Bölümler
-
CZ: V 11. díle našeho podcastu jsme v obci Międzylesie (Mezilesí) plném historických a turistických zajímavostí. Poloha blízko hranic s Českou republikou umožnila realizovat řadu přeshraničních projektů. Je to zajímavé místo pro rodiny s dětmi, kde je mnoho míst pro pěší turistiku a cykloturistiku. Dnes hovoříme se starostou města Międzylesie, panem Tomaszem Korczakem.
Dozvíte se mimo jiné o aktuální spolupráci s Obcí Králíky, singletrackech a polsko-českých plánech do budoucna. Objevte s námi místa, které rozhodně stojí za návštěvu.
PL: W 11 części naszego podcastu jesteśmy w Międzylesiu pełnym atrakcji historycznych i turystycznych. Lokalizacja blisko granicy z RCZ dała możliwość realizacji licznych transgranicznych projektów. Jest to ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi, gdzie jest wiele miejsc do turystyki pieszej i rowerowej. Dzisiaj rozmawiamy z rozmawiamy z burmistrzem Międzylesia, Panem Tomaszem Korczakiem.
Dowiesz się m.in. o bieżącej współpracy z Gminą Králíky, singletrackach i polsko-czeskich planach na przyszłość. Odkryj z nami miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić.
-
CZ: V 10. díle našeho podcastu jedeme do Olešnice v Orlických horách za dobrovolnými hasiči, kteří představí své zkušenosti v rámci přeshraniční spolupráce. Dnes hovoříme s panem Vítem Kloučkem, zástupcem Sboru dobrovolných hasičů v Olešnici v Orlických horách. Projektová spolupráce tam probíhá již přes 13 let. Dozvíme se o tom, jak hasiči z Česka a Polska provádějí společná cvičení, jak se nakoupená technika využívá při společných operacích, o vlivu klimatických změn na činnost hasičů a souvisejících výzvách.
PL: W 10 części naszego podcastu jedziemy do Oleśnicy w Orlickich Górach, do strażaków ochotników, którzy przedstawią swoje doświadczenia w ramach transgranicznej współpracy. Dzisiaj rozmawiamy z Panem Vítem Kloučkiem przedstawicielem jednostki OSP w Oleśnicy w Orlickich Górach. Projektowa współpraca trwa tam już ponad 13 lat. Dowiemy się o tym jak czescy i polscy strażacy realizują wspólne szkolenia, jak zakupione wyposażenie wykorzystywane jest podczas wspólnych działań oraz o wpływie zmian klimatycznych na działania strażaków i związane z tym wyzwania.
-
Eksik bölüm mü var?
-
V 9. části našeho podcastu se jedeme do Kladské Bystřice, která je plná četných historických a turistických atrakcí. Poloha v blízkosti hranic s Českou republikou umožnila realizovat řadu přeshraničních projektů. Je to zajímavé místo pro rodiny s dětmi, kde je mnoho míst pro pěší turistiku a cykloturistiku. Dnes hovoříme s paní Evou Koczergo z Městského úřadu v obci Kladské Bystřice.
Dozvíte se mimo jiné, jak singletrack spojil partnery z Česka a Polska a zda existují nějaké kulturní a jazykové překážky při realizaci společných projektů. Objevte s námi místa, které rozhodně stojí za návštěvu.
-
Česko-polská hranice představuje nejen společný turistický potenciál, ale také společné bezpečnostní problémy. Dnes si budeme povídat s policisty z Vratislavi o spolupráci policistů na česko-polském pohraničí. Budeme mluvit o tom, proč jsou drogy přeshraničním problémem. Dozvíte se, jak česká a polská policie spolupracuje proti drogové kriminalitě a proč vznikla potřeba vytvořit systém rychlé výměny informací. Dozvíte se také, jak tato spolupráce probíhala v době pandemie Covid-19 a jaké jsou její pozitivní dopady.
-
Dnes jedeme do Złotého Stoku v Dolnoslezském vojvodství. Je nejstarším hornicko - hutnickým střediskem v Polsku. Od 60. let 20. století se charakter této oblasti změnil z průmyslového na turistický. V současnosti je známým turistickým centrem mj. Muzeum hornictví a hutnictví zlata a největší podzemní vodopád v Evropě. Je to místo, kde vedou četné turistické, cyklistické a singltrackové trasy.
Dnes hovoříme se starostkou města Złoty Stok, Grażynou Orczyk, o významu přeshraniční spolupráce v každodenním životě a jejích zkušenostech s pandemií Covid-19. Dozvíme se také, jaké společné projekty realizují s partnery z České republiky a jaké výzvy je čekají.
-
Víte, co je Evropské seskupení pro územní spolupráci? Možná ani netušíte, jak významnou úlohu může plnit ve vašem příhraničí.
V dnešním díle se dozvíte, jak funguje evropský nástroj ESÚS a jaké výhody přináší česko-polskému partnerství. Celá tato iniciativa má za úkol rozvíjet přeshraniční kooperaci, podporovat cestovní ruch, vzdělávání, zdravotnictví, kulturu, ale i celkový technologický rozvoj. To je však jen malý výčet nastavených aktivit.
Jaké byly první myšlenky a plány pracovních skupin?
Do jakého projektu se zapojily zdravotnické záchranné služby? Jak probíhala přeshraniční spolupráce?
Pomohl ESÚS v rámci pandemických omezení?
Nejen to se dozvíte v dalším díle podcastu Toulky pohraničím.
-
Vítáme Vás u 5. dílu našeho podcastu. Dnes se vydáme do Euroregionu Glacensis, který vznikl již před 25 lety. První impulsy spolupráce začaly dlouho před vstupem do EU. Až posléze se kooperace proměnila v institucionální formu, jakou je Euroregion. My se v 5. díle podcastu podíváme více pod pokličku tématům, která jsou důležitá pro vzájemnou spolupráci obou států.
Dozvíte se například, jaká místa lze v této oblasti navštívit, jaké jsou plány v česko-polské spolupráce nebo i to, jaká dědictví jsou typická pro tento region.
Objevte s námi místa, které rozhodně stojí za návštěvu.
-
Vítáme Vás znovu ve městě Jastrzębia-Zdrój. Město se zajímavou historií, kdy tato pohraniční oblast díky těžbě uhlí zaznamenala velmi rychlý rozvoj. Vybudovalo se zde zcela nové město, které mělo sloužit místním horníkům a nabídnout vše, co potřebovali ke kvalitnímu životu.
Dnes si povídáme se starostkou města Annou Hetman mimo jiné o tom, co spojuje město Jastrzębia-Zdrój s českými městy Karviná a Havířov. Dozvíte se navíc i dopad pandemie Covid-19 na celkový život v pohraničí. V rámci přeshraniční spolupráce vznikly a vznikají zajímavé projekty, které jsou ojedinělé a podporují tak rozvoj města a cestovní ruch celého regionu.
Jaké projekty již můžete navštívit? Kde se projet po železné cyklotrase nebo jakým způsobem region podporuje tradice? Vše a mnohem více se dozvíte v našem novém podcastu.
-
Ve třetím dílu se vracíme za Vítem Slováčkem do Českého Těšína. Představíme Vám zlomové momenty přeshraniční spolupráce. Povíme si o tom, kdy začala spolupráce dvou měst a zároveň, jaké jsou aktuální plány dalších společných projektů. Dozvíte se například i to, jaký vliv měla pandemie Covid-19 na životy místních obyvatel.
-
CZ: V dnešním dílu Vám představíme rozmanitost Moravskoslezského pohraničí. Naše první kroky vedou do polského města Jastrzębie-Zdrój a Petrovic u Karviné. Oblast je známá pro těžbu uhlí, ale to zde hledejte spíše už jako vděčnou památku v muzeích a výstavních expozicích. Okolí těchto měst prochází velkou proměnou a z bývalých vlakových tratí například vytvořili společnou železnou cyklostezku. Ta soutěží v rámci Evropy v kategorii o nejzajímavější cyklistickou trasu. V podcastu se zaměříme však i na to, jaké problémy trápí příhraniční obce a čím naopak mohou být inspirací pro ostatní.
Naše putování míří i do Opavy, zde se například dozvíte více o projektu Ready To Help. Prozradíme Vám, jaké jsou podmínky při zásahu v česko-polském pohraničí, a proč není jednoduché jen tak vyrazit na přeshraniční hasičský výjezd.
Ptáte se, co chystá na příští turistickou sezónu Euroregion Silesia? Dozvíte se v novém podcastu.
Povídáme si s Annou Hetman, Marianem Lebidzikem a Romanem Tománkem.
PL: W drugim odcinku staramy się pokazać różnorodność pogranicza morawsko-śląskiego. Najpierw udamy się do Jastrzębia Zdroju oraz do Petrovic u Karviné. Ta część pogranicza jest znana przede wszystkim dzięki wydobyciu węgla, ale węgiel jest tu teraz raczej eksponatem w muzeach albo częścią wystaw i ekspozycji. Oba miasta oraz ich okolice przechodzą w ostatnich czasach widoczną przemianę, z byłych linii kolejowych stworzyły na przykład wspólną żelazną trasę rowerową. Pomysł okazał się na tyle atrakcyjny, że znalazł się w ogólnoeuropejskim konkursie na najciekawszą trasę rowerową. W podcaście analizujemy również problemy, z którymi borykają się przygraniczne gminy i zastanawiamy się, w jakich aspektach przygraniczne gminy mogą stanowić inspirację dla innych.
Udamy się również do Opawy, w której realizowany jest na przykład projekt Ready To Help. Zdradzimy, jakie są warunki przeprowadzenia akcji ratunkowej na polsko-czeskim pograniczu oraz opowiemy o tym, dlaczego transgraniczny wyjazd strażaków wcale nie jest prostą sprawą.
Chcecie się dowiedzieć, co przygotowuje Euroregion Silesia na kolejny sezon turystyczny? O tym również opowiemy w nowym podcaście.
Rozmawiamy z Anną Hetman, Marianem Lebiedzikiem oraz Romanem Tomankiem.
-
CZ: První díl nás zavede do Moravskoslezského kraje, Slezského vojvodství, mj. Beskyd, Cieszyna a Českého Těšína. V prostředí malebných Beskyd se podíváme na tradice, které jsou pro místní neodmyslitelnou součástí života. Navštívíme i tzv. rozdělená města, kde hranice byla vždy spíše jen fyzickou. Zajímá Vás proč? Poslechněte si náš první díl Toulek česko-polským pohraničím.
Povídáme si s Monikou Jankovskou, Magdalenou Mildner a Vítem Slováčkem.
PL: Pierwszy odcinek nas zaprowadzi do zakątków kraju morawsko-śląskiego oraz województwa śląskiego, w tym między innymi do Beskidu Śląskiego, Cieszyna i Czeskiego Těšína. W malowniczych Beskidach wydamy się za lokalnymi tradycjami, które są nieodłączną częścią tutejszego życia. Odwiedzimy tzw. Miasta podzielone, w których granica była raczej tylko ta fizyczna. Jesteście ciekawi dlaczego? Posłuchajcie z nami pierwszego odcinka Wedrówek polsko-czeskim pograniczem.
Dziś porozmawiamy z Moniką Jankovską, Magdaleną Mildner a Vítem Slováčkiem.