Bölümler
-
Odvolaný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) platil v české diplomacii za proevropsky a prozápadně orientovaného politika. Co všechno hrálo roli při jeho odvolání? A jakou stopu po sobě v zahraniční politice zanechává? Hostem Vinohradské 12 je Kateřina Šafaříková, zpravodajka HN, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt v Bruselu, která dlouhodobě sleduje zahraniční politiku.
-
Policisté z protikorupční jednotky prověřují „diář“ poslance Jaroslava Faltýnka (ANO). Server Seznam zprávy z Faltýnkových záznamů zjistil, že předseda poslaneckého klubu ANO řešil přidělování dotací, údajné skryté vlastnictví firmy, i veřejnou zakázku. Za jakých okolností novináři dokumenty získali? A nakolik posilují podezření, že Faltýnek nestandardně využívá postavení ve vládním hnutí? Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím investigativní redakce Seznam zprávy Jankem Kroupou.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Vinohradská 12 oslavila tento týden druhé narozeniny. A k vašim uším posílá speciální epizodu. Lenka Kabrhelová mluví s hudebníkem a sound designérem Vinohradské 12 Martinem Hůlou o síle hudby, zvuku a audia. I o tom, proč si myslíme, že sound design je důležitou složkou našeho vyprávění. A na závěr pro vás máme i jedno narozeninové překvapení.
-
Výměna na postu ministra zdravotnictví rozpoutala novou debatu o možném prosazení ruské vakcíny Sputnik v Česku ještě před schválením lékovými úřady. Co je v pozadí vládní rošády? Hostem Vinohradské 12 je šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.
-
Děti z prvního stupně základních škol a předškoláci se od pondělí vracejí k prezenční výuce. Jak bude znovuotevření škol vypadat? A jakým důsledkům děti po téměř roce domácí výuky čelí? Lenka Kabrhelová mluví s Lucií Korcovou z domácí redakce Českého rozhlasu.
-
Česko se potýká s reputačními dopady fiaska kolem rozdělení dodatečných vakcín v Evropské unii. Proč premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) nedojednal v Bruselu ani o vakcínu navíc, přestože jich Brusel nabízel desetitisíce? A jaké důsledky bude chování Česka v EU mít? Hostem Vinohradské 12 je bruselský zpravodaj ČRo Viktor Daněk.
-
Svět už druhým rokem bojuje proti novému koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. Jenže virus se vyvíjí a mutuje. Co všechno víme o jeho nových variantách - jsou infekčnější a odolnější vůči vakcínám? A jak moc to celé může zkomplikovat úspěšné zvládnutí pandemie? Pavel Vondra mluví s datovým novinářem serveru iRozhlas.cz Janem Bočkem.
-
Ve funkci tento týden z ničeho nic skončil vládní poradce pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) čelí kritice, že se snaží zvýhodňovat ruského uchazeče o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Převratné události posledních dnů vysvětlují reportérky Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová a Jana Magdoňová.
-
V Barmě se dva měsíce po vojenském puči zhoršuje situace. Bezpečnostní síly o víkendu pozabíjely přes sto lidí. Protesty ale neutichají, stejně jako kritika ze zahraničí. Kam až se může násilí vystupňovat? Hrozí riziko vypuknutí hlubšího konfliktu? Z barmsko-thajské hranice s Vinohradskou 12 mluví zpravodaj ČRo David Jakš.
-
S odchodem Petra Kellnera, který o víkendu zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce, přišel český byznys o jednu z nejvlivnějších tváří. Nejbohatší Čech měl ale i výrazný politický vliv. O Kellnerově odkazu i podnikání v Rusku a Číně mluví ve Vinohradské 12 šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek.
-
S ročním zpožděním a bez tradičního povzbuzování diváků odstartovala ve čtvrtek z japonské Fukušimy štafeta s olympijskou pochodní. Deset tisíc běžců si ji v následujících čtyřech měsících předá tak, aby 23. července v Tokiu mohly začít první pandemické olympijské hry. Celosvětový boj proti covidu se jejich podoby výrazně dotkne. Jaká opatření budou olympiádu provázet? Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím sportovní redakce Českého rozhlasu Miroslavem Burešem.
-
Více než 25 tisíc lidí v České republice nepřežilo setkání s onemocněním covid-19. Mnozí pozůstalí jsou vystavení trýznivým myšlenkám na to, jestli se smrti nejbližších dalo zabránit - rychlejším očkováním, efektivnější odpovědí státu. Náš kolega Tomáš Vodňanský, fotograf a webeditor Českého rozhlasu Vltava a syn spisovatele Jana Vodňanského, se s námi podělil o příběh své rodiny, která přišla o nejbližšího během pár březnových dnů.
-
Zpěvačka Hana Hegerová opustila českou kulturní scénu. Charismatická interpretka šansonů, přezdívaná česká Edith Piaf, zemřela ve věku 89 let. Patří k nejvýraznějším postavám české populární hudby, její kariéra je spjatá ale i s divadlem. Čím oslovila tak široké publikum? A v čem se její příběh vymyká ostatním podobným interpretům posledních dekád? Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím hudební redakce Radia Proglas Milanem Tesařem.
-
Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění serveru iRozhlas.cz vydalo tři miliony korun za expresní dodání očkovacího materiálu, o který ale v tuzemsku není zájem. Státní kontroloři přitom nově upozorňují na celkově zmatečné nákupy úřadů při pandemii. Co všechno se ukázalo? Zjištění popisuje reportérka serveru iRozhlas.cz Kristýna Guryčová.
-
Fotbalová Slavie sčítá zisky i ztráty po utkání Evropské ligy se skotskými Glasgow Rangers. Vítězství vršovického klubu zastínilo násilí na hřišti, ale především obvinění z rasismu jednoho z jeho hráčů. Co s odstupem o mezinárodní kauze víme? Utkání a jeho dozvuky rozebírá ve Vinohradské 12 fotbalový novinář Petr Nosálek.
-
Očkování v Česku jen pomalu nabírá na rychlosti. Politici slibují od dubna navýšení počtu vakcín, které schválil Evropský lékový úřad (EMA). Mezitím z Hradu sílí snahy přivést do Česka i zatím neschválené očkovací látky z Ruska a Číny. Jak jsou v tomto ohledu rozložené názory na politické scéně? Souhlasí zákonodárci s možností využít neregistrované vakcíny? A nechali by se takovou látkou naočkovat? Lenka Kabrhelová mluví s parlamentní zpravodajkou ČRo Zdeňkou Trachtovou.
-
Vláda slovenského premiéra Igora Matoviče je rok po nástupu do úřadu na pokraji rozpadu. Matovič čelí kritice od vlastních ministrů za jednostranná rozhodnutí i útočnou komunikaci. Jakým lídrem se během pandemie ukázal být? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajkou ČRo Pavlínou Nečáskovou.
-
Evropa se rozdělila v pohledu na bezpečnost vakcíny od firmy AstraZeneca. Některé země jako Německo nebo Francie ji vysadily kvůli možné spojitosti s krevními sraženinami, další státy včetně Česka ale očkují dál a záležitost zatím zkoumá unijní lékový úřad. Vinohradská 12 přináší pohled předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka.
-
Obyvatelé Sýrie prožívají deset let trvající noční můru. V občanské válce zahynuly statisíce lidí, miliony Syřanů přišly o domov, zdevastovaná země se ekonomicky propadla o dekády. Proč se konflikt nedaří vyřešit? Za jakých podmínek se to může povést? A jak dnes obyvatelé Sýrie žijí? Lenka Kabrhelová mluví s Tomášem Kocianem z organizace Člověk v tísni.
-
Bývalý šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta používal k cestování soukromé letecké taxíky. Fotbalový svaz za jednu cestu zaplatil v průměru 100 tisíc korun. Jak bývalý fotbalový boss tuto praxi obhajuje? Co na to říkají členové vedení fotbalové asociace? A jak to celé zapadá do snah o zprůhlednění finančních toků a celkového fungování nejpopulárnějšího sportu v zemi?
- Daha fazla göster