavřena dohoda o ukončení bojů na Ukrajině?
- Show more