Episodes
-
Czego można dowiedzieć się o właścicielach Pałacu w Wilanowie, mając przed sobą jedynie spis menu np. z 1854 roku? Okazuje się, że całkiem sporo, jeśli chodzi o styl życia, sytuację polityczną i społeczną. Przez trzy miesiące uczestnicy projektu „Wilanowskie menu” pod okiem prof. Jarosława Dumanowskiego rozszyfrowywali historyczne menu m.in. rodziny Potockich. Dzięki szefowi kuchni Norbertowi Sokołowskiemu mogli gotować dania, które zapisano na kartach ksiąg ze spisem dań. W tych „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej” posłuchacie o warsztatach, o projekcie i jego pysznych efektach np. deserze z selera.
-
Czekolada sprawia, że nawet dorośli czują się jak dzieci. Gorąca, aksamitna i gęsta w postaci napoju bywa jak kołderka, która otula i koi w nawet najgorszy dzień. Kostka gorzkiej lub mlecznej sprawia, że czasami lżej robi się na sercu. W tych „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej” Monika Erzepki, która prowadzi czekoladowe warsztaty w Pijalni Czekolady Wedla w warszawskim Koneserze, opowiada o tym, jak powstaje czekolada, jak zrobić ją w domu (zarówno w formie stałej, jak i płynnej) oraz jak zrobić dobrą polewę do ciasta.
-
Missing episodes?
-
Niedoceniany na co dzień, w okresie świątecznym staje się prawdziwą gwiazdą stołu. Karp, przygotowany w klasyczny sposób, czyli smażony, z chrupiącą skórką i soczystym wnętrzem jest nieodłączny element wigilijnej kolacji. Jednak sposobów na jego przygotowanie jest znacznie więcej i warto sięgnąć po niego nie tylko w święta. W tych „Smakach z Plusem" sięgniemy po przepisy z XVII, XVIII i XIX wieku. Poznamy także historię karpia w Polsce.
-
Cynamon był niegdyś droższy od złota. Przyprawa tak cenna, że toczono o nią wojny, była znana już w starożytności. Średniowieczni lekarze używali go w lekach na kaszel, chrypkę i ból gardła. Natomiast najsłynniejszy rzymski smakosz, czyli Apicjusz podkreślał, że cynamon jest przyprawą niezbędną w każdej szanującej się kuchni, natomiast kasja to dobry dodatek do wina. A czym różni się kasja od cynamonu? Odpowiedź w tych „Smakach z Plusem". Będzie też kilka kulinarnych inspiracji i przepisów.
-
Na co zwracać uwagę przy zakupie kawy i jak czytać etykiety? Co wpływa na smak i z czym kawę łączyć, a także, dlaczego kawa jest coraz droższa, jak ją parzyć (jaki sprzęt wybrać) i dlaczego lepiej nie trzymać jej w lodówce? Na te i inne pytania w „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej" odpowiadają Dawid Potrząsaj z Przyjaciół Kawy oraz Bartek Krzymowski, ambasador marki Sage.
-
Dziś pospolite warzywo, kiedyś drogie i wyszukane. Seler w swej wyjątkowości doczekał się nawet specjalnego wazonu. A co z niego przygotować? O tym oraz o historii selera posłuchasz w tych „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej".
-
Czy znajomość lokalnej kuchni może pomóc w sukcesie misji szpiega? Na to i wiele innych pytań Agnieszki Morawskiej odpowiada Marcin Faliński, były dziennikarz, emerytowany pułkownik Agencji Wywiadu oraz pisarz. Autor powieści szpiegowskich takich jak np. „Ostatni Azyl” czy „Obietnica zdrady” opowiada także, jak od kuchni wygląda jego pisarska praca i jak wątki kulinarne mogą być istotne dla fabuły. Podaje też przepis na ulubione curry.
-
O ile nam 1 listopada raczej nie kojarzy się z jedzeniem, to naszym przodkom tak. W tych „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej” o jedzeniu, które karmiło dusze przodków, opowiada Małgorzata Kunecka, kustoszka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Będzie także o cmentarnych słodyczach, czyli pańskiej skórce, rurach i tureckim miodku.
-
W polskiej kuchni trochę niedoceniany tymczasem na jego smaku i właściwościach poznali się już starożytni Rzymianie. Tym razem pora na pora. Będą ciekawostki i przepisy, m.in. z książki najsłynniejszego smakosza starożytnego Rzymu, czyli Apicjusza.
-
Od gotowania w domu i ulicznego jedzenia przez restauracje, bary mleczne aż po pikniki nad Wisłą – w tych „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej” kulinarna historia stolicy. Przenośmy się do Muzeum Warszawy na najnowszą wystawę - „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”. Jak przedstawia się osiem wieków kulinarnej historii stolicy? Opowiada kuratorka wystawy Lena Wicherkiewicz.
-
Oliwa jak wino powstaje z wielu odmian oliwek i każda smakuje inaczej, mówi Emiliano Castagna — Mediolańczyk od prawie 30 lat mieszkający w Polsce, właściciel agencji foodmarketingowej Socialkuchnia oraz studia kulinarnego Włoska Akademia Kulinarna. Autor książki „Mieszu, mieszu. Co ugotuje makaroniarz” w rozmowie z Agnieszką Morawską opowiada nie tylko o oliwie i o tym, jak rozpoznać, która jest dobra, ale także o tym, jakie znaczenie w kuchni ma jakość produktów. O tym, dlaczego Włochy są krajem kucharzy, o smakach dzieciństwa, historii włoskiej kuchni i wspólnych punktach z kuchnią polską.
-
W Londynie zakochał się od pierwszego wejrzenia w 1998 roku. Maciej Woroch od 2008 roku mieszka i pracuje w Londynie i jako korespondent Faktów TVN relacjonuje wydarzenia z Wysp Brytyjskich. W książce „Londyn po mojemu. Spacerem po mieście i historii” oprowadza nas po zakamarkach i atrakcjach stolicy Wielkiej Brytanii. W „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej” Maciek opowiada o tym, jak smakuje Londyn, jak zmieniła się kuchnia brytyjska i czy polskie dania smakują Brytyjczykom, a także jak wygląda praca korespondenta „od kuchni”.
-
Jesienią pachnie tu pieczonymi ziemniakami, ale nie tylko. Jura Karkowsko-Czestochowska to miejsce wyjątkowe o każdej porze roku, nie tylko pod względem przyrody i atrakcji, ale także jedzenia. Jakich dań oraz produktów szukać, gdy zgłodniejemy? Np. tatarczucha, kluch pałą bitych, pstrągów i wina. Jak i z czym to się je posłuchasz w tych „Smakach z Plusem Agnieszka Morawskiej”.
-
Jak smakuje spełnienie marzeń o zdobyciu Mount Everestu? Gośćmi — pierwszych po wakacjach 2024 —„Smaków z Plusem Agnieszki Morawskiej” są Agnieszka Maszewska oraz Szymon Jaskuła, którzy 19 maja br. stanęli na szczycie Góry Gór. Opowiadają m.in. o tym jakie posiłki ratowały ich w kryzysie, jakie dania kuchni polskiej smakowały Nepalczykom i czy każda górska wyprawa smakuje tak samo.
-
Jak smakuje spełnienie marzeń o zdobyciu Mount Everestu? Gośćmi — pierwszych po wakacjach 2024 —„Smaków z Plusem Agnieszki Morawskiej” są Agnieszka Maszewska oraz Szymon Jaskuła, którzy 19 maja br. stanęli na szczycie Góry Gór. Opowiadają m.in. o tym jakie posiłki ratowały ich w kryzysie, jakie dania kuchni polskiej smakowały Nepalczykom i czy każda górska wyprawa smakuje tak samo.
-
Co zjeść podróżując po Lubelszczyźnie? Gdzie na wyjątkowe pampuchy przyjeżdżał Charlie Watts, perkusista Rolling Stonesów? Jak smakują ulubione ciasteczka św. Franciszka i co pojawiło się na stole w trakcie wesela rodziców dziedzica Gardzienic z 1661 r.? O tym dowiesz się z tego odcinka podcastu „Smaki z Plusem Agnieszki Morawskiej”. Waldemar Sulisz (historyk sztuki, krytyk kulinarny, autor „Księgi smaków Lubelszczyzny” oraz wielu innych nie tylko kulinarnych publikacji, a także dyrektor i pomysłodawca m.in. Europejskiego Festiwalu Smaków w Lublinie i Festiwalu Drzewo Życia) opowiada także o Festiwalu Drzewo Życia, który odbędzie się w weekend 21-23 czerwca w Gardzienicach, gdzie sztuka łączy się kuchnią w przepięknych okolicznościach przyrody. Będzie też słówko o tegorocznym Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie (2-8 września, 2024).
-
Gościem Agnieszki Morawskiej jest Matteo Brunetti, finalista 6. edycji programu „Masterchef”, ambasador włoskiej kuchni w Polsce i autor książki „Włoska uczta”. W tych „Smakach z Plusem” Matteo opowiada o smakach dzieciństwa, daniu, które przygotował jako pierwsze w życiu, o tym, jak żyje mu się w Polsce i o tym i o przepisach, które znajdziecie w książce.
-
To będzie wycieczka w dobrze znane i utęsknione rejony, rozmowa, która poruszy Wasze serca i sprawi, że rozpłyniecie się we wspomnieniach z dzieciństwa i nie tylko. Będzie także moc kulinarnych inspiracji obok, których nie można przejść obojętnie. W „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej” rozmowa o maśle, o tym, jak masło zrobić i do czego je wykorzystać. Te maślane, tłuściutkie historie serwuje Adriana Marczewska, szefowa kuchni, dziennikarka kulinarna, prowadząca programy „Ślinotok”, „Smaki Świata” oraz „Ślady smaku” i autorka książki „Masło, kulinarny odpowiednik miłości”.
-
Przysmak, którym karmiono olimpijczyków, bohater prawdopodobnie najstarszej książki kucharskiej i deser, który opanował słodki świat. Jaka jest historia sernika? Który sernik jest Polski i kto stworzył sernik baskijski? Odpowiedzi i przepisy w „Smakach z Plusem Agnieszki Morawskiej".
- Show more