Episódios
-
Po knížkách jako Indiánský běh, Rok kohouta nebo Bhútán, má láska, přišla v létě spisovatelka Tereza Boučková s novým titulem Dům v Matoušově ulici, kterým se bez nadsázky prohnaly dějiny. Obyvatele smíchovského činžáku poznamenal fašismus, okupace, stalinismus i normalizace. Jak se Tereze Boučkové o hrůzách minulosti psalo? Kde hledala informace? A proč se rozhodla do příběhu prolnout i současnost?
-
Estão a faltar episódios?
-
Německá vládní trojkoalice vedená sociálním demokratem Olafem Scholzem je v troskách. Mohou němečtí voliči čekat předčasné volby do Bundestagu? A s jakým výsledkem by mohly počítat antisystémové AfD a Spojenectví Sahry Wagenknechtové? „Uskupení Sahry Wagenknechtové s AfD zaberou třeba pětinu voličského výsledku,“ říká politolog zaměřující se na Německo, docent Lukáš Novotný z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.
-
Nakolik se vládní koalici a opozici dařilo obhajovat argumenty v mnohahodinové debatě o návrhu penzijní reformy? Jaké otázky probírá dnešní neformální unijní summit – i v souvislosti s blížícím se návratem Donalda Trumpa do Bílého domu? A jakou odezvu má zatím v Česku screeningový program v rámci účinnější prevence rakoviny prostaty?
-
Herec Národního divadla a radostný muzikant Vladimír Javorský získal rozhlasovou Thálii za roli Theodora Mundstocka ve hře Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock. Přiznává, že je to román, který člověka pohltí. Nyní se chystá na představení Bytost podle románu Václava Kahudy, které bude mít premiéru v prosinci 2024 v Divadle X10. „Bude to kus, který nám snad dá nahlédnout naše maličkosti i velikosti. Jsme bytosti nekonečné velké, ale taky nekonečně malé,“ naznačuje s úsměvem.
-
Bez vědomí sousedů se pokusil brněnský stavební úřad povolit nový parkovací dům u Dětské nemocnice. Byla to chyba, nebo záměr? A kdy se uleví rodičům, kteří vezou děti autem do špitálu? Nová Brněnská jedenáctka taky připomíná snahu o nápravu fiaska kampaně na podporu prodeje šumivých vín, rozebírá další bytovou kauzu v Brně-středu a k tomu radí, jak se bude chodit od nádraží k Vaňkovce, až začne bourání bývalého Tesca. Když budete chtít, můžete si z něj odnést dveře.
-
Americká volební sezóna skončila. Do Bílého domu se vrátí republikán Donald Trump. Jeho demokratická soupeřka, současná viceprezidentka Kamala Harrisová, nakonec prohrála ve všech státech, které podle průzkumů byly nerozhodnuté. Republikánští voliči jsou spokojení, od těch demokratických zaznívají slova jako smutek, zklamání i obavy. A některé politické diskuze pokračují i po volbách.
-
Současný blízkovýchodní konflikt vyhnal turisty z Izraele i z palestinských území. Hlavně na Západním břehu Jordánu zůstaly hotely a restaurace na turistických místech zavřené. Přitom právě v Palestině se nacházejí některé světové skvosty. Jako třeba obří mozaika, která tvoří podlahu palácových lázní umajjovského chalífy Hišáma v Jerichu. Ještě nedávno byla zasypaná pískem, teď pět miliónů drobných kamínků namísto něj chrání střecha.
-
Telefonní diplomacie Donalda Trumpa právě začala. Co si řekli přes mobil se Zelenským? Jaké smlouvy Trump odvolá? A komu z jeho nepřátel zvoní hrana? Otázky pro Filipa Nerada, zahraničně-politického analytika Českého rozhlasu. Ptá se Matěj Skalický.
-
Jak se změní americká zahraniční politika s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu? Jaké budou dvoustranné vztahy mezi USA a Českem? Jak čelit obcházení protiruských sankcí středoasijskými zeměmi? A jaké jsou momentálně vztahy mezi Prahou a Bratislavou? Vladimír Kroc se zeptal ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestraník).
-
Zpola dokumentárně sleduje snímek Je to ve hvězdách astroložku Lucianu a osudy lidí, kteří v marné snaze dosáhnout štěstí a lásky následují její rady do odlehlých koutů světa. „Peter Kerekes bez zásahu natáčel sekvence astrologicko-psychologických setkání u Luciany, a potom sledoval ty lidi při jejich různých obyčejných situacích,“ vynáší publicista Pavel Sladký ze zákulisí snímku. „Všechno velice dovedně mísí tak, aby se ani lidem, ani Lucianě nevysmíval,“ cení režii.
-
Jak vážná je vládní krize v Německu a mohla by mít ekonomický přesah do sousedních zemí, včetně Česka? Do jaké míry by se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu mohl odrazit na obchodních vztazích s EU nebo Čínou? A mění výsledek prezidentských voleb pohled Američanů a Američanek na to, v jaké zemi vlastně žijí?
-
Festival svobody 17. listopadu představí mimo jiné pohled sociologa Martina Buchtíka, podle nějž jsme hodnotově jednotná společnost. Dělí nás až emoce vybičované sociálními sítěmi? „Drtivou většinu klíčových témat, včetně klimatické krize, vnímáme všichni stejně. Kde se dělíme, jsou parciální otázky, jestli zakážeme auta s naftou, nebo ne,“ poukazuje Jan Gregar, organizátor Koncertu pro budoucnost. Jak chce bránit ohrožení demokracie? A kdo další v rámci festivalu vystoupí?
-
Kamala Harrisová ve večerním projevu přislíbila, že zvoleného prezidenta rozhodně podpoří a tým prezidenta Bidena pomůže nové administrativě v hladkém předání moci. Harrisová jasně zvítězila jen v několika státech, ale ani nejlidnatější Kalifornie jí k celkovému vítězství nepomohla. A ani v Kalifornii pro ni nehlasovali zdaleka všichni. Další díl seriálu míří na tamní venkov.
-
Belgie dala pouliční gastronomii hranolky, Ghana jollof, Češi chlebíčky a Poláci přispěli zapiekankami – zapečenými obloženými bagetami. Někteří je milují, jiní je považují za odpad. Na takové zapiekance se totiž dá leccos ošidit. Pokud je ale vše, jak má, může tenhle pořádný krajíc dostat své bistro až na stránky turistických průvodců. To je příklad i takzvaného Okrąglaku neboli Kulaťáku, někdejších židovských jatek v krakovské čtvrti Kazimierz.
-
Loni darovalo orgány pro transplantace 229 lidí. Dárců ale podle pražského IKEMu není dostatek, a to především z řad cizinců, kteří dlouhodobě v Česku žijí. Zatímco ještě před dvěma lety transplantovali lékaři 80 orgánů od cizinců, letos to bylo zatím jen 14. Institut klinické a experimentální medicíny proto spustil nový web, který pozůstalým objasňuje důležitost dárcovství. Jeden člověk totiž podle nich může pomoci až osmi nemocným, a to bez ohledu na národnost nebo etnikum.
-
Vrátil se, zvítězil. 47. prezidentem Spojených států se stane Donald Trump. Kde, proč a jak trumfnul Kamalu Harrisovou? Debata dvou hostů – Kateřiny Březinové, amerikanistky z Metropolitní univerzity Praha, a Milana Babíka, experta na mezinárodní vztahy. Ptá se Matěj Skalický.
- Mostrar mais