Bölümler
-
Biochemik Martin Jínek vystudoval přírodní vědy v Cambridgi a je členem týmu, který získal Nobelovu cenu za objev metody CRISPR/Cas9. Ta funguje jako molekulární nůžky na stříhání DNA. „Nůžky se dají naprogramovat tak, aby rozpoznaly určitou sekvenci písmen v DNA,“ říká. Nástroj se dostal i do fáze studií pro klinické využití. „Konkrétně jde o nemoci krve nebo imunitního systému, kdy nemusíme nůžky vpravit do pacienta, ale buňky z něj odebrat, modifikovat a uzdravené vrátit.“
Lucie Výborná -
„Kochleární implantát je vrchol ledovce možností, které máme pro rehabilitaci sluchu. Je to zařízení pro pacienty s praktickou hluchotou a funguje skvěle,“ popisuje otorinolaryngolog Jan Bouček technologii, která pacientům dokáže vrátit sluch. „Při operaci obcházíme funkci vnitřního ucha tím, že tam zavedeme svazek elektrod a ten kombinujeme s čipem, který je vně ucha.“ Umí se lidé o svůj sluch starat? A je dobré používat ušní svíčky? Poslechněte si celý rozhovor!
Lucie Výborná -
Eksik bölüm mü var?
-
Svého času chtěl mít kdekdo fotku z jeho balkónu. Tomáš Třeštík teď napsal knihu s názvem Po povrchu. „Psal jsem ji, abych nemusel mít masku. Vypsal jsem se, ale jak to čtenář přečte, je na něm,“ shrnuje. V knize čerpá i ze svých zkušeností z reklamní branže. „Svět reklamy je bizarní, nesmíte tomu podlehnout. Po roce 2010 se ale změnil, zasáhla do něj sociální média. Holčičky se na Instagramu samy nafotí, k lidem se informace dostává jinak. Ale nevadí mi to, jen to popisuju.“
Lucie Výborná -
„Když je člověk rozlítaný mezi spoustou práce, je mnohem komplikovanější se naladit na téma, na lidi kolem,“ myslí si herečka a zpěvačka Barbora Poláková a s láskou vzpomíná na natáčení Krajiny ve stínu, ze kterého vyplynula nominace na Českého lva. Připravuje děkovnou řeč? Kde otevírá „nové krajiny hlasu“ a co chystá na desku? „Píšu si postřehy a buď se to rozvine do textu, nebo nerozvine. To já dopředu vůbec nemůžu vědět,“ dává jen trochu nahlédnout do procesu tvorby.
Lucie Výborná -
Sklář a sochař Martin Janecký ovládá sklářské řemeslo od 13 let. Sklo vás nemá kdo naučit, musíte to neustále zkoušet a k reálnosti věcí se promodelovat. Člověk zjistí, jak málo toho ví o anatomii, je důležité naučit se věci vidět. Mužskou hlavu je jednodušší modelovat, ženská tvář je velmi jemná a uděláte-li chybu, je z ní chlap, nikdy to není obráceně, směje se. Nezáleží na tom, jak dlouhou máte zkušenost, když se snažíte posouvat, každý den jste na začátku.
-
Víte, kdo namaloval oponu v Národním divadle? Taková Marcela ze Světáků by s odpovědí neváhala. A nezapomeňte: Hřeším, hřešíš, hřeší! Vzpomínáte? Nejen na zřejmě nejslavnější roli Jiřiny Jiráskové před osmi lety v rozhovoru s Janem Pokorným vzpomínal filmový publicista Jaroslav Sedláček. Došlo i na otázky, jak významně se Jiřina Jirásková zapsala do české kinematografie nebo co všechno formovalo právě její hereckou generaci.
-
Debatní pořady? Nikdo z nás je tehdy neuměl, usmíval se před osmi lety v posledním rozhovoru na Radiožurnálu legendární redaktor Ota Černý. Přestože si jeho tvář hodně diváků spojuje s prvním porevolučním politickým diskuzním pořadem Co týden dal, on sám se cítil profesně nejvíc spjatý se sportem. Jeho úmrtí oznámila Česká televize, ve které pracoval takřka nepřetržitě čtyřicet let!
-
Místo na natáčení seriálu se teď Zlata Adamovská soustředí na novou divadelní hru Tři grácie z umakartu. „Je o spoustě témat, která jsou pro naši generaci důležitá – sourozenecká láska, ale i láska mateřská,“ popisuje herečka v rozhovoru s Lucií Výbornou. „Před natáčením Žen v běhu jsem trénovala, ale běh mě nikdy neuspokojoval. Připadá mi hrozně osamělý, protože k životu potřebuji lidi.“ Pamatuje si texty svých starších her? A co jsou tlustohry? Poslechněte si celý rozhovor!
-
Iva Bufková vede v NP Šumava tým odborníků, kteří se zabývají obnovou rašelinišť a mokřadů. Proč je jejich ochrana tak důležitá? „Rašeliniště má punc divoké přírody. Vyvíjela se nezávisle na člověku ve své přírodní podobě,“ vysvětluje. Jde o pozůstatek tundrové vegetace – severské krajiny, která tady byla zachována z doby ledové. Rašeliník okyseluje celý biotop a podporuje to, že se rostlinné zbytky nerozkládají. Jak se po rašeliništi biologové pohybují, aby v něm neutonuli?
-
Je možné nádorové buňky donutit spáchat „sebevraždu“? Jitka Palich Fučíková se svým týmem zjistila, že nádorové buňky za určitých okolností uvolňují molekuly, které z rakovinných buněk udělají lepší cíl imunitního systému. „Tím jsme pomohli hlubšímu poznání toho, jak jsou nádorové buňky rozpoznávány a jak dochází k aktivaci protinádorové imunitní odpovědi,“ popisuje vědkyně. Určitý typ buněčné smrti je přitom u maligních buněk možné navodit i vysokým hydrostatickým tlakem.
-
Profesor lékařské psychologie Radek Ptáček je jedním z autorů iniciativy 8000 důvodů, která usiluje o změnu přístupu k zanedbávaným dětem. Nejčastějším řešením nefunkční rodiny je odebrání dítěte, upozorňuje. Jen nepatrná menšina zanedbávání se děje úmyslně, většinou jde o nekompetenci rodičů. Stát by měl těmto rodinám pomáhat. Naučit je, jak hospodařit, podle zkušeností ze Západu trvá měsíce. Na to není nutné měnit zákony, pouze myšlení lidí.
-
Cenu Ferdinanda Peroutky 2020 získali redaktor Petr Koubský z Deníku N a Daniel Stach z České televize. „Mým cílem je ukázat lidem, že je zajímá něco, o čem nevěděli, že je to zajímá. Bourat předsudky tím, že předvedu vědu jako něco úžasného,“ vysvětluje Koubský. „V Hyde Parku se nevěnujeme pouze tvrdé vědě, ale také těm, kteří bojovali za svobodu ostatních. Chceme představit různé úhly pohledu,“ doplňuje Stach. „A pandemie přinesla spoustu všednodenních hrdinů,“ myslí si.
-
Podnikatel Tomáš Pětivoký trávil od rána do večera v práci a přišlo mu nespravedlivé, že neustále přibývá na váze. A tak založil aplikaci Kalorické tabulky. Začínal na pár desítkách potravin, dnes už jich je v databázi zaregistrováno před 200 tisíc. A s nimi přes čtyři miliony uživatelů. „Lidé se učí víc vařit doma, mají čas o jídle přemýšlet. A troufnu si říct, že v době lockdownu jedí kvalitněji, roste spotřeba česneku, konzumace lososa,“ poukazuje na data z tabulek.
-
Fotil zblízka válku a utrpení v Africe, Iráku, Afghánistánu i Sýrii, ale taky světové celebrity. Ocenění World Press Photo získal za oboje. S Lucií Výbornou listoval ve své nové fotoknize AK47. „Mým krédem je fotit intimní situaci i v reportáži. Když tam dáte dlouhé sklo, dostanete se úplně někam jinam a na fotce je to vidět. Pro fotku v Kambodži jsem si musel dojít přes minové pole. Šel jsem za průvodcem a doufal, že ví, jak má jít.“
-
Napadne-li sníh, začnu mít brnění a obvolávám kamarády, kdy půjdeme na kopec, směje se snowboardistka Eva Samková. Snowboardcross zpřístupnil hory, najednou má člověk velkou svobodu. Vyhrát olympiádu není všechno. Nezačala jsem sportovat kvůli slávě, proto pro mě byla hůř stravitelná, musela jsem rychleji dospět. Na začátku pandemie jsem si říkala: Hlavně ať je dobrá zima, na kopcích se dá adrenalin dohnat. Ale pocit, kdy se člověku nedaří a pak vyhraje závod, by mi chyběl.
-
Herec Miroslav Donutil v únoru oslaví sedmdesát let. V předvečer jeho narozenin bude mít v ČT premiéru dokument Georgise Agathonikiadise Pan herec Miroslav Donutil. Mimo jiné mapuje Donutilovu divadelní dráhu. „V Praze se soustřeďuje to, co herce může vést ke slávě a úspěchu. Brno mi ale dalo základ, abych do Prahy mohl přejít,“ vysvětluje. „Byli jsme vedeni k autorskému herectví – přidat k textu vlastní pocity a nápady.“ Jak vnímá Národní divadlo? A kdo ho učil vyprávět?
-
„Auto jsem poprvé řídil ve 13 letech,“ vzpomíná nevidomý automobilový závodník Petr Haluška, který si říká „slepý bandita za volantem“. Spolu s navigátorem Robertem Kotlabou a moderátorkou Lucií Výbornou zasedají do auta a brázdí zledovatělou dráhu letiště v Panenském Týnci. „V květnu bychom rádi jeli v závodním vozu na Masarykově okruhu,“ říká Haluška, který už na mosteckém okruhu vytvořil rychlostní rekord. Podaří se mu spustit automobilový a letecký simulátor pro nevidomé?
-
Online je skoro každý, vzdělávat se v počítačové bezpečnosti je potřebná dovednost, upozorňuje expert na kybernetickou bezpečnost Karol Suchánek. Projděte si všechny svoje účty a aplikace a smažte ty, které nepotřebujete. Dětem nic nezakazujte, ale zajímejte se o jejich online svět. Jako partner je můžete zabezpečit. Nastavte si silná hesla, pro každý účet jiné. Sledujte svého oblíbeného bezpečnostního experta, vzdělávejte se a přenášejte to na další generace.
-
Když se daří, může za to pilot. A když se nedaří, je na vině navigátor. Tak prý zní nepsané pravidlo Rallye Dakar – alespoň to v nadsázce říká Martin Macík, který to letos na Dakaru se svým týmem dotáhl na čtvrté místo v kategorií kamionů. „Dakar není klasická rallye, ale navigační soutěž – pro navigátora je to fakt složité. Chyby neseme hodně špatně. Všichni máme vysoké sebevědomí, díky tomu můžeme dělat to, co děláme, je ale těžké přiznat chybu. Učíme se to.“
-
Hana Maciuchová zemřela v úterý po dlouhé těžké nemoci ve věku 75 let. Jedna z divácky nejoblíbenějších divadelních a televizních hereček získala kromě několika cen TýTý také třikrát rozhlasové ocenění Neviditelný herec. Coby čestná prezidentka soutěžní přehlídky Prix Bohemia Radio si v březnu 2018 právě u příležitosti jejího zahájení povídala s Vladimírem Krocem.
- Daha fazla göster