Episodes
-
Prezidentská kampaň je v plném proudu. Co však jako občané víme o pravomocích a roli prezidenta v rámci fungování státu – bez ohledu na to, kdo funkci zastává?
• Je prezident jen ceremoniální funkce, anebo má pravomoci, kterými může významně ovlivňovat politiku?
• Jak prezident spolupracuje s dalšími složkami výkonné a zákonodárné moci?
• Jsou v ústavě pravomoci prezidenta definovány dobře, nebo by si zasloužily revizi?
I na tyto otázky odpovídali dva hosté:
· Vladimír Špidla, bývalý předseda vlády
· Lukáš Jelínek, politolog
Podívejte se na detailní vhled do teorie i praxe a získejte přehled před důležitými volbami.
-
Záznam debaty Re:publikum k tématu komunální politiky. Naše pozvání přijali Tomáš Hudeček a Marek Zelenka. Dozvíte se, jak fungují naše města. Kdo vlastně město nebo obec řídí. Jaký je rozdíl mezi řízením malé obce a velkého města. Odkud města získávají zdroje. Co může komunální politik ovlivnit a kde jeho pravomoc končí. Jakou moc má občan, ve vztahu k tomu koho zvolil. Témata jsme probrali během hodinové debaty v Kampusu Hybernská.
Tomáš Hudeček je vysokoškolský pedagog, který se zabývá řízením a správou města. Na toto téma píše a přednáší. Tomáš byl zastupitel, náměstek primátora i primátor Prahy. Tomáš kandiduje na senátora v Praze 11.
Marek Zelenka je právník organizace Oživení a její bývalý předseda, který má bohaté znalosti komunální politiky. Vede kurzy pro budoucí i čerstvé komunální politiky. Pomáhá zástupcům samosprávy v mnohdy složitých kauzách. Marek kandiduje na zastupitele v Olomouci.
-
Missing episodes?
-
Pandemická krize plně odhalila slabá místa českého zdravotnictví – chybějící elektronizaci, koordinace na úrovni ministerstva zdravotnictví nebo nedostatek personálu. Jak tyto slabá místa zaplnit a jak změnit přístup k řešení krizových situací? Jak reformovat financování a organizaci zdravotnictví?
O těchto otázkách diskutovali tři hosté (úředník, odborník a novinář) a moderátor. Právě přítomnost hostů z různých pozic v systému nám přináší širší pohled na téma.
Hosty podcastu byli: Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví Ivo Hlaváč, předseda zdravotnické sekce Hospodářské komory Martin Čaban, novinář a komentátor serveru Seznam Zprávy
Podcast moderuje Jakub Král. Poslouchat nebo sledovat můžete na Spotify, Facebooku, YouTube, Apple Podcasts, Anchor.fm.
-
Co pandemie dala a vzala českému školství?
Ve studiu debatovala Alena Svátková – vedoucí oddělení projektů ve vzdělávání odboru školství Krajského úřadu Královéhradeckého kraje; Markéta Hronová – píše o školství a vzdělávání pro Hospodářské noviny a Karel Gargulák – odborník na řízení vzdělávacích systémů.
V podcastu se dozvíte, jaké změny české školství čekají. Jak snižovat rozdíly v úrovni vzdělání mezi regiony a sociálními skupinami. Zamysleli jsme se i nad tím, co udělat, aby učitelé neodcházeli do jiných oborů.
-
Hostem setkání byl doc. JUDr. PhDr. Marek Antoš, Ph.D., LL.M., specialista na volby a volební právo a politický systém, vedoucí Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK. Během debaty jsme hledali odpovědi na otázky: Jaké jsou výhody a nevýhody povinné účasti u voleb? Proč v různých demokratických zemích existují různé volební systémy? Jak přesně funguje poměrný volební systém ve volbách do Poslanecké sněmovny? Jsou budoucností korespondenční/digitální volby?
-
Hostem setkání byl doc. Jan Wintr, specialista na teorii práva, pedagog Právnické fakulty UK a tajemník Stálé komise pro Ústavu ČR v Poslanecké sněmovně PČR.
Co je z pohledu státu krize?
Během debaty jsme hledali odpovědi mj. na otázky:
Jak a podle čeho se při krizi postupuje?
Které pravomoci má při řízení státu v krizi vláda a které závisí na krajských a místních samosprávách?
Jakým způsobem se mění legislativní proces?
Dochází v krizi k vychýlení rovnováhy dělby moci?Krizi přitom chápeme v obecnějším slova smyslu, nemusí jít jen o zdravotnické riziko, ale třeba také zásadní živelní katastrofu či bezpečnostní ohrožení státu.
-
Hostem únorového setkání Re:Publikum byl ústavní právník prof. Jan Kysela. S Radkou Horákovou a publikem hledali odpovědi na otázky: Co je to stát? Kdy, proč a jak vzniká? Jak může stát naplnit očekávání občanů? Jaký význam má Ústava? Existují alternativy státu?