Episoder
-
2004 metų spalio 15-ąją Amerikos Nacionalinė eismo saugumo administracija nustatė, kad laidojimo mašinų - katafalkų - gamintojams nebeprivaloma salone įrengti vaikų saugos sėdynių tvirtinimo įtaisų.
Ved. Julius Juchnevičius -
Lygiai prieš trejus metus spalio keturioliktąją garsusis britų paslaptingojo menininko Banksy kūrinys „Mergaitė su balionu“, kuris trimis metais anksčiau akimirką po to, kai buvo parduotas aukcione už pusantro milijono dolerių, buvo pusiau supjaustytas paveikslo rėme paslapčia įmontuota pjaustykle, vėl buvo parduotas aukcione, tik šįkart jau už dvidešimt penkis milijonus dolerių. Dabar Banksy meno kūrinys buvo pervadintas „Love is in the bin“ („Meilė šiukšliadėžėje“) - viršutinė dalis su širdies formos balionėliu
liko rėme ir sveika, pati mergaitė per Banksio akibrokštą aukcione buvo supjaustyta juostelėmis.
Ved. Julius Juchnevičius -
Manglende episoder?
-
1987 metų spalio 11-tąją Škotijoje esančiame Neso ežere nesėkme baigėsi dar viena ekspedicija surasti legendomis apipintą pabaisą, kuri neva gyvena ežere. Tik ši ekspedicija buvo viena iš brangesnių. Operacijos „Deepscan“ dalyviai, naudodami vieno milijono svarų sterlingų vertės įrangą, ant ežero praleido savaitę. Jie aptiko, kad vandenyse po Urquharto pilimi yra kažkas didelio, tačiau neapgaudinėjo savęs, pripažindami, kad tai galėjo būti ruonis arba lašišų būrys. Gaudyti jas būtų daugiau naudos. Legenda apie pabaisą gimė dar šeštajame amžiuje, tačiau tik dvidešimtojo
trečiajame dešimtmetyje šis mitas iš tikrųjų paplito plačiai.
Ved. Julius Juchnevičius -
1999 metų spalio dešimtąją Londone į galutinę poziciją pradėta statyti milžinišką apžvalgos ratą, tapusiu dar vienu miesto simboliu. Tūkstančiai žmonių susirinko prie Temzės upės stebėti, kaip vis dar 65 laipsnių kampu virš upės pasviręs ratas palengva pradėjo judėti į vertikalią padėtį. Ne visi stebėtojai tada buvo sužavėti sudėtinga inžinerine konstrukcija, bet gi istorijoje tokių išankstinių priešiškų nusistatymų prieš naujoves buvo ne viena ir ne dvi.
Ved. Julius Juchnevičius -
1991 metų spalio devintąją Londono Karališkajame Albert Hall’e įvyko Sumo imtynių čempionatas. Pirmą kartą surengtas ne Japonijoje, kur gimė prieš tūkstančius metų iš senovės tradicijų. Sumo imtynininkų iš namų niekas neištrėmė, į Anglijos sostinę jie atvyko dalyvauti japonų dienose. Bet tai toli gražu nebuvo parodomasis turnyras. Į jį atvyko dalyviai iš elitinės Japonijos sumo lygos „Makunouchi“.
Ved. Julius Juchnevičius -
1945 metų spalio 8-tąją „Raytheon Manufacturing Company“ pateikė patentą tam, kas dabar yra įprastas viso pasaulio namuose - mikrobangų krosnelei. Jąį išrado „Raytheon“ darbuotojas Percy Spenceris. Amerikoje nėra namų, kuriuose nebūtų mikrobangės. Lietuvoje, galiu garantuoti, yra.
Ved, Julius Juchnevičius
(DI iliustracija) -
1975 metų spalio 7-ąją Amerikos Federalinio apeliacinio teismo teisėjas panaikina įsakymą deportuoti Johną Lennoną ir leidžia jam legaliai likti Niujorke. Amerikai įsiveržus į Vietnamą šalyje kilo protestų bangos. Daugelyje tokių susirinkimų taikūs demonstrantai dainuodavo šešiasdešimt devintaisiais Lennono sukurtą himną „Give Peace A Chance“ (Suteikime šansą taikai), tačiau buvo ir grėsmingesnių demonstracijų. Naujai persikėlęs į Niujorką, Džonas Lenonas pradėjo viešai bendrauti su radikaliais veikėjais, ir Baltieji rūmai ėmė nerimauti dėl jo didelės įtakos 18-20 metų jaunuolių kartai, kuri 72-aisiais prezidento rinkimuose galėjo pirmą kartą balsuoti.
Ved. Julius Juchnevičius -
2018-tų metų spalio ketvirtą Švedijoje buvo paskelbta apie neįtikėtiną relikviją, kurią tų metų vasarą Vidostern ežere pietų Švedijoje aptiko aštuonmetė mergaitė Saga Vanecek. Tai - kalavijas, kuriam gali būti pusantro tūkstančio metų, o tai reiškia, kad jis yra iš tų laikų, kai dar nekaraliavo vikingai.
Ved. Julius Juchnevičius -
1995-tų metų spalio 3-ą po sensacingo teismo proceso buvusi amerikietiško futbolo žvaigždė O. J. Simpsonas išteisinamas dėl žiaurios dvigubos metais anksčiau įvykdytos savo žmonos Nicole Brown Simpson ir jos draugo Ronaldo Goldmano žmogžudystės.
-
1971 metų spalio antrąją vienas naminis balandis lenktynininkas laimėjo balandžių lenktynes Australijoje, plasnodamas iš Brisbeino į Melburną. Ne tik laimėjo, bet pasiekė rekordą. Vidutinis jo greitis siekė šimtą trisdešimt tris kilometrus per valandą. Mūsų autostradoje jau galėtų būti nubaustas už greičio viršijimą. Paukštis skriejo aštuonias valandas, per kurias įveikė tūkstantį šimtą kilometrų.
Ved. Julius Juchnevičius -
1977-tų metų spalio 1 dieną, nepaisant liūties, daugiau nei 75 tūkstančiai sirgalių susirinko į „Giants“ stadioną Naujajame Džersyje, kur vyko brazilų futbolo legendos Pelé atsisveikinimo rungtynės. Tai buvo draugiškos, parodomosios rungtynės. Jų metu Pelé vieną kėlinį sužaidė už vienintelę profesionalią komandą, kurioje jis kada nors žaidė - Niujorko „Cosmos“, o antrą už Brazilijos „Santos“, kurioje pradėjo savo įspūdingą futbolo istoriją, būdamas penkiolikos.
Ved. Julius Juchnevičius -
1659-tais metais paskutinę rugsėjo dieną pagal garsųjį Daniel Defo romaną po laivo katastrofos negyvenamoje saloje atsiduria Robinzonas Kruzas. Daugelis, norinčių pabūti jo kailyje, greičiausiai įsivaizduoja kokią nors Karibų jūros salą - žydras ir skaidrus vanduo, baltas smėlis, saulė. Defoe romaną įkvėpė tikra istorija, tačiau tikroji Robinzono Kruzo sala mažai kuo panaši į išgalvotąją. Ji yra Ramiajame vandenyne, beveik už 700 km nuo Čilės krantų, ir ji dažnai skendi rūke. Sala yra didžiausia iš Chuano Fernandezo nedielio salyno.
Vrd. Julius Juchnevičius -
1822 metų rugsėjo 27 prancūzų mokslininkas, filologas ir lingvistas Jean-François Champollionas paskelbė iššifravęs Egipto hieroglifus. Savo pasiekimą jis įrodė penkiasdešimt penkių lapų pranešime, kurį perskaitė susirinkusiems Pavadinimų ir literatūros akademijos mokslininkams. Jis išsprendė vieną didžiausių istorijos paslapčių: kaip perskaityti Egipto hieroglifus, o kartu ir atskleisti senovės civilizacijos paslaptis.
Šios šimtmečių senumo dilemos raktas buvo 1799 m. liepą Egipte rasta neįspūdinga granodiorito plokštė.
Ved. Julius Juchnevičius
(DI iliustracija) -
1975 metų rugsėjo 26-tąją Los Andžele įvyko kino miuziklo „Rokio Siaubo filmo šou“ premjera. Nuo tada jis tapo ilgiausiai kada nors be pertraukų rodomu filmu. Tai ne tik filmas - kino seansas žiūrovams yra tapęs ritualu. Dauguma jų į šio filmo peržiūrą ateina kiekvieną savaitę. Kino salės, kur rodomas „Rokio siaubo filmo šou“, po seanso atrodo kaip po karo, todėl kad žiūrovai ten mėtosi ryžiais, tualetiniu popieriumi, laistosi vandens
pistoletais, nekalbant jau apie filmo dialogų garsaus kartojimą kartu su aktoriais, dainavimą, replikavimą.
Ved. Julius Juchnevičius -
1906-ų metų rugsėjo 25-ąją Ispanijos karaliaus ir didžiulės minios akivaizdoje ispanų išradėjas Leonardo Torresas Quevedo Bilbao uoste sėkmingai pademonstruoja „Telekino“ išradimą, valdydamas valtį nuo kranto, ir tai laikoma nuotolinio, arba dar kitaip dažnai vadinamo - distancinio valdymo, o dar paprasčiau - distancinio pultelio pradžia.
Ved. Julius Juchnevičius -
Lygiai prieš ketveris metus rugsėjo 24-ąją britų gamtininkas seras Davidas
Attenborough’as nušluostė nosį serialo „Draugai“ žvaigždei Jennifer Aniston. Ne tiesiogiai, suprantama, perkeltine prasme. Jis per rekordišką laiką Instagrame susirinko milijoną sekėjų. Užtruko viso labo keturias valandas ir keturiasdešimt keturias minutes.
Ved. Julius Juchnevičius -
1939 metų rugsėjo dvidešimt trečiąją Pasaulinėje mugėje Niujorke ateitiems kartoms buvo įkasta laiko kapsulė. Garbingos rimtų vyrų komisijos sprendimu, į kapsulę buvo sudėti daiktai, kurie galėtų papasakoti, kaip gyvenimas atrodė ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Į kapsulę buvo įdėta daugybė literatūros, užfiksuotos mikrofilmuose - iš viso apie 10 milijonų žodžių, įskaitant įvairius žurnalus ir laikraščius, Pasaulio almanachą, Viešpaties maldą trimis šimtais kalbų, „Encyclopaedia Britannica“ ir romanas „Vėjo nublokšti“. Taip pat kino kronikos vienas epizodas, kuriame Franklino Roosevelto kalba ir Majamio madų šou. Dar ateities kartos turės vargo aiškintis, kam žmonėms senovėje reikėjo telefono aparato, kam buvo naudojamas skardinių atidarytuvas arba kodėl storoka knyga pavadinimu Biblija nenurodo, kas autorius. Dar kapsulės radėjus turėtų sudominti moteriška skrybėlė, rankinis laikrodis, keletas
vaikiškų kaladėlių - čia jau ir mums gali būti įdomu. Kapsulėje atsidūrė ir cigarečių pakelis bei slankmatis. Taip pat 75 audinių, metalų ir plastikų pavyzdžiai bei įvairios sėklos.
Ved. Julius Juchnevičius -
1946-taisiais, rugsėjo 20-tąją Prancūzijos Rivjeroje esančiame Kanų kurorte prasideda pirmasis kasmetinis Kanų kino festivalis. Festivalis turėjo debiutuoti anksčiau, tačiau sutrukdė Antrasis pasaulinis karas. Venecijos kasmetinis kino festivalis buvo rangiamas jau nuo 32-ųjų. Iki 1938-tųjų šis kino festivalis tapo fašistinės ir nacistinės propagandos priemone: Benito Musolinio Italija ir Adolfo Hitlerio Vokietija diktavo filmų pasirinkimą ir tarpusavyje dalijosi prizus. (Tai ko čia stebėtis, kad filmą apie nekaltus rusų kareivėlius įtraukė į šiemetinę programą). Pasipiktinusi Prancūzija nusprendė surengti alternatyvų kino festivalį 1939 metų rugsėjo 1-20 dienomis Kanuose. Renginys turėjo vykti kurortinio miesto, esančio į pietryčius nuo Nicos, kazino. Buvo atrinkti filmai, o jų kūrėjai ir žvaigždės ėmė rinktis Kanuose. Tarp amerikiečių atrinktų filmų buvo „Ozo šalies burtininkas“. Prancūzija pasiūlė „Nigerietį“, o Lenkija - „Juodąjį deimantą“. Sovietų Sąjunga atvežė filmą „Rytoj prasidės karas“. Tai buvo labai pranašiška. Rugsėjo pirmosios rytą, festivalio pradžios dieną, Hitleris įsiveržė į Lenkiją. Paryžiuje Prancūzijos vyriausybė įsakė paskelbti visuotinę mobilizaciją, o Kanų festivalis buvo atšauktas vos po vieno filmo peržiūros: Vokiečių kilmės amerikiečių režisieriaus Williamo Dieterle'io „Notre Damo kupriukas“.
Ved. Julius Juchnevičius -
1994 metų rugsėjo 19-ąją Amerikos NBC televizijos eteryje debiutavo serialas „Ligoninės priimamasis“. Jis tapo vienu žiūrimiausių serialų per visą televizijos istoriją. Serialas „Emmy“ apdovanojimams buvo nominuotas 124 kartus, o dvidešimt du kartus apdovanojimą pelnė. Serialo scenarijus buvo parašytas dvidešimt metų iki dėmesį į jį atkreipė viena galinga Holivudo prodiuserinė kompanija, kuri ir įbruko jį NBC televizijai,
galima sakyti, per jėgą. Net ir po to, kai buvo nufilmuota pilotinė serijalo serija, televizijos vadai labai skeptiškai žiūrėjo į projektą. (Na taip, žinau ne vieną televizijos galvą, kuri žino, ką daryti net tada, kai reitingai krenta nors tu ką...) Nuo pat pirmųjų serijų „Ligoninės priimamasis“ tapo žiūrimiausiu, netgi nubrėžė naujus televizijos dramos standartus. Per penkiolika sezonų buvo sukurta daugiau nei 330 valandų dramos.
Ved. Julius Juchnevičius -
1981 metų rugsėjo 18-ąją Kanados prekybos centro „West Edmonton Mall“ 20 000 vietų automobilių stovėjimo aikštelė pateko į Gineso rekordų knygą kaip didžiausia pasaulyje automobilių stovėjimo aikštelė. Prekybos centras yra pasiekęs ir kitų rekordų: jis yra buvęs didžiausias pasaulyje prekybos centras, nes užima pusę kvadratinio kilometro, į kurį tilptų 48 miesto kvartalai, arba, kaip vadinama Amerikoje, blokai. Čia įsikūręs didžiausias pasaulyje uždaras pramogų parkas ir didžiausias pasaulyje uždaras vandens parkas. Jame yra didžiausias pasaulyje uždaras ežeras ir didžiausias bangų baseinas. Aišku, uždaras - viskas čia uždara. Dar daug jis visa ko turi, o turintiems silpnybę šopintis prieš einant į kanadietišką Akropolį reiktų pasiimti atostogas. Čia yra aštuoni šimtai parduotuvių, šimtas restoranų ir devyniolika kino teatrų.
Ved. Julius Juchnevičius - Vis mere