Episodes

  • Na izseljensko nedeljo je bil z nami škof dr. Anton Jamnik, ki je odgovoren za pastoralo Slovencev v zamejstvu in po svetu. Slišali ste o doživetem praznovanju dneva državnosti v Bruslju - več nam je povedal župnik dr. Zvone Štrubelj [9:52], po o seji Sveta vlade za Slovence po svetu [37:07] in obisku štipendistov Asef [40:00]. Spomnili smo se pokojne rojakinje iz Avstralije, Drage Gelt [26:42]. 

  • Izseljensko društvo Slovenija v svetu na izseljensko nedeljo, ki bo pojutrišnjem, v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu v Ljubljani pripravlja 30. Tabor Slovencev po svetu. Ob 17.00 bo sveta maša za Slovence doma in po svetu, ki jo bo daroval škof Anton Jamnik. Osrednji del tabora bo okrogla miza: Ali Slovenija dovolj pomaga priseljenim Slovencem? Izkušnje slovenskih izseljencev ob prihodu v Slovenijo. Voditelj bo Federico V. Potočnik, gostje pa: dr. Andrej Fink, predavatelj na Katoliškem inštitutu, Marija Voglar, ki je v Slovenijo repatriirala iz Venezuele, Tatjana Marušič, mlada zdravnica v Pediatrični kliniki, Natasha Urbančič, vzgojiteljica v vrtcu France Prešeren. V kulturnem programu bodo sodelovali: Dijaki iz Argentine RAST 53, Slovenski plesni ansambel Triglav iz Winnipega v Kanadi in ansambel Ostanki iz Argentine, pripravili bodo razstavo Tabori Slovencev po svetu. 

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Jutri bo zaživela nova celostna podoba skupnega portala slovenske narodne skupnosti v Italiji - Slovita. Projekt je bil zasnovan znotraj obeh krovnih organizacij, Sveta slovenskih organizacij in Slovenske kulturno-gospodarske zveze. Preko prepoznavnega znaka, izrezljanega srca, ki se v slovenski kulturni dediščini vseskozi pojavlja, bo projekt promoviral zgodovino, kulturo in gospodarstvo, s tem pa realnost Slovencev v Italiji. Možno bo spoznati našo narodno skupnost, njeno turistično in kulturno ponudbo, odkrivati stare običaje in naravno bogastvo krajev. Namenjena je tudi vsem tistim, ki bi bili radi obveščeni o dogodkih, večjih prireditvah, stalnih razstavah in praznovanjih, ki se odvijajo na ozemlju od Milj do Trbiža, med drugim pa bodo na voljo tudi interaktivni zemljevidi. Slovita bo sprva na voljo v slovenskem in italijanskem jeziku. 

  • V Ljubljani se je včeraj prvič v mandatu te vlade sestal Svet za Slovence po svetu. Premier Robert Golob in tudi pristojni minister  Matej Arčon sta srečanje označila za zelo konstruktivno. Govorili so o ohranjanju slovenskega jezika, kar je temelj za ohranjanje kulture in identitete. Vlada bo pomoč na tem področju v prihodnje še okrepila, predvsem na področju predšolske vzgoje. Govorili so tudi o sodelovanju na poslovnem ter znanstveno-raziskovalnem področju, pa tudi o strategiji vračanja izseljencev v Slovenijo. Akcijski načrt vlade je po besedah ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Arčona v fazi osnutka. Svet za Slovence po svetu je enaindvajsetčlansko stalno posvetovalno telo vlade. V njem je trinajst predstavnikov slovenskih skupnosti iz zdomstva ter izseljenstva in šest predstavnikov organizacij v Sloveniji, ki delujejo na tem področju in ministrstev, katerih resorji so aktivneje vpeti v teme, povezane s Slovenci po svetu.

  • Jutri svoje nastope na letošnji turneji po Sloveniji začenja Slovenski plesni ansambel Triglav iz Winnipega v osrednji Kanadi, ki s petjem in plesom že več desetletij s ponosom ohranja slovensko kulturo v Kanadi in je promotor naše kulture. Ustanovili so ga leta 1972, zasedbo pa vztrajno pomlajujejo. Na tokratnem gostovanju, ki ga pripravlja Izseljensko društvo Slovenija v svetu, bo nastopila skupina, ki jo sestavlja petindvajset plesalcev. Veliko potujejo po svetu, v zadnjih letih so se večkrat predstavili v Kanadi, Ameriki, Italiji, Sloveniji in drugod. Jutri bodo nastopili pred Ljubljanskem magistratom; v četrtek v Kulturnem centru Lojze Bratuž v Gorici, v petek v Murski Soboti, v soboto v Števerjanu, v nedeljo na 30. Taboru Slovencev po svetu v Šentvidu v Ljubljani, danes teden v Izoli, nato se bodo udeležili tudi dvodnevnega plesnega seminarja v prostorih Akademske folklorne skupine France Marlot.

  • V soboto se je s slovesnim odprtjem uradno začela Europeada 2024, evropsko nogometno prvenstvo avtohtonih narodnih manjšin. Tokrat poteka v nemško-danski obmejni regiji ob Baltskem morju na skrajnem severu Nemčije. Udeležujejo se je tudi moška in ženska nogometna reprezentanca koroških Slovencev pa tudi Žile - Slovenci v Italiji. Tekmovalni del pete Europeade se je začel včeraj. Moška ekipa s Koroške je premagala nemško narodno skupnost s Češke s 3 proti 1. Izbranci selektorja Marijana Smida prav zdaj igrajo drugo tekmo proti gradiščanskim Hrvatom. Ženska ekipa Team Koroška, ki brani naslov evropskih prvakinj, se je že popoldne srečala z Retoromankami iz Švice. Federalistična unija evropskih narodnosti (FUEN), ki je prireditelj prvenstva, bo na svoji spletni strani tekme prenašala v živo.

  • V potrebnem enotnost, v dvomljivem svoboda, pri vsem pa ljubezen. To je bilo geslo Slavnostne akademije ob 70-letnici Slovenske kulturne akcije SKA iz Argentine, ki je bila ta teden v Ljubljani. Pri organizaciji so sodelovali: Slovenska matica, Narodna in univerzitetna knjižnica, Izseljensko društvo Slovenija v svetu in Rafaelova družba. V oddaji ste lahko slišali nekaj poudarkov vabljenih govorcev: predsednika državnega sveta Marka Lotriča, predsednika SKA Damijana Ahlina, pomočnice ravnatelja NUK dr. Ines Vodopivec, generalnega tajnika Slovenije v svetu Boštjana Kocmurja, ravnatelja Rafaelove družbe Lenarta Riharja, predsednika Slovenske matice dr. Aleša Gabriča in Rudija Merljaka iz Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki je SKA izročil tudi priznanje in zahvalo.  

  • Ta konec tedna je v znamenju prireditev tradicionalnega srečanja Slovencev iz domovine, zamejstva in izseljenstva Dobrodošli doma. Včeraj zvečer je bila v Konservatoriju za glasbo v Ljubljani opereta Kakor stari naredi, je zmerom prav. Danes je sledil vodeni ogled NUK-a. Osrednji del programa je bo potekal jutri v Celju na Krekovem trgu in v Celjskem domu. Na sporedu bodo predstavitve knjig, ogled kratkega filma in odprtje dveh zanimivih razstav. Poskrbljeno bo tudi za otroke. Na osrednjem odru bodo nastopile pevske in folklorne skupine naših rojakinj in rojakov, ki živijo in ustvarjajo v Nemčiji, na Hrvaškem, v Srbiji, v Bosni in Hercegovini, Makedoniji in Argentini. Prireditve Dobrodošli doma se bodo zaključile v nedeljo, 7. julija, s 30. Taborom Slovencev po svetu, ki ga pripravlja Izseljensko društvo Slovenija v svetu. Slednji pa že to nedeljo zvečer na igrišču župnije v Šentjakobu ob Savi pripravlja Slavnostni večer ob zvokih in plesih Slovenije in Latinske Amerike. Nastopili bodo: Folklorno društvo Rakek, Marko Jerman iz Argentine, Plesni ansambel Daniele Hočevar iz Venezuele in Glasbena skupina Ostanki iz Argentine. 

  • V državnem zboru se je pravkar zaključilo 20. vseslovensko srečanje, letos je bilo posvečeno položaju mladih Slovencev v zamejstvu in po svetu. Vabljeni predavatelji so bili Julija Cvetković iz Avstralije, Natko Štiglić iz Hrvaške in Sandro Quaglia iz Benečije. Štiglić je opozoril na relativno nevidnost slovenske manjšine na Hrvaškem, čeprav tam deluje kar 17 slovenskih društev. Rojaki namreč nimajo svojega dnevnega, tedenskega ali mesečnega časopisa, radijske ali televizijske oddaje.  Dodal pa je, da se na enajstih šolah 350 rojakov uči slovenščine kot maternega jezika. Tudi v Benečiji število tistih, ki se opredeljujejo za Slovence, vztrajno upada, je naglasil Quaglia. Podpredsednik vlade in pristojni minister Matej Arčon je napovedal nadaljnjo podporo mladim v obliki štipendij, financiranja poletnih taborov in kulturnih dejavnosti, hkrati pa bo urad, ki ga vodi, v prihodnje okrepil podporo zagonskim podjetjem in ustanovil zamejsko športno koordinacijo. Dodal je še,  da je treba mladim omogočiti vrnitev ali selitev v Slovenijo.

  • V dvorani Slovenske matice v Ljubljani je Slovenska kulturna akcija SKA iz Argentine danes s slovesno akademijo obeležila 70-letnico delovanja. Predsednik državnega sveta Marko Lotrič je naglasil, da so idejne vodje želeli z SKA nuditi skupno platformo slovenskim krščanskim kulturnim ustvarjalcem v zdomstvu in zamejstvu ... Predsednik SKA Damijan Ahlin je spomnil na uspehe in nasprotovanja, kritike, navdušenje in spodbude ... Drugi govorniki, tudi na simpoziju, ki je sledil, so podčrtali tudi vlogo SKA med osamosvojitvijo Slovenije. Rudi Merljak, sekretar na Uradu za Slovence po svetu, je organizaciji ob jubileju izročil priznanje in zahvalo za dolgoletno predanost kulturnemu in umetniškemu ustvarjanju, ohranjanju, povezovanje slovenskih kulturnikov ter za neprecenljivo bogatenje slovenskega prostora. V teh trenutkih v NUK poteka umetniški večer ob jubileju SKA, razstavo ob tem pa bodo jutri na ogled postavili tudi v državnem zboru ob 20. Vseslovenskem srečanju.

  • Različna povezovanja, odlične predstavitve in želje po vrnitvi v Slovenijo so bili v ospredju 12. Konference slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije, ki jo je pred dnevi v Vojniku pri Celju pripravil Svetovni slovenski kongres. Vedno znova opažajo, da se v Sloveniji stvari počasi spreminjajo na boljše in da je na tem področju še veliko potenciala in skritih priložnosti, ki jih velja izkoristiti. Marsikateri od udeležencev konference razmišlja o vrnitvi v Slovenijo in si je celo želi, a bo to dejansko mogoče le, če bo Slovenija najprej pripravila primerno stimulativno delovno okolje zanje. Zbrani so se med drugim posvetili priložnostim za pridobivanje oz. ohranjanje kakovostnega kadra v Sloveniji. V ospredju so bile predvsem spodbude za prijazno podporno in davčno okolje, ki bo pomagalo znanstvenikom raziskave nadgraditi v produkte. Opozorili so tudi na pasti, ki jih lahko predstavlja zelena agenda in prizadevanja za nizkoogljično družbo, če prizadevanja ostanejo le na področju EU in to ne postane globalna zaveza. SSK je konferenco pripravil v sodelovanju z MIK Celje, s Slovenian Global Business Network, z Gospodarsko zbornico Slovenije, z Inštitutom »Jožef Stefan« in Univerzo Alma Mater Europea.

  • Letos so bili v svetu v duhovnike posvečeni tudi trije možje slovenskih korenin: Martin Nyberg, Damian Črnak in Vid Grdadolnik. Za našo oddajo so se nam predstavili, povedali več o odločitvi za duhovništvo in svojih povezavah s slovensko skupnostjo. 

  • Tudi letos bo slovensko pastoralno središče v Gorici, ki deluje v cerkvi sv. Ivana, praznovalo župnijskega zavetnika s serijo dogodkov pod naslovom Ivanovanje. Splet srečanj duhovnega, kulturnega, družabnega in liturgičnega značaja ima namen povezati Slovence v mestu in razširiti območje delovanja tudi na vse ljudi, ki bi radi začutili utrip skupnosti. Jutri zvečer bo v cerkvi potekala molitev slovesnih večernic. Sledilo bo tradicionalno kresovanje. V nedeljo dopoldne bo slovesno mašo daroval Mirko Pelicon, letošnji srebrnomašnik in nekdanji škofijski delegat v pastoralnem središču, po rodu Goričan, ki deluje kot župnik v dvojezični župniji Albula/Alvra v Švici. Po maši bo v župnijskem domu predstavitev pesniške zbirke Iskre tvoje ljubezni. Gre za religiozno poezijo, ki je v današnjem času že prava redkost. Z avtorico, Anito Bergnach, se bo pogovarjala Ani Saksida. Zaključek praznovanj pa se bo zgodil ob druženju s skupnim kosilom za cerkvijo. 

  • Potrebe slovenske narodne skupnosti za krepitev večjezičnosti in enakopravnosti jezika se le deloma upoštevajo. Tako je bila koroška Slovenka Olga Voglauer kritična do poročila, ki ga je v ponedeljek predstavil deželni glavar Peter Kaiser. Ta je sicer navedel številne ukrepe glede spodbujanja rabe slovenščine kot uradnega jezika in razvoj ocenil kot pozitiven. Kot enega od primerov je navedel obrazce v slovenskem jeziku deželne vlade, ki so bili razširjeni tudi na občine. Poslanka v dunajskem zveznem parlamentu in manjšinska govornica avstrijskih Zelenih Olga Voglauer pričakuje, da se bo Koroška jasno postavila na stran manjšine in spoznala večjezičnost kot dodano vrednost in dejansko obogatitev dežele, so zapisali v slovenskem uredništvu ORF.

  • Društvo slovenskih izobražencev iz Trsta je v sodelovanju z založbo Beletrina tradicionalni ponedeljkov večer v Peterlinovi dvorani na Ulici Donizetti, ki je bil tudi zadnji v tej sezoni, posvetilo 100. obletnici rojstva tržaškega pisatelja Alojza Rebule. Krstno so predstavili ponatis njegovega znanega romana Senčni ples. Prva izdaja sega v leto 1960. Glavni sogovornik na večeru je bil avtor spremne besede Primož Sturman. V pogovoru s predsednikom društva Martinom Brecljem je sodelovala tudi urednica omenjene založbe Tina Vrščaj. V župnijski cerkvi apostola Jerneja v Barkovljah v Trstu pa je v nedeljo po večerni sveti maši potekal recital poezije Lada Piščanca, duhovnika in pesnika, ki se je prav tam rodil pred 110-imi leti, 16. junija, umrl pa je nasilne smrti pred 80-imi leti, leta 1944 v Cerknem. Dogodek je sodil v okvir niza Pasijonke - Pesmi o trpljenju v vojni in miru, ki ga prireja Muzejsko društvo Škofija Loka v sodelovanju s Knjižnico Dušana Černeta iz Trsta in župnijo iz Barkovelj. 

  • Najštevilčnejšo slovensko skupnost v Nemčiji v deželi Baden-Württemberg je včeraj obiskal podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Srečal se je s predstavniki slovenskih društev ter učitelji dopolnilnega pouka slovenskega jezika in kulture. Slednji opažajo velik interes za učenje. V nadaljevanju se je minister sestal še z državnim sekretarjem za evropske zadeve dežele Baden-Württemberg, županom Stuttgarta in tamkajšnjim častnim konzulom naše države - o drugih srečanjih na uradu ne poročajo, popoldne pa je v navijal za naše nogometaše na evropskem prvenstvu. Nemčijo bodo v naslednjih dneh obiskali še predsednica republike, premier in zunanja ministrica. Vsi trije si bodo v sredo v Münchnu ogledali tekmo s Srbijo.

  • Celovški škof Jože Marketz je danes k zahvalni sveti maši v Šentjurij ob Dolgem jezeru povabil letošnje duhovnike jubilante. Med njimi so tudi slovenski duhovniki: Anton Rozmarič, Anton Opetnik, Ivan Olip, Jože Andolšek in Peter Olip. No, bratje Olip, Ivan, Stanko in Peter, so že v nedeljo v domačih Selah praznovali 50, 42 in 40 let duhovništva. Po poročanju slovenskega uredništva ORF se je zbrala množica župljanov in drugih prijateljev. Zlatomašnik, dekan Ivan Olip, predsednik Mohorjeve družbe v Celovcu in član Slovenskega pastoralnega odbora, je povedal, da je način evangelizacije treba posodobiti in prikrojiti, a temeljno sporočilo mora ostati. Pridigar nedeljske zahvalne maše v Selah rektor Doma prosvete v Tinjah Jože Kopeinig je spomnil na pomanjkanje slovenskih duhovnikov na dvojezičnem ozemlju. Celovška škofija si medtem prizadeva za vključevanje laikov v cerkveno službo, tako moških kot tudi žensk. Tako je pred kratkim službo nastopila prva generacija akolitov in stalnih lektorjev. Njihove naloge so od delitve obhajil do vodenja besednih bogoslužij, če ni maše, tudi pridiganja.

  • O pomenu gospodarskega sodelovanja z rojaki v sosednjih državah in v izseljenstvu so v tem tednu kar dvakrat govorili na pomembnih srečanjih v Ljubljani. Najprej v ponedeljek na seji Sveta Vlade RS za Slovence v zamejstvu in nato še v torek na seji komisije Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Nekaj poudarkov smo zbrali za tokratno oddajo. Slišali ste: premierja Roberta Goloba, ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu in podpredsednik sveta Mateja Arčona, državno sekretarko Vesno Humar, ministra za gospodarstvo Matjaža Hana, Štefana Bogdana Barenboima Šaleja iz Brazilije v imenu Slovenske poslovne globalne povezave, Felixa Wieserja iz Avstrije o delu Zamejske gospodarske koordinacije in druge.

  • Svetovni slovenski kongres (SSK) bo prihodnji teden pripravil novo strokovno konferenco. Generalna sekretarka Sonja Avguštin Čampa je povedala, da bo to 12. Konferenca slovenskih znanstvenikov in gospodarstvenikov iz sveta in Slovenije, ki bo potekala 20. in 21. junija 2024, v Razvojnem centru MIK v Vojniku. Pričakujejo tudi udeležence iz sveta, uvodno predavanje bo imel dr. Rok Žgalin Kobe, ki deluje v Legu na Danskem. Govorili bodo o perspektivah znanosti in gospodarstva v luči trajnostnega razvoja, o ohranjanju čistega okolja in kakovosti bivanja pa tudi o pridobivanju in ohranjanju kakovostnega kadra in investicij v Sloveniji.

  • Rafaelova družba je že tretjič pripravila fotonatečaj Moj košček Slovenije. Anamarija Rajk. Vsak avtor lahko predloži največ 5 posamičnih fotografij in 2 seriji, letošnja novost je kategorija, namenjena otrokom in mladostnikom do 15. leta starosti. Prispele fotografije ocenjuje komisija, je razložila vodja projekta, fotografinja Polona Avanzo. Desetih najboljših fotografij in serij bodo pri Rafaelovi družbi nagradili in razstavili, hkrati pa objavili v reviji Naša luč.