Episodes
-
Na Białołęce powstaje właśnie nowy, unikalny Park Żerański - to 13 hektarów postindustrialnej przestrzeni, która już wkrótce zostanie zwrócona mieszkańcom. Na czym polega jego wyjątkowość? Dlaczego warto będzie się tu wybrać nawet z odległych dzielnic? Jakie atrakcje na tym terenie zaprojektowali projektanci z pracowni TopoScape i Archigrest, którzy odpowiadają również za nagradzany w światowych konkursach Park Akcji "Burza" na Kopcu Powstania Warszawskiego?
W podkaście przyjrzymy się historii, teraźniejszości i przyszłości parku i Portu Żerań, bo prowadzone prace to dopiero początek wielkich zmian w tej części Warszawy.
Goście odcinka: Paulina Pająk, Piotr Kołkowicz, Iwona Zwolińska i Jan Piotrowski, Dział Wisła ZZW -
Czemu służą inwentaryzacje skrzydlatych mieszkańców warszawskich parków? Na czym polegają takie badania? Ile gniazd możemy znaleźć w warszawskim parku? Ile gatunków ptaków jest w stanie opisać przeciętny Polak?
Od 2022 do 2024 r. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) na zlecenie Zarządu Zieleni przeprowadziło kompleksową inwentaryzację ornitologiczną 48 terenów zieleni. Wyniki tego badania pokazują nam, jaki jest skład gatunkowy ptaków, ich liczebności i jakie miejsca najchętniej ptaki wybierają do gniazdowania. Są to pierwsze tak szeroko zakrojone badania na terenie Warszawy. Informacje z tych badań mogą posłużyć zarówno naukowcom, jak i zarządcom terenów zieleni, ponieważ wskazują konkretne zagrożenia i rekomendacje kolejnych działań sprzyjających utrzymaniu różnorodności biologicznej w mieście.
Zapraszamy na spacer po Ogrodzie Saskim, gdzie ornitolodzy wytłumaczyli nam wszystkie tajniki podglądania i rozpoznawania naszych opierzonych, latających przyjaciół.Zapraszamy na spacer po Ogrodzie Saskim, gdzie ornitolodzy wytłumaczyli nam wszystkie tajniki podglądania i rozpoznawania naszych opierzonych, latających przyjaciół.
Goście odcinka:
Hubert Mateuszczy, ornitolog ZZW
Łukasz Wardecki, OTOP -
Missing episodes?
-
Jesień to doskonały czas do obserwacji ptaków nad Wisłą. Jakie gatunki można wtedy spotkać? Jacy egzotyczni goście odwiedzają w tym okresie Polskę? Ile tysięcy mew można zobaczyć na tle Pałacu Kultury? Jaki jest największy wróg ptasich kolonii? Czy bieliki boją się wron? Dlaczego ptaki zmieniają się jesienią w małe, puszyste kuleczki? Razem z Hubertem Mateuszczykiem wyruszamy na wyprawę po ptasich zakątkach nad Wisłą. I o dziwo, nie udajemy się nigdzie daleko, wręcz przeciwnie - całemu naszemu spacerowi towarzyszy szum przejeżdżających tramwajów i widok na wieżowce w centrum Warszawy.
Jeśli po wysłuchaniu tego odcinka nabierzecie chęci, aby udać się nad Wisłę i popatrzeć w niebo, to zdradzimy Wam również, jak zacząć przygodę z obserwacją ptaków. Będą wskazówki dla tych, którzy wolą wyruszyć w teren na własną rękę, a także dla tych, którym przyda się odrobina wsparcia. Dla tych drugich Pawilon Edukacyjny Kamień przygotował ofertę bezpłatnych spacerów ornitologicznych prowadzonych także przez naszego dzisiejszego eksperta.
Goście odcinka:
Hubert Mateuszczyk - ornitolog, ZZW. -
Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie to enklawa przyrody niedaleko centrum Warszawy. Czym różni się park od rezerwatu? Jak zadbać o ochronę dzikiej przyrody, gdy odwiedza ją mnóstwo warszawiaków?
Na okolice Jeziorka spojrzymy z perspektywy dendrologów i ogrodnika, z którymi wybraliśmy się na spacer po tym cennym przyrodniczo obszarze.
W tym odcinku dowiemy się, przed jakimi wyzwaniami stają opiekunowie rezerwatu? W jaki sposób nadzorują, badają i pielęgnują najstarsze drzewa? Jak wyglądają cięcia pielęgnacyjne i jakie rozwiązania w celu ochrony drzew stosujemy na tak specyficznych obszarach jak rezerwaty przyrody? Co zaskakuje dendrologów w ich pracy?
Goście odcinka:
Anna Rados, ogrodniczka opiekująca się terenem Rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie, ZZW;
Grzegorz Szczerba, dendrolog, ZZW;
Paweł Rybus, dendrolog, ZZW. -
Na całym świecie jest coraz mniej płazów. Na szczęście w Warszawie wciąż możemy cieszyć się obecnością tych niezwykle ważnych dla ekosystemu zwierząt. Jakie płazy żyją w warszawskich parkach? W jakich miejscach odbywają gody, a w jakich poszukują pożywienia i czym się żywią? Dlaczego spuszczanie wody ze stawów na zimę jest korzystne dla ropuchy?
W tym odcinku ponownie odwiedzamy żoliborski Park Fosa i Stoki Cytadeli. Opowiemy jakie działania podejmujemy, aby chronić te często niedoceniane stworzenia. Akurat w przypadku tych zwierząt, ważne jest odpowiednie zarządzanie zarówno terenami wodnymi, jak i dbanie o środowisko do życia dla płazów na lądzie. Nasi eksperci podpowiedzą także jak my – mieszkańcy, w szczególności posiadacze małych i dużych ogrodów, możemy zadbać o płazy w wielkim mieście.
Goście odcinka:
Tomasz Niewczas, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Piotr Ostrowski, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy -
Mezalians na Polu Mokotowskim. Jak to się stało, że w jednym z najpopularniejszych warszawskich parków powstał unikatowy projekt różanej kolekcji? W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o królowej kwiatów i o wielkich planach warszawskich ogrodników. Na czym polega wyjątkowość mokotowskiej różanki? Czy różni się od klasycznych różanek? Jakie wyzwania stoją przed ogrodnikami zajmującymi się utrzymaniem różanego pola? Poznamy perspektywę osób zaangażowanych w stworzenie tej przestrzeni od zera – od pomysłu, przez projekt, dobór roślin, roboty w terenie, po utrzymanie i rozwój różanek różnego typu na terenie parku. Czy Pole Mokotowskie zyska z czasem drugą, nieoficjalną nazwę Pole Różane?
Goście odcinka:
Małgorzata Dudek-Grzegorzewska – koordynator ds. ukwieceń i roślin ozdobnych, ZZW;
Agnieszka Kowalska - Kierownik Działu Rejonu Ogrodniczego opiekującego się Parkiem Pole Mokotowskie, ZZW;
Łukasz Rojewski – hodowca nowych odmian róż. -
W tym odcinku ponownie zapraszamy na spacer po jednym z najmłodszych warszawskich parków, na który spojrzymy tym razem oczami miejskich ogrodniczek. Park Akcji „Burza” powstał dosłownie na gruzach miasta, dlatego jest unikalny w skali światowej. Przyroda sama objęła ten teren w posiadanie. Jaka jest więc rola miejskich ogrodników i jak wygląda utrzymanie zieleni na tak specyficznym terenie? Dlaczego drzewa w tym parku wymagają specjalnego nadzoru i jak w praktyce planuje się zabiegi pielęgnacyjne, takie jak koszenie czy grabienie?
Perspektywa ogrodnicza jest dopełnieniem odcinka 16, w którym mówiliśmy o procesie modernizacji i samej histrorii Kopca Powstania Warszawskiego.
Spotify: https://tinyurl.com/mrx7v2ms
Youtube: https://tinyurl.com/3pubud7u
Goście odcinka:
Katarzyna Podgórska i Anna Rados - ogrodniczki zajmujące się utrzymaniem zieleni na Mokotowie, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. -
W dzisiejszym odcinku nadajemy z okolic centrum stolicy, które są jednocześnie oddalone od niego o lata świetlne. Uchylamy rąbka tajemnic innego świata, jakim jest Port Czerniakowski i życie na barce.
Co w Porcie Czerniakowskim robiła Katie Melua i jakie były tego konsekwencje? Jaka jest różnica między mieszkaniem na barce w Warszawie, a Londynie? Kogo można spotkać wczesnym rankiem w porcie? Czym zajmuje się bosman? Co to jest gorset warszawski?
Goście odcinka:
Piotr Metz, radiowy dziennikarz muzyczny, ambasador Dzielnicy Wisła:
Paweł Zagajewski, Zastępca Kierownika Działu Wisła, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy;
Patrycja Hefczyńska, artystka, mieszkanka barki na Odrze. -
Co można robić nad Wisłą? Na pewno nie tylko siedzieć i patrzeć na wodę! Na brzegach największej polskiej rzeki w Warszawie nie można się nudzić. W dzisiejszym odcinku opowiemy o zaskakującej i niebanalnej ofercie kulturalno-sportowej nad wodą w mieście.
Co łączy szachy z boksem, a co kajakarzy z Małyszem? Jak zacząć przygodę z kajakarstwem? Jak realizować nawet najdziwniejsze pasje w klubokawiarniach i poza nimi? Uchylimy też rąbka tajemnicy jak powstaje identyfikacja wizualna, którą możemy oglądać w nadwiślańskich przestrzeniach oraz jak dostać jeden z przepięknych warszawskich plakatów, o które biją się kolekcjonerzy.
Goście odcinka:
Jan Piotrowski - Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy; Justyna Podlewska - Zarząd Zieleni m.st. Warszawy;
Ola Jasionowska - Zarząd Zieleni m.st. Warszawy;
Karolina Jędrzejewska - Akademicki Klub Kajakowy "Habazie";
Dominik Szarwacki - Fundacja Inicjatyw Niebanalnych. -
Dokładnie rok temu zakończył się pierwszy etap rewitalizacji Parku Akcji "Burza" wraz z Kopcem Powstania Warszawskiego. Jest to przestrzeń symboliczna dla mieszkańców Warszawy, ale także licznie odwiedzana przez turystów, poszukujących miejsc związanych z powstańczą stolicą. Poruszająca historia tego miejsca przeplata się tutaj z przyrodą, która zadomowiła się na gruzach Warszawy.
Jak udało się połączyć ze sobą te dwie narracje - przyrodniczą i historyczną oraz pogodzić zróżnicowane oczekiwania mieszkańców? Jakie były największe wyzwania przy realizacji inwestycji? Ile osób brało udział w tym procesie i czy przewidywali oni, że przestrzeń ta zostanie doceniona przez specjalistów z dziedziny architektury i designu?
Zapraszamy na spacer po Parku Akcji "Burza" - tym współczesnym i tym z przeszłości.
Goście odcinka:
Olga Rosłoń-Skalińska, Zastępczyni Dyrektora ds. Inwestycji i Rozwoju Zarządu Zieleni m.st. Warszawy;
Adam Przywara, historyk i badacz architektury;
Grzegorz Gądek, Fundacja Skwer Sportów Miejskich.
Rewitalizacja została wykonana ze środków unijnych. Inwestorem był Zarząd Zieleni m. st. Warszawy. Projekt przygotowały pracownie topoScape i Archigrest. Prace budowlane wykonała firma Remondis. -
W dzisiejszym odcinku zapraszamy na spacer po jednej z najnowszych warszawskich oaz zieleni - Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Ukończona w 2023 roku inwestycja zmieniła oblicze tej części Ursynowa.
Co znaleziono pod ziemią w czasie powstawania parku? Jakie są jego związki z Cichociemnymi i jakie elementy parku nawiązują do ich działalności? Jak wygląda proces powstawania nowego parku? Jakie ciekawostki dendrologiczne można tu zaobserwować?
Goście odcinka:Olga Kowalczyk, Dział Rozwoju Zieleni Zarządu Zieleni m.st. Warszawy;
Grzegorz Gądek, Fundacja Skwer Sportów Miejskich;
dr inż. Wojciech Bobek, dendrolog i architekt krajobrazu. -
Plażowanie w centrum europejskiej metropolii? W Warszawie to możliwe, a nawet całkiem proste! Zapraszamy na kolejny odcinek poświęcony Wiśle warszawskiej, jej walorach przyrodniczych, ale także ofercie kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej Dzielnicy Wisła.
Dlaczego na warszawskich plażach dwa razy w tygodniu przesiewa się piasek? Gdzie można legalnie plażować, a gdzie jest to absolutnie zabronione? Kim są i za co odpowiadają Plażowi? Na której plaży można wziąć udział w zajęciach jogi? Którą z nich wybrać na wypoczynek z dziećmi? Z jakiej plaży rozpozciera się widok jak z obrazu Canaletta?
To idealny odcinek na letnie upały, który będzie świetnym przewodnikiem dla tych, którzy chcą wypocząć nad wodą nie wyjeżdżając z miasta.
Goście odcinka:
Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły, Zarząd Zieleni m.st Warszawy;
Piotr Kołkowicz, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy; Emilia, Koordynatorka Warszawskich Plażowych. -
W kolejnym odcinku podcastu w cyklu "Parki oczami miejskich ogrodników" odkryjemy dwa historyczne parki, pełne współczesnych przygód ich użytkowników. W ciekawe zakamarki Parku Promenada-Morskie Oko zabierze nas ogrodniczka Katarzyna Podgórska, a w Parku Żeromskiego naszym przewodnikiem jest ogrodnik Tomasz Niewczas.
Jak wygląda utrzymanie parku zabytkowego, objętego ochroną konserwatorską? Kto jest "ojcem" lipy warszawskiej i skąd się ona wzięła? Jak dostosowujemy zabiegi pielęgnacyjne w parkach do zmian klimatycznych i coraz bardziej doskwierającej przyrodzie suszy? Jaka jest historia źródełka z wodą w Parku Żeromskiego i kim jest Alina?
Zapraszamy na wirtualny (a następnie rzeczywisty) spacer po tych dwóch warszawskich parkach.
Goście odcinka:
Katarzyna Podgórska, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Tomasz Niewczas, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy -
W ostatnich latach Warszawa wykonała gwałtowny zwrot w stronę Wisły, która odżyła po latach zapomnienia. Nawet starzy marynarze nie pamiętają, by na rzece pływało tyle jednostek.
Wsiądziemy na pokład dwóch z nich - promu Dudek, kursującego z Nowodworów na Młociny oraz Klarownej - tradycyjnej łodzi drewnianej typu bat. Odwiedzimy modernizowany Port Czerniakowski i Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie.
Jakie ciekawe wydarzenia odbywają się na Wiśle? Kiedy oglądać parady statków? Jak zacząć przygodę z wioślarstwem? Jak spłynąć warszawskim odcinkiem Wisły? Co trapi i cieszy warszawskich armatorów?
Goście:
Iwona Zwolińska i Jan Piotrowski, Zarząd Zieleni m.st Warszawy;
Maciej Śliwiński, Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie;
Honorata Kożuchowska, sterniczka łodzi "Klarowna";
Konrad Zatoński i Stanisław Całczyński, Prom Dudek. -
W tym odcinku udajemy się nad Wisłę, aby dowiedzieć się, skąd czerpać wiedzę przyrodniczą o lesie łęgowym i jej dzikich mieszkańcach oraz Obszarze Natura 2000. Poznamy przykłady działań edukacyjnych na wodzie i na lądzie – w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.
Niech będzie to dla Was – słuchacze podcastu – inspiracją do zapoznania się szeroką ofertą edukacyjną Dzielnicy Wisła i Kamienia. Mamy nadzieję, że po tym odcinku poczujecie niedosyt i wybierzecie się na przyrodniczą eksplorację tych okolic. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niespiesznych spacerów wśród drzew, ogrodnicy amatorzy, entuzjaści ptasich śpiewów, propagatorzy eko rozwiązań i poszukujący niestandardowych połączeń między naturą a sztuką.
Sprawdźcie co Zarząd Zieleni ma Wam do zaoferowania – szczegółowy harmonogram działań edukacyjnych znajdziecie na Facebooku https://www.facebook.com/Kamien.PawilonEdukacyjny i https://www.facebook.com/dzielnicawislapl.
Goście odcinka:
Robert Jankowski - Fundacja Rok Rzeki Wisły,
Karolina Kwiecień-Łukaszewska, Livia Olecka - "Drużyna Kamienia" - Dział Edukacji Zarządu Zieleni m.st. Warszawy,
Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, Hubert Mateuszczyk - Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Magdalena Kołodziejczyk-Kielich - Tulę Las. -
W tym odcinku spojrzymy na zieleń okiem specjalistek - ogrodniczek Zarządu Zieleni i zajrzymy za kulisy ich pracy. Razem z Anną Kranz-Lubowicką i Magdaleną Banach wybraliśmy się na przegląd zieleni przyulicznej na Saskiej Kępie.
Na czym polega praca miejskich ogrodników i ogrodniczek? Jak łączą pracę biurową z pracą w terenie? Jakie nowoczesne narzędzia i aplikacje wspomagają ich pracę? Na jakie napotykają trudności i co my - mieszkańcy możemy zrobić, ale dbanie o zieleń wspierać? Jak najbardziej skutecznie powiadomić o sprawach naszym zdaniem wymagających interwencji albo zgłosić swoje pomysły?
Goście:
Anna Kranz-Lubowicka i Magdalena Banach, kierowniczki Rejonów Ogrodniczych w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy;
Kamila Nowocin, Zastępca Dyrektora ds. Utrzymania Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy. -
Wiosną warszawskie parki rozbrzmiewają śpiewem dziesiątków gatunków ptaków, które rozpoczynają okres lęgowy. Wśród nich prawdziwymi gwiazdami są nurogęsi, które w kwietniu zatrzymują ruch uliczny na ul. Czerniakowskiej.
Dokąd i po co tuptają nurogęsi? Dlaczego ich pisklęta skaczą kilkanaście metrów z dziupli? Jakie inne ptaki wiją swoje gniazda w warszawskich parkach i nad Wisłą? Dlaczego samica kaczki krzyżówki jest brązowa, a kaczor kolorowy? Które ptaki lubią "skoki w bok", a które są wierne całe życie?
W dzisiejszym odcinku znajdziecie kopalnię ciekawostek o ptakach i ich strategiach lęgowych.
Goście:
Hubert Mateuszczyk, Stefan Bobrowski i Piotr Kołkowicz, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy -
Tej wiosny ponownie odkrywamy przed Wami sekrety warszawskich parków. W tym odcinku zapraszamy na spacery po parkach po dwóch stronach Wisły - Ogrodzie Krasińskich i Parku Praskim. Naszymi przewodnikami będą opiekunowie tych terenów – ogrodniczki Zarządu Zieleni. Magda, Ania i Celina podzielą się swoją wiedzą historyczną i przyrodniczą, ale też zdradzą, co tej wiosny zakwitnie na parkowych rabatach i w kwietnikach.
Jak Franciszek Szanior przemycał polskie akcenty w swoich projektach? Które elementy Ogrodu Krasińskich są najstarsze i gdzie znajdują się dwie siostry magnolie? Po co i które kasztany warto zbierać w Parku Praskim? Jakie cebulki lubią dziki?
Koniecznie odsłuchajcie odcinka do samego końca, bo w ostatnich minutach „kucharz ZZW” - Stefan podzieli się z Wami pewnym wyjątkowym przepisem!
Goście:
Magdalena Frydrych, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Anna Adamczewska-Sadłecka, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Celina Chorąży, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy -
W pierwszym w tym roku, kwietnym odcinku podcastu "Zanurzeni w zieleni" poznamy "miejskie kwiaciarki" - specjalistki Zarządu Zieleni odpowiedzialne za tworzenie rabat i kwietników. To dzięki nim przemierzając Warszawę możemy podziwiać różnorodne, kolorowe i pachnące kompozycje, które cieszą nie tylko nas, ale także wpływają na zwiększenie różnorodności biologicznej w mieście.
Jak wygląda proces planowania miejskich ukwieceń? Jakie rośliny są sadzone w mieście i jak się je komponuje? Jak zmieniają się trendy i mody w ukwieceniach i czy podążamy za nimi, czy je wyznaczamy?
A jeśli czujesz niedosyt i chcesz zgłębiać dalej tajniki ogrodnictwa z ekspertami Zarządu Zieleni, to właśnie wystartowała 41. edycja projektu i konkursu "Warszawa w kwiatach", który jest największą akcją wspólnego ukwiecania miasta. Zakorzeń w sobie z nami pasję do ogrodnictwa!
Ale to nie wszystko, bo z naszej wiedzy i doświadczenia możecie korzystać praktycznie cały czas, obserwując nasz nowy kanał @Warszawawkwiatach na którym zarażamy naszą pasją do tworzenia ukwieceń w przestrzeni miejskiej. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Was do tworzenia własnych kolorowych enklaw na balkonach i w ogródkach!
Goście:
Małgorzata Dudek-Grzegorzewska, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Dorota Wandel, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Kamila Nowocin, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Aleksandra Skrobowska, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy -
W dzisiejszym odcinku razem z dendrologami i arborystą przyglądamy się starym i cennym drzewom. Dąb w Parku Skaryszewskim przeszedł specjalistyczne badania i wiemy już, jakiego wymaga wsparcia. Towarzyszymy specjalistom od drzew w pracach pielęgnacyjnych, poznajemy ich sprzęt i obserwujemy, jak w kilka sekund wspinają się na kilkumetrowe drzewo.
Jak wyglądają badania drzew? W jaki sposób specjaliści dowiadują się, co im dolega? Czym różni się arborysta od dendrologa? Jakie są standardy opieki nad drzewami w Warszawie i zasady postępowania z drzewami sędziwymi? Jacy specjaliści z ramienia Zarządu Zieleni dbają o miejski drzewostan i czy czasem rozmawiają z drzewami i przytulają się do nich?
Goście:
Grzegorz Szczerba, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Paweł Rybus, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Damian Gacek, arborysta GacekTreeworker - Show more