Episodi
-
Energia atomowa to nie tylko elektrownie czy bomba. To także kosmos i… Medycyna. Czy wiesz, że w Polsce od lat działa reaktor atomowy, który tworzy izotopy na potrzeby medycyny nuklearnej? Ale czy mógłby on wyprodukować także materiały rozszczepialne potrzebne do zastosowań kosmicznych? Jak NASA chce zbudować jądrowy napęd rakietowy? W dwudziestym trzecim odcinku We Need More Space Podcast rozmawiałem z inżynierem Maciejem Lipką, który pracuje w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.Podcast został nagrany w ramach współpracy reklamowej w ramach kampanii "Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień".
https://www.gov.pl/web/polski-atom/poznaj-atomickich
-
Gdzie są i będą gorsze warunki mieszkaniowe, w bazie kosmicznej na Księżycu, Marsie, czy w Warszawie? Jak architektura kosmiczna ma się do prawdziwej architektury? Czy ta kosmiczna ma sens, skoro nie mamy żadnych baz a rendery przyjmą wszystko? Jak powinny być projektowane bazy (księżycowe i marsjańskie), skoro panuje tam inna grawitacja, czy w ogóle potrzebne będą schodki i wszystkie szczebelki w drabinie?Witajcie w nowym, po długiej przerwie, odcinku We Need More Space Podcast. Moim gościem jest Wiktoria Dziaduła, doktorantką na wydziale architektury Politechniki Śląskiej. Pisze doktorat na temat architektury w ekstremalnych warunkach, również tych kosmicznych.
Koreański serial o którym wspominam:https://www.youtube.com/watch?v=knVhYc-cmf4Raport ESAhttps://esamultimedia.esa.int/docs/cdf/Moon_Village_v1.1_Public.pdfKontrakt firmy ICON na druk 3D na Księżycuhttps://www.nasa.gov/press-release/nasa-icon-advance-lunar-construction-technology-for-moon-missions/Polecana przez Wiktorię książka o kosmicznej architekturzehttps://www.amazon.pl/Space-Architecture-Habitats-Beyond-Planet/dp/3869226641Mówimy o książkach Carla Sagana:- Błękitna Kropka- KontaktFilm Solaris, nad podstawie powieści Lema, z Georgem Clooneyem https://www.filmweb.pl/film/Solaris-2002-33510
-
Episodi mancanti?
-
W tym odcinku moim gościem jest Jakub Gramatyka, polski inżynier, który w Japonii pracował nad napędem prywatnego lądownika Hakuto. W 2022 wyląduje on na Księżycu. Rozmawiamy o początkach tego projektu i uczestnictwie w konkursie Google Lunar X Prize. Jakub dzieli się też wrażeniami z jego pracy w tak egzotycznym kraju, opowiada co w Japonii go najbardziej zaskoczyło i jaka jest specyfika japońskiej branży kosmicznej. Na koniec pytam Jakuba o jego rady dla młodych polskich inżynierów, czy powinni tak jak on, wyjechać za granicę (Wielka Brytania, Japonia), aby osiągnąć sukces? O tym dowiecie się z tego odcinka podcastu WNMS, zapraszam.
Obserwuj mnie na Instagramie: radekspace -
Czy kiedykolwiek marzyłeś lub marzyłaś o zostaniu astronautą? Jeśli tak, to teraz masz szansę. Serio. To nie jest clickbait (choć nie wiem jak to mogłoby być w zrealizowane w podcaście, w którym nic nie możesz klikać…). Ale tak zupełnie serio, mówię teraz śmiertelnie poważnie, najbardziej poważnie jak tylko jestem w stanie… Możesz w tej chwili zaaplikować i zostać astronautą. Jak to możliwe?
Portal z ofertami pracy ESA.ESA Astronaut Selection.
Europejska Agencja Kosmiczna otworzyła rekrutacje do nowej klasy astronautów. Poprzedniego wyboru dokonano w 2009 roku więc od tego czasu wiele się zmieniło. Z naszego punktu widzenia, największą nowością jest fakt, że w tej rekrutacji mogą wziąć udział Polacy i Polki. Aplikacje można składać do 28 maja 2021, więc… Pośpieszcie się!
Ten odcinek podcastu to wywiad jaki przeprowadziłem razem z Łukaszem Wilczyńskim z Europejskiej Fundacji Kosmicznej z doktor Anną Fogtman, mikrobiolożką pracującą w Europejskim Centrum Astronautów. Możecie kojarzyć ją z dziewiątego odcinka podcastu We Need More Space, tak rozmawiamy o wiele dłużej. Dziś za to, krótko i treściwie - jakie warunki trzeba spełnić w tej rekrutacji i jakie szanse ma ktoś z kraju nad Wisłą.
Najważniejsze linki w całej historii podcastu WNMS:
-
W tym odcinku moim gościem jest Michał Moroz, który prowadzi serwis internetowy Orient Space i pasjonuje się tym co dzieje się w branży kosmicznej w Azji. Przyczynkiem do naszej rozmowy jest misja chińskiej sondy kosmicznej Chang’e 5, która właśnie wylądowała na Księżycu, pobrała próbki skał i wraca z nimi na Ziemię. Ale to tylko początek, bo Chiny wysyłają również swoich obywateli w kosmos, budują statki i stacje kosmiczne, a także wysłały łazika na Marsa. Co dokładnie Chiny robią w kosmosie i gdzie to prowadzi? O tym dowiecie się z tego odcinka podcastu, w którym staramy się podsumować najważniejsze informacje o chińskim programie kosmicznym… W pigułce..
Notatki do odcinka: www.wnms.pl/19
Obserwuj mnie na Instagramie: radek.space -
Dziś mam dla was epizod podcastu zupełnie inny niż wszystkie. Spotkacie mnie bowiem po drugiej strony barykady - zamiast przepytywać gościa, to ja stałem się przepytywanym.
Bartosz Paszcza z podcastu ScepTech wypytuje mnie o stan eksploracji i podboju kosmosu pod koniec 2020 roku. Lecimy szybko dookoła świata, zaglądamy na podwórka największych kosmicznych potęg. Choć każde pytanie Bartosza nadaje się właściwie na osobny odcinek, to starałem się zwięźle podsumować to, co najważniejszego dzieje się w danym państwie czy firmie i opowiedzieć to w przystępny sposób osobom, które zwykle kosmosem nie zaprzątają sobie głowy. Czy mi to się udało, oceńcie sami. Nasza rozmowa w skróconej wersji pojawiła się w podcaście ScepTech, a tutaj całe nagranie dla wszystkich maniaków kosmosu, czyli dla Was.
Obserwuj mnie na Instagramie - Radek.space
Napisz maila na [email protected]
Notatki do odcinka - weneedmore.space -
W tym odcinku moim gościem jest Marcin Stolarski, inżynier, który wyjechał do Nowej Zelandii, aby pracować w jednym z najciekawszych prywatnych startupów rakietowych na świecie - firmie RocketLab. Buduje ona i wystrzeliwuje rakietę Electron, a teraz także odpaliła platformę satelitarną Photon. Tempo działania i innowacyjność produktów RocketLab wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. Do firmy przylgnęła już łatka „małego SpaceX”.
Co Marcin robi w RocketLab? Jak się tam znalazł? Czym się zajmował do tej pory w Polsce? Czy trzeba być świetnym studentem, aby potem zostać znakomitym inżynierem kosmicznym? Co Marcin radzi młodym pasjonatom eksploracji kosmosu, którzy chcieliby pracować w jednej z najbardziej innowacyjnych firm rakietowych na świecie? O tym dowiesz się z tego odcinka podcastu WNMS.
Strona Marcina: Inżynieriada.pl -
W tym odcinku podcastu rozmawiam z Eweliną Ryszawa, która pracuje jako inżynier mechanik w polskiej firmie Astronika, przy szalenie interesujących projektach. To Ewelina składała penetrator Kret, który poleciał na Marsa na pokładzie sondy NASA InSight. Następnie brała ona udział w projekcie wysięgników i anten do misji ESA JUICE, która zbada lodowe księżyce Jowisza w poszukiwaniu życia. A na studiach przyczyniła się do sukcesu misji studenckiego satelity PW-Sat2 (więcej na ten temat znajdziesz w odcinku 14 tego podcastu). A wszystko to Ewelina dokonała jeszcze przed swoją trzydziestką. W Polsce mało się realizuje tak spektakularnych projektów, ale żeby móc w nich uczestniczyć po kolei w tak młodym wieku… To się nie zdarza często. Dlatego tym bardziej gorąco zapraszam do wysłuchania tego odcinka podcastu We Need More Space oraz tej kosmicznej rozmowy.
https://weneedmore.space/jak-przed-30-zbudowac-satelite-wyslac-kreta-na-marsa-i-sonde-na-jowisza-podcast-16/ -
W tym odcinku podcastu rozmawiam z Łukaszem Wilczyńskim, twórcą ERC - eventu, który zaczynał jako zawody studenckich łazików marsjańskich, a ewoluuje w kilkudniową, międzynarodową konferencję branżową. Podobne wydarzenia na świecie zostały w tym roku odwołane, ale nie ERC, które odbędzie się formule hybrydowej.
W naszej rozmowie wspominamy początki European Rover Challenge, zastanawiamy się dlaczego Polacy są tak szczególnie dobrzy w te łaziki i jakie ma to implikacje dla polskiego sektora kosmicznego. Łukasz stawia śmiałą tezę, że Polska nie potrzebuje dużej firmy z sektora kosmicznego - takiego naszego SpaceX-a.
Wysłuchaj uważnie ten odcinek do samego końca, bo tam czeka Cię smakowity kąsek - rekomendacje mnóstwa ciekawych filmów i książek, zarówno science jak i fiction. Linki do nich znajdziesz oczywiście w notatce do tego odcinka:
https://weneedmore.space/dlaczego-polacy-sa-tak-dobrzy-w-laziki-marsjanskie-podcast-15 -
PW-Sat2 to polski satelita studencki, który poleciał na orbitę Ziemi za pomocą rakiety Falcon 9 od SpaceX w *grudniu 2018 roku*. Jego głównym zadaniem było przetestowanie oryginalnego pomysłu na rozwiązanie problemu śmieci kosmicznych - wykorzystanie żagla deorbitacyjnego. Ale żagiel w kosmosie? Przecież tam jest próżnia…
W dzisiejszym odcinku podcastu We Need More Space rozmawiam z członkami projektu PW-Sat2 o tym czy misję można uznać za sukces, skoro po rozłożeniu żagla nastąpił… Pewien problem. Co poradziliby osobom, które chciałyby zbudować i wysłać coś swojego w kosmos oraz o tym ile ta misja kosztowała i… Dlaczego tak dużo?
https://weneedmore.space/polski-studencki-satelita-pw-sat2-co-zadecydowalo-o-jego-sukcesie-podcast-14 -
W dzisiejszym odcinku rozmawiam z dr Anną Łosiak, o tych miejscach gdzie kosmos styka się z Ziemią - dosłownie - mówimy bowiem o kraterach uderzeniowych. Dr Łosiak jest geolożką (University of Exeter | Instytut Nauk Geologicznych PAN), zajmuje się m.in. badaniem kraterów uderzeniowych na Ziemi, Księżycu i Marsie.
W naszej rozmowie poruszamy takie tematy jak… Jej praktyki w NASA i macanie skał księżycowych przywiezionych przez misje Apollo. Dlaczego jest tylko kwestią czasu, kiedy astronauta zginie na Księżycu trafiony meteorytem? Dyskutujemy także o meteorytach marsjańskich znalezionych na Ziemi, o TEJ asteroidzie, która zabiła dinozaury, dlaczego Antarktyda jest dobrym analogiem Marsa oraz o tym gdzie w Polsce można pojechać autobusem miejskim i zobaczyć krater uderzeniowy. Uff, dużo tego. No to zaczynamy…
Grant badawczy Anny Łosiak został sfinansowany przez European Union’s Horizon 2020 research and innovation program Marie Sklodowska-Curie grant ImpChar, agreement No 749157. -
Architektura i kosmos, dwie niesamowicie przykuwające wzrok dziedziny połączone w jedno. Ale chwila chwila.. Czym ta architektura kosmiczna się zajmuje, skoro nie mamy jeszcze żadnych baz na Księżycu, Marsie, a tym bardziej na innych ciałach niebieskich?
O tym rozmawiam z Moniką Lipińską, kosmicznym architektem. W poprzednim odcinku podcastu - jedenastym - rozmawialiśmy o jej praktykach w NASA. Dziś cały odcinek o architekturze kosmicznej i o tym czym dokładnie Monika się zajmuje, a to na serio jest kosmos - prowadzi ona prace badawcze nad wyrośnięciem bazy na Marsie lub Księżycu za pomocą… Grzyba. Tak, nie przesłyszeliście się, grzyba. Zapraszam też do zobaczenia galerii z wizualizacjami projektów w jakich brała udział Monika:
https://weneedmore.space/architektura-kosmiczna-co-to-takiego-podcast-12 -
Czy chciałbyś znaleźć staż, praktyki lub pracę w NASA? Każdy pasjonat kosmosu, lotów w kosmos, inżynierii kosmicznej i naukowiec chciałby! Ale jak to zrobić? Nie jest to łatwe bo obywatel Polski nie może ot tak zaaplikować o staż czy praktyki bez amerykańskiego obywatelstwa. Dostać się na praktyki w NASA jest bardzo trudno, to fakt. Ale nie jest to niemożliwe! Dowodzi tego historia mojego dzisiejszego gościa - Moniki Lipińskiej.
Monika Lipińska jest architektem kosmicznym. Odbyła 3 miesiące stażu w NASA Ames Research Center w Kalifornii. Co robiła podczas tego stażu? Jak się tam dostała? Czego nauczyła? Jaką rolę w tej drodze odegrał International Space University - o tym rozmawiam z Moniką w tym odcinku kosmicznego podcastu We Need More Space.
W następnym odcinku ukaże się druga część wywiadu, gdzie rozmawiam z Moniką Lipińską o architekturze kosmicznej.
Notatki do tego odcinka, wraz z galerią zdjęć, znajdziesz tutaj:
https://weneedmore.space/jak-dostac-sie-na-praktyki-i-staz-w-nasa-podcast-11/ -
W dziesiątym odcinku wracam do konferencji SpaceHUB Space 2020, którą miałem przyjemność zorganizować i poprowadzić w Warszawie, 25 stycznia 2020 roku. Oto nagranie z panelu dyskusyjnego o przyszłości biznesu w branży kosmicznej, zarejestrowane na tej konferencji, wraz z bardzo ciekawymi pytaniami od publiczności. Nagrania z 2 innych paneli dyskusyjnych możesz posłuchać w odcinku 3 - to panel o przyszłości eksploracji Księżyca, a w odcinku 7 o przyszłości eksploracji Marsa.
A wracając do biznesu. O czym była mowa podczas panelu? Wyobraź sobie, że miałbyś zainwestować swoje pieniądze w startup kosmiczny - to na co byś zwrócił uwagę? W co warto zainwestować? W firmę, która produkuje sprzęt czy raczej świadczy usługi? Jakie sektory branży kosmicznej będą rozwijały się w ciągu następnych dziesięciu, dwudziestu, a nawet pięćdziesięciu lat. W dyskusji nie zabrakło śmiałych pomysłów i idei, począwszy od białego wywiadu dzięki danym satelitarnym a na windach kosmicznych skończywszy.
Panel poprowadził Grzegorz Maciaszek, przedsiębiorca i inwestor, a jego rozmówcami byli Jarosław Chojnacki i Grzegorz Brona. -
Co z tym promieniowaniem działającym na astronautów podczas lotów w kosmos? Czy będą bezpieczni podczas lotu na Marsa? Wielu entuzjastów lotów w kosmos jest optymistami, ale naukowcy już są o wiele bardziej ostrożni. Jakie są fakty?
Dziś moim gościem jest dr Anna Fogtman, biolożka molekularna, która na codzień pracuje w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii, gdzie zajmuje się problemem wpływu promieniowania na ciało astronautów. Rozmawiamy o tym, jako to jest z tym promieniowaniem. Czy astronauci będą bezpieczni podczas lotu na Marsa i pobytu na Czerwonej Planecie?
Nie sposób było także nie zapytać dr Fogtman o to jak to jest pracować w takim niezwykłym miejscu jak Europejskie Centrum Astronautów. Czy wszyscy tam marzą, aby zostać astronautami? No właśnie… A jak wygląda selekcja na astronautę i… Kiedy będzie następna? -
Tak, to nie Prima Aprilis, rozmawiam z wiceszefem NASA. Steve Jurczyk to Associate Administrator - najwyższe cywilne stanowisko w Agencji. Nad nim jest już tylko sam szef NASA i jego bezpośredni zastępca, obaj mianowani przez prezydenta USA. Wcześniej Jurczyk pełnił funkcję administratora Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznych.
O czym rozmawiamy? Pytam go czy lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis już w 2024 to realistyczna data? A jak na ten Księżyc polecimy to czy zostaniemy tam na stałe, czy niestety powtórzy się Apollo? Kiedy NASA na Marsie posadzi ładunki cięższe od 1 tony i jakich technologii do tego będzie do tego potrzebować? A na koniec zastanawiamy, która nowa misja NASA jest ciekawsza - helikopter na Marsie czy dron na Tytanie, księżycu Saturna.
https://weneedmore.space/jurczyk-wywiad/ -
Kiedy polecimy na Marsa? Co tam znajdziemy? Co odkryjemy? Życie? Kiedy założymy tam bazę lub kolonię?
Dziś wracam do konferencji SpaceHUB Space 2020, którą miałem przyjemność zorganizować i poprowadzić w Warszawie, 25 stycznia 2020 roku. Oto nagranie z panelu dyskusyjnego ekspertów o przyszłości eksploracji Marsa zarejestrowane na tej konferencji, wraz z bardzo ciekawymi pytaniami od publiczności.
O czym rozmawialiśmy podczas panelu? Zaczęliśmy od tego, czy zwrot NASA w kierunku lądowania na Księżycu oddala czy przybliża plany eksploracji Marsa. Zastanawialiśmy się czy warto wysłać na Czerwoną Planetę ludzi i kiedy to nastąpi? Jeszcze za naszego życia? Kto tam poleci? SpaceX czy NASA? Na koniec rozmawiamy o udziale Polski i polaków - co robimy teraz, co możemy robić w przyszłości i jaka może być w tym TWOJA rola!
https://weneedmore.space/jaka-bedzie-przyszlosc-eksploracji-marsa-podcast-07/ -
Elon Musk od wielu lat powtarza, że celem SpaceX jest stworzenie na Marsie samowystarczalnej cywilizacji, ponieważ ludzkość musi mieć plan B, jakąś kopię zapasową na wypadek, gdyby coś poszło nie tak na Ziemii.
Myślę, że mało kto do tej pory traktował te zapewniania Muska poważnie. Jednak w dobie globalnej epidemii koronawirusa, jego słowa nie wydają się już takie głupie, prawda?
Ale czy kolonia na Marsie nie jest w tej chwili absolutnym science fiction? I czy jest sens wydawać ogromne pieniądze na jej stworzenie, kiedy tutaj, na tej planecie mamy takie ogromne problemy? Porozmawiajmy o tym na serio. A, jeszcze jedno! Jest w tej całej sprawie bazy marsjańskiej i Elona, pewien trop polski.
https://weneedmore.space/koronawirus-mars-elon-musk/ -
W piątym odcinku podcastu moim gościem jest Kuba Hajkuś, który tworzy wspaniałe wizualizacje misji kosmicznych NASA i SpaceX - od misji Artemis z lądowaniem ludzi na Księżycu przy użyciu rakiety SLS po działanie rakiety Falcon 9 firmy Elona Muska. Kuba jest wielkim fanem technicznej strony technologii rakietowych, dlatego w naszej rozmowie poruszamy głównie takie tematy. Rozmawiamy o NASA, misji załogowego lądowania ludzi na Księżycu w ramach programu Artemis i o nieszczęsnej rakiecie SLS - sercu tego programu. W kontekście rakiet nie można pominąć SpaceX i tego co ta firma znaczy dla naszego pokolenia.
-
Wracam do tematu astronomii i astronomów. Dziś pogłębiam temat, pytając się doktor Mileny Ratajczak o specyfikę pracy profesjonalnego astronoma w Polsce. Czy to jest praca ciekawa czy nudna? Czy da się z niej wyżyć? Jakie są ciekawostki związane ze studiami astronomicznymi i karierą astronoma. Pytam także o to czy dużo jest kobiet w astronomii oraz co ją zainspirowało do zainteresowania się kosmosem i studiowaniem astronomii.
Moim gościem w podcaście o astronomii była dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ważnym tematem naszej rozmowy jest też polska astronomia - czy ma się ona dobrze czy źle? Czy młody astronom może zarobić godne pieniądze na życie? Ile jest kobiet astronomów w Polsce. Nie brak w naszej rozmowie ciekawostek o kosmosie i astronomii oraz pracy astronoma.
Jeśli spodobał Ci się taki podcast o astronomii i astronomach, daj znać, a wgłębię się w ten temat jeszcze bardziej. - Mostra di più