Episodes
-
Każdy z nas snuje wiele planów i wizji na temat swojej przyszłości, to zupełnie naturalne! Jednak czy nasze wyobrażenia bazują na tym, czego naprawdę chcemy? Czy może do tych planów wkradają się oczekiwania, wytworzone przez nasze najbliższe otoczenie? Warto to zweryfikować, nim zdecydujecie się na wybór swoich studiów. W tym odcinku poznacie Maćka, który podjął całkiem niecodzienne decyzje, jeśli chodzi o swój tok studiów. Odpalajcie ostatni odcinek tego sezonu - jesteśmy przekonani, że ta historia skłoni Was do refleksji!
-
Dziś odcinek dla tych z natury ambitnych oraz dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, ile ekstra możliwości czeka ich podczas studiowania poza ustalonym programem nauczania. Dodatkowe inicjatywy i działania to świetny sposób na wzbogacenie Waszych przyszłych CV, ale także okazja do rozbudowania kompetencji, których nie zdobędziecie nigdzie indziej. W tej rozmowie zdradzamy, w co można się zaangażować i jak szukać tych możliwości. Zaczynamy!
-
Missing episodes?
-
Bywają tacy studenci, którzy już po zakończeniu studiów dalej nie bardzo rozumieją, o co z tymi całymi punktami ECTS chodzi. A okazuje się, że warto jednak się orientować w temacie, szczególnie jeśli rozważamy udział w programie Erasmus. Posłuchajcie, do czego te punkty są nam potrzebne w toku studiów. Raz na zawsze obalimy wszystkie mity na ich temat!
-
Znacie te wszystkie memy o studentach, którzy jedzą kanapkę z chlebem, albo gotują parówki w czajniku? No właśnie, utarło się, że studencka kieszeń nie należy do tych zasobnych. Nie musi tak jednak być, jeśli tylko dobrze zorganizujemy się w temacie stypendiów. A o tym jest właśnie dzisiejszy odcinek!
Mówimy o tym, jak zdobywać stypendia, gdzie ich szukać i co w ramach nich można otrzymać... bo okazuje się, że pieniądze to nie wszystko!
Bierzcie zimny napój, idźcie na spacer a w międzyczasie posłuchajcie, jak stypendia mogą zmienić jakość Waszego studiowania. -
Co zrobić, jeśli nasze zainteresowania naukowe wykraczają poza ramy jednej dziedziny? Albo gdy jesteśmy tak samo dobrzy z dwóch ścisłych przedmiotów? Na szczęście ktoś przewidział tę sytuację! Dlatego obecnie część uczelni oferuje podjęcie interdyscyplinarnego toku studiowania. Osoby, które chcą podejść indywidualnie i kreatywnie do swojej kariery naukowej powinny szczególnie wytężyć słuch podczas tego odcinka! Posłuchajcie doświadczeń Stasia, który studiuje aż 3 kierunki jednocześnie i sprawdźcie, czy studia interdyscyplinarne są dla Was.
-
Sesja - słowo owiane największą grozą w studenckim słowniku. Dziś w rozmowie z Oskarem rozprawiamy się z tematem zaliczeń podczas studiów - w sesji i nie tylko! Wejściówki, zejściówki, projekty, kolokwia i inne typy zaliczeń - to wszystko czeka Was już od października, dlatego dziś oswajamy te wszystkie pojęcia i wyciągamy dla Was garść anegdot ze studenckiego życia wraz z wnioskami i poradami. Posłuchajcie i nie dajcie się zaskoczyć, gdy pierwsza sesja nadejdzie!
-
Największy skok na głęboką wodę po rozpoczęciu studiów? Definitywnie ogarnięcie wszystkich nowych typów zajęć! Wcześniej znana lekcja w szkolnych murach - po przekroczeniu progu uczelni zamienia się w ćwiczenia, wykłady, seminaria, konwersatoria, oguny, lektoraty czy laboratoria. W tym odcinku po kolei omawiamy poszczególne typy zajęć, żebyście wiedzieli, co Was czeka jeszcze przed rozpoczęciem studiowania. Zaczynamy!
-
Jak myślicie, ile istnieje kierunków studiów? Setki, a może nawet tysiące? Gdy spojrzymy na te wszystkie możliwości, możemy nieźle się pogubić. Który z tych kierunków odpowiada ścieżce kariery, którą chcemy podjąć w przyszłości? Który kierunek eksploruje dziedziny naukowe, w których czujemy się najlepiej? Jak w ogóle zacząć proces wybierania studiów dla siebie? Wkładajcie słuchawki w uszy i odpalajcie ten odcinek - mamy przeczucie, że będzie dla Was super pomocny!
-
Studiowanie za granicą to alternatywa, którą zdecydowanie warto rozważyć. Sama myśl o wyjeździe uruchamia wyobraźnię - nowe przygody, nowy język, znajomości, no i wreszcie - samodzielne, niezależne życie! To wszystko brzmi jak z filmu, ale zanim rozpędzimy się i odlecimy z tymi wizjami w kosmos, trzeba zatrzymać się na moment - zapiąć pasy i dobrze przygotować się na taką podróż. Dlatego w tym odcinku usłyszycie - z czym wiąże się studiowanie za granicą i jak się do tego DOBRZE przygotować!
-
Rekrutacja to oprócz ekscytacji i snucia marzeń o swojej przyszłości, również czas solidnych logistycznych zagwozdek, a także niemała dawka stresu. Na ile uczelni składać dokumenty? Na ile kierunków? Jaki klucz doboru uczelni należy przyjąć? Jaką strategię przyjąć, aby na pewno dostać się na wymarzone studia? Na czym polega rekrutacja w turach uzupełniających? Dziś położymy kres niepewności i rozstrzygniemy te wszystkie kwestie w odcinku z gościnnym udziałem Ani Kotańskiej - stypendystki programu ADAMED SmartUp i studentki 4. roku chemii na University of Oxford.
-
Już 31 marca ruszamy z nowym podcastem, z którego dowiecie się wszystkiego o studiowaniu! Jeśli chcecie znać najlepsze strategie rekrutacyjne, zorientować się, jak aplikować na studia za granicą, zrozumieć różnicę pomiędzy ćwiczeniami a laboratoriami czy zdementować wszystkie mity na temat sesji egzaminacyjnych - bądźcie z nami! Te oraz inne tematy będą czekać na Was w każdy czwartek tutaj na YouTube, ale także na Spotify.
Podcast prowadzi dla Was doktorant PAN i jednocześnie TikToker - Adam Mirek. Do usłyszenia! -
Uniwersytet Stanforda, Kalifornia, najlepszy techniczny kampus na świecie… Brzmi jak sen? Nie w podcaście naukowym ADAMED SmartUP. Ostatni odcinek naszego przewodnika po najsłynniejszych uniwersytetach na świecie poświęcamy słynnemu Stanfordowi, którego absolwenci założyli takie firmy jak Hewlett-Packard, Electronic Arts, Sun Microsystems, Nvidia, Yahoo, Cisco Systems, Google czy Nike. Przypominamy – słowami Steve’a Jobsa wygłoszonymi na Uniwersytecie Stanforda – jak ważne jest dla przyszłego życia wszystkich studentów jest podążanie za prawdziwą naukową pasją. Przede wszystkim jednak, w podcaście naukowym ADAMED SmartUP rozmawiamy z Michałem Adamkiewiczem, studentem inżynierii elektronicznej na Stanfordzie. Michał wyjaśnia, dlaczego zdecydował się na studia w Kalifornii, opowiada o niezwykłych projektach realizowanych tam przez grupy studenckie i zdradza, na jakie wsparcie w komercjalizacji swoich pomysłów mogą liczyć studenci. Z rozmowy z Michałem Adamkiewiczem dowiecie się również, dlaczego dla studentów Stanforda nauka i czas wolny to nieraz jest to samo.
-
Podcast naukowy ADAMED SmartUP poświęcony Międzywydziałowym Indywidualnym Studiom Matematyczno-Przyrodniczym na Uniwersytecie Warszawskim. Sprawdzamy, czym są MISMaP i dlaczego są tak wyjątkowym miejscem na edukacyjnej mapie Polski. Agata Momot, absolwentka programu naukowego ADAMED SmartUP i obecnie studentka MISMaP opowiada, jakie kryteria trzeba spełnić, aby dostać się na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, na czym polega indywidualny tryb studiowania i jak pomaga studentom opiekun naukowy. Agata mówi również o korzyściach, które dają – w porównaniu ze zwykłymi kierunkami uniwersyteckimi – studia międzywydziałowe oraz podkreśla, że MISMaP to też znakomita szkoła organizacji czasu i zarządzania zadaniami.
-
Podcast naukowy ADAMED SmartUP poświęcony studiom na najlepszych polskich i światowych uczelniach. Martyna Strupczewska z Fundacji ADAMED wyjaśnia, kiedy jest najlepszy czas na wybór uczelni i jak program naukowy ADAMED SmartUP może w tym pomóc.
Jeśli interesujecie się naukami ścisłymi, ten odcinek jest właśnie dla Was. Opowiadamy jak dostać się na najlepszą politechnikę w Europie, czyli Politechnikę Federalną w Zurychu (ETH). To tam studiował Albert Einstein, a my rozmawiamy z absolwentem ADAMED SmartUP Michałem Bączykiem, który od września 2019 roku jest studentem wydziału fizyki Politechniki Federalnej w Zurichu. Michał chce zostać specjalistą od fizyki kwantowej i tłumaczy, dlaczego ETH to najlepszy wybór w Europie dla jego zainteresowań. W wywiadzie dla podcastu naukowego ADAMED SmartUP opowiada też, jak wygląda przeciętny dzień studenta, jak przebiegał proces rekrutacji i ile kosztują studia w Szwajcarii. -
Podcast naukowy ADAMED SmartUP poświęcony studiom na najlepszych światowych uczelniach. Martyna Strupczewska z Fundacji ADAMED wyjaśnia zasady programu naukowego ADAMED SmartUP, tłumaczy kto może wziąć w nim udział i jak przebiega proces rekrutacyjny. Opowiadamy również o korzyściach z udziału w corocznym, wakacyjnym obozie naukowym przygotowywanym dla uczestników programu ADAMED SmartUP.
W podcaście naukowych ADAMED SmartUP odwiedzamy Edynburg, gdzie od XVI wieku działa Uniwersytet Edynburski, jedna z najlepszych uczelni na świecie. Rozmawiamy z Marcinem Maniakiem, który od września 2019 roku studiuje nauki biologiczne na Uniwersytecie Edynburskim. Marcin opowiada o tym, co fascynuje go w biochemii i dlaczego postanowił studiować ją w Edynburgu. Wyjaśnia jak przebiegała rekrutacja, jak wygląda codzienność studenta oraz co zmieniło się na uczelni po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. -
Podcast naukowy ADAMED SmartUP poświęcony studiom na najlepszych światowych uczelniach. Martyna Strupczewska z Fundacji ADAMED wyjaśnia zasady programu naukowego ADAMED SmartUP, tłumaczy kto może wziąć w nim udział i jak przebiega proces rekrutacyjny.
W podcaście naukowym ADAMED SmartUP zapraszamy na wywiad z Kingą Mastej, studentką chemii na Uniwersytecie w Oksfordzie. Polska studentka wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się na studia na Oksfordzie i jak w jej naukowych wyborach wsparł ją program ADAMED SmartUP. Kinga opowiada o procesie rekrutacji do jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie, codzienności studiów oraz kosztach związanych ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii. -
Podcast naukowy ADAMED SmartUP o sposobach, w jakich naukowcy mogą przeciwdziałać zagrożeniom klimatycznym. Odcinek poświęcony pożarom i anomaliom pogodowym spowodowanym ociepleniem klimatu. W podcaście naukowym ADAMED SmartUP rozmowy z wybitnymi naukowcami i ekspertami - dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec, arborysta i dendrolog, inicjator i lider krajowego programu ochrony drzew przydrożnych „Drogi dla natury” opowiada o znaczeniu drzew dla ochrony klimatu i wyjaśnia, dlaczego współczesne pożary lasów są groźniejsze niż te znane z przeszłości.
Dr Nuria Prat, członkini zespołu Pau Costa Fundation, którego misją jest łączenie naukowców, służb ratowniczych i społeczeństwa obywatelskiego w wywiadzie dla podcastu naukowego ADAMED SmartUP mówi o znaczeniu technologii w przeciwdziałaniu pożarom oraz o tym, jak sztuczna inteligencja może przewidziałać ogniowym katastrofom.
Profesorem Wojciech Franus z Politechniki Lubelskiej, laureat fundacji na rzecz Nauki Polskiej i lider między innymi projektu FUNash opowiada o sposobach zagospodarowania popiołów, powstałych ze spalania węgla. W Polsce generuje się ich rocznie około czterech milionów ton, a profesor udawania, że można je z powodzeniem wykorzystać np. w budownictwie.
Podcast naukowy ADAMED SmartUP to inspiracja i solidna dawka eksperckiej wiedzy dla młodych ludzi interesujących się nowoczesną nauką i możliwościami jakie przed nimi otwiera. -
Podcast naukowy ADAMED SmartUP o sposobach, w jakich naukowcy mogą przeciwdziałać zagrożeniom klimatycznym. Odcinek poświęcony zanieczyszczeniom gleby - zasadniczego elementu ekosystemów lądowych, decydującego o utrzymaniu życia na Ziemi. W podcaście naukowym ADAMED SmartUP rozmowy z wybitnymi naukowcami i ekspertami, którzy zajmują się badaniami i poprawą jakości gleby. Dr Anna Łosiak, geolog planetarny z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu w Exeter wyjaśnia, dlaczego badanie kraterów uderzeniowych na Marsie ma mnóstwo praktycznych zastosowań na Ziemi i dlaczego Mars nigdy nie stanie się dla ludzkości „drugą Ziemią”.
W podcaście naukowym ADAMED SmartUP posłuchacie również rozmowy z dr Alicją Babst-Kostecką z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, która odkryła, że rzeżusznik Hallera, niewielka i niepozorna europejska roślina może stać się wielkim sprzymierzeńcem w walce o czystą glebę i lepszy klimat.
Ten odcinek podcastu naukowego ADAMED SmartUP to również wywiad z dr. inż. Karolem Wawrzyniakiem z Interdyscyplinarnego Zakładu Analiz Energetycznych Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Dr Wawrzyniak opowiada w jaki sposób modele matematycznie mogą pomóc nam przejść na bardziej przyjazną dla środowiska gospodarkę energetyczną i co mają z tym wspólnego superkomputery.
Podcast naukowy ADAMED SmartUP to inspiracja i solidna dawka eksperckiej wiedzy dla młodych ludzi interesujących się nowoczesną nauką i możliwościami jakie przed nimi otwiera. -
Podcast naukowy ADAMED SmartUP o sposobach, w jakich naukowcy mogą przeciwdziałać zagrożeniom klimatycznym. Odcinek poświęcony jakości powietrza. Siedem spośród 10 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem jest w Polsce. W podcaście naukowym Adamed SmartUP rozmowy z wybitnymi naukowcami i ekspertami, którzy zajmują się badaniami i poprawą jakości powietrza. O smogu i jego właściwościach opowiada dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda z Politechniki Warszawskiej. Dr inż. Anna Gayer naukowczyni z tej samej uczelni wyjaśnia, czy zdrowy jest jogging w powietrzu pełnym zanieczyszczeń. W podcaście naukowym Adamed SmartUP rozmowa również z Maciejem Podymą, prezesem Fundacji Łąka, który udowadnia, że specjalistyczne miejskie łąki mogą poprawić jakość powietrza i zmniejszyć poziom smogu.
Podcast naukowy Adamed SmartUP to inspiracja i solidna dawka eksperckiej wiedzy dla młodych ludzi interesujących się nowoczesną nauką i możliwościami jakie przed nimi otwiera. -
Podcast naukowy ADAMED SmartUP o sposobach, w jakich naukowcy mogą przeciwdziałać zagrożeniom klimatycznym. Odcinek poświęcony wodzie. Susza, brak wody lub jej zanieczyszczenia stanowią problem dla nawet 40% ludzi na świecie. O tym, jak nauka może pomóc w walce ze zmianami klimatu w przystępny sposób mówią wybitni polscy i międzynarodowi badacze i eksperci – w podcaście wywiady z dr hab. Mikołajem Piniewskim z SGGW, dr hab. inż. Urszulą Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz z Mathiasem Bergman’em z The Baltic Sea Action Group.
Rozmówcy podcastu naukowego ADAMED SmartUP opowiadają m.in. zmianach klimatu i ich wpływie na zasoby wody, pozyskiwaniu wody z mgły za pomocą nanowłókien oraz sposobach zmniejszania zużycia wody w codziennym życiu. Podkreślona zostaje rola edukacji i budowy świadomości społecznej w kwestii przeciwdziałaniu zagrożeniom klimatycznym związanym z brakiem dostępu do wody. Podcast naukowy ADAMED SmartUP to inspiracja i solidna dawka eksperckiej wiedzy dla młodych ludzi interesujących się nowoczesną nauką i możliwościami jakie przed nimi otwiera.