Episodes
-
Jedna z nejznámějších diagnóz, která se dostává do ordinací fyzioterapeutů, ortopedů a rehabilitačních lékařů. Je skolióza skutečně "jen" zakřivění páteře? Víme proč vzniká? Proč a kdy je v léčbě nutné použít korzet a jak by to správně mělo vypadat? To všechno a také zkušenosti a příběhy z ordinace v tomto díle s PhDr. Marcelou Šafářovou, Ph.D., fyzioterapeutkou Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Motol, výukovou asistentkou na 2. lékařské fakultě UK a také výukovou lektorkou Vojtovy metody a Dynamické neuromuskulární stabilizace.
-
Rádi byste na běžky, ale neradi mažete, nevíte jak si správně vybrat lyže a bojíte se sjezdů? Pak je tato epizoda právě pro vás. Dozvíte se jak vybrat lyže i boty, jak se od sebe jednotlivé lyže liší a co jsou ta zásadní kritéria pro váš výběr.
Mimo to vás čekají tipy, jak s dětmi začít na běžkách i jak správně sjet kopec.
Hostem je PaeDr. Tomáš Gnad, vedoucí Oddělení lyžování na Katedře sportů v přírodě FTVS UK , člen metodických komisí Svazu lyžařů ČR, soudní znalec ve sportu a bývalý šéfredaktor časopisu Nordic.
-
Missing episodes?
-
V této epizodě se ocitneme ve světě sportovní fyziologie. Co je prací lékaře, který se stará o vrcholové závodníky? A co je limitou lidského výkonu? Je to naše hlava, svaly, srdce nebo dech? Jak funguje metabolismus vrcholových cyklistů a kolik toho musí sníst, aby v náročných etapách dojeli?
MUDr. Jiří Dostal
Vedoucí lékař Centra sportovní medicíny, kde se jako lékař věnuje funkční diagnostice sportovců a fyziologii zátěže. Centrum sportovní medicíny poskytuje péči všem sportujícím od dětí, přes hobíky až po olympijské vítěze.
-
V této epizodě jsme s Veronikou Kristkovou rozebraly odívání a obouvání nohou od novorozence po dospělého. Poradíme jak na výběr boty s konkrétními praktickéými tipy. Zamýšlíme se nad tím zda naše nohy zachrání barefoot a zda naučí naši nohu správně chodit. Poradíme také, jak kompenzovat módní a vycházkovou obuv. A zjistili jsme, že máme společný koníček.
Fyzioterapeutka Veronika Kristková je specialistka na problematiku nohou a spoluzakladatelka centra Fyziobeskyd. Kromě terapeutické činnosti se věnuje i vzdělávání odborníků právě v této oblasti.
Minulá epizoda V pohybu s Veronikou Kristkovou - bit.ly/vpohybu6
-
Druhá část dvojepizodního rozhovoru s MgA. Petrou Oswaldovou, Ph.D, s inspirativní ženou, které se pohyb stal doslova povoláním. Od lásky k volejbalu, přes studium na HAMU a DAMU, kde se zabývala zejména pohybovým divadlem a autorskou tvorbou k praktikování Feldenkraisovy metody. Petra je mezinárodně certifikovaný praktik Feldenkraisovy metody a má dlouholeté zkušenosti s touto metodou a to s dospělými i dětmi. Postupně se její zaměření posunulo právě zejména k praxi s dětmi se speciálními potřebami, zejména s neurologickými obtížemi (ADHD, poruchy autistického spektra, DMO...) Její vyprávění o své cestě i o praktikování Feldenkraisovy metody je skutečně inspirativní.
Prvná část rozhovoru najdete v minulé epizodě.
Kde najít praktika
Spolek Feldenkraisovy metody (spolek-feldenkrais.cz)
Web Petry Oswaldové
Feldenkraisovametoda.cz - Felenkraisova metoda
-
První část dvojepizodního rozhovoru s MgA. Petrou Oswaldovou, Ph.D, s inspirativní ženou, které se pohyb stal doslova povoláním. Od lásky k volejbalu, přes studium na HAMU a DAMU, kde se zabývala zejména pohybovým divadlem a autorskou tvorbou k praktikování Feldenkraisovy metody.
Petra je mezinárodně certifikovaný praktik Feldenkraisovy metody a má dlouholeté zkušenosti s touto metodou a to s dospělými i dětmi. Postupně se její zaměření posunulo právě zejména k praxi s dětmi se speciálními potřebami, zejména s neurologickými obtížemi (ADHD, poruchy autistického spektra, DMO...)
Její vyprávění o své cestě i o praktikování Feldenkraisovy metody je skutečně inspirativní. V nadcházející epizodě uslyšíte druhou polovinu rozhovoru.
-
V dnešní epizodě si povídáme o sportování dětí, brzké specializaci, potřebné vnitřní motivaci a o problematice přetrénování. Došlo i na sportovních prohlídky a ambiciozní rodiče a taky na to jestli nebo kdy a proč pouštět děti do posilovny.
Mimo to uslyšíte také osobní pohled na vztah k pohybu a trávení volného času s dětmi. Hostem je trenér atletiky, táta dvou dětí a lékař MUDr. Jan Pokorný působící na Oddělení tělovýchovného lékařství pod Klinikou rehabilitace FN Motol.
-
Tento díl je pro všechny, kteří se chtějí hýbat venku i v chladném počasí. Jak se obléct a jak uvažovat o vrstvách oblečení? Jak a kde se před během zahřát a co po běhu?
A jak se obléct při prvních mrazech? A v jakých teplotách se běhají ty nejlepší časy?
Opět s Ondrou Růžkem, lektorem běžecké techniky a pohybovým terapeutem FN Motol a Centra pohybové medicíny Pavla Koláře
P.S. Pokud si s Ondrou a jeho kolegou Oldou chcete zacvičit onlin, tak utíkejte sem: milioncvicek-cz.webnode.cz
-
Dnešní epizoda je opět o běhání. Jak se připravit na dlouhé trasy a jak zregenerovat po jejich zdolání? Jak ovlivňuje náš pohyb povrch, po kterém běžíme. A co boty? Jak si je vybrat? A jak je to s běháním v barefootech?
O tom všem s Ondřejem Růžkem, pohybovým terapeutem a lektorem běžecké techniky působícím v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře a FN Motol.
-
Nová epizoda a pokračování povídání s fyzioterapeutem a ergonomem Tomášem Mixou.
Jak dlouho je vhodné u práce stát a proč stání u počítače není samospásné? Je sezení na labilní židli nebo gymnastickém balónu pomoc nebo nevýhoda? Proč bychom si měli nastavit pauzy během pracovního procesu? Jak pohyb ovlivňuje naše sezení u práce? A co s tím?
Další várka tipů pro vaši nejenom domácí kancelář!
www.zdravypodnik.cz
-
Jak šetřit svoje zdraví během studia a práce z domova? Jak si vybrat židli z nepřeberné nabídky? Jaké úpravy prostředí můžete jednoduše udělat? A proč se notebook nehodí pro dlouhodobou práci?
Tohle a mnoho dalších tipů jsme probrali s Mgr. Tomášem Mixou, fyzioterapeutem, ergonomem a spoluzakladatelem Zdravého podniku.
A v další epizodě navazujeme druhou částí!
www.zdravypodnik.cz
-
V deváté epizodě V pohybu jsou hlavním tématem jizvy. Kde všude je třeba je hledat, jak se to vlastně dělá a co všechno v nich ruce fyzioterapeuta musí umět rozlišit. Povídáme si také o tom, proč se masáž často plete s jinými technikami a jak to s tou masáží tedy je. A řeč byla i o jedné z nejvýznamnějších postav české rehabilitace prof. Karlu Lewitovi.
To všechno v nabité epizodě s vynikající fyzioterapeutkou Mgr. Šárkou Hanušovou, Ph.D, která kromě praxe v Centru fyzioterapie v Praze působí v Nadačím fondu Karla Lewita.
www.centrumfyzioterapie.cz
www.karellewit.cz
-
Změnami během těhotenství prochází i pohybový systém ženy. Dozvíte co zahrnuje gynekologická rehabilitace a s jakými obtížemi hledají budoucí maminky pomoc u zkušené fyzioterapeutky. Jak přistupuje fyzioterapeutka k nepostupujícímu porodu a nevynechaly jsme ani obávanou diastázu a jak k ní přistupovat.
To vše v rozhovoru s Mgr. Marikou Bajerovou, fyzioterapeutkou Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, specialistkou ve svém oboru.
Soukromá praxe Mgr. Mariky Bajerové
Odborný časopis Umění fyzioterapie
-
Psaní je složitý motorický proces, souvisí s kontrolou očí a uvědomováním si vlastního těla. Jak psaní a kreslení ovlivní poloha těla, sed a psací potřeby? A jak trénovat dílčí dovednosti, které dohromady skládají grafomotoriku?
Detailní a zkušený pohled na tuto problematiku nabízí zkušená ergoterapeutka Mgr. Petra Dvořáková působící v ergoterapeutickém centru PlaySi a na Klinice rehabilitace FN Motol.
www.playsi.cz
Tip od Petry na pracovní listy k tréninku zrakového vnímání: Jiřina Bednářová - Zrakové vnímání I. a II.
-
Nohy jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dětského fyzioterapeuta. V dnešním dílu se dozvíte co dětským nohám škodí a co jim naopak pomáhá. Proč plochá noha nemusí být vždy nutně plochá a jak se to má správně vyšetřit. A vlastně, proč vůbec máme nohy?
Na všechny moje otázky odpovídala fyzioterapeutka Veronika Kristková. Specialistka na problematiku nohou, zakladatelka centra Fyziobeskyd, která se kromě terapeutické činnosti věnuje i vzdělávání odborníků právě v této oblasti.
http://www.fyziobeskyd.cz/
-
Starají se hudebníci o druhou polovinu svých hudebních nástrojů? Je pohybový talent součástí talentu hudebního? Proč by cvičení a práce s vlastním tělem měla být součástí hudebníkova života už od školy?
V této epizodě s Gabrielou Trněnou fyzioterapeutkou Centra pohybové medicíny Pavla Koláře, členkou výboru České společnosti pro hudební medicínu a fyziologii hudebníků a lektorkou Feldenkraisovy metody ve výcviku.
http://www.medicinahudebniku.cz/
https://www.facebook.com/cviceniFeldenkrais/
-
Je plavání skutečně tak zdravý sport? Kterým plaveckým stylem rozhodně nezačínat výuku plavání? Jak dýchat, abychom se netopili? A jaké největší chyby vidí bývalá závodní plavkyně a fyzioterapeutka Klára Kučerová, když si jde zaplavat?
Příjemný poslech všem!
-
Co je to handling a s čím vším rodičům poradí v ordinaci fyzioterapeuta? Proč někdy posíláme rodiče koupit si levný koberec a kam postavit postýlku v bytě? V tomto díle jsme se dotkly několika témat z pohybového světa těch nejmenších.
Hostem této epizody je Markéta Škudrnová, dětská fyzioterapeutka s dlouholetou praxí.
https://www.detska-fyzioterapie.com/
-
Kde všude potkáte respirační fyzioterapii? Jaká je správná technika smrkání a jaké jsou další možnosti, jak si udržet dýchací cesty čisté? A hlavně jak je to u malých dětí?
Jako další přijala pozvání Anna Chmelařová, respirační fyzioterapeutka.
Příjemný poslech
-
Jak najít motivaci k běhu? Je boom běhu reálná věc nebo marketingová záležitost? A proč nemáme běhat s mobilem v ruce?
Prvním hostem podcastu je Ondřej Růžek. Pohybový terapeut a lektor běžecké techniky působící na Oddělení tělovýchovného lékařství FN Motol a v Centru pohybové medicíny Pavla Koláře.
Přijemný poslech.