Episodes

  • Štěpán Lukeš je HR profesionál. Přes 20 let působí v oboru “HR” (nebo-li People care, nebo-li Human Capital, nebo-li Personální řízení…), jak kdo chce. Proč jak kdo chce? Protože název je jedno, líbivější nebo konzervativnější označení nezakryje podstatu, a tou je podle něj systematická, profesionální až řemeslná práce věnovaná člověku jako takovému.

    Štěpán vystudoval historii na Karlově Universitě. Během své kariéry prošel firmami Actum Digital, IBM, Česká pojišťovna, Hewlett-Packard, Adastra a nyní pracuje ve FlexiHR. Mimo práci ho baví tenis, basketball, dobré pivo, koncerty a motorka.

    Co je jednou z nočních můr každého podnikatele v menší firmě? Kdy a jak poznám, že mám jako majitel věnovat HR tématům? Co dělat, když si uvědomíte, že lidé již nejsou spokojení tak, jako dříve? S čím je nejlepší začít a s čím naopak vůbec? A pomůže nám dobrý HR systém nebo AI vyřešit HR témata?

  • Naďa Eretová vede už 14 let redakci Řízení školy ve společnosti Wolters Kluwer ČR a.s. Ta poskytuje odborné informace právníkům, daňovým i účetním poradcům a v neposlední řadě i pracovníkům ve školství, především managementu škol.

    Naďa vystudovala pedagogickou fakultu, obor český jazyk – dějepis. Vnímá, že vzdělávací systém se nezmění mávnutím kouzelného proutku, zároveň ale věří, že pomocí systematické práce docílíme, že děti budou do školy chodit rády a odcházet připravené pro život v rychle se měnícím světě.

    Denně v práci potkává ty, kterým na vzdělávání záleží, především ředitele škol. To se propisuje do obsahu aplikace Řízení školy i celého portfolia redakce. Spolupracuje s řadou zajímavých a důležitých institucí i organizací a aktivně se zapojuje do diskusí o vzdělávání. Propojuje ty, jimž na vzdělávání záleží. Klíčovou roli ve školách vidí v osobě ředitele – to on je ten, který udává směr. Proto většina jejích kroků míří a bude mířit právě k němu a jeho podpoře.

    Naďa má dva dospělé syny, je čerstvou a nadšenou babičkou, radost má také z poznávání nových míst a měst a když si (nejen) rodina pochutná na tom, co uvaří a upeče.

    Jaká by měla být role ředitele školy a jak se ředitel může stál lídrem? Jak jej lze v jeho roli podpořit? Jak vypadá dobrá škola a čím se řídit při výběru školy? A kam podle Naďi kráčí české školství?

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Martin je networker (síťař), který rád hledá „ostrůvky pozitivní deviace“ v české společnosti a snaží se ty ostrůvky propojovat. K tomuto účelu rovněž spoluzaložil platformu Changemakers, kde se snaží tyto „ostrůvky“ sdružovat. Jeho dlouhodobým posláním je hledat největší lídry napříč českou společností, aby společně rozvíjeli a inspirovali další generaci českých lídrů. S těmito aktivitami začal před deseti lety během svého prvního sabatiklu. Nejdříve v rámci projektu Lídrárna, kdy pořádal diskusní setkání s inspirativními lidmi, a to převážně z nezisku a byznysu. Mezi jeho hosty byli např. Petr Sýkora, zakladatel DOBRÉHO ANDĚLA, Tomáš Šebek z Lékařů bez hranic nebo Renata Mrázová, tehdejší HR ředitelka pro Evropu v NN pojišťovně.

    Poslední rok a půl pořádá setkání pro aktivní studenty středních a vysokých škol s politiky napříč politickým spektrem s cílem přivést více mladých lidí do politiky, jelikož vidí značné rezervy v úrovni vrcholových politiků. Jeho poslední projekt YPALA (Young Public Affairs Leaders Academy) je snahou o nadstranické vzdělávání. Je určen mladým lidem ve věku 17-35 let se zájmem o politiku a/nebo práci ve státní správě. Někteří účastníci jsou členové politických stran nebo jejich mládežnických organizací. Celkem je v programu zastoupeno 8 politických stran, a to ty, které jsou sdruženy v Asociaci mládežnických politických organizací (AMPO). Mezi řečníky jsou pak zkušení experti z politické sféry, státní správy, byznysu, nezisku i z akademické obce, kteří jsou ochotni předávat své zkušenosti mladé generaci.

    Loni se rovněž přidal k platformě #ČESKObudoucnosti, se kterou nyní intenzivně spolupracuje. Každý rok pořádají konference a leaders panely.

    Jak se Martin dostal k tomu, čemu se věnuje? Jak podle něj lépe rozvíjet potenciál Česka? Jak dostat více mladých lidí do politiky a jak vybírat ve volbách kvalitnější politiky?

  • Michal Major tvoří pevný základ společnosti Beko (do 1.4.2024 společnost Whirlpool) už krásných 13 let, kde začínal na oddělení průmyslového inženýrství a lean managementu. Díky svým předchozím zkušenostem v této oblasti v Danaher Corporation a v IKEA již po 4 letech působení ve Whirlpool úspěšně přenesl svůj systematický přístup k řešení problémů, efektivní řízení projektů a úkolů, optimalizaci procesů, otevřenost pro inovace v oblasti Industry 4.0 do pozice ředitele závodu. Michal je mezi kolegy oblíbený nejen pro svůj lidský přístup, ale i pro svou férovost, otevřenost a profesionalitu.

    Disclaimer: Podcast byl natáčen v terénu na konferenci, kvůli čemuž je kvalita zvuku horší, než na kterou jste u nás zvyklí. Věříme však, že nám ji odpustíte výměnou za zajímavé informace. :)

  • Marián Haviernik jako absolvent ekonomické fakulty na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici toho prošel v rámci své kariéry doopravdy mnoho. Od působení jako obchodní ředitel a člen představenstva v Siemens IT Solutions and Services, přes krizový management ve výrobní společnosti Way Industries až po řízení jedné z nejmodernějších nemocnic v skupině Penta Hospitals Slovensko. Marián je vnímán jako inspirativní lídr, který je vždy ochotný podat pomocnou ruku a kterému upřímně záleží jak na svých spolupracovnících, tak i na spokojenosti pacientů. Jako fanda štíhlého řízení podporuje implementace inovativního přístupu i v oblasti poskytování lékařských služeb a je řečnickým průkopníkem v této oblasti na Slovensku.

    Disclaimer: Podcast byl natáčen v terénu na konferenci, kvůli čemuž je kvalita zvuku horší, než na kterou jste u nás zvyklí. Věříme však, že nám ji odpustíte výměnou za zajímavé informace. :)

  • Jan Skovajsa je zakladatelem, CEO a zároveň jedním z investorů společnosti myTimi. Umí se na vaše podnikání kouknout s odstupem a nadhledem, proto taky v rámci myTimi zajišťuje hlavně komplexní pohled na byznys, jeho nastavení a tvorbu strategií. Ve svých článcích a své knize Evoluce podnikání vám představí především tuhle stránku věci. Stojí taktéž za novým projektem zvaným Bondbot. Jde o platformu pro emisi dluhopisů, která funguje od června 2023 a nabízí zajištění celého procesu. Honzovým koníčkem je zejména cestování.

    V rozhovoru se s vámi Honza podělí o své zkušenosti se získáváním zákazníků v rámci B2B. Poradí, jak uchopit tzv. value proposition, jak správně nastavit produkty, jak nastavit online marketing, co v rámci něj sledovat a jak vyhodnocovat výsledky. Také posdílí tipy a triky ke schůzce s klientem, jak se na ní připravit a jak ji vést. A v neposlední řadě se dozvíte, jak překlopit poptávky, které přijdou, v reálný business.

  • Generace Z, tedy lidé narození v letech 1997–2012, nastupuje do práce a stává se důležitou ekonomickou silou. Má svůj jazyk, symboly, hodnoty i přístup k životu, a dostává se tak do generačního střetu nejen s boomery a Husákovými dětmi, ale dokonce i s mileniály. V čem jsou Gen Z jiní a jak s nimi mají značky komunikovat, pokud chtějí, aby se zoomeři stali jejich zákazníky nebo zaměstnanci? Odpovědi přináší Ondřej Tyleček, šéf kreativní agentury Fairy Tailors, která pomáhá značkám jako Sazka nebo Porsche najít společnou řeč s mladou generací.

  • Jiří Zeman je výrobní ředitel pro prvovýrobu ve společnosti Honeywell Aerospace a již druhý ročník porotce na Lean Awards. Je to zkušený a roky ostřílený praktikant metod štíhlého řízení, o kterém kolegové říkají, že je disciplinovaný, oddaný práci a má neustále chuť učit se něco nového. Po absolvování fakulty strojního řízení v Brně začínal ve společnosti CZeika jako výrobní a produktový manažer, poté budoval své praktické dovednosti v oblasti Lean Six Sigma krásných 6 let jako lídr tréningu a projektu pod značkou SC&C Partner a již 13 let působí v Honeywell Aerospace, kde začínal jako Lean expert a po necelých 3 letech postoupil na klíčové místo v společnosti.

    Disclaimer: Podcast byl natáčen v terénu na konferenci, kvůli čemuž je kvalita zvuku horší, než na kterou jste u nás zvyklí. Věříme však, že nám ji odpustíte výměnou za zajímavé informace. :)

  • Jarek je Head of L&D v rámci Prazdroje, který se snaží dělat věci tak trošku jinak. Je manžel, otec dvou dětí, vlastník jedné čivavy a celoživotní fanoušek rozvoje. Zároveň někdo, kdo se snaží systematicky hledat svůj komfort v nekomfortní zóně.

    Nahlédněte pod pokličku firemní kultury v Prazdroji - jak funguje wellbeing, jak se s ním a celkově s firemní kulturou pracuje, jaké jsou současné výzvy, jak kulturu podporuje L&D a co je to EMCO program.

  • Marcela Pavlíková je ředitelkou ZŠ Dukelská známé jako 5. ZŠ. Je pro ní charakteristická houževnatost, trpělivost, spolehlivost a zodpovědnost. Na druhou stranu má ráda změnu, ve smyslu posunu, vylepšení. Ředitelkou se rozhodla být proto, že velmi silně pociťovala potřebu působení ve škole podle svých představ. Nelíbilo se jí, jak je české školství zkostnatělé, konzervativní.

    Nebyla spokojená s možnostmi a prostorem pro ni, její vize a plány nenašly uplatnění na jejím předcházejícím působišti, a tak se v duchu hesla „Schody se zametají odshora“ rozhodla, že bude ředitelkou a vytvoří školu podle svých představ. Je to náročná práce, která ji ale velmi baví a naplňuje. V posledních letech se učí vyvažovat čas pro práci a volný čas. Hodně se vzdělává, a samozřejmě o práci přemýšlí i ve svém volném čase. Stále vidí, co je možné zlepšit, kam se posunout. Díky kurzům typologie MBTI se učí ale také více rozumět lidem, kteří jsou jiní než ona, mají jiné priority, jiné typické vlastnosti a pohledy na různé situace. Pro její práci je to velmi důležité. Dlouhé roky ji zajímá téma leadershipu a snaží se v tomto směru i o osvětu mezi ostatními kolegy a kolegyněmi. Považuje za velmi důležité, aby také zřizovatel školy správně chápal novou roli ředitele školy.

    Proč se Marcela rozhodla stát ředitelkou školy, jaká byla její představa a vize? Jaké byly začátky, kdo a co jí pomohlo? Co bylo nutné udělat, změnit? Jak a proč začali síťovat? Jaké vlastnosti by měl mít ředitel školy a jaké vlastnosti / kompetence jej dělají lídrem?


    >> Vznik tohoto dílu umožnil projekt Charlie Network - ten představuje kolekci vzdělávacích a propojovacích projektů, které jsou součástí společnosti Charlie Capital, LLC. Hlavním úkolem této platformy je naplňování cílů jak vlastních projektů, tak i cílů svých partnerů.

    Mezi klíčové projekty patří CharlieDeFi, který se zaměřuje na decentralizované finance, CharlieGaming, který analyzuje NFT hry a metaverse projekty, a vzdělávací projekty CryptoCharlie a CharlieAcademy, zaměřené na kryptoměny a osobní rozvoj.

    Nedávno byl založen investiční fond se sídlem v Lucembursku pro institucionální investory. Současně se blíží dokončení projektu CharliePay, online platebního systému, který umožní mít veškerou klíčovou infrastrukturu pod jednou značkou. 🚀 <<

  • S Karlem IV. rozebíráme jeho četné doteky se smrtí, zkušenosti s bojem i diplomacií a tvorbou panovnického PR, u kterého zdůrazňuje důležitost „obklopovat se lidmi chytřejšími a s vyšší osobnostní a morální integritou, než jsme my sami.“

  • Miky je dobrodruh, skaut, průzkumník lidského potenciálu, podnikatel a mentor. Projekt X-Challenge, za kterým stojí, vytváří komunitu navazující na skautskou výchovu pro dospělé. Založil také Talent Futures, investiční inkubátor a komunitu pro talentované mladé lidi. Učí sebe i lidi okolo, jak nahlížet na možnosti budoucnosti se vší svobodou a zodpovědností.

    Celý jeho život je o poznávání světa a příležitostí v něm. A to se netýká jenom cestování, ale i vědeckého poznání a podnikatelského bádání. Nabrané zkušenosti sdílí skrze veřejné vystupování, knihu Můžeš (po)dělat cokoli a aktivity se zaměřením na inovace. Ty nejpotřebnější vnímá ve vzdělávání.

    Co jsou evoluční principy v leadershipu a jak je lze využívat? Jak v lidech probudit proaktivitu / inovativnost? Jak se lze inspirovat z vedení lidí ve skautu? Jaké dovednosti budou podle Mikyho potřeba pro práci budoucnosti? Jak se na to připravit na úrovni jednotlivce i týmu? A jak lidi motivovat dlouhodobě a přitom nemanipulovat?

    Mikyho najdete na webu a LinkedInu.


    >> Vznik tohoto dílu umožnil projekt Charlie Network - ten představuje kolekci vzdělávacích a propojovacích projektů, které jsou součástí společnosti Charlie Capital, LLC. Hlavním úkolem této platformy je naplňování cílů jak vlastních projektů, tak i cílů svých partnerů.

    Mezi klíčové projekty patří CharlieDeFi, který se zaměřuje na decentralizované finance, CharlieGaming, který analyzuje NFT hry a metaverse projekty, a vzdělávací projekty CryptoCharlie a CharlieAcademy, zaměřené na kryptoměny a osobní rozvoj.

    Nedávno byl založen investiční fond se sídlem v Lucembursku pro institucionální investory. Současně se blíží dokončení projektu CharliePay, online platebního systému, který umožní mít veškerou klíčovou infrastrukturu pod jednou značkou. 🚀 <<

  • S Janem Ámosem Komenským rozebíráme pohled učitele národů na dnešní svět vzdělávání – kde vidí pokrok, co mu naopak chybí, jak hodnotí aplikace jako např. Duolingo a jak by designoval současné školství.

  • Jirka je kouč lídrů, lektor, otec tří dětí a zakladatel svobodné firmy Mise HERo. Baví ho život jako takový, hraní her, dobrodružství s přáteli, učení, sociální a psychologické experimenty a čtení. To nejlepší naučené ihned testuje v praxi.

    Jirka věří v samoorganizaci, svobodu, odpovědnost, férovost, slušnost. Na těchto hodnotách staví rodinu, firmu i dlouhodobé firemní rozvojové programy. Pomáhá firmám, aby byly místem pro děti našich dětí.

    Mise HERo působí na českém trhu od roku 2011 a poslední 3 roky díky evropským projektům také v Evropě, kde spolu se zahraničními partnery vzdělává skupiny lidí, pro které jinak peníze nejsou (například učitelé či lektoři z neziskových sfér).

    Pro firmy, jejich lídry a týmy je Mise HERo strategickým vzdělávacím partnerem. Podle potřeb staví na míru krátkodobé i dlouhodobé programy, často s využitím gamifikace, která zajistí angažovanost členů, efektivní učení a dlouhodobý dopad do praxe.

    Se svými klienty hledá cestu k tomu, aby jejich firmy byly lepším místem pro svoje lidi a děti jejich dětí. Sehrává firemní týmy k efektivitě a udržitelné produktivitě.

  • Martin Palička se v oblasti internetu pohybuje již od roku 2000. V posledních 12 letech s roční přestávkou řídil společnost Etnetera (nyní Etnetera Core), která se zabývá vývojem webových aplikací na míru. V dubnu letošního roku předal výkonné řízení kolegovi a zůstává v pozici přesedy představenstva skupiny Etnetera Group, kterou se jim v posledních letech podařilo kolem Etnetery vybudovat. Všechny firmy spojuje silný důraz na firemní kulturu a snaha pomoci klientům v procesu digitální transformace. Martin je zastánce maximální transparentnosti a zapojení zaměstnanců do řízení firmy, přičemž se často inspiroval koncepty "svobodné firmy" a "štěstí v práci".

    Jaké jsou principy fungování svobodné firmy, kdy s tím začali a proč? Kdy a proč Martin dospěl k rozhodnutí předat vedení firmy? Jaký proces na to zvolili? Jakou roli hraje ve firmě Správní rada (Advisory Board) a jaké má výhody? Jak celá skupina funguje?

    To vše se dozvíte v tomto díle podcastu 🤩.

  • Život Němcové je znám velkou řadou těžkostí, a proto společně řešíme, jak si udržet životní sílu a vystačit s málem. Povídáme si rovněž o její celoživotní vášni – literatuře. „Já se Babičkou vracela k tomu, jak by ten život lidí, vzájemné vztahy, soužití s přírodou, jaké měly být. A vy mi tady teď říkáte toto…,“ reaguje při zjištění, že její velké dílo se v dnešní povinné četbě netěší velké popularitě. Z pozice zkušené spisovatelky a „influencerky“ své doby se s námi podělila o tipy, jak žít z vlastní tvorby i na romány psané umělou inteligencí.

  • Zdeněk je srdcař a leader se smyslem pro pořádek a chod věcí jak mají být. V roce 2016 si splnil sen a založil společnost Dobrá Správa. Hledal, jak propojit jeho vášeň k realitám a potřebu pomáhat lidem v dlouhodobém horizontu. Správa nemovitostí byla tím pravým krokem. Nyní řídí a rozvíjí úspěšnou společnost a hledá další a nové způsoby, jak klientům vést chod nemovitostí a navyšovat jejich příjem. Vzhledem k tomu, že jeho společnost se zabývala velkou měrou správou krátkodobých pronájmů, byl jeho business silně zasažen covidovými opatřeními. To ovšem neznamenalo omezení jeho práce, ale naopak další rozvoj firmy. Dospěl k rozšíření portfolia dodávaných služeb tak, aby uspokojil komplexní poptávku trhu s nemovitostmi a diverzifikoval rizika trhu.

    Dnes parta z Dobré Správy spravuje přes 160 nemovitostí v Praze a okolí.

    Z nabitých zkušeností:
    Dodávají služby správy dlouhodobého i krátkodobé pronajímání.Dodávají služby samostatným jednotkám, činžovním domům nebo velkým bytovým komplexům pro soukromé vlastníky k pronajímání, ale i SVJ.Jsou vybaveni nejmodernější technologií a digitalizací vedení nemovitostí, aby majitel byl v obraze na 2 kliknutí v telefonu.Spravují rodinné domy včetně jejich zahrad, bazénů a třeba i hlídání dětí.Zprostředkovávají veškeré druhy prodejů na trhu s nemovitostmi.Mají vlastní úklidovou společnost a prádelnu, tak aby mohli zajistit maximální úroveň dodávaných služeb.Vlastní osvědčení o odborné způsobilosti vykonávat činnost dezinfekce, dezinsekce a deratizace.Letošním rokem otvírá další sekci firmy, která se bude zabývat developerskou činností, a začnou sami stavět byty v Praze.

    A o čem bude rozhovor? Zdeněk vám v rozhovoru poradí, co dělat, aby vaše nemovitost fungovala, jak má, a její výnos rostl. Zkušeným a pragmatickým pohledem se podíváme na efektivní pronajímání nemovitosti.

  • Baťa neopomíjí ani důležitost transparentnosti, důvěry a zodpovědnosti, u které zdůrazňuje výběr spolupracovníků: „Vy jste si ho vybral sám, je to vaše odpovědnost…myslím si, zcela vážně, že jako jediná možnost, jak řídit firmu, je přivést každého jednotlivce k osobní odpovědnosti. Nemůže někdo za vás nést odpovědnost a nebýt schopný ji ovlivnit.“ Dále se s námi tento vizionářský lídr v rozhovoru podělil třeba o názor na kryptoměny nebo umělou inteligenci.

    Tento díl vznikl mimo jiné díky skvělé spolupráci s Nadací Tomáše Bati: https://www.nadacetomasebati.cz/


    Více o projektu Podcast Legendy ví, jak se dozvíte na webu: https://www.legendyvijak.cz/

  • Robert je člověk mnoha tváří: produkční, moderátor, profesionální yoyer a učitel mindfulness. Narodil se v Pardubicích a v současné době žije v Praze. Jako yoyer natáčel v Číně seriál, v Singapuru byl čestným hostem na mistrovství Asie a 2 měsíce bydlel v Budapešti, kde šířil yoyo na maďarskách školách. Jako moderátora ho uvidíte na firemních večírcích, plesech, konferencích a také na velkých festivalech. V rámci Mindfulness Clubu se podílí na organizaci konferencí, kempů, školení lektorů a sám se zaměřuje a školí všímavost ve vztazích.

    Podcastu se dotkneme otázek:
    Jak být více všímavý a k čemu všemu bychom vlastně měli být všímaví?
    K čemu je to dobré a pro koho?
    Nemůže to být na škodu?
    Jak se projevuje všímavost ve vztazích?
    Jak začít?
    Kdo nám s tím může pomoci a vést nás na naší cestě k všímavosti?

    Více o Robertovi: http://robertkucera.cz/


    >> Vznik tohoto dílu umožnil projekt Charlie Network. Ten představuje kolekci vzdělávacích a propojovacích projektů, které jsou součástí společnosti Charlie Capital, LLC. Hlavním úkolem této platformy je naplňování cílů jak vlastních projektů, tak i cílů svých partnerů.

    Mezi klíčové projekty patří CharlieDeFi, který se zaměřuje na decentralizované finance, CharlieGaming, který analyzuje NFT hry a metaverse projekty, a vzdělávací projekty CryptoCharlie a CharlieAcademy, zaměřené na kryptoměny a osobní rozvoj.

    Nedávno byl založen investiční fond se sídlem v Lucembursku pro institucionální investory. Současně se blíží dokončení projektu CharliePay, online platebního systému, který umožní mít veškerou klíčovou infrastrukturu pod jednou značkou. 🚀<<

  • Tomáš Páral je CEO a spoluzakladatel konzultačně technologické firmy MoroSystems, kterou staví na přesvědčení, že spolupráce lidí vede k mimořádným výsledkům, což se projevuje jak interně tak ve spolupráci se zákazníky. Za 17 let na trhu pomohl se svým týmem desítkám zákazníků se zaváděním informačních systémů, portálů, digitalizací procesů či realizací digitálních řešení. Tomáš se zajímá o moderní formy leadershipu, o agilitu a agilní principy vedení firem a projektů či firemní kulturu a její dopad do angažovanosti a výsledků organizací.

    Společně se svým parťákem Standou Hybáškem založili iniciativu No Paskvil Agile, jejímž cílem je inspirovat zadavatele a dodavatele vývoje software ke spolupráci za účelem realizace užitečných softwarových řešení bez zbytečného plýtvání penězi, časem a lidským potenciálem.

    Jak a kde mám začít, abych se vyhnul plýtvání při vývoji software? Jak si vybrat technologického partnera, který mě vývojem provede? Jakou roli hraje v průběhu spolupráce zákazník? Jak zasmluvnit vzájemnou spolupráci s technologickým partnerem při vývoji software, aby přinášela výsledky a dlouhodobý užitek? A kolik si na vývoj softwaru připravit peněz?