Episodes
-
Rodzice dla Klimatu walczą o zapewnienie dzieciom roślinnych posiłków w szkołach i jednego dnia w tygodniu z wyłącznie bezmięsnym menu. Tymczasem Ministerstwo Klimatu ignoruje naukowe dowody na wpływ mięsa na zdrowie i planetę i proponuje dzieciom jedzenie dziczyzny. Czy to jest próba ochrony lobby myśliwskiego i przemysłu mięsnego? Czy zupełny brak zrozumienia problemu i prymitywna polityczna zagrywka?
Gościnią Zielonego Podcastu jest Elżbieta Lemańska-Błażowska z inicjatywy Rodzice dla Klimatu.
-
"Zielony Podcast" wraca z odcinkiem, który wywraca stół. Mięso na talerzu to relikwia przeszłości? Czy wegańska dieta to przyszłość dla całego społeczeństwa?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Tischner, Corporate Engagement & Sustainability Specialist w ProVeg Polska, organizacji z pierwszej linii walki o roślinne alternatywy dla produktów zwierzęcych.
Bazując na najnowszym raporcie GFI Europe, Marcin wyjaśnia, dlaczego roślinne zamienniki mięsa są nie tylko zdrowszą, ale także bardziej zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnej diety opartej na mięsie. Rozmawiamy o najnowszych trendach, badaniach i technologii, które mogą przekształcić naszą kulinarną przyszłość.
Raport dostępny tutaj: https://gfieurope.org/wp-content/uploads/2023/03/Polska-Analiza-rynku-detalicznego-roslinnych-alternatyw.pdf
-
Missing episodes?
-
Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby naturalne Ziemi możliwe do regeneracji w ciągu roku. W 2023 roku polski Dzień Długu Ekologicznego wypada 2 maja, co oznacza, że Polska zużyła swoją część zasobów ponad cztery miesiące wcześniej niż średnia światowa. Jest to spowodowane głównie przez uzależnienie od paliw kopalnych i wysoką emisję dwutlenku węgla. Dzień Długu Ekologicznego pokazuje, jak bardzo nadmiernie eksploatujemy naszą planetę i jak ważne jest wprowadzenie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, która zwraca uwagę na troskę nie tylko o klimat, ale także o bioróżnodność, czyli różnorodność biologiczną.
W rozmowie pojawia się też temat walki z jednorazowym plastikiem, a to za sprawą Światowego Dnia Środowiska, który będziemy obchodzić 5 czerwca. Światowy Dzień Środowiska to inicjatywa na rzecz naszej planety, zapoczątkowana w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2023 roku jest poświęcony walce z plastikiem. Plastik jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego, ponieważ zanieczyszcza glebę, wodę i powietrze, wpływa negatywnie na bioróżnorodność i zdrowie ludzi. Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) prowadzi kampanię #BeatPlasticPollution, która ma na celu zmobilizować ludzi do ograniczenia produkcji i zużycia plastiku oraz do poprawy jego recyklingu. UNEP zachęca także do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie plastiku jest także wysoko na agendzie Unii Europejskiej. -
Organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowała pierwszy w Polsce projekt ustawy o ochronie klimatu. Co znalazło się w tym dokumencie, jakie ma szanse na polityczne poparcie i w jakich krajach obowiązują już podobne przepisy o tym rozmawiamy w nowym Zielonym Podcaście.
Gościem Zielonego Podcastu jest Wojciech Kukuła, Senior Lawyer w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Projekt do znalezienia tutaj: https://www.clientearth.pl/poznaj-glowne-zalozenia-projektu-ustawy-o-ochronie-klimatu/
-
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wystąpiła do Ministerstwa Klimatu o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej. Podobny wniosek złożył państwowy KGHM w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych. Z kolei Orlen zapowiedział budowę nawet 80 małych reaktorów SMR i już podał pierwsze lokalizacje. Swoje reaktory ma mieć także grupa Azoty. Z kolei drugi "duży" atom budować ma państwowaPolska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka.
Tymczasem Niemcy zamknęli swoje ostatnie działające reaktory kilka dni temu, a w Finlandii po latach opóźnień i kilkukrotnym przekroczeniu pierwotnie planowanego budżetu oddany został do użytku nowy i największy blok w elektrowni jądrowej Olkiluoto.
Czy w Polsce faktycznie powstanie blisko setka reaktorów jądrowych, czy to tylko przedwyborcze wzmożenie, podobne do łupkowego sprzed ponad dekady?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska i ekspert Koalicji Klimatycznej.
-
Polityka Energetyczna Polski 2040 (PEP2040), która ledwo została przyjęta na początku 2021 roku ma niedługo zostać zaktualizowana. Aktualizacja została zapowiedzenia przez rząd Mateusza Morawieckiego w ubiegłym roku, niedługo po rozpoczęciu przez Rosję pełnosalowej inwazji na Ukrainę.
PiS nie może jednak dogadać się z koalicjantem - partią Zbigniewa Ziobry - co do szczegółowych zapisów nowego dokumentu.
Co znajduje się w aktualizacji PEP2040? Jak ma wyglądać mix energetyczny Polski w 2030 i 2040 roku? Co z rozwojem fotowoltaiki oraz wiatraków?
Gościem Zielonego Podcastu jest Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityki Insight, współautor podcastu "Energia do zmiany".
-
Lasy Państwowe prowadzą intensywną wycinkę drzew w Puszczy Karpackiej i nie oszczędzają nawet drzew "pomnikowych". Jak można ochronić ten unikalny teren? Kto ma jakie interesy? Co trzeba zmienić w polskim prawie i o co i o kogo zadbać podczas sprawiedliwej transformacji obszarów przyrodniczo cennych?
Gościem Zielonego Podcast jest dr Jakub Rok z inicjatywy Dzikie Karpaty, pracownik Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim.
Petycja w obronie karpackich olbrzymów do podpisania tutaj: https://www.naszademokracja.pl/petitions/w-obronie-najstarszych-drzew-karpackich-olbrzymow
-
W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy na temat unijnego zakazu sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku, który jest elementem pakiety Fit for 55. I zastanawiamy się dlaczego Polska była jedynym krajem, który głosował przeciwko temu zakazowi.
Gościem Zielonego Podcastu jest Rafał Bajczuk, ekspertem w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) oraz przedstawiciel organizacji Transport & Environment w Polsce.
-
Czy politycy w Polsce mają wystarczającą wiedzę na temat klimatu i polityki klimatycznej? Czy opozycja byłaby gotowa do wprowadzenia odpowiednich polityk? Dlaczego Donald Tusk, który jeszcze kilka miesięcy temu przepraszał za politykę energetyczną swojego poprzedniego rządu dziś znów zapowiada dalsze fedrowanie na Śląsku. W tym odcinku rozmawiamy także o najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Gościnią Zielonego Podcastu jest Joanna Flisowska, starsza analityczka ds. polityki klimatyczno-energetycznej w Instytucie Reform.
-
To jest wyjątkowe wydanie Zielonego Podcastu, połączenie Warszawa - Kenia, a dokładniej Warszawa - Nairobi.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Dalia Mikulska, koordynatorka działań Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii i Kenii.
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Jak przypomina PAH na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej, problemy ma 2 MILIARDY ludzi.
W środę 22 marca o godz. 17 Polska Akcja Humanitarna organizuje webinar z prof. Szymonem Malinowskim "Czy kryzys wodny na świecie to nasza spraw(k)a?".Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/744399263951725
-
Gośćmi Zielonego Podcastu są Anna Niedziałkowska i Przemek Siewior z Ruchu Solidarności Klimatycznej, nowej organizacji aktywistycznej.
Jak piszą o sobie: "Jesteśmy reakcją na głęboki kryzys dotykający człowieka i w konsekwencji również naturę. Tworzymy dostępny dla wszystkich, powiększający się, pokojowy ruch społeczny na rzecz życia, który odważnie i czule wspiera osoby oraz zmienia społeczeństwo w związku z katastrofami klimatyczną i ekologiczną. Budujemy alternatywę do obecnego systemu kulturowego, ekonomicznego i politycznego oraz wpływamy na ten istniejący, ciesząc się ze wsparcia wytwarzanej w ten sposób wspólnoty. Rozumiemy, że jesteśmy częścią większej zmiany."
Więcej o Ruchu przeczytasz na https://www.solidarnoscklimatyczna.pl
-
O zbliżających się wyborach parlamentarnych i samorządowych (oraz europejskich), opozycji, którą mógłby połączyć temat sprawiedliwej transformacji, o sztucznej inteligencji, ChatGPT, wyszukiwarce Bing, nadzwyczajnych zyskach Orlenu, imporcie rosyjskiej ropy, o dezinformacji, o prawicy bojącej się miast 15-minutowych, i wreszcie o aktywizmie klimatycznym rozmawiamy w pierwszym odcinku Zielonego Podcastu w 2023 roku, po 2 miesięcznej przerwie.
Gościnią jest Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, związana z ruchem Fridays For Future.
-
W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy o "REWOLUCYJNEJ KSIĄŻCE KUCHARSKIEJ, CZYLI PRZEPISACH NA LEPSZĄ POLSKĘ".
Książkę wydał Greenpeace Polska, a można ją zdobyć na stronie http://rewolucyjna.pl
Gośćmi Zielonego Podcastu są Marta Palińska, aktywistka i współautorka książki oraz dr Konrad Skotnicki, czyli Doktor z Tiktoka, popularyzator nauki. Obydwoje związani z Greenpeace Polska.
-
W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy o tym jak dziś wyglądają przepisy dot. spółdzielni energetycznych, jaki jest potencjał w tym obszarze dla terenów wiejskich, czy spółdzielnie energetyczne mogą działać także w miastach oraz w jakich krajach takie rozwiązania się sprawdziły i skąd brać dobre praktyki.
Gościem Zielonego Podcastu jest Krzysztof Ruciński z CoopTech Hub.
Manual Społeczności Energetycznych do przeczytania tutaj: https://www.hub.coop/publikacja/manual-spolecznosci-energetycznych/
-
Jak wynika z badania badania State of Science Index, 8% Polaków nie wierzy w zmianę klimatu. I chociaż są udowodnione naukowo, podważane są również antropogeniczne przyczyny tych zmian. W walce z dezinformacją w tym temacie powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu.
Klimatyczna Baza Wiedzy powstała z inicjatywy Purpose Climate Lab (PCL), które od czterech lat inicjuje w Polsce projekty mające na celu podnoszenie świadomości mieszkańców oraz liderów opinii w zakresie zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, czy dezinformacji klimatycznej.
W funkcjonowaniu bazy wiedzy o klimacie kluczowa jest bezstronność, odpowiednie zaplecze naukowe oraz profesjonalizm, które umożliwią jej właściwe działanie. Gwarantem tego jest Rada Ekspertów i Ekspertek, w skład której wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki kluczowych organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i podmiotów akademickich w Polsce.
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.
Klimatyczna Baza Wiedzy dostępna jest pod adresem https://klimatycznabazawiedzy.org
-
Fundacja Stocznia, wraz z partnerami, jako pierwsza w Polsce zachęciła mieszkanki i mieszkańców do wzięcia udziału w autentycznej i szczerej rozmowie na temat pomysłów na rozwiązanie palącego problemu, jakim są wysokie koszty energii.
"Narada obywatelska o kosztach energii" zakończyła się głosowaniem 16 listopada. Jej pełne wyniki poznamy 6 grudnia.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Maria Belina Brzozowska z Fundacji Stocznia.
Więcej o naradzie przeczytacie tu: https://naradaoenergii.pl
-
Sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie w Polsce bardzo dynamicznie, ALE to tak zwany efekt niskiej bazy. Elektryków sprzedane w Polsce w tym roku (od stycznia do września) zaledwie niespełna 8 tys. sztuk podczas gdy liczba rejestracji wszystkich nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 317 tys. pojazdów. Takie dane znajdziemy w raporcie KPMG Poland i PZPM.
Kiedy sprzedaż pojazdów bateryjnych przyspieszy? A może Polska zostanie motoryzacyjnym skansenem Europy?
Gościem Zielonego Podcastu jest Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.
-
Rząd PiS postanowił właśnie, że uszczęśliwi nas wszystkich atomem. Nie odblokuje budowy wiatraków, nie zainwestuje w sieci przesyłowe, żeby przyłączać więcej zielonych źródeł energii, nie wprowadzi nowych zachęt (ani nawet przywróci) dla prosumentow, ale właśnie atom. To jest dobra odpowiedź na kryzys klimatyczny i kryzys energetyczny?
Gościem Zielonego Podcastu jest Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.
-
Dziś (6 listopada 2022) rozpoczyna się 27. szczyt klimatyczny, czyli Konferencja stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP27). Potrwa co najmniej do 18 listopada, choć jak pokazuje doświadczenie poprzednich szczytów może się przedłużyć.
Czego możemy oczekiwać po tym spotkaniu? Dlaczego w mediach nie słyszymy o szczycie w egipskim Sharm El-Sheikh tyle co o zeszłorocznej konferencji w Glasgow? Z jaką nadzieją na to wydarzenie jadą przedstawiciele państw rozwijających się, a co zaproponują im liderzy najwyżej rozwiniętych gospodarek?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej, a wcześniej przez 14 lat pracownik Ministerstwa Finansów.
- Show more