Episodes

  • Alice Miller matka, manželka, feministka.
    “Jsem veľká a hlasitá.” Alice miluje veľa, hnevá sa veľa, nenávidí veľa a smeje sa veľa. Dlho mala problém sa prijať a byť so sebou v pohode, s tým ako vyzerá.S Alicou sme sa rozprávali o :
    - kto definuje kto je tučný či chudý
    - povrchnosti spoločnosti, ktorá je zameraná proti tučným ľuďom
    - váhe, ktorá nedefinuje našu osobnosť a byť tučný neznamená byť lenivý
    - prekonaní depresie a prebratí sa z toho, že najdôležitejšie je byť chudá. Nie najdôležitejšie je byť živá.
    - tom v akom svete chce vychovávať svoje dcéry a
    - čo pre ňu znamená sloboda ako aj o neslobode v materstve
    - pojme diet culture

    Alice mi takisto prezradila svoje pravé meno, ktoré nemá rada a tak vznikali rôzne prezývky až ju nakoniec jej muž pomenoval Alice. A na záver opäť odporúčanie na 3 knižky.

    Tak sa na chvíľu zastavte a užite si ďalší rozhovor.

  • Michelle Losekoot vymýšľa veci, ktoré chce aby existovali. Pomáhala s komunikáciou veľa českým i svetovým značkám. Je spoluautorkou dvoch bestsellerov a to :” Bez jablka “ o stereotypoch medzi mužmi a ženami a “Jak na sítě “ o štyroch princípoch, ktoré musí ovládať každý, kto chce byť na sociálnych sieťach úspešný, školí a tvorí online. Michelle je digitálnou rozprávačkou príbehov na voľnej nohe.

    Rozprávali sme sa:
    - ako sa dostala k marketingu,
    - ako všetci chceme rýchle návody na šťastie a veľa sa nám preto robiť nechce,
    - ako už bolo všetko vymyslené, ale zároveň nebolo vymyslené ešte vôbec nič
    - o pracovnom vyhorení, ako vyzerá všetko úplne krásne, ale i napriek tomu si ty hlboko nešťastná a nevieš to vysvetliť,
    - o rozhodnutiach, ktoré v živote robíme na základe lásky alebo strachu, - o samote ako superschopnosti,
    - ako dobrý dialóg začína pri vnútornom monológu ,
    - o projekte “Posvit si “- jedna dobrá otázka ti môže zmeniť život
    a na záver dá Michelle odporúčanie na tri knižky, ktoré si vopred vybrala.

    Tak sa na chvíľu zastavte a užite si ďalší rozhovor.

  • Missing episodes?

    Click here to refresh the feed.

  • Veronika Folentová je novinárka, ktorá už 12 rokov mapuje najmä oblasť zdravotníctva na Slovensku. Momentálne pracuje pre Denník N.

    Rozprávali sme sa :
    - kam sme sa posunuli za 12 rokov v oblastiach, ako je zdravotníctvo a školstvo
    - kam sa posunula práca novinára a ako do toho zasiahol internet a sociálne siete
    - ktoré články sú najčítanejšie a prečo nás nezaujímajú témy ako reforma školstva či zdravotníctva
    - o reportáži z nemocnice, kde bola aj na covidovom oddelení a kým dokončila článok tak 2 z 3 respondentov zomreli na Covid-19
    - o tom, ako bola prvýkrát blízko smrti
    - čo jej pomáha sa zresetovať a ako odpočíva,
    - ako nájsť spoločnú reč v téme ochorenie Covid-19, aj keď máme každý iný názor
    - o nedôvere v autority
    - o frustrácií, ktorú občas pri svojej práci zažíva,
    - ako aj o argumentoch prečo by sme sa mali dať zaočkovať

    Tak sa na chvíľu zastavte a vypočujte si ďalší rozhovor.

  • Kamila Hladká je knižná editorka, spisovateľka a zakladateľka knižného vydavateľstva Dcera sestry.
    Rozprávame sa o jej dvoch knižkách Hornické vdovy a Sestry, viere, bilancovaní, predsavzatiach a nových výzvach.

    V rozhovore sa dozviete:

    - čo jej tieto ženy priniesli do života.
    - ako Kamila tvorí a stavia príbeh každej z nich
    - ako bilancuje každý jeden deň,
    - o predsudkoch voči druhým a súdoch, ktoré vynášame bez mihnutia oka
    - ako aj o pripravovanej knihe o kolotočiaroch

    Tak sa na chvíľu zastavte a užite si ďalší rozhovor.

    web | www.volafka.sk
    IG | https://www.instagram.com/volafka/

  • Barbora Yurkovic je stylistka, vizážistka, podporovateľka lokálneho dizajnu, mama.
    Rozhovor sme nahrávali pomocou Zoomu pred pár týždňami, keď som bola ešte 2v1. Na úvod som sa Barbory spýtala ako sa má. Taká jednoduchá otázka, ktorou zvyčajne nadväzujeme rozhovory. Len občas práve touto otázkou trafíme klinček po hlavičke a tak sme sa začali rozprávať o dnešnej zvláštnej dobe, o tom čo visí vo vzduchu a že sa necítime úplne ok a je dôležité sa o tom rozprávať.
    A kam sme sa až v našom rozhovore, ktorý bol pôvodne dlhý skoro dve hodiny, dostali?
    - o detstve, rodinnom zázemí, šikane na základnej škole, inakosti a útočisku na výtvarnej výchove
    - o udržateľnosti, trendoch, transparentnosti značiek a takisto o tom s čím sa malé značky musia potýkať a aké polená musia preskákať než my ako zákazníci uvidíme prvú kolekciu,
    - o nadupanom pracovnom období a príchode dcéry Malvínky, na ktorú na začiatku nebola Barbora úplne pripravená,
    - o podpore jej muža a krásnom partnerskom vzťahu
    - o materstve, ženskosti a hľadaní si cesty po tehotenstve/pôrode k samej sebe.

    Mám pocit, že som sa preletela pomaly celým životom jednej úžasnej ženy. Tak sa na chvíľu zastavte a vypočujte si ďalší rozhovor.

  • Mirka Ábelová je poetka, textárka a moderátorka. Vydala päť básnických kníh, štyri sú básnické zbierky a poslednou knihou je Pes Moko a jeho oko, rozprávka pre deti v rýmoch. Vo svojej tvorbe mapuje život mladej ženy - rozchody, pády, vzťahy, materstvo. Jej tvorba je úprimná, provokujúca, ironická, humorná a prirodzená. A taká bola Mirka aj pri našom rozhovore.
    Zaujímalo ma:
    - ako a kedy začala písať poéziu a čo pre ňu znamená
    - jej video predslov pre protesty za Slušné Slovensko. Myslí si, že k tomu slušnému Slovensku po tých troch rokoch smerujeme?
    - sloboda slova a prejavu v rámci jej básni v súvislosti s jej bývalou prácou novinárky, kde bola kvôli dvom básniam preradená na inú pozíciu
    - dávna kauza v rámci reality šou Dievča za milión, bulvár, sexuálne obťažovanie a prečo neveríme obetiam?
    - materstvo, výchova a ich partnerský vzťah, do ktorého vstúpili dve deti
    - ako odpovedať na nevhodné otázky typu kedy budete mať deti a pod.
    - smrť ako často a prečo nad ňou premýšľa

    Tak sa na chvíľku zastavte a vypočujte si rozhovor plný úprimnosti a otvorenosti.

  • Sabína pôsobí v občianskom združení Prima ako streetworkerka a koordinátorka Kontaktného centra. Prima je občianske združenie, ktoré sa venuje terénnej sociálnej práci s ľuďmi pracujúcimi v oblasti sexbiznisu a sexuálnych služieb v Bratislave, pracujú v oblasti drogových závislostí a primárnej prevencie.
    So Sabínou sme sa rozprávali o práci sociálneho pracovníka, klientoch OZ PRIMA, sexbiznise ako diere v zákone a jeho vývoji, ženách v sexbiznise a ich právach, motivácií ale aj marginálnych skupinách ako sú napr. Rómovia.
    Tak sa na chvíľu zastavte a vypočujte si ďalších rozhovor.

  • Radmila to krásne pomenovala: “Život sám se o sebe stará.” A preto nás aj v tom správnom okamžiku dovedie k tomu, že sa začneme pýtať či sme šťastní, čomu venujeme pozornosť a začneme rozpoznávať čo žijeme, čo máme v sebe, čo sú naše skutočné vlastnosti. Je to fascinujúci čas a nevieme už potom prestať.
    “Až vím kým sa cítim být, tak mohu potom najít jak se integrovat do větší společnosti, jak zapadnout, jak se spojit s něčím, co mně přesahuje.” Radmila
    Že vám to nesedí s pojmom EGO? Áno je to iné ako prehnané sebavedomie, arogancia či nadradenosť. S Radmilou sme prebrali EGO z úplne iného uhľa pohľadu. Ego ako identifikáciu.Vďaka egu totiž nie sme všetci rovnakí. Pomáha nám formovať to, kým chceme byť, ukazuje naše silné a slabé stránky a len vďaka našej osobnosti si dokážeme tvoriť naše osobné hranice. Vypočujte si predposledný rozhovor na tému Ego v rámci 12 silných osobných tém. Dopočutia nabudúce s témou Spiritualita.

  • Martina je zakladateľka prvého online magazínu pre podnikateľky a všetky akčné ženy, ktoré sa chcú sebarealizovať, vzdelávať a rásť. Vytvorili silnú komunitu akčných žien.
    Komunita je pre Martinu veľmi dôležitá už od malička, kedy bol byt jej rodičov stále plný ľudí a každý sused vedel, že sú o nich dvere otvorené. Vytvára si komunitu prirodzene všade kam príde, či už vďaka facebookovým skupinám, škôlke kam vozí syna alebo upečie koláč a zaklope susedom. Pretože verí, že všade sú ľudia, ktorí sa chcú s vami spájať a s ktorými nájdete tie spoločné slová a aktivity. Akčné ženy, založila pred štyrmi rokmi, aby dávala priestor a prezentovala ženy ako je tvoja susedka, kamarátka, ktoré niečo tvoria, robia úžasné veci, o ktorých ale nikto nevie. Ženy sú veľakrát prekvapené prečo práve ony by mali niečo hovoriť, stáť na pódu však nie sú vôbec zaujímavé. To bol ten moment, ktorý Martine utkvel viac krát v pamäti a veľmi ju zamrzel. Rozprávali sme sa práve aj o tom prečo sa my ženy podceňujeme, o podnikaní, kopírovaní, vytváraní komunít, samote či rodovej rovnosti.
    Tak sa na chvíľu zastavte a užite si ďalší rozhovor.

  • TVORÍM ŽIJEM dnes s Žanetou, ktorá napísala knihu Manifest mladej ženy. Prinášam novú sériu o ženách, ktoré tvoria a chcú zanechať kúsok seba. Tak zapnite zmysly a počúvajte, predstavujte si, cíťte, čo všetko tieto talentované ženy vytvorili.
    Žaneta je spisovateľka, poetka. Bola vždy známa tým, že šla do hĺbky, pýtala sa nevšedné otázky, znenazdania recitovala verše, radodajne dodávala radosť, každodenným potešeniam prikladala veľký význam a hlavne to zdieľala s okolím. Viac o Žanete sa dozviete na jej stránke www.zanetamorovska.sk
    Žaneta píše a tvorí. Je odhodlaná ísť do seba a byť si verná. Je rada sama, pretože má rada samú seba a je jej s ňou dobre. Tvorí si svoj život. Má rada hlboké otázky ako aj umenie malých rozhovorov. Je slobodná a jej sloboda siaha ku dverám jej suseda. Čo to znamená?
    Odkrýva tabu témy a búra predsudky. Aká téma je však pre ňu samú ešte stále tabu?
    Aký je dnes svet mladej ženy? Akým predsudkom a očakávaniam čelí? Čo Žaneta praje svojej knihe ako aj jej najobľúbenejší úryvok sa dozviete v našom rozhovore.

  • Jana Dukátová je jedna z našich najúspešnejších športovkýň vo vodnom slalome, patrí medzi kajakársku špičku už takmer 20 rokov.
    V roku 2018 sa jej narodila dcéra Olívia. Pár mesiacov si dala pauzu od tréningu, aby sa po 10 mesiacoch od pôrodu opäť posadila do kajaku. Jankina motivácia vrátiť sa po pôrode a naskočiť opäť do kolotoča vrcholovej športovkyne bola aj olympiáda v Tokiu. Snažila sa maximálne, aby sa kvalifikovala a išla na svoju poslednú olympiádu. Ako sama povedala:
    “V mojom pripade začína môj výkon výrazne obmedzovať moje telo.”
    Bohužiaľ sa jej to nepodarilo a tak jedna z našich najlepších športovkýň ukončí kariéru tento rok a podľa jej slov začne nový život.
    Aký bude? Čo ju čaká a ktorým smerom sa uberie ešte nevie. V našom spoločnom rozhovore sme otvorili aj túto tému ako aj svet vrcholovej športovkyne a mamy. Mať totiž v podstate dve povolania 24/7 dokáže byť miestami veľmi náročné a vyčerpávajúce. Čo mala Janka na miskách váh, keď sa rozhodovala vrátiť sa po pauze a pokračovať v športe, ktorý miluje? Viac v našom spoločnom rozhovore, tak sa na chvíľu zastavte a vypočujte si cestu Jany Dukátovej.

  • Strach považujeme za svojho nepriateľa.
    Strach je predsa “zlý”, ale pritom od malička strašíme deti, či už čertom alebo duchmi. Manipulujeme strachom a sme ním manipulovaní. Čo si o ňom myslíme, ako sme sa s ním naučili pracovať vychádza z našej kultúry a rodinného prostredia, v ktorom vyrastáme.
    Fyziologicky je strach pozitívny vnem,alebo mechanizmus, ktorý nám pomáha orientovať sa a generovať zdroje.
    Ako teda pracovať so strachom? Môže byť strach našim partnerom?
    Radmila povedala jednu z mnohých krásnych viet:
    “Pokud je člověk ochoten tak je vždy schopen.”
    O tom, že strach je určitý barometer a nejde nemať strach, avšak môžeme ho potlačiť,sme sa rozprávali spolu s Radmilou v ďalšej časti 12 silných osobných tém.

  • Šťastná myšlienka a letíš!
    Tak to je v rozprávke Peter Pan a ako to je v prítomnom okamihu?
    Zmysluplná myšlienka nás dovedie okamžite do prítomného okamžiku a spokojnosti ako spomenula Radmila v našom rozhovore.
    Kedy sa začíname zabývať tým, čo je prítomný okamih? Keď nie som spokojní, máme roztrieštenú myseľ, zrychlené myšlienky, nedokážeme sa ukľudniť, máme veľa starostí.
    A odkiaľ to celé pramení?A čo ak sa do toho prítomného okamihu dostaneme, čomu potom v tom prítomnom okamihu chceme venovať pozornosť?
    Pretože aj vtedy máme pocity, myšlienky, stavy v tele, potreby, impulzy a hlavne je tu 100% informácií okolo nás a my si vyberáme to, čomu chceme venovať pozornosť.
    Ďalej sme sa rozprávali príťažlivosti ako gravitácií a erotickom vzťahu k cielu, k cielu toho čo dosiahneme.

  • TVORÍM, ŽIJEM dnes s Petrou, ktorá stojí za profilom Rogue minimal a projektom Premeny ženy.
    Prinášam vám novú sériu o ženách, ktoré tvoria a chcú zanechať kúsok seba. Tak zapnite svoje zmysly a počúvajte, predstavujte si, cíťte, čo všetko tieto talentované ženy vytvorili.
    Premeny ženy je projekt,ktorý vytvorila Petra počas materstva. Ide o 9 modelov od slovenských návrhárov. Modely sú určené pre všetky ženy v rôznych životných obdobiach, nielen pre tehotné, či dojčiace ženy, ale aj pre ženy,ktoré o materstve ani neuvažujú.
    “Ženy by sa mali cítiť krásne bez ohľadu na to v akom období sa nachádzajú.” Petra
    Všetky modely nájdete na profile alebo u dizajnérov.

  • Vladimíra Marcinková je poslankyňa parlamentu za stranu Za Ľudí, vyštudovala právo, pracovala na prezidentskej kampani Andreja Kisku a neskôr v jeho tíme, kde jej prácou bola regionálna politika, sociálne veci a podpora podnikateľského prostredia. 
    Rozprávali sme sa spolu o jej detstve, ktoré ju formovalo. Takisto o tom, čo cítila, keď zistila, že je tehotná. O veľkej podpore manžela.
    O začiatkoch politickej kariéry a dôvodu vstupu do politiky.
    Takisto o stereotypoch a prekážkach, na ktoré my ženy narážame.
    O tom, čo pre Vlaďku znamená demokracia a aké sú jej úskalia.
    A akého občana by si Vlaďka pre Slovensko priala:
    “Zodpovedného občana, ktorý má otvorenú myseľ a neuverí všetkému, čo sa dočíta, ale hľadá pravdu.”
    Ďakujem Vlaďka za úprimnosť a otvorenosť, s ktorou si vstúpila do nášho rozhovoru. Ďakujem za tvoju odvahu a silu, ktorá je cítiť z tvojich odpovedí, ale takisto sa do nich preniesli aj určité obavy a ťarcha,ktorú prežívaš kvôli momentálnej politickej situácií.

    foto: Denník N - Tomáš Benedikovič

  • Júlia Bartková je lekárka,ktorá si vybrala odbor rekonštrukčná praktická chirurgia a popáleniny. Spojili sme sa prostredníctvom Zoomu, aby sme sa mohli porozprávať o tom, ako sa Júlia dostala k medicíne. Aké rozdiely vidí v zdravotníctve u nás a v zahraničí po tom, ako absolvovala prax v siedmich krajinách. Júlia išla s kožou na trh a verejne, či už cez svoje sociálne siete , alebo prostredníctvom rozhovorov pre média začala rozprávať o tom, čo v systéme zdravotníctva od štúdia až po prax v nemocniciach nefunguje. Pretože ako sama hovorí: “O veciach treba rozprávať , inak sa nebudú meniť, keď sklopím uši a budem to takto tolerovať tak sa naozaj nič nezmení.” Rozprávali sme sa aj o jej dobrovoľníckej práci s ľuďmi bez domova, o tom ako si my ľudia vyberáme kto je hodný našej pomoci. Načrtli sme aj tému ženy v medicíne a ich diskriminácia a na záver sme prebrali, ako my sami môžeme prispieť k zmene v zdravotníctve. Držím Júlii palce, aby sa jej darilo a časom jej niekto ponúkol prácu na Slovensku, aby sa nám práve takto šikovní ľudia vrátili naspäť a nemuseli odchádzať do zahraničia. Ďakujem Júlia

  • Jana Zemandl je detská psychologička, mama, vedkyňa a spoluautorka unikátnej knihy Psychológia pre milujúcich rodičov. Hlavnou témou nášho rozhovoru bolo rodičovstvo. Ďakujem vám vopred za vaše otázky, ktoré mi ukázali, čo aktuálne najviac riešite. S Jankou sme sa teda zamerali na emočnú zrelosť a vzťahovú väzbu - na tie najdôležitejšie princípy. A s tým súvisiace : Ako povedať dieťaťu nie. Čo robiť ak sa vám hodí o zem.
    Zaujímalo ma aj aký vidí rozdiel medzi dnešnou dobou a dobou kedy nás vychovávali rodičia. Máme síce technológie, ktoré nám zjednodušujú život, ale aj naopak zhoršujú.Napríklad tlak, ktorý necháme na seba vyvíjať prostredníctvom dokonalého sveta na sociálnych sieťach. Ženieme sa za tým, čo vidíme u iných a pritom ako povedala Janka: “Nemusíme byť dokonalé mamy , stačí ak budeme dosť dobré mamy. Pretože a opäť budem citovať Janku: “Rodičovstvo je jedna nenormálne veľká kapitola spoznávania samého seba.”
    Tak sa na chvíľu zastavte a užite si ďalší rozhovor.

  • Barbara Randušková je tlmočníčkou do slovenského posunkového jazyka, robí psychologické poradenstvo aj pre nepočujúcich a píše o veciach, o ktorých vieme pomerne málo.
    Ako a prečo si vybrala odbor psychológia? Zaujímal ma rozdiel štúdia psychológie v Bratislava a v Londýne, kde jeho súčasťou bolo aj navštevovať terepeuta. Ako sa Barbara dostala od psychológie k posunkovému jazyku?
    Barbaru posunkový jazyk fascinuje: “Cítim sa byť viac uzemnená v sebe, keď posunkujem tá výpoveď prechádza cez moje telo.”
    Rozprávali sme sa aj o tom, aké sú najväčšie problémy nepočujúcich na Slovensku. Barbaru vnímam ako vyslankyňu,ktorá sa snaží pomôcť zlepšiť podmienky pre nepočujúcich. Pozrite si jej projekt : Rozumiem teda som - o duševnom zdraví v slovenskom posunkovom jazyku.
    Ďakujem za ďalší zaujímavý rozhovor.

  • Skúste si odpovedať na tieto otázky:
    Máš so sebou súcit?
    Za čo si vďačná?
    Darí sa ti žiť v prítomnosti?
    Trápiš sa niekedy tým ,čo nemôžeš ovplyvniť?
    Nie je to ľahké, nie je to bežné sa nad týmto zamýšľať a o tom je náš rozhovor s Kristínou , o nevšedných otázkach a ešte nevšednejších odpovediach. Zamysleniach. Láske. Krásnosti. Jednoducho o nej. Jednorožcovi, ktorý existuje a volá sa Kristína Tormová. Ďakujem, že sme sa opäť videli, aj keď iba virtuálne cez Zoom a teším sa opäť niekedy naživo. A vám prajem krásne počúvanie a prosím skúste si zahrať tú hru s nami a odpovedzte si na dané otázky pre seba, v duchu či nahlas a uvidíte čo to urobí. Dopočutia nabudúce.

  • Ema je inšpirujúca. Ema je autentická. Ema je jednoducho Ema. Taká čiernobiela.
    Prečo čiernobiela? Prečo bohyňa? Prečo motýľ?
    Viac v našom spoločnom rozhovore a ako by povedala Ema pripravte si čokoládu, pohár vína a započúvajte sa. Ak by sa vám zdalo, že sa poznáme roky a len tak sme si zavolali čo nové, tak taký pocit sme mali aj my dve. Rozprávali sme sa vyše hodiny o živote, pocitoch, Paríži, móde, sebaláske, digitálnom svete.
    Tak sa na chvíľku zastavte a užite si rozhovor.

    Ema Müller vyštudovala vo Francúzsku módny marketing. V Paríži žije už viac ako 9 rokov, pracuje v oblasti fashion PR. Svojimi textami inšpiruje baby, ako ich sama volá k seba láske, píše pre Československý Vogue. Ema má takisto svoj podcast Témy Emy a teraz aj novovzniknutý merch Som bohyňa.