Bölümler
-
Pozdravljeni v petiintrideseti epizodi Psihologika Podkasta. V tej epizodi predstavim na eno izmed najučinkovitejših tehnik za obvladovanje tesnobe – metodo izpostavljanja. V epizodi izveš, kako tehnika deluje, zakaj izogibanje težkim situacijam tesnobo le še poglablja ter kako se postopoma soočiti s strahovi in jih premagati. V epizodi prisluhnete:
- o metodi izpostavljanja,
- o problemu izogibanja in varovalnih vedenj,
- kako premagati ovire pri soočanju s tesnobo.
-
Pozdravljeni v štiriintrideseti epizodi Psihologika Podkasta. V tej epizodi predstavim tehniko samoinštrukcij, ki je zelo koristna pri doživljanju intenzivne tesnobe in panične reakcije. Služi kot kompas skozi čustveno preplavljanje in nam nudi občutek kontrole.
V epizodi prisluhnete:
- o povezavi med mislimi in čustvi,
- o obvladovanju tesnobe,
- o tehniki samoinštrukcij.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Pozdravljeni v triintrideseti epizodi Psihologika Podkasta. V tej epizodi podam recept, kako uspešno prepoznati, skomunicirati in zadovoljevati potrebe v partnerstvu. Opozorim vas na nekaj zank, v katere se lahko ujamete in zaradi katerih lahko vaš odnos trpi.
V epizodi prisluhnete:
- o fizioloških in psihosocialnih potrebah,
- o potrebah in pričakovanjih v partnerstvu,
- receptu za bolj uspešno zadovoljevanje potreb.
-
Pozdravljeni v dvaintrideseti epizodi Psihologika Podkasta. V tej epizodi se naučite, kako testirati svoje misli, zato, da bi lažje spremenili svoje mišljenje. Znanje v tej epizodi je podkrepljeno z vsebino Vedenjsko kognitivne terapije in vsebuje terapevtsko vajo za testiranje misli.
V epizodi prisluhnete:
- o potrebnih korakih za spremembo mišljenja,
- o povezanosti med mislimi, čustvi in vedenjem,
- terapevtski vaji – testiranje misli.
-
Pozdravljeni v enaintrideseti epizodi Psihologika Podkasta. V tej epizodi predstavim čustveno pismenost in pojasnim, kako je le ta pomembna za kakovosten partnerski odnos. Povezuje se tudi s čustveno regulacijo, ki je prav tako ključ za dobro odnose in je navsezadnje odraz zrelega posameznika. V epizodi prisluhnete:
- o tem, kaj je čustvena pismenost,
- kako njena razvitost prispeva h kakovosti odnosa,
- o tem kako krepiti čustveno pismenost in samoregulacijo
-
Pozdravljeni v trideseti epizodi Psihologika Podkasta. S terapevtko Aleksandro Klopčič se pogovarjava o pomembnem obdobju, ki nastopi po rojstvu otroka. Govoriva o krizah, ki nastopijo ter kako le te takrat vplivajo na dojemanje smisla življenja. Omeniva tudi nekaj napotkov za obravnavo tovrstnih izzivov.
V epizodi prisluhnete:
- o krizah po rojstvu otroka,
- kako se lahko zamaje slika o smislu življenja,
- napotkom za obravnavo psiholoških izzivov po rojstvuotroka.
-
Pozdravljeni v deventidvajseti epizodi Psihologika Podkasta. V epizodi razlagam o 3 glavnih ovirah pri doseganju ciljev – neustrezno postavljanje indefiniranje ciljev, postavljanje čustvenih ciljev in (ne) razlikovanje ter (ne)povezanost ciljev z vrednotami.
V epizodi prisluhnete:
- o razlikovanju med cilji in vrednotami,
- 3 glavnim oviram pri doseganju ciljev,
- vajam in vprašanjem za razvijanje stika z vrednotami.
-
Pozdravljeni v osemindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. Ta epizoda vsebuje življenjsko znanje o razumevanju in prepoznavanju, kako naši možgani izkrivljajo našo realnost in kako te kognitivne distorzije vplivajo na nas.
Zato v tej epizodi z vami podelim znanje o:
- o tem, katerekognitivne distorzije poznamo,
- kako prepoznati, bolj realnoovrednotiti in testirati misli,
- terapevtskih vaja za spreminjanjemišljenje.
-
Pozdravljeni v sedemindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. S psihologinjo in psihoterapevtsko Nušo Klinar se pogovarjava o terapevtski obravnavi obsesivno kompulzivne motnje (OKM). Nuša razloži značilnosti OKM in spremembe v delovanju našega uma pri tej motnji.
V epizodi prisluhnete:
- o opredelitvi obsesivno kompulzivne motnje,
- o poteku obravnave OKM,
- konkretnim primerom in terapevtskim nalogam.
-
Pozdravljeni v šestindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. S klinično psihologinjo in vedenjsko kognitivnoterapevtko Špelo Hvalec se pogovarjava o terapevtski obravnavi depresije. Špela razloži, kaj se klienti učijo v terapiji na miselnem, čustvenem in vedenjskempodročju, da bi se soočili z depresijo in se aktivirali v pravo smer. V epizodi prisluhnete:
- o depresiji in njenih simptomi ter znaki,
- o poteku terapevtske obravnave depresije,
- konkretnim primerom in terapevtskim nalogam.
-
Pozdravljeni v petindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. Ta epizoda je namenjena ozaveščanju, kako serazlične težave obravnavajo v psihoterapiji. V ta namen nam gostja Vida Igličar predstavi njeno izkušnjo s tesnobo in tem, kako se je z njo soočala v izkušnji psihoterapije. V epizodi prisluhnete:
- njeni izkušnji s tesnobo,
- njeni izkušnji s psihoterapijo,
- ozaveščanju o tesnobi in predlogom za ravnanje stesnobo.
-
Pozdravljeni v štiriindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. V epizodi se s psihologinjo Nino Krohne pogovarjava o samomoru, samomorilnih misli in prepoznavanju znakov samomorilnega vedenja. Nina pojasni, da je pojav samomorilnih misli normalen, a da bi lahko tem mislim večkrat posvetili več pozornosti.
V epizodi prisluhnete:
razlagi o samomorilnih misli, samomorilnem vedenju insamomoru, da je samomor posledica hude stiske, kako pomembna je socialna mreža za vsakega človeka. -
Pozdravljeni v triindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. V epizodi se s klinično psihologinjo Danico V.Dražnik pogovarjava o procesu diagnosticiranja osebnostne motnje. Danica pojasni kdaj in kako se postavi diagnoza in kakšen vpliv ima na posameznikovo obravnavo in življenje. V epizodi prisluhnete:
kako klinični psihologi diagnosticirajo osebnostnomotnjo, kako družba gleda na osebnostne motnje, vplivu osebnostne na obravnavo in življenjeposameznika. -
Pozdravljeni v dvaindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. V epizodi se s terapevtko Ivano Mandarićpogovarjava o tem, kako nastanejo razne zgodbe o nas in kako lahko vplivajo na naša življenja. Ivana poudarja razlikovanje preteklosti od sedanjosti in v sklopu tega, kako lahko vedno nefunkcionalno zgodbo o nas spreminjamo.
V epizodi prisluhnete:
kako se razvije zgodba o sebi in kaj pomeni, zakaj ljudje bežimo od anksioznosti kot življenjskesituacije, kako spreminjati zgodbo o sebi. -
Pozdravljeni v enaindvajseti epizodi PsihologikaPodkasta. V epizodi razlagam, kako se razvijejo notranja pravila, kaj običajno pomenijo in kako preverimo ali so za nas funkcionalna. Skozi kratko terapevtsko vajo se naučite, kako doma ovrednotiti ovirajoče pravilo in kako ga spremeniti oziroma prilagoditi. V epizodi prisluhnete:
razlagi razvoja notranjih pravil in zapovedi, kdaj pravila funkcionirajo in kdaj ne, terapevtska vaja: preoblikovanje in spreminjanjenotranjih pravil. -
Pozdravljeni v dvajseti epizodi Psihologika Podkasta. V epizodi se skozi meditacijsko vajo učimo, kako lahko na svoje misli le pogledamo in se od njih distanciramo. Največji izziv se pojavlja pri neprijetnih mislih, zato s to vajo krepimo svoj ''opazujoči del možganov'', ki nam pomaga, da misli ne kupimo. V epizodi prisluhnete:
uvodu o delovanju možganov, zakaj je pomembno, da ne ''kupimo vseh misli'', o opazovanju in distanciranju od misli:meditacijska vaja.Z vami sem Neva Kumer Pavlović in sem psihologinja in psihoterapevtka.
-
Pozdravljeni v devetnajsi epizodi Psihologika Podkasta. V epizodi govorim o doživljanju in sprejemanju neprijetnih občutkov ter temu, da so neizogiben del življenja. Razlagam o nefunkcionalnih strategijah spoprijemanja s čustvi in o koristih sprejemanja teh čustev. Nato prisluhnete meditacijski vaji za razvijanje kapacitete za sprejemanje neprijetnih občutkov. V epizodi prisluhnete:
uvod o neprijetnih občutkih, o nefunkcionalnih strategijah spoprijemanja z občutki,o koristih sprejemanja neprijetnosti,o sprejemanju neprijetnih občutkov: meditacijska vaja. Support the showZ vami sem Neva Kumer Pavlović in sem psihologinja ter psihoterapevtka.
-
Pozdravljeni v osemnajsti epizodi Psihologika Podkasta. V epizodi govorim o empatiji in sočutju ter kako pozabljamo na sočutje, razumevanje in potrpežljivost do sebe. Nato prisluhnete meditacijski vaji za razvijanje sočutja do sebe. V epizodi prisluhnete:
uvod o empatiji in sočutju,o razvijanju sočutja do sebe: meditacijska vaja. Support the showZ vami sem Neva Kumer Pavlović in sem psihologinja ter psihoterapevtka.
-
Pozdravljeni v sedemnajsti epizodi Psihologika Podkasta. V epizodi govorim o doživljanju in čutenju občutkov ter čustev v telesu. Razlagam, kako se lahko um preveč vmešava v proces opazovanja in sprejemanja našega doživljanja in s tem povzroča bolečino in trpljenje. Zaradi uma so čustva lahko boleča in ne zato, ker bi bilo z njimi kaj narobe. V epizodi prisluhnete:
kako človek doživlja in čuti, kako se um vmešava v doživljanje in s tem povzroča trpljenje, zakaj v resnici čustva bolijo, kako z distanciranjem uma zmanjšamo bolečino in trpljenje. Support the showZ vami sem Neva Kumer Pavlović in sem psihologinja ter psihoterapevtka.
-
Pozdravljeni v šestnajsti epizodi Psihologika Podkasta. Z Aleksandro P. Meško, klinično psihologinjo, govoriva o razumevanju čustev in kako je naša percepcija povezana s pojavom domišljijskih čustev. Aleksandra razlaga, kako lahko miselni procesi podaljšajo sprejemanje težkih situacij in s tem tudi neprijetnih čustev.
kako nas lahko čustva motivirajo, kako naša percepcija vpliva na pojav domišljijskih čustev, kako določeni miselni procesi vplivajo na neprijetna čustva, kako je sprejemanje čustev proces, ki lahko traja.
V epizodi prisluhnete:Z vami sem Neva Kumer Pavlović in sem psihologinja ter psihoterapevtka.
- Daha fazla göster