Episodes
-
Tänases saates räägime pärandusfestivalist, nimelt UNESCO pärandilinn Viljandi näitab, et pärand parandab. Festivalil arutatakse, kuidas rahvakultuuri teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele ning huvilised saavad ka ise pärandoskusi õppida. Kõigest lähemalt räägib peakorraldaja Ave Matsin.
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia neljanda kursuse lavastaja ja koreograafia tudengid Pamela Ebber, Kärt Kokkota, Getriin Kotsar, Isabel Laiapea ja Oskar Viirand filmisid sel suvel neli lühifilmi ja ühe dokumentaalfilmi. Neist on plaanis teha üks filmikassett. Eesmärk oli töötada näitlejate ja kaameraga, õppides nii tehnilisi oskusi kui ka loo jutustamist kinolinal. Kaugel film on ning kuidas saab sellele hoogu anda, räägivad lavastajatudengid Oskar Viirand ja Isabel Laiapea. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Missing episodes?
-
18. juulist kuni 15. augustini toimub Viljandi Orelifestival. Kontserdid toimuvad Viljandi praostkonna kirikutes. Millistest kirikutes kontserdid toimuvad ja miks nimetatakse orelit pillide kuningaks? Sellest räägib Festivali peakorraldaja Tuuliki Jürjo.
Neli kuud ametis olnud Viljandi linnapea Johan Kristjan Konovalov räägib Viljandi tuleviku plaanidest ning kuidas ta linnapea ametisse sisse on elanud.
Saadet juhib Peep Maasik.
-
26. juunil esietendus Tarvastus teater TEMUFI suvekomöödia "Oskar Luts ehk Laul igavesest õnnest". Laval on Oskar Lutsu loodud maailmade hübriid, mis põhineb kirjandusklassiku kuuel erineval näidendil.Selle kõige keskmes on Oskar Luts ise. Autorit kimbutab mure oma tegelaste heaolu ja saatuse pärast, mistõttu otsustab ta asjale pilgu peale heita ja neile külla minna. Esitine heatahtlik huvi vaibub aga kiirelt, kui paljastub tegelastevaheliste suhete mitmekihilisus. Külas on näitleja Oskar Punga.Iga aasta juulis Viljandi lossimägedes ja südalinnas peetav pärimusmuusika festival on ühe erilise, 1990. aastate algul Viljandi Kultuurikolledzist levima hakanud mõtteviisi tugevaim väljendus. See mõtteviis väärtustab tavasid, pärimust ja paikkondlikku identiteeti, püüdes aastasadade ja -tuhandete vältel kogunenud vaimseid väärtusi kohandada kaasaegse elukorraldusega – ikka selleks, et traditsioonid elaksid ja seeläbi tugevneks meie rahvuslik eripära ja muusikaline emakeel. Külas on programmipealik Tarmo Noormaa.Saadet juhib Peep Maasik.
-
Sel suvel esietendub Ugalas suvelavastus, mida tutvustatakse nii: "Sünnipäev – õnnitlused, lähedaste hõiked, šampusepauk, koogi lahtilõikamine ja selle keskel on üks noormees, kelle jaoks tundub kõik mõttetu. Mida rohkem ta selle peale mõtleb, seda lootusetum olukord näib. Ta asub otsima, kuidas leida endas taas rahu. Kuidas tunda elamise ilu?" Lavastusest räägib lavastaja Ringo Ramul.Maalikunsti töötuba puuetega inimestele “Värviline maailm” kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Värviline maailm on maalikunsti töötuba puuetega inimestele. Osalejad tegelevad teraapilise maalimisega juhendaja käe all kahes 2-päevases töötoas Viljandi linnas. Valminud töödest pannakse üles näitus Viljandi Linnaraamatukogus. Kursust juhendab kunstnik Jarõna Ilo. Oodatud on kõik puuetega inimesed ja maalimisoskus ei ole oluline. Mida maalitakse ja miks? Selle räägib Viljandi puuetega inimeste nõukoja esimees Erika Kiviloo.Saadet juhib Peep Maasik.
-
Kondase keskus on 2003. aastal loodud Viljandis asuv väike kunstimuuseum. Keskuse projekt "Varjatud maailmade avardumine" kuulub Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. 2024. aasta suvel (29.mai- 29.sept.)kolmes Eesti linnas - Tartus, Valgas ja Viljandis - toimuval rahvusvahelisel, peamiselt postsotsialistlike riikide autsaiderkunstile keskenduval näitusel tutvustame laiemale publikule erilist tuge vajavate kunstnike loomingut. Kõigest lähemalt räägib Mari Vallikivi.Meenutamaks Viljandi üht kuldaega, toimuvad Viljandi linnas igal aastal hansapäevad. Sel ajal täitub linn rõõmsa melu ja pidustustega, millega meenutatakse kunagist hansaliidu liikmestaatus, mis aegade jooksul siia rikkust ja lennukaid ideid kokku kandis. Selle aasta hansapäevadest räägivad peakorraldaja Keidi Järvemägi ja öökontserdi produktsioonijuht Helen Link. Saadet juhib Peep Maasik.
-
4\. mail algusega 20.30 on parim aeg triibuseelikud ja pikk-kuued selga tõmmata, ilmale vastavalt kas pastlad või kummikud jalga panna ja sammud Viljandi Lauluväljakule seada, et üheskoos ÖÖtantsu vihtuda. Missugune saab seekordne öötantsupidu olema, räägib peakorraldaja Ave Alvre.
Tantsunädal 2024 on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Programmi “Ökoloogiline jalajälg etendus- ja tantsukunstis” eesmärk on tutvustada jätkusuutliku etendus- ja tantsukunsti kontseptsiooni üldisemalt ning selle erinevaid konkreetsemaid väljendusvorme seminar-loengute, töötubade ja residentuuri kaudu. Sellest kõigest räägivad programmi juhid Anu Sööt ja Lisanna Lajal. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Olete oodatud Pärimusmuusika Aida 16. sünnipäevapeole, kus lisaks aida aastapäevale tähistatakse ka pärimusmuusika teabekogu 15. sünnipäeva! Kuidas Aidal läheb, meie majanduslanguses? Miks on pärimusmuusika oluline ning kas seda tunnustatakse piisavalt? Nendele küsimustele ja paljudele veel vastavad Pärimusmuusika Aida juhataja Tarmo Noorma ning Teabekogu ja poe juhataja Inga Ronk. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Veebruari kuu saates räägime Visuaalkunstifestivalist, mis vilgutab juba neljandat järjestikust aastat oma tulesid ja kutsub 09.-11. veebruaril talvist Viljandit avastama. Festivalil nähtavad installatsioonid ja sündmused on sümbioosne kooslus multimeediast, kunstist, helist ja valgusest. Viljandi Tuled 2024 open call on ametlik osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Viljandi Tuled 2024 open call kuulub programmiliini „Teadus ja tehnoloogia“.Külas on peakorraldaja: Kaisa Ailt ja korraldustiimi liige Helen Piir.
Tudeng Võrumaalt, tootmisjuht Viljandist ja iduettevõtja Tartust lähevad koos naljakirjutamise koolitusele. Kõlab nagu hea anekdoodi algus? Seda ta natuke ongi, sest hoolimata sellest, et tegu on tõestisündinud looga, on tulemuseks stand-up õhtu “Vaimne tervis on nagu porgand”. MIs on osa Peaasi.ee ja Kinoteatri korraldatud projektist “Peaasi ajab naerma”, mis on omakorda osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Stand-upist räägib Tanel Pool. Saadet juhib Peep Maasik.
-
„Lähme nulli!“ rändnäituse ja haridusprogrammi eesmärk on näidata prügi olemust, probleemi suurust ja pakkuda tavatarbijale keskkonnahoidlikke lahendusi. Soov on tõsta tavatarbija keskkonnateadlikkust, kuid samas rõhutada, et vastutust keskkonnaprobleemide ees ei saa panna vaid tavatarbija õlule. Muutuma peab nii seadusandlus kui ka ettevõtlus. Sellest kõigest räägib näituse autor Ines-Issa Villido. Saate teises pooles räägime Viljandi Suveooperist, mis on pühendatud Eri Klasile. Suveooperi kava koosneb kolmest vaatusest. Esitamisele tulevad Ástor Piazzolla "María de Buenos Aires", ooperigala "Paris–Firenze–Salzburg" ja New Yorki viiv "All Gershwin". Kõigest lähemalt räägib Suveooperi korraldaja ja kunstiline juht Jüri Leiten. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Aasta viimases saates räägime Viljandi linnapea Madis Timpsoniga. Kuidas vaatab linnapea riigikogus toimuvale otsa? Kas uue lasteaiaga ollakse rahul? Kuidas vaatab linnapea aastale tagasi ning millised on uue aasta väljavaated? Saadet juhib Peep Maasik.
-
Muusikasari MADE on TÜ VKA muusikatudengite kontserdisari, mille raames tuuakse helisev looming laiema publiku ette. Stuudios on külas MADE programmijuht Jürgen Joost ja TÜ VKA muusika õppekava programmijuht Marko Mägi. Räägime ka Ugala Teatri näitleja Alden Kirssiga uuest lavastusest "Prints ja Kerjus" mis peaks vaatajateni tooma lootust ja usku et kõik läheb paremaks. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Seekordses saates räägime Sakala Keskuse projektijuhi Maris Aarnaga advendiaja avamisest. Mismoodi sel aastal advente tähistatakse ja kus seda nautida saab? Viljandi Muuseumis toimub 1.12.2023 näituse "Jõuluootus" avamine. Muuseumist ja näitusest räägib Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Seekordses saates räägime Sakala Keskuse direktori Jaanus Kukega, mismoodi praegusel ajal kultuuri korraldada ning mis positsiooni asetab kultuurikeskus ennast Viljandi linnas. Sakala Keskuses on toimumas bändide päev ning lisaks ka kultuurimaja 70. juubel. Kõigest täpsemalt juba saates. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Lõuna-Eesti on põnev ja mitmekülgne piirkond, pakkudes pidevalt uusi ümbrusest inspireeritud maitseid nii traditsioonilises kui ka tänapäevases võtmes. Metsast taldrikule raames saad nautida Lõuna-Eesti toidukohtade erimenüüst põnevaid toite, milles on vähemalt ühe komponendina kasutatud eestimaist metsasaadust ning mis koosneb suuresti kohalikust toorainest. Kõigest lähemalt räägib Kesk-Eesti Turismiorganisatsiooni turundusjuht Marko Medar.
Üha populaarsemaks kujuneva kunstivormi – kitarrimängu – edasise arengu toetamiseks, otsustasid muusikud Ain Agan, Robert Jürjendal ja Aleksei Saks lüüa käed ning tuua kõigi Eesti muusikasõpradeni selle mitmekülgse pilli erilised ilmed ja väljendusviisid. Selleks asutati MTÜ Viljandi Kitarrifestival ning aastal 2008 leidiski aset esimene improvisatsioonilise kitarrifestival. Tänavusest festivalist räägib festivali programmijuht Kaja Keil. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Seekordses saates teeme juttu PAIK-projektist. PAIK on Viljandi haigla ja sotsiaalministeeriumi algatatud ning haigekassa poolt rahastatud pilootprojekt, mis paneb ühe meeskonnana inimeste heaks tööle tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna osapooled: perearsti, pereõe, eriarsti, kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja ja apteekri, kogukonna ja perekonna. On PAIKkondlik tervisetoetuse teenus järjepideva ravi ning parima sotsiaalse toetuse tagamiseks Viljandi maakonnas. Sellest kõigest täpsemalt räägivad Paik-projekti kliinilise meeskonnajuht Kadri Oras ja Viljandi Haigla turundus- ja kommunikatsioonijuht Maarja Evert. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Hansapäevad on kohe ukse ees. TÜ VKA kultuurikorralduse III kursuse tudeng Elisabeth Teener, kes on ühtlasi ka teist aastat Hansapäevade peakorraldaja, räägib kuidas tal eelmine aasta läks ja mis on Hansapäevadel sel aastal tulekul. 3. juunil esietendub Kondase Keskuses visuaalne luulelavastus "NAISTE TUUM, MEESTE KUUB". Sõnadest saavad helid, helidest muusika, muusikast sünnib hetk ja hetkest teater. Kaks meest naiste riimiteatris: mida nad seal näevad, keda? Ega ometi ennast? Milline on see valu, see rõõm, mis on neil ühine? Lavastuses “Naiste tuum, meeste kuub” ei otsita sõnadele rütme ja riimidele viibimist. Ei - hetk oli küsimus. Luuletus oli vastus. Kas me leiame selle luuletuseks sündinud hetke üles? Lavastusest räägivad Adeele ja Jaan Jaago. Saadet juhib Peep Maasik.
-
Tänases saates räägime vaimse tervise kohvikust. Mis on vaimne tervis? Kui suur probleem on meie inimestel vaimse tervisega? Ja millest need probleemid tekivad? Kus tuleb selline idee teha vaimse tervisekohvik? Sellest kõigest räägib vaimse tervise kohviku eestvedaja Heli Luik.
8-12. mail toimub Viljandis gümnasistide nädal. Mis on gümnasistide nädal? Ja miks sellist asja vaja on? Räägivad õpilasesinduse mentor Kauri Kaljuste ja õpilasesinduse president Heleri Partvei.
Saadet juhib Peep Maasik.
-
Tantsunädal on nädalapikkune tantsukunsti propaganda, mille jooksul valatakse Viljandimaa üle erinevate tantsu ilmingute ja võimalustega. Tantsu jagub igaühele, kel huvi tantsu näha, vaadata, kuulda, selle üle arutleda ning loomulikult - tantsida. Tantsunädal toimub 2023. aastal 18. korda. Räägivad korraldajad Johhanna Anett Toomel ja Anu Sööt.Jaan Riet sündis 27. märtsil 1873 Abja vallas. Tema fotoäri sai Viljandis tegutseda pool sajandit. Paljude kvaliteetsete fotodega levis kaubamärgi "J. Riet" tuntus üle Eesti. Selle edu taga oli suuresti ateljee töökas naispere. Kondase keskuse väljapanek tutvustabki Rieti perekonna nelja naist, nende elu ja loomingut. Räägib Kondase keskuse juhataja Mari Vallikivi.Saadet juhib Peep Maasik.
-
UNESCO loovlinnade võrgustikku kuuluv Pärandilinn Viljandi asub otsima linnameistrit, kes elavdaks aasta jooksul linna loomeelu ja aitaks kujundada Viljandi mainet rahvusvaheliselt tuntud loovlinnana. Järgmise kahe aasta teemaks on “Pärandaiandus”. Mis on pärandaiandus ja mida linnameistrilt oodatakse, sellest kõigest räägib Ave Matsin.
TÜ VKA 14. lennu näitlejatudengid teevad diplomilavastust “Sorry, me teeme Tšehhovit”, mis põhineb Antoni Tšehhovi näidendil “Kajakas”. Lavastus jõuab publikuni psühhofüüsilises esteetikas. Toimub pidev enese sügavamatesse kihtidesse kaevumine ja emotsioonide otsimine erinevates olukordades, et tuua need avalikuks. Kuidas tudengid klassikaga möllavad, räägivad Maria Valk ja Pirte Laura Lember. Saadet juhib Peep Maasik.
- Show more