Folgen
-
Skąd wiemy, że nasze ciało potrzebuje ruchu? Jakie sygnały do nas wysyła? Jak ćwiczyć, żeby pozytywnie wpływać na mózg? Co dzieje się w naszym organizmie w czasie wysiłku? O pozytywnym wpływie wysiłku fizycznego na ludzki mózg opowiadała dr Natalia Grzebisz-Zatońska z warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, specjalistka w tematyce monitorowania biochemicznego i fizjologicznego, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Kiedy zajadanie stresu staje się problemem? Czy stres to jedyna emocja, jaką zajadamy? Co może nam pomóc w walce z podjadaniem? O przyczynach i sposobach na walkę z zajadaniem stresu opowiadała Małgorzata Pielichowska, dietetyczka i psychodietetyczka, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Fehlende Folgen?
-
Czyj właściwie jest Księżyc? Jakie bogactwa skrywa? Co nam może dać stała obecność na Księżycu? O tajemnicach naturalnego satelity Ziemi opowiadał Jerzy Rafalski, astronom z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czy wszyscy pochodzimy od jednego przodka i jak możemy go zidentyfikować? Jak udało nam się w tak krótkim czasie skolonizować Ziemię? Czy możemy powiedzieć, że wszyscy jesteśmy kuzynami? O początkach gatunku ludzkiego opowiadała dr Wioletta Nowaczewska, paleoantropolog z Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Dlaczego to właśnie brzuch najszybciej przybiera i zostaje z nami najdłużej? Jak otyłość brzuszna może wpływać na nasze zdrowie? Jak pozbyć się tzw. "oponki"? O tym, jak poradzić sobie z niechcianymi kilogramami opowiadała Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyczka kliniczna, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czy węży w Polsce jest coraz więcej? Czy powinniśmy się ich bać? Jak się zachować, kiedy spotkamy na naszej drodze węża? O faktach i mitach dotyczących węży występujących w naszym kraju opowiadał dr hab. Krzysztof Kolenda, herpetolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.
-
Jaka jest rola dotyku w rozwoju człowieka? Czy dotyk może leczyć? Co się dzieje w naszym ciele w czasie przytulania? O sile i roli dotyku opowiadała dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny, trener biznesu, Uniwersytet SWPS, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czy w przyszłości będziemy mogli mieć więcej niż dwa zestawy naturalnych i własnych zębów w życiu? Dlaczego od razu nie mamy zębów stałych? Czy powinniśmy dążyć do zachowania naturalnych zębów? O tajemnicach ludzkiego uzębienia opowiadała dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
O co chodzi z El Nino? Gdzie i kiedy występuje? Czy wobec tego zjawiska jesteśmy bezbronni? O panującym El Nino oraz o nadchodzącym zjawisku La Nina opowiadał prof. Mariusz Figurski, Dyrektor Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czy określenie "pracowity jak pszczoła" ma swoje uzasadnienie w przyrodzie? Czy pszczela rodzina to matriarchat? Kto jest największym wrogiem tych owadów? O sekretnym życiu pszczół opowiadał prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Jak powstał GPS? Dlaczego świat bez GPS wyglądałby zupełnie inaczej? Czy istnieją jakieś alternatywy dla tego systemu? O tym, jak właściwie działa GPS i do czego służy, opowiadał dr inż. Marcin Szołucha z Wojskowej Akademii Technicznej, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czym są endorfiny? Jak możemy je wywołać? Czym jest pętla dopaminowa i jakie może mieć konsekwencje? O hormonach szczęścia opowiadał psychiatra dr hab. Sławomir Murawiec, redaktor naczelny czasopisma naukowego "Psychiatria spersonalizowana" oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czym tak naprawdę jest placebo? Gdzie wykorzystuje się efekt placebo? Czy placebo może być dla nas szkodliwe? O historii i tajemnicach efektu placebo opowiadał prof. Przemysław Bąbel, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Dyscypliny Psychologia UJ oraz kierownik Zespołu Badania Bólu, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka w Radiu RMF24.
-
Czy nasz wzrost to tylko zasługa genów? Jak Polacy wypadają w rankingach wzrostu? Jak wysoki wzrost możemy osiągnąć?
O uwarunkowaniach wzrostu u człowieka opowiadał prof. Bogusław Pawłowski, antropolog i ewolucjonista z Uniwersytetu Wrocławskiego, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24. -
Czy pisząc na klawiaturach cofamy się w rozwoju? Jak ręczne pisanie wpływa na nasz mózg? Czy lepiej pisać brzydko, ale ręcznie?
O wpływie pisania ręcznego i pisania na klawiaturze na nasz mózg opowiadała Marta Konarzewska, logopeda, neurologopeda oraz pedagog specjalny, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24. -
Czy picie kawy szkodzi? Czy od kawy można się uzależnić? Kto nie powinien pić kawy? O tym, co dzisiejsza nauka mówi o piciu kawy opowiadał profesor Mirosław Jarosz, lekarz gastrolog, były Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Dlaczego ludzie poszczą? Jak post działa na organizm? Jakie potencjalne korzyści daje post? O modzie na posty i ich wpływie na zdrowie opowiadała dr nauk medycznych Hanna Stolińska, dietetyk kliniczna, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czy godziny i dni w kosmosie liczy się inaczej? Jak długotrwały pobyt w przestrzeni kosmicznej wpływa na ludzkie ciało? Czy ludzie przeżyją podróż na Marsa? O oddziaływaniu lotów kosmicznych na ludzki organizm opowiadał Maciej Myśliwiec, szef Space Agency, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Czy nasi przodkowie też się nudzili? Ile nudy potrzebujemy? Jak przestać się nudzić? O zjawisku nudy, jej przyczynach i funkcjach opowiadał dr Mariusz Finkielsztein, socjolog z Collegium Civitas, który był gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
-
Dlaczego rolnicy przegrywają z handlarzami? Jak zbliżyć konsumentów do lokalnej żywności? Jak bardzo różni się to, co jedzą Polacy od tego, co jedzą np. Francuzi czy Hiszpanie? O przyzwyczajeniach żywieniowych Polaków opowiadała prof. Ewa Kopczyńska, socjolożka jedzenia z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która była gościem Krzysztofa Urbaniaka na antenie Radia RMF24.
- Mehr anzeigen