Episodi
-
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic že tradicionalno zadnji teden januarja pripravlja akcijo preštevanja ptic Ptice okoli nas. Lani se je je udeležilo več kot 1500 opazovalcev, ki so poročali o skoraj 18 tisoč pticah. Več o akciji povemo v petkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami varstveni ornitolog in koordinator izobraževanja v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Tilen Basle. Odgovarjal bo tudi na vaša vprašanja, povezana s pticami.
-
S pogodbo o dosmrtnem preživljanju se preživljalec zaveže, da bo preživljal drugega pogodbenika, ki izjavi, da mu zapušča vse premoženje ali del premoženja. Kakšni so dednopravni učinki pogodbe o dosmrtnem preživljanju? Kaj storiti v primeru neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti in kdaj se lahko pogodba o dosmrtnem preživljanju razveže? Kako se razlikuje pogodba o preužitku? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo odvetnica Sonja Dolinar.
-
Episodi mancanti?
-
Vsak aditiv, ki ga odobri Evropska agencija za varnost hrane, je v dovoljenih oziroma predpisanih vrednostih neškodljiv, pa če je naravnega ali sintetičnega izvora. Zakaj se torej aditivov drži negativen predznak? Kako varna in regulirana je njihova raba in kako prepoznati številne in pogosto begajoče označbe na embalažah? To in še marsikaj bomo v sredinem Svetovalnem servisu vprašali magistrico inženirko prehrane Edvino Hafner z Inštituta za nutricionistiko. Pišite nam ali pokličite po 9h!
-
Kajenje sprošča, pomirja. S tem bi se strinjal skoraj vsak četrti prebivalec Slovenije. Vendar ta nemir, ki ga čuti kadilec in ga pomiri s cigareto, povzroča prav padec nikotina v telesu. Kajenje torej pomirja tisto, kar povzroča. Morda je to zato ena najtežjih oblik zasvojenosti. Gostja: mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg., vodja Centra za krepitev zdravja v enoti Moste - Polje Zdravstvenega doma Ljubljana.
-
Slovenske železnice so sredi decembra začele voziti po novem voznem redu. Tega zaznamujejo dela na železniški infrastrukturi in graditev potniškega centra v Ljubljani. Koliko manj povezav bo na voljo zaradi tega, ali se bomo vozili dalj časa in v večji gneči, kje bo treba na avtobus so vprašanja, ki jih bomo zastavili predstavniku Slovenskih železnic. Primož Kokalj bo odgovarjal tudi na vaša vprašanja, zato nam pišite ali pokličite med oddajo.
-
Obvladujete svoje osebne finance, vodite seznam prihodkov in odhodkov, skrbite za zdravo rezervo ali vas vsakič presenetijo nepredvideni izdatki, zaradi katerih se na koncu zadolžite in potem odplačujete dolg do naslednjega podobnega dogodka? O vodenju osebnih financ v četrtkovem Svetovalnem servisu sprašujemo mag. Ano Vezovišek, strokovnjakinjo za osebne finance.
-
Vas ob hladnih zimskih večerih mika, da bi se pogreli v savni? Drži, da ta naše telo dobro pregreje, razstrupi in tudi okrepi, a vseeno je dobro vedeti, kdo v savno vendarle ne bi smel, pa tudi, kako se savnanja pravilno lotiti. Ivica Flis Smaka, dr. med., spec. fizikalne medicine in rehabilitacije ter mednarodna velnes svetovalka, bo v sredinem Svetovalnem servisu po deveti odgovarjala na vaša vprašanja o pozitivnih in negativnih učinkih savne, različnih vrstah savn in pripravi nanje. Vprašanja so dobrodošla na elektronskem naslovu [email protected] in v obrazcu na spletni strani Prvega.
-
Januar sicer res ni mesec, ko bi bila aktivnost vrtnarjenja visoka, a tudi v hladnejšem delu leta je treba poskrbeti, da rastline uspešno prezimijo. Kdaj se je najbolje ukvarjati s potaknjenci in kam z božično zvezdo ali posajenim prazničnim drevescem? Na vaša vprašanja bo v torkovem Svetovalnem servisu odgovarjala doktorica biologije Blanka Ravnjak. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
-
V prvem Svetovalnem servisu v novem letu se bomo na Prvem posvetili uram. Z nami bo urarski mojster David Lečnik. Vsaka stenska ali ročna analogna ura ima natančen mehanizem, sestavljen iz več sto drobnih delcev. Popravilo, zamenjava baterij, paščkov, stekel, preizkus vodotesnosti ter recimo reševanje težav z nenehnim prehitevanjem urinih kazalcev. Z vsemn tem se ukvarjajo urarji.
-
V ponedeljek pa začnem zares! Takoj po novem letu bo pravi čas! Vam zveni znano? Marsikaj in marsikdaj si obljubimo in čakamo na tisti pravi dan za začetek. Novo leto se zdi primerna prelomnica. Vendar pa raziskave kažejo, da kar 80 odstotkov ljudi svoje novoletne zaobljube prekrši že do 1. februarja, uspešnih pri doseganju svojih ciljev pa je le osem odstotkov. Zakaj nam je težko vztrajati? Se da do cilja priti po lažji poti? O tem bomo govorili v zadnjem svetovalnem servisu v tem letu, svetovala pa nam bo univerzitetna diplomirana psihologinja Eva Kovač. Pokličite ali nam pišite.
-
Pirotehnični izdelki so, če nam je to všeč ali ne, redni spremljevalci božično-novoletnih praznovanj. Vsako leto poročajo tudi o zasegih prepovedane pirotehnike, o rabi, ki vznemirja prebivalce, pa tudi o nesrečah in poškodbah pri uporabi pirotehnike. Kaj glede prodaje in uporabe pirotehnike določa zakon? Morajo imeti dovoljeni izdelki kakšen certifikat? Kakšne so sankcije za posedovanje prepovedanih izdelkov? Kako je s starostno omejitvijo uporabnikov? Katera so tista območja, na katerih tudi sicer dovoljenih izdelkov po zakonu ne smemo uporabljati? Gost petkovega svetovalnega servisa bo višji samostojni policijski inšpektor Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi.
-
Katere začimbe nam še posebej pričarajo vonj po božiču in na katere pogosto pozabimo? Kaj so male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov za okusno praznično večerjo? O praznični in božični kulinariki ter receptih bomo govorili z učiteljico kuharstva Majdo Rebolj.
-
Če boste ob bližajočih se praznikih – predvsem ob božični in silvestrski večerji – odprli steklenico žlahtne kapljice, vabljeni k poslušanju petkovega Svetovalnega servisa. Sommelier in vinski publicist Jože Rozman bo svetoval, kako izbrati vino ali penino, ki bosta vaše jedi lepo dopolnila. Pravi okus vina boste izkusili, če bodo vina postrežena pri primerni temperaturi. Pomembni pa so tudi izbira kozarcev, način serviranja in spoštljivo nazdravljanje. Vabljeni k sodelovanju.
-
»Sladkarije škodujejo zobem« - to je stavek, ki ga zobozdravniki radi ponavljajo. V mesecu decembru je čokolad, bonbonov in ostalih raznih sladkih dobrot na krožnikih še več kot ponavadi, zato je ustrezna skrb za naše ustno zdravje in ustno zdravje naših otrok še toliko bolj pomembna. Kolikokrat na dan si je priporočljivo umiti zobe? Kako izbrati pravo ščetko in zobno pasto? Sta zobna nitka in ustna vodica obvezna pripomočka pri ustni higieni? O tem smo govili v četrtkovem svetovalnem servisu z gostom, zobozdravnikom Markom Novakom.
-
Zima svojih zob v dolinah in sredogorju letos še ni pokazala, so pa kljub temu v visokogorju razmere zimske že nekaj časa. V sredinem Svetovalnem servisu bomo govorili o tem, kako se pravilno pripraviti na zimsko turo, kako zimske razmere spremenijo način gibanja na poteh, katera oprema mora biti nujno v nahrbtniku in kako ravnati, če se zgodi nesreča? O skrbi za večjo varnost v gorah pozimi bo svetoval podpredsednik Planinske zveze Slovenije in gorski vodnik z mednarodno licenco Miha Habjan.
-
Ko govorimo o motnjah hranjenja, govorimo o začaranem krogu stisk, borbe s samim seboj, razmišljanja, vprašanj. Telesna teža je namreč le zunanji znak duševnega dogajanja, hrana pa le sredstvo za lajšanje stisk. Tu je še nekakšna idealna podoba telesa, ki naj bi jo dosegli in na katero nas ves čas opozarja sodobni svet. O motnjah hranjenja bomo govorili v torkovem svetovalnem servisu, naša gostja bo Ana Ziherl, predsednica društva za pomoč pri motnjah hranjenja Svetovalni svet. Pokličite ali nam pišite!
-
Glasni zvoki pirotehnike so neprijetni za številne, še posebej pa so stresni za živali. Kako pomagati, ko pri psu ali mački opazimo tresenje, skrivanje oziroma vedenje, ki nakazuje na njihovo nelagodje? V petkov Svetovalni servis smo povabili Urško Drobnič, dr. vet. med., iz veterinarske ambulante Animavet, ki bo odgovarjala na vprašanja v povezavi z zdravjem hišnih ljubljenčkov. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
-
Na policah trgovin z izdelki, ki so namenjeni negi las, so različni šamponi, balzami, preparati, kreme, geli in maske za lase. Kaj uporabljati, če so lasje mastni, suhi, redki, lomljivi ali polni prhljaja? O tem bo govor v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami učiteljica na Srednji frizerski šoli Ljubljana Romana Marolt. Zanimalo nas bo tudi, kako izbrati primerno barvo las.
-
Kateri so ključni datumi za pošiljanje pisemskih in paketnih pošiljk? Smo te datume že zamudili, če želimo dostavo do praznikov? Kako hitro se odstavljajo paketi? Katere možnosti prevzema ima Pošta Slovenije? Kaj storiti, če je naša pošiljka poškodovana? Nekatere jezi delovni čas poštnih poslovalnic, druge veselijo priložnostne poštne znamke. V sredinem svetovalnem servisu bo z nami Simona Glodež, strokovna sodelavka Oddelka za razvoj in tehnologijo poštnih storitev pri Pošti Slovenije.
-
Smo v času prednovoletnih druženj, tako zasebnih kot poslovnih, za vsa pa veljajo pravila, ki jih narekuje bonton. Kaj se spodobi in kaj ne, kakšna darila so primerna, kako jih izročiti in sprejeti? Kaj predpisuje bonton pri praznično pogrnjeni mizi? Torkov Svetovalni servis namenjamo pravilom lepega vedenja, s poudarkom na prazničnem času. O tem s strokovnjakinjo za kulturo vedenja in protokol Bojano Košnik Čuk. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
- Mostra di più