Bölümler
-
Eksik bölüm mü var?
-
Nový rok přináší nové výzvy, nese s sebou ale i ty loňské. Ani v unijní politice tomu není jinak. V první letošní epizodě podcastu Bruselské chlebíčky věnované očekávaným hlavním tématům roku 2025 v česko-evropské politice o nich mluví ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Co v ní bude rezonovat a kde leží české priority?
-
Přiznejte vinu – žádá po Putinovi a spol. Ázerbájdžán. Tragický konec letu 8243 společnosti Azerbaijan Airlines připomněl sestřelení malajsijského boeingu nad Donbasem před 10 lety. Tehdy za to mohlo Rusko. A Ázerbájdžán je teď přesvědčený, že Kreml z nebe smetl další civilní letadlo. Časovou osu tragického letu shrnuje Matěj Skalický.
-
Před šesti lety zemřel Jiří Brady. Jestlipak si vzpomínáte na kdysi nejslavnějšího přeživšího holokaustu? Nechtěně ho proslavil prezident Miloš Zeman. Brady přicestoval do Česka v posledním říjnovém týdnu roku 2016 a věnoval tehdy více než dvě hodiny Paměti národa. Díky tomu vznikl unikátní záznam jeho vyprávění. Brady za války přežil Terezín a Osvětim, před komunistickým režimem po roce 1948 utekl až do kanadského Toronta.
-
České republice dnes hrozí silná ledovka. Jak jí co nejlépe zvládnout za volantem? Izrael i Hamás potvrdily, že se jedná o propuštění izraelských rukojmích. Jakou naději na úspěch mají současné rozhovory? Čeští hokejoví junioři se utkají na Mistrovství světa o třetí místo. Jak se liší příprava mladých hokejistů v českých klubech a v zahraničí?
-
„Zázraky na počkání už kosmetika umí,“ tvrdí vývojářka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Lenka Průšová. Tak například když máte obarvené vlasy, přijdete se šedivými odrosty, za tři hodiny můžete odejít se super účesem. Ale pokud chcete transformovat kůži, je to živý orgán a je potřeba počítat s delším časovým úsekem. „Už to jde udělat během měsíce,“ říká vývojářka, pro kterou je kyselina hyaluronová aktivní látka století. Proč? A kde se tato kyselina vzala?
-
Stavební inženýr Michal Pertlíček je autorem dvou offroadových průvodců Alpské šotoliny a Bosenské šotoliny. Tráví v sedle terénní motorky každou chvíli, kdy to jen trochu jde. Podle něj je motorkářská sezóna celoroční – stačí vyrazit do teplejších krajin, jako je Španělsko nebo Portugalsko. Jaké to je toulat se sám v jedné stopě po Indii?
-
Loňský rok byl v Česku nejteplejší od počátku měření v pražském Klementinu. Znamená to, že u nás teplota stoupá rychleji, než je celosvětový průměr? „Jsme schopni se adaptovat na oteplení o 1,5-2 °C vůči druhé polovině 19. století. Ale pokud míra oteplení bude větší – a zatím bohužel směřujeme k tomu, že bude – tam už schopnosti adaptace začínají výrazně klesat a škody a dopady výrazně stoupat,“ popisuje meteorolog Michal Žák.
-
Co nového se v Brně letos otevře a postaví, ale taky rozkope nebo zbourá? Kdy zmizí kolony z D1 – a kdy se tam zase vrátí? A vystoupí tu někdy Taylor Swift? První Brněnská jedenáctka roku 2025 vyhlíží očekávané události letošního roku včetně velkých sportovních soubojů fotbalistů, basketbalistek a motorkářů nebo přehledu velkých kulturních akcí. Uslyšíte, jak se tipy Marie Veselé a Tomáše Kremra liší od věštby umělé inteligence.
-
Když nohy odstřižené poraněním míchy pod proudem náhle ožívají, nemůže tomu pacientka rehabilitačního lékaře Petera Olšáka ani uvěřit. V čem kouzlo spočívá? „Když je dráždění optimální, může pacient sám přebírat kontrolu nad tím pohybem. A jakmile jehly vytáhneme a proud už tam není, tak může ten pohyb sám udělat, aniž by na to potřeboval jakoukoliv jinou pomoc,“ popisuje lékař. Čím se jeho metoda od elektroakupunktury odlišuje? A jak sama terapie probíhá?
-
Obchodník se smrtí. Viktor But. Asi nejznámější pašerák zbraní v historii. Skoupil starý sovětský arzenál, zaplavil s ním Afriku a nechutně zbohatl. Pak spadla klec. Ve Vinohradské 12 přinášíme příběh Nicholase Schmidla: Odzbrojení Viktora Buta. Díl IV.: Vinen. Čte Matěj Skalický.
- Daha fazla göster