Bölümler
-
Po długiej przerwie wracam z nowym odcinkiem podcastu Mega Głos. Tym razem o problemach z głosem. Na pierwszy rzut zbyt ciche i zbyt głośne mówienie. Jak mówić głośniej i wzmocnić głos? Jak mówić ciszej i zapanować nad głosem? Zapraszam do subskrypcji i słuchania.
-
Krótki odcinek o wprawkach głupawkach czyli łamańcach językowych, które są ciekawą formą ćwiczeń dykcyjnych dla dzieci i dorosłych. W 13 odcinku podcastu Mega Głos opowiadam również o Mrówniku Euzebiuszu, który postanowił spełniać swoje marzenia o pracy w radiu.
-
Eksik bölüm mü var?
-
W tym odcinku podcastu Mega Głos gęsto i grubo się tłumaczę. ;) Wyjaśniam między innymi dlaczego od dłuższego czasu nie pojawił się nowy odcinek. Ten dzisiejszy jest za to zupełnie inny niż wszystkie i jeżeli się stęskniliście to posłuchajcie dlaczego.
-
O wulgaryzmach można mówić długo i namiętnie, niekoniecznie wulgarnie. ;) Towarzyszą nam w domu, w szkole, w pracy w mediach i na ulicy, nawet jeżeli sami ich nie używamy. Wzmacniają przekaz, przyciągają wzrok, skupiają naszą uwagę. Niektórym pomagają w rozładowaniu emocji, zwiększają pewność siebie, innych gorszą. W tym odcinku rozpoczynam dyskusję na temat wulgaryzmów. Bardzo jestem ciekawa waszego stosunku do brzydkich słówek w języku polskim.
-
W jubileuszowym, 10 odcinku podcastu Mega Głos mówię o tym dlaczego warto ćwiczyć oddech i na czym to prawidłowe oddychanie w mówieniu i śpiewani właściwie polega. W tym odcinku dowiesz się:co warto wiedzieć o oddechudlaczego warto ćwiczyć oddechczym jest przepona i dlaczego warto jej używaćjak oddychać prawidłowo angażując w ten proces przeponęo wpływie oddechu na proces mówieniaco wspólnego z oddychaniem ma nasza głowa i postawa ciałaoraz o dobrych nawykach oddechowych
-
Dzisiejszy, dziewiąty odcinek podcastu Mega Głos poświęcam w całości błędom językowym. Jak widzicie postanowiłam powrócić do korzeni. W tym odcinku dowiecie się m.in: kiedy i dlaczego zapisujemy słowo "święta" dużą i małą literą oraz jaki zapis obowiązuje, gdy piszemy o świętach innych religii. W tym odcinku mówię również o tym, jak zapisywać nazwy religii, wyznań i światopoglądów, o tym kiedy użyć półtora a kiedy półtorej, czy mówimy liczba czy ilość jabłek i wreszcie czy pisać naprawdę czy na prawdę! W tabeli (do pobrania na stronie podcastu) znajdziecie to i inne wyrażenia przyimkowe w naszej pięknej polszczyźnie, których zapisu nie da się umotywować żadną regułą i wiele innych często popełnianych przez nas błędów. Miłego słuchania! :)
-
Chrypka, podrażnienie i suchość w gardle to najczęściej wymieniane dolegliwości związane z naszym gardłem wśród osób, które dużo mówią. W tym odcinku mówię o przyczynach i sposobach na te dolegliwości, produktach niewskazanych przed występem i nagraniem, oraz o tym jakie zachowania nie sprzyjają ładnemu mówieniu.
-
W tym odcinku podkastu mówię o STRESIE i jego wpływie na nasz głos. Będzie m.in. o tym skąd bierze się stres oraz o sposobach na to jak możemy sobie z nim radzić przed wystąpieniem, nagraniem i każdą sytuacją gdy czujemy, że zaschło i ścisnęło nas w gardle oraz mamy zablokowane ciało.
-
[Tortilla] czy [tortija]? Jak wymawiamy Ratatouille i co to w ogóle za potrawa? [Tsaziki]? [Caciki]? [Czikitiki]? ;) Jak wymawiać nazwy tych i innych pyszności mówię w szóstym odcinku mojego podcastu Mega Głos. Smacznego!
-
Zapraszam do wysłuchania piątego odcinka mojego podkastu Mega Głos, który podzieliłam na dwie części. Zaczynamy od kontynuacji wątku o najczęściej popełnianych błędach językowych, a w drugiej części, tak jak obiecałam w poprzednich odcinkach opowiadam nieco więcej o ładnym mówieniu, o tym jak rozpocząć pracę nad swoim głosem i o najczęściej pojawiających się błędach dykcyjnych.
-
W czwartym odcinku podkastu porzucam na chwilę najczęściej popełniane błędy językowe i zastanawiam się nad tym czy lepiej pisać PODCAST czy PODKAST. Przy okazji mówię też o zapożyczeniach w języku polskim i podkastowym wyzwaniu.
-
Zapraszam cię do wysłuchania trzeciego odcinka mojego podcastu Mega Głos. Dzisiaj mniej teorii a więcej konkretnych przykładów popełnianych przez nas błędów językowych. Wśród nich moje ulubione pleonazmy a na koniec moja propozycja aktywności dla słuchaczy.
-
Zapraszam cię do wysłuchania drugiego odcinka mojego podcastu Mega Głos. Pierwsze 10 minut to mała dawka teorii, którą uznałam za niezbędne minimum, które mówiąc o błędach językowych należało wyłożyć. Jeżeli interesuje cię tylko moja mega lista błędów przejdź od razu do 10 minuty nagrania. ;)
-
Zapraszam Was do wysłuchania pierwszego odcinka mojego podcastu Mega Głos. Ten i kilka następnych odcinków poświęcony będzie najczęściej popełnianym błędom językowym. Będę o nich mówić, analizować je i czasem też popełniać, po to abyś Ty jako użytkownik języka miał lub miała możliwość zaglądać tu po konkretny zbiór błędów, które być może popełniasz a od dzisiaj już nie będziesz! :-)