Episódios
-
„Jei išdrįsi ištarti „Sudie“, gyvenimas apdovanos nauju „Sveikas“,- teigia P. Coelho. Neretai gyvename įsikibę senų nuostatų, santykių, gyvenamosios vietos, ignoruodami gyvenimo tėkmę ir virsmą. Baimindamiesi nežinomybės nedrįstame žengti pirmyn. Kabinamės už praeities slapčia tikėdamiesi saugumo.
Kodėl sunku pradėti? Kaip atsisveikinti ir ryžtis pokyčiams? Kas nutiktų, jei niekada nedarytumėme nieko naujo? Kaip liautis atidėlioti?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Vienas labiausiai paplitusių prisitaikymo būdų - priklausoma asmenybė. Kai tiesiog ieškoma kito žmogaus, kaip vedlio gyvenime. Priklausomi asmenys gali būti malonūs, nuolankūs, jie padarys viską, kad tik jų nepaliktų. Jie netiki, kad gali išgyventi savarankiškai, be svarbaus žmogaus paramos ir palaikymo.
Kas nulemia tokį prisitaikymo būdą? Genai? Auklėjimas? Nepalankios aplinkybės? Kaip jaučiasi priklausomų asmenų partneriai?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Estão a faltar episódios?
-
Kiekviena diena kelia nerimą, naujovės baugina. Jei tik galėtų šie žmonės lyg sraigės sulystų į savo kiautą tik retkarčiais iškišdami galvą apsidairyti. Dažniausiai nieko įspūdingo gyvenime nepasiekia, nes nepasitiki savimi ir skausmingai bijo kritikos.
Ar įmanoma ištrūkti iš nepasitikėjimo savimi spąstų ir pasakyti gyvenimui „Taip“? Kaip paremti drovius ir atsitraukusius žmones?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Nepatiklus žvilgsnis į pasaulį nuspalvina jų gyvenimą. Šie žmonės nuolat pasiruošę gintis arba pulti lyg gyventų priešų apsuptyje. Jie kategoriški, tvirtai laikosi savo nuomonės, atidūs faktams , argumentuoja. Gali būti politikais arba ryškiais opozicionieriais. Tačiau artimi santykiai su tokiais žmonėmis vargina arba netgi neįmanomi.
Paranoidinis prisitaikymo stilius. Kaip susiformuoja? Kuo pasireiškia? Kaip sutarti su tokiu žmogumi?
Vasaros sezono laidų ciklas:” Kas aš? Kas tu?” Paranoidinė asmenybė
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Šių žmonių gyvenimas nuspalvintas žodžiu „reikia“. Jie patikimi, produktyvūs, neretai pedantiški ir itin susikaupę. Net poilsį paverčia darbu- kuo tiksliau viską susiplanuoti, kad kuo geriau atstatyti jėgas. Jie – pirmos perdegimo sindromo aukos. Reiklūs sau ir aukštus standartus taiko kitiems. Obsesinė-kompulsinė asmenybė.
Kaip susiformuoja toks asmenybės tipas? Kaip palaikyti visavertį ryšį su tokiu asmeniu? Ar verta jiems koreguoti savo prisitaikymo stilių?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Emocinės sūpuoklės, vidinės tuštumos jausmas, priklausomybė nuo svaigalų ir vienatvės baimė. Net 2 iš 100 žmonių taip apibūdintų savo gyvenimą. Neretai toks prisitaikymo būdas nuveda tiesiai į ligoninę ar net į kapus.
Ribinis asmenybės sutrikimas. Kaip susiformuoja? Kaip pasireiškia? Ar įmanoma ištrūkti iš šių spąstų?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Keistas paradoksas: bendraujant su išoriškai ramiu žmogumi palaipsniui imate jausti kylantį pyktį. Regis žmogus su viskuo sutinka, neprieštarauja, o norisi rėkti.
Pakalbėkime apie keistą prisitaikymo būdą – pasyviai agresyvų elgesį. Kuo pasižymi toks elgesys? Kaip jis susiformuoja? Ir kaip su tokiais asmenimis bendrauti?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Žavi, charizmatiška, pritraukianti kitų dėmesį, bet neapsigaukite – artimesniame ryšyje šalta ir arogantiška. Narcistinė asmenybė. Toks žmogus nori būti ypatingas, siekia aplinkinių žavėjimosi, sėkmės, jautrus kritikai ir konkuruojantis.
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
„Liūdno vaizdo riteriai“- taip trumpai apibūdintume depresyvias asmenybes. Nuolat nusiminę, „ stiklinė pusiau tuščia“, netiki savo galimybėmis ką nors gyvenime pakeisti. Jautriai reaguoja į bet kokius sunkumus, linkę greitai pasiduoti. Svarbu nesutapatinti depresyvios asmenybės su sergančiu depresija žmogumi!
Apie depresyvios asmenybės ypatumus ir keistenybes. Ar kiekvieną patiriantį depresiją galime vadinti depresyvia asmenybe?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Žodį „ psichopatas“ – žino visi. O jį ištarus pašiurpsta oda ir vaizduotė piešia žiaurų serijinį žudiką. Sociopatai, psichopatai, antisocialios asmenybės. Kas jie? Žiaurūs nusikaltėliai? O gal gyvena kaimynystėje? Ar antisociali asmenybė sukuria šeimą? Kodėl prisitaiko laužydami taisykles ir kitų gyvenimus? O gal kiekvienas turi psichopatinių bruožų?
Antisociali asmenybė: mitai ir tiesa.
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Paslaptingi, keistuoliai, turintys savo nuomonę. Jų nepamatysite triukšminguose vakarėliuose ar lipančių ant scenos. Jei jie nusprendžia pasidalinti savo žiniomis ir įžvalgomis - liksite nustebę! Jų partneriai neretai guodžiasi, kad žodžio neištrauksi. Jie nemėgsta paviršutiniškų pokalbių ir santūriai rodo savo jausmus.
Kas jie? Tie žmonės, kurie remiasi savo nuomone, nesidairo kitų pritarimo, kūrybingi ir uždari?
Šizoidinė asmenybė. Kaip formuojasi? Kuo pasižymi? Kaip su tokiu asmeniu darniai sutarti?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Emocionalūs, ryškūs, dramatiški, gundantys. Tai histrioninės asmenybės. Jie trokšta aplinkinių dėmesio ir jį gauna. Jų neįmanoma nepastebėti.
Kaip formuojasi toks žmogaus adaptacijos stilius? Kaip sutarti su teatrališka asmenybe? Kokia partnerystė su tokio tipo žmonėmis? Ar jie geri darbuotojai?
Pradedame vasaros sezono laidų ciklą; „ Kas aš? Kas tu?“ Histrioninė asmenybė.
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
„Kai gausiu diplomą, būsiu laimingas! Kai sutiksiu savo antrąją puselę, būsiu laimingas! Kai turėsiu savo būstą, būsiu laimingas!“ – dažnai mąstome taip, siedami laimę su aplinkybėmis.
O kas gi atsakingas už kiekvieno asmeninę laimę?
Laimė – lyg stebuklingas švyturys. Kuo stiprenis noras pasiekti, tuo greičiau tolsta.
Ar laimė gali būti nuolatinė būsena? Kuo pasižymi laimingi žmonės? Ir ko gi reikia laimės paukštei pasiekti?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Visi turime tėčius. Deja, neretai guodžiamės, jog tėvo gyvenime nebuvo. Jei buvo fiziškai, tai nedalyvavo vaikų gyvenime emociškai.
Kur dingsta tėčiai? Kodėl jų ilgimės? Ar įmanoma sugrąžinti juos į savo gyvenimą? Kokia gali būti tėvystė? Kaip tėčio autoritetas susijęs su vaikų pažangumu ir sėkme? Ar mama gali pakeisti tėtį?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
„Išeik iš komforto zonos!”- raginame vieni kitus, tikėdamasi, kad taip praplėsime savo horizontus. Nuolat keistis skatina ir nenumatyti gyvenimo įvykiai arba adrenalino troškulys.
Kada pokyčiai neišvengiami? O kada beprasmiai? Kaip vyksta pokyčiai? Kokios kliūtys ir būtinos prielaidos?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė
-
„Esu atsakingas ir pareigingas,“ – pristatome save naujiems darbdaviams. Neretai pareigingumą ir atsakingumą vartojame kaip sinonimus.
Kuo skiriasi pareigingumas ir atsakomybė? Jei esi atsakingas, tai ir pareigingas? O gal šios savybės niekaip nesusiję? Kaip ugdyti pareigingumą ir atsakomybę?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Nepažintas – masina ir baugina. Pirmykštis žmogaus instinktas į viską, kas nauja, nežinoma reaguoti apdairiai. Jis lydi mus iki šiol ir persikelia į tarpusavio santykius.
Patyčios, mobingas, bosingas. Kodėl tokie reiškiniai egzistuoja? Ką patiria jų dalyviai? Kaip reaguoti? O gal įmanoma to išvengti?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė -
Pagyrimas, pritarimas – vienas greičiausių būdų suteikti žmogui džiaugsmą ir pasididžiavimą savimi. Tai tarsi maža šventė, kurią švenčiame dviese.
Tad kodėl dažnai ne tik gailime gero žodžio kitam, bet ir išgirdę komplimentą - jį atmetame? Kuo skiriasi pritarimas, pagyrimas ir pripažinimas? Kaip tai atsiliepia asmenybės raidai ir tarpusavio santykiams? Kaip teisingai sakyti komplimentą?
Ved. Aušra Griškonytė ir Rūta Bačiulytė - Mostrar mais