Episodes
-
Demens er en av våre folkesykdommer, mer enn hundre tusen nordmenn har sykdommen.
Tradisjonelt har sykdommen fått lite oppmerksomhet, delvis fordi den helt urettmessig har vært skambelagt og folk har kvidd seg for å stå frem med sykdommen.
Men det var før dagens gjest fikk diagnosen. Han gav ut boken «Før jeg forsvinner» i høst og har siden vært høyt og lavt i media for å snakke om at det kan være mulig å leve et godt liv også med Alzheimers sykdom.
-
Mer enn 99% av alle dyrearter som har eksistert, er utdødd. For å lære om disse må vi studere fossiler, forsteinede avtrykk av dyr.
De eldste fossiler av bakterier er nesten like gamle som livet selv, 3.5 milliarder år. Dagens gjest har gravd ut gigantiske fiskeøgler som levde for 150 millioner år siden.
Vi diskuterer hvordan fossiler dannes, hvordan fossilforskere (paleontologer) arbeider i felt og i laboratoriet, og hva fossiler har lært oss om menneskets opphav.
-
Missing episodes?
-
De fleste av oss synes at vi selv er rasjonelle, mens vi gjerne tviler på rasjonaliteten til de vi er uenige med.
Evne til kritisk tenkning inngår i det å være rasjonell, og dagens gjester har skrevet en håndbok på tematikken: «Kritisk tenkning – en enkel guide til å bruke hodet godt».
For denne evnen er ikke medfødt, den må trenes opp.
I podcasten diskuteres typiske tankefeil vi gjør, og tips for å unngå dem.
-
Renta, dvs. prisen for å låne penger, er det viktigste tallet som bestemmer økonomien i samfunnet vårt.
Renta bestemmes hovedsakelig av styringsrenta som settes av sentralbanksjefen i Norges Bank fire ganger i året.
Dagens gjest var sentralbanksjef på Island i 2009 og forteller hvilke faktorer sentralbanker vurderer når det viktige valget skal tas. For hvis renten er for lav kan det bli skadelig inflasjon, og hvis den er for høy kan økonomien kveles.
-
Mennesker liker å spise kjøtt, men dagens kjøttproduksjon er en stor belastning for miljø og dyrevelferd. Kan kjøtt dyrket i bioreaktorer bli en del av løsningen?
Den første dyrkede hamburgeren ble spist i 2013, men kostet mange millioner kroner. Dagens gjest forsker på teknologi for å gjøre kjøttdyrking billigere, og i denne live-podcasten tatt opp på NMBU diskuterer vi hvordan og hvorfor.
Og vil folk godta å spise dyrket kjøtt?
-
Den 14. september 2015 kl. 11.50 passerte en gravitasjonsbølge gjennom jorden og ble detektert av to nystartede LIGO-observatorier i USA. Med det ble enda en prediksjon fra Einstein relativitetsteorier bekreftet.
Bølgen kom fra en kollisjon mellom to sorte hull for 1300 millioner år siden.
Jeg snakker med professor Øyvind Grøn om hva bølger, og da spesielt gravitasjonsbølger, er og hvordan måling av slike nå er blitt et nytt vindu til universet i tillegg til teleskoper.
-
Alle har følt seg ensomme noen ganger, men noen føler seg ensomme hele tiden. Forskning har vist at kronisk ensomme mennesker topper statistikker både når det gjelder psykiske og fysiske plager.
Hva er egentlig ensomhet, hvor kommer den fra, og hva kan vi gjøre for å redusere forekomsten av ensomhet i samfunnet?
Med utgangspunkt i forskning på feltet, samt egne erfaringer som kronisk ensom, har dagens gjest nylig utgitt boka «Kart over ensomheten» på tematikken.
-
Aviser og andre medier er vårt viktigste vindu til verden og gir oss «grunnlag for egne meninger».
Hvordan velger de ut hvilke nyheter og saker som skal presenteres? Og hvordan sikrer de at det de skriver om en sak er sannferdig?
Dagens gjest har jobbet i en rekke hovedstadsaviser, de siste 20 årene i mediehuset VG som journalist, utenrikskorrespondent, kommentator og nå som produsent av podcasten «Giæver og gjengen».
-
Verden er full av datamaskiner. De gir oss musikk på smarttelefoner, skriveprogram på laptoper, og regner ut værmeldingene våre.
Siden oppfinnelsen av transistoren for 75 år siden, har de gradvis blitt raskere og raskere. Men nå har dagens silisiumbaserte teknologi møtt veggen.
Kan såkalte kvantedatamaskiner hvor tallene ikke er enten 0 eller 1, men begge deler samtidig, være det som bringer oss enda kraftigere datamaskiner? Dagens gjest forsker på tematikken.
-
Mange små gutter og jenter drømmer om å bli profesjonell fotballspiller in England og spille på landslaget. Det har dagens gjest gjort.
Hvordan ble han proff og hvordan var livet som spiller i Crystal Palace og Ipswich? Hvordan var det å score i hjemmedebuten, lage selvmål eller å bomme på straffe i viktige kamper?
Og hvordan var det å spille under Drillo å komme som førstereisgutt og treffe landslagsstjerner som John Arne Riise og Morten Gamst Pedersen?
-
De matematiske fysikklovene som beskriver universet synes skreddersydd for at liv skal kunne oppstå. Det antropiske prinsipp forklarer dette med at hvis ikke, ville jo ikke vi mennesker vært her for å kunne snakke om disse lovene.
Kan lykketreffet forklares med at det finnes et multivers av mange universer som har ulike naturlover, og hvor vi lever i ett av dem hvor liv kan oppstå? Vår huskosmolog forklarer og diskuterer muligheten.
-
Darwins evolusjonsteori forklarer hvordan livet utviklet seg fra enkelt én-cellet liv til alle dagens dyr og planter.
Men hvordan oppstod dette første livet for 3.5 milliarder år siden eller så? Ved hvilken rekkefølge av kjemiske reaksjoner med «døde» atomer og molekyler oppstod det sett av kjemiske reaksjoner vi i dag kaller liv?
Og oppstod det i en «varm liten dam», i havet eller kanskje det kom fra rommet? Dagens gjest gav ut en bok på tematikken i fjor.
-
Historien vi har vi lært på skolen sier at mennesker levde i små grupper som jegere og sankere inntil jordbruksrevolusjonen for 10000 år siden. Etter hvert ble vi så mange at vi samlet oss i byer som trengte sterke ledere og hierarkier, og til slutt dagens nasjonalstater. Men den nye boken «The Dawn of Everything» hevder at våre forfedre levde mye mer variert og interessant. I podcasten diskuteres boken og temaet med en av våre fremste sosialantropologer.
-
Laksen er vårt nye husdyr. Laksenæringen har blitt en økonomisk suksess som har gitt mange laksemilliardærer og store eksportinntekter, men også store utfordringer knyttet til dyrehelse og miljø.
Lakselus florerer, og i fjor døde 50 millioner laks i merdene, 15% av bestanden. Og rømte laks truer villaksen.
I podcasten diskuteres problematikken med forfatterne av den nye boka «Den nye fisken – om temmingen av laksen og alt det forunderlige som fulgte».
-
Verden over finnes det hundretusener av amatørastronomer som har som hobby å kikke ut på universet.
En av disse er Martin Kermit som tar fantastiske bilder av planeter, stjerner og galakser fra altanen hjemme i byleiligheten i Oslo med kløktig bruk av sitt private teleskop, digitalt kamera, lure lysfiltre og avanserte dataprogrammer.
I podcasten diskuteres hobbyen, også dens bidrag til forskning, med den profesjonelle astronomen Håkon Dahle.
-
Første juledag ble romteleskopet James Webb sendt ut, det første store romteleskopet siden Hubble-teleskopet ble sendt ut i 1990.
Hvis alt går etter planen, vil James Webb de neste 20 årene gi oss ny informasjon om universet da de første stjernene ble dannet, om muligheter for liv på planeter på våre nabostjerner, og mye annet.
Dagens gjest er enda mer spent enn oss andre. Han forsker på astrofysikk og har allerede sikret seg observasjonstid.
-
For å prøve ut nye måter for formidling, skrev jeg i sommer historien «Fimbulvinter – en fabel om mennesker, natur og økonomisk vekst».
Den handler om et partilandsmøte som snør inne i fjellheimen og utfordres når de på hotellet iverksetter sitt partis politikk med fokus på økonomisk vekst.
Boken leses inn av Svein Tindberg.
-
For å prøve ut nye måter for formidling, skrev jeg i sommer historien «Fimbulvinter – en fabel om mennesker, natur og økonomisk vekst».
Den handler om et partilandsmøte som snør inne i fjellheimen og utfordres når de på hotellet iverksetter sitt partis politikk med fokus på økonomisk vekst.
Boken leses inn av Svein Tindberg.
-
For å prøve ut nye måter for formidling, skrev jeg i sommer historien «Fimbulvinter – en fabel om mennesker, natur og økonomisk vekst».
Den handler om et partilandsmøte som snør inne i fjellheimen og utfordres når de på hotellet iverksetter sitt partis politikk med fokus på økonomisk vekst.
Boken leses inn av Svein Tindberg.
-
For å prøve ut nye måter for formidling, skrev jeg i sommer historien «Fimbulvinter – en fabel om mennesker, natur og økonomisk vekst».
Den handler om et partilandsmøte som snør inne i fjellheimen og utfordres når de på hotellet iverksetter sitt partis politikk med fokus på økonomisk vekst.
Boken leses inn av Svein Tindberg.
- Show more