Episódios
-
Děláš videa na sítě? Vyděláváš si tím? Tak se registruj, vyzývá influencery televizní a rozhlasová rada. Překvapila samotné tvůrce i ministra kultury. Kritici se obávají cenzury. Proč radní s tímhle nápadem přišli? Otázka na mediálního analytika a editora serveru Digizone.cz Filipa Rožánka. Ptá se Matěj Skalický.
-
Estão a faltar episódios?
-
Dvě procenta HDP. Takový rozpočet na obranu České republiky schválili poslanci, podle ministryně Černochové (ODS) ale jde o podlahu, nikoli strop. Co přinesou nové závazky kolektivní obrany států NATO? Jak reálné jsou hrozby, které se podle NATO rýsují před členskými státy? A zvýší se v dohledné době rozpočet na obranu? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídá bývalý velvyslanec ČR při Severoatlantické alianci a ředitel organizace Aspen Institute Central Europe Jakub Landovský.
-
V Praze žijící rusko-americká novinářka Svobodné Evropy Alsu Kurmaševová v seriálu Radiožurnálu popisuje, jak nemohla kvůli stresu za mřížemi jíst. I teď, tři měsíce po propuštění, se do jídla spíš nutí. Mezi nejhorší zážitky v ruské vazbě patřily zimní měsíce, kdy na cele střídavě nešlo topení a venku byly třicetistupňové mrazy. Z nepříjemných zážitků se matka dvou dospívajících dcer dostává pomalu.
-
Rusko-americká novinářka žijící v Praze Alsu Kurmaševová byla letos v srpnu mezi 26 lidmi, kteří se dostali na svobodu v rámci velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Do posledních dnů o propuštění nevěděla. Ve vazbě v Kazani strávila devět měsíců a krátce před výměnou jí ruský soud vyměřil za šíření lží o ruské armádě trest 6,5 roku.
-
Alsu Kurmaševová je rusko-americká novinářka z Rádia Svobodná Evropa, která žije 26 let v Praze. V srpnu se stala součástí velké výměny vězňů mezi Ruskem a Západem. Pochází z Kazaně, kam letěla loni navštívit nemocnou matku. Nejdřív ji ruská strana zadržela cestovní pasy, později si pro ni přišli muži v kuklách. Nyní se pro Radiožurnál rozhodla poprvé v češtině popsat detaily nejhoršího období života v pětidílném seriálu Putinova vězeňkyně.
-
Zemitých a skromných lidí, které v dobrém nazývá burany, podle kuchaře Michala Hromase ubývá. „Nejen, že neplýtvají jídlem, ale v podstatě dojídají zbytky, dá se říci. Když buran porazí prase nebo když se někde loví, tak se většinou maso prodá – to jsou peníze, ty jsou potřeba – a pak to, co běžní fajnoví lidi nejedí, zbývá těm buranům,“ popisuje kulturu venkova, která dala vzniknout mnoha receptům z kapra či vnitřností. Kam na ně chodí? A co inspirovalo jeho Vandrbuch?
-
Jako by si na ní pochutnali moli. Tak vypadá sítnice lidí, kteří mají vzácnou Stargardtovu chorobu. Trpí jí až tisíc pacientů v Česku. Vzácné genetické onemocnění ničí fotoreceptory v centrální části sítnice oka. Pacienti obvykle přicházejí o zrak až v průběhu života, nejčastěji v dětství nebo v dospívání. Na diagnostiku této nemoci se specializují lékaři z oční kliniky VFN v Praze. Medicína je na ni zatím krátká, vědci ale zjišťují, zda by pacientům nepomohla genová terapie.
-
Znovu někoho učit italštinu. Takové přání měla na Ježíškova vnoučata 100letá Jarmila Janešová, která se podílela na vzniku mnoha jazykových příruček a byla také dlouholetou překladatelkou. V domově pro seniory v Kůsově na Prachaticku, kde teď žije, žádného zájemce o výuku italštiny bohužel nenašla. Přání se jí splnilo až díky našemu charitativnímu projektu Ježíškova vnoučata.
-
Nový mandát, nový tým. Donald Trump už má jasno, s kým chce vládnout. A tak přišel čas se na některé tváře podívat zblízka. Musk, Kennedy, Rubio. Tři Trumpovi muži a co od nich čekat – to ví a řekne zahraniční reportér serveru Voxpot Matěj Schneider. Ptá se Matěj Skalický.
-
Je správné, aby se systém emisních povolenek rozšířil na benzin, naftu a na vytápění domů a bytů? Proč vláda otálí s jeho uzákoněním, když právě Česko před dvěma lety přispělo k dohodě na příslušné evropské směrnici? Jaké by zavedení povolenek na dopravu a vytápění mělo dopady? A co pro Česko znamenají závěry světové klimatické konference COP29? Tomáš Pancíř se ptal ekologického poradce a bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka.
-
Schyluje se ve válečném střetu Izraele a hnutí Hizballáh k dohodě o příměří? Skončilo už na delší čas období, kdy dodavatelé energií v Česku přicházeli s cenově výhodnějšími nabídkami? A proč musí horská služba znovu a znovu zachraňovat turisty, kteří se v současném chladnějším počasí vydávají na horské túry jen tak nalehko?
-
Jak vážné připomínky má Nejvyšší kontrolní úřad ke stavu a opravám silnic první třídy a jak na tyto výtky odpovídá Ředitelství silnic a dálnic? Jaký závazek vyplývá z nové mezinárodní klimatické dohody pro EU včetně Česka, pokud jde o finanční příspěvky na pomoc rozvojovým zemím? A proč podle aktuální zprávy České školní inspekce tolik žáků a žákyň prvních tříd přichází na základní školy bez některých důležitých dovedností?
-
Získala japonský Řád vycházejícího slunce a působí jako mezinárodní poradkyně japonské vlády pro jadernou regulaci. Od začátku války na Ukrajině na svém Twitteru pravidelně informuje o radiační situaci na okupovaném území. „Kdyby se Putin rozhodl pro použití jaderné zbraně, do hodiny má po Petrohradu i Moskvě. To ho odradí,“ vysvětluje Dana Drábová, proč se takové situace nebojí. Jak by vypadal zásah atomovou zbraní? A jak bezpečné jsou české elektrárny?
-
Paní Evě Friedrichové bylo letos 93 let. Žije v domově v Letinech na Plzeňsku. V 50. a 60. letech pracovala v Československém rozhlasu. Od Ježíškových vnoučat dostala knihu o rozhlasu a také své tehdejší hlášení. Po 56 letech tak slyšela svůj hlas. „Já jsem byla ukecaná. Já jsem to strašně milovala. Pro mě to byl job. To nebyla práce,“ reagovala paní Eva na ukázku.
- Mostrar mais