Эпизоды
-
Jiný kraj znamená nejen jiný mrav, ale třeba taky jiné pivo a jinou pivní kulturu. U protinožců ve vzdálené Austrálii to platí dvojnásob, například proto, že kvůli jiným přírodním podmínkám se tam pivo pije jinak a při jiných příležitostech. Oba pivní světy a kultury nově propojuje česko-australské pivo Velvet, které od loňského podzimu vaří sládek a duchovní otec Jiří Pekhart v australském Adelaide.
-
Hitler. Jadernou zbraň chtěl, ale nevyrobil. Kolik chybělo k tomu, aby nacisté získali atomovku? Co se nepovedlo? A co by se stalo, kdyby uspěli? Poví Vlastislav Bříza, bezpečnostní expert z FSV UK, který přednáší o jaderném soupeření. V první díle nové speciální série Vinohradské 12 Atom se ptá Matěj Skalický.
-
Пропущенные эпизоды?
-
Bude Lenka Bradáčová schopnou a úspěšnou nejvyšší státní zástupkyní? Proč ji vláda jmenovala tak rychle? A jaké bylo pozadí změny v čele státního zastupitelství? „Byl jsem v podstatě přesvědčený, že kdyby tato situace nastala, je to nejvhodnější kandidát. Nebylo to ale tak, že bych věděl, že projde vládou a bude podpořena,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
-
Spojené státy a Jižní Korea podepsaly memorandum o spolupráci v jaderné oblasti. Co to může znamenat pro plánovanou stavbu nových jaderných reaktorů v Česku? Požáry v Kalifornii se dál šíří. Jak situaci zvládají místní hasičské sbory? A slovenský premiér Robert Fico dnes bude jednat se zástupci Evropské komise o zastavení tranzitu plynu z Ruska. Může najít spojence? A do jaké míry je účast na jednání snahou zapůsobit na domácí publikum?
-
Stárnoucí Gruzínka, bývalá učitelka, se vydává do Istanbulu, aby zjistila, co se stalo s její dávno ztracenou neteří. Patrá ale patrně po někom, kdo nechce být nalezen. Film Mosty švédsko-gruzínského režiséra Levana Akina začala 9. ledna uvádět česká kina. „Je to výborný snímek, který nabízí pohled na trans komunitu a na Istanbul, kde ta komunita sídlí, očima někoho, kdo stárne, kdo se snaží vnímat proměňující se svět a kdo hledá cestu sám k sobě,“ říká kritik Pavel Sladký.
-
Jana Bradáčková, 34letá učitelka ze Středočeského kraje, vyrůstala s nevidomými rodiči. Jako dítě jim pomáhala s orientací, popisovala okolí a nahradila jim zrak. Zažila výlety i muzea, kvůli pomoci rodičům ale neměla klasické dětství. Jana je ve stejné situaci jako pětiletá Šarlota nevidomé mámy Aleny ze seriálu Radiožurnálu Mámou potmě.
-
„Deskové nebo společenské hry jsou na vzestupu a myslím si, že ještě dlouho budou. Mají akvizici zákazníků a zákaznic od počítačových her, kteří už z nějakého důvodu nemají prostor je hrát,“ říká autor a někdejší recenzent deskových her Petr Čáslava. Kde se vzal nápad vytvořit hru odehrávající se v Kutné Hoře? Jak dlouho trval její vývoj? A na co dalšího se lze těšit? Poslechněte si rozhovor.
-
Kvantové počítače koncem loňského roku překonaly další rekord, jejich fungování ale rozumí málokdo. Příští generace by však mohla mít náskok. Dnešní školní děti totiž kvantovým zákonitostem rozumějí lépe než vysokoškoláci a vysokoškolačky, zjistil vědec z oxfordské univerzity a autor ilustrované učebnice Kvantum v obrazech Bob Coecke. Proč tomu tak je a za jak dlouho budou běžně dostupné kvantové počítače, prozradil v rozhovoru vědeckému reportérovi Martinu Srbovi.
-
Stříž končí, Bradáčová nastupuje. Velká výměna v čele Nejvyššího státního zastupitelství je tady. Proč k ní dochází zrovna teď? A jakou roli v tom sehrál ministr spravedlnosti? To všechno objasní Marie Veselá z domácí redakce Českého rozhlasu, která se věnuje dění v justici. Ptá se Matěj Skalický.
-
Jaký přínos by mohly mít změny, které chce prosadit Lenka Bradáčová po nástupu do čela Nejvyššího státního zastupitelství? Podaří se jí zefektivnit systém státních zastupitelství? Jakou měrou se mohou na rozsahu ničivých požárů na západním pobřeží Spojených států podílet změny klimatu? Co přispívá k tomu, že se je nedaří uhasit? A jak se zatím měsíc po pádu Bašára Asada jeví režim, který zavádějí noví islamističtí vládci Sýrie?
-
Bude předseda SPD Tomio Okamura zbaven poslanecké imunity a stíhán pro podezření z rasismu? Jakou diskusi lze očekávat? A může mu kauza pomoct v předvolební kampani? „Soudě podle toho, jak k tomu přistupuje Tomio Okamura, ta diskuse v únoru bude žhavá. Včera měl tiskovou konferenci, kterou si uzmul pro sebe, uzmul si ji k další propagandě,“ komentuje zakladatelka a ředitelka organizace In Iustitia, právnička Klára Kalibová.
-
Na necelých 8 tisíc nejméně vyjdou živnostníky od ledna odvody na sociální a zdravotní pojištění. Minimální zálohy se OSVČ zvedají dohromady o 1 082 korun. „Já si myslím, že to není chyba, protože pořád jsou pod tím, co odvádí z minimální mzdy zaměstnanci. Zároveň je to ale dost nespravedlivé v rámci živnostníků,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop na neúměru v danění nízkopříjmových a na „absurdní paušální daň,“ která umožňuje podobné odvody i podnikatelům s vysokým příjmem.
-
Proč se školské odbory vymezují proti chystané změně v systému financování nepedagogických pracovnic a pracovníků? Mohly by Spojené státy po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu skutečně použít i vojenskou sílu ve snaze získat kontrolu nad Grónskem a panamským průplavem? A co nejzajímavějšího je k vidění na nejvýznamnějším technologickém veletrhu v Las Vegas?
-
Svět představ virtuální reality, ve kterém trávíme stále více času, nás odvádí od tělesného prožívání. „Klíčové je umět vyvažovat a vědomě volit, kdy budu v přítomnosti a kdy naopak potřebuji utéct do konstruktů mysli,“ říká Miroslav Světlák, klinický psycholog, který na Instagramu radí, že Chill je skill. Kdy lidská mysl začíná odbíhat a jak se z tlaku neuvědomovaných představ vymanit? „Zaměřím se na to, co vidím, co slyším, co cítím nosem,“ nastiňuje psycholog první krok.
-
Německá vína jistě nejsou tak proslulá jako ta francouzská. Z německé vinařské oblasti Württembersko nedaleko Stuttgartu to je ale konec konců do Francie jenom kousek. Tamní vesnička Schützingen v mírně kopcovité zelené krajině je stará asi tisíc let a žije v ní zhruba stejný počet obyvatel. Mezi nimi také manželé Zaißovi, kteří tu provozují rodinné vinařství.
-
Přijel do Kremlu, jednal s Putinem, překvapil Evropu, naštval Zelenského, zmizel v zahraničí, našli ho ve Vietnamu. Mise Moskva a Robert Fico. Pozoruhodná výprava, o které nikdo pořádně nic neví. Téma pro bývalého slovenského ministra zahraničí Rastislava Káčera. Ptá se Matěj Skalický.
- Показать больше