Episoder
-
„Městské ubytovny jsou ubytovací zařízení, kde ubytováváme osoby, které jsou ohrožené životem na ulici, nebo jsou v nějaké bytové tísni. Snažíme se jim jednak zajistit to ubytování, ale zároveň zlepšit celkově jejich nepříznivou situaci, aby se mohli posunout do nějakého standartního ubytování.“
„Mají k dispozici sociálního pracovníka, za kterým mohou dojít, a jejich zakázka může být úplně jakákoliv, v oblasti ať už zaměstnání, vztahů, rodinných záležitostí, závislostí, to znamená něco, co souvisí se zdravím, vlastně cokoliv…“
V 30. epizodě podcastu Žilinská 2 jsme si povídali o Městských ubytovnách, které nedávno oslavily rok od začátku svého fungování. Komu jsou určené a jak přesně fungují? Představili nám je Pavel Řeháček, vedoucí koordinace městských ubytoven a Simona Šimíčková, jejich koordinátorka.
-
„Zrovna ten obor pomoci lidem bez domova a různé preventivní služby tohoto charakteru jsou z velké části zajišťovány neziskovými organizacemi. Segment sociálních služeb by se bez nestátních neziskových organizací neobešel.“
„Zároveň k nám přinášejí nový pohled. (…) Každá neziskovka má trošku jiné metody, jiný styl práce a to, že je těch organizací relativně hodně, je určitě dobře a mělo by to být podporováno.“
Hostem 29. epizody podcastu byl Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy. Povídali jsme si spolu o roli neziskových organizací na poli sociálních služeb v Česku, a hlavně v Praze. K tomu, jaké mají neziskovky místo v sociálních službách a jak spolupracují s Centrem sociálních služeb Praha, se vyjádřili také naši kolegové, konkrétně Kristýna Andrlová za Městskou nájemní agenturu, Pavel Řeháček za Městské ubytovny a Nikol Hladíková za Humanitární oddělení.
-
Manglende episoder?
-
„U lidí, kteří přicházejí z ulice přímo do bytu se často stává, že po nějakých pár týdnech, kdy jsou ti lidi nadšení, na ně dolehne takové to – máme byt, jsme tady sami a co teď. Ta osamělost je obrovský problém. (…) Modrý tým se věnuje podpoře lidí, kteří bydlí, v tom, aby o bydlení nepřišli.“
V této epizodě podcastu jsme si povídali s Karlem Novákem, členem takzvaného Modrého týmu. Modrý tým je u nás v CSSP poměrně novinkou. Jedná se o speciální tým terénních pracovníků, kteří se věnují podpoře v zabydlování. Jak to funguje a s čím vším umí lidem pomoci?
-
„Lidem bez přístřeší nabízíme možnost se v našem AD doléčit po různých výkonech, operacích, nebo pokud jsou jim zjištěny nějaké nové závažné diagnózy. (…) Doma si člověk poleží, má teplo, všecko, když potřebuje tak si objedná potraviny, nebo má někoho, kdo se o něj stará, ale tito lidi jsou sami, a na ulici by to jen těžko šlo.“
V 27. epizodě našeho podcastu Žilinská 2 jsme si povídaly o Azylovém domě s ošetřovatelskou službou (ve zkratce ADOS), který je mezi azylovými domy unikátní službou. Proč? To Vám v podcastu prozradí jeho vedoucí, Petra Mlejnková, zdravotní sestra Bohumila Klášterková a pracovnice v sociálních službách Nikola Macková.
-
„Ne vždy je potřeba, aby vyjela klasická záchranka, hlavně v případě, že situace není život ohrožující. (…) Často se jedná právě o lidi bez domova, kteří mají například omrzliny, bércové vředy nebo dlouho někde leželi a mají dekubity (proleženiny), kvůli kterým se nemůžou hýbat. Pro takového člověka záchranka nepřijde, nepůjde někde do terénu hledat pána pod spacákem.“
Letos je to podruhé, co v rámci Zimních humanitárních opatření vyjížděl tzv. Intervenční tým. Jeho pomoc je určená právě osobám bez domova s potřebami na pomezí sociálního a zdravotního sektoru, které doprovází z ulice či zdravotnických zařízení do nocleháren a jiných humanitárních zařízení.
Jak tato pomoc funguje a jak se vedlo Intervenčnímu týmu letos? To nám prozradí dvě členky Intervenčního týmu, Aneta – zdravotnice a Irena – sociální pracovnice.
-
„Specifikem téhle práce je, že opravdu nikdy nevíte, kdo vám zavolá. Může to být někdo, kdo si chce ‚jenom‘ popovídat, i když to je někdy to nejdůležitější. Za minutu vám pak zavolá někdo, kdo stojí na mostě a chce skočit. Krize je vždy definovaná tím jedincem. To, co je krize pro jednoho, nad tím jiný mávne rukou a naopak.“
V této epizodě podcastu nám vedoucí Pražské linky důvěry Jitka Gryga Medřická přiblíží, s čím vším umí linka důvěry pomoci a také kdo se nachází na druhé straně sluchátka či chatu, když se na ni obrátíme.
-
„Lidé bez domova, z větší části skutečně ty závislosti mají, nejčastěji se bavíme o tzv. látkových závislostech, alkohol, pervitin a metamfetaminy obecně. No a u vstupu (do služeb) se skutečně testovalo. Jestli zažijete jako člověk opakovaně negativní zkušenost, a jste odmítán z tohoto důvodu, pak buď jste přinucen lhát a chovat se tak, abyste se do té služby dostal, nebo to vzdáte a rezignujete na tu možnost. A bude to chtít zase nějakou dobu na to, aby si ten proces dokázal získat důvěru klientů, nebo potenciálních klientů, kteří jsou na ulici.“
V Centru sociálních služeb Praha jsme dlouhodobě v procesu snižování prahů, aby na naše služby dosáhli i ti, kteří pomoc nejvíce potřebují. To znamená, že jsme je otevřeli například i lidem s látkovými závislostmi.
O tom, jak to v praxi funguje, s čím těmto osobám umíme pomoci, i o předsudcích, se kterými se ve společnosti i ve službách potkávají, si budeme povídat s Lucií Průšovou, metodičkou Centra sociálních služeb Praha. -
„Potravinové banky mají podle charty potravinových bank dávat potraviny především organizacím, které se starají o lidi v nouzi.“ – Věra Doušová
„V našich službách mají možnost využívat potravinovou pomoc všichni klienti, jsou to matky samoživitelky, senioři, osoby které přicházejí z výkonu trestu, osoby které měly zkušenost s bezdomovectvím, nebo stále mají, ta skladba klientely je opravdu pestrá.“ – Nikol Hladíková
Zajímalo Vás někdy, jak funguje potravinová pomoc ve velkých organizacích, jako je Centrum sociálních služeb Praha? Kdo má na ni nárok? V jakém množství a z čeho pozůstává? Odkud se ty potraviny vlastně berou?
O tom jsme si ve dvacáté třetí epizodě povídali s vedoucí humanitárního oddělení CSSP Nikol Hladíkovou, vedoucí potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věrou Doušovou a také s Dominikem Peškou, který potravinovou pomoc distribuuje přímo do jednotlivých služeb centra.
-
”Když jsem byla malá, bylo to úplně jiný, než když je člověk dospělý. Sejít se celá rodina u jednoho stolu, to se Vám dneska nestane jen tak.”
"Máma nás vždy noc před štědrým dnem dala spát a celou noc nespala a ozdobovala stromeček a celý byt. My jsme se potom ráno vzbudili a bylo to takový to WOW. Tak to bych chtěla do budoucna, až budeme s Haničkou někde normálně bydlet."
"Dneska vím, že jsou to starosti akorát, každý se štve. Já ne. Tady si s kámošem udělám svůj salát, svůj řízek... mám kocoura, ten dostane taky řízek."
Zajímalo vás někdy, jak Vánoce prožívají obyvatelé azylových domů, lidé, kteří to v životě neměli a nemají vždy lehké? Co pro ně znamenají svátky a jaké jsou jejich přání?
V této epizodě podcastu spolu navštívíme Azylové domy Centra sociálních služeb Praha, zúčastníme se zdobení věnců a vánočních stromečků a tyto otázky položíme přímo jejich zdejším obyvatelům.
-
”Ono je to vždycky hlubší než jenom ten zápach, jenom ten alkohol, jenom to, že člověk leží na lavičce… za tím se skrývá dlouhá historie toho, proč tam ten člověk skončil. A čím déle tam je, tím hůř se z ní dostává.”
V této epizodě podcastu si povídáme s terénním týmem Centra sociálních služeb Praha, konkrétně s jeho vedoucím, Davidem Veberem a zkušenými teréňákmi Jitkou Červinkovou a Zděňkem Plíškem.
Prozradí nám, jak vypadá jejich běžný den, i méně běžné zážitky z terénu. Jak popisují, často jsou pro lidi bez domova prvním kontaktem se sociálním pracovníkem a jejich úlohou je posouvat lidi výš, na návazné služby. Zajímá Vás, jak se jim to daří?
-
Humanitární ubytování v hotelu Na Zámečku v Záběhlicích se nedávno stalo útočištěm jak pro osoby bez přístřeší, tak i pro matky s dětmi z Ukrajiny. O tom, jak se jim zde spolu žije nám poví Martin Šmídl, vedoucí tohoto zařízení. Budeme mluvit například o tom, jak se zde ubytovaným uprchlíkům daří začlenit do života v Česku nebo také o tom, jak je možné bourat vzájemné předsudky mezi lidmi, kteří jsou si zdánlivě vzdálení.
-
„V průběhu zimy celé řadě lidí, kteří jsou v bytové nouzi nebo zcela bez přístřeší, hrozí závažná újma na zdraví nebo dokonce smrt. Proto se už po řadu let připravují takzvané Zimní humanitární opatření, kdy se především rozšiřují kapacity ubytování a také další služby jako jsou terénní programy a distribuce materiální pomoci.“
Jak fungují zimní humanitární opatření pro osoby bez domova a pro koho jsou určené? Jak se může do pomoci zapojit široká veřejnost a proč by to měla dělat? Tyto otázky Vám zodpoví Filip Pospíšil, odborný garant projektu Koordinace systémového řešení bezdomovectví v Praze.
-
Program VIOLA je součástí Intervenčního centra, které pracuje s oběťmi domácího násilí. Jeho úkolem je ale uchopit problém z té druhé strany, pracuje s lidmi, kteří se domácího násilí dopouští. Jedním z nejefektivnějších nástrojů v boji proti domácímu násilí může být totiž právě jeho prevence.
Jak pracovat s hněvem a celkově chápat své emoce? Je možné předcházet domácímu násilí, a proč bychom to měli dělat? To všechno nám v osmnácté epizodě podcastu Žilinská 2 poví Martina Denemarková, psycholožka Intervenčního centra.
-
Při nahrávání této epizody jsme místo studia vyrazili do terénu, konkrétně do Vrchlického sadů. Park před Hlavním nádražím v Praze, známější pod jménem Sherwood již naštěstí není, to co býval, stějně si však s sebou nese špatnou pověst. Jak to tam vypadá dnes?
S koordinátorem snižování rizik ve veřejném prostoru Zdeňkem Horákem si budeme povídat jak o proměnách samotného prostoru parku, tak o lidech, kteří se v tomto prostoru zdržují. Můžou být i oni součástí jeho proměny k lepšímu?
sherwoodpraha bezdomovectví veřejný prostor vrchlickehosady hlavák pomoc socialnisluzby
-
V šestnácté epizodě podcastu Žilinská 2 se vrátíme zpátky do škol. Budeme si povídat s Lucií Myškovou, psycholožkou z Pražského centra primární prevence, které nově poskytuje supervizní setkání pro školní poradenské pracovníky. Dozvíte se proč jsou supervize potřeba, jak probíhají, i to, kdo jsou vlastně školní poradenští pracovníci a co je jejich práce.
Školníporadenskýpracovníci, dětskýpsycholog, školství, primární prevence, poradenství, škola, PCPP
-
Organizace Progressive o.p.s. už téměř 20 let poskytuje služby pro osoby ohrožené užíváním návykových látek, od terénních programů až po ambulantní služby (a mnoho dalšího mezi tím). Pomáhají například lidem jako je Jan Hajný (epizoda 4) postavit se na vlastní nohy. O tom, jak jejich programy fungují a proč je práce s uživateli návykových látek důležitá také pro společnost, si povídáme v patnácté epizodě podcastu Žilinská 2 s Kristínou Chudomelovou a Františkem Knuthem z Progressivu.
návykovélátky, prevence, terénníprogramy, drogy, společnost, progressive, pomoc, podpora
-
Jak moc trápí lidi v Česku dluhy a exekuce a co s tím jde dělat? Pomůžou nedávné změny v legislativě a koho může zachránit Milostivé léto II? Jak finančně zvládnout nárůst nákladů za energie a celkové zdražování?
I na tyto otázky v čtrnácté epizodě podcastu odpovídá Barbara Halířová, dluhová poradkyně, odborná sociální pracovnice a metodička Sociálně právní poradny KONTAKT.
finance, Milostivé léto, dluhy, exekuce, nárůst cen, energetická krize, chudoba
-
Povolení domácích zvířat v pobytových sociálních službách, jakými jsou například azylové domy, může pomoci lidem žijícím dlouhodobě na ulici zařadit se zpět do společnosti. Zvíře je často jediný přítel, který člověku v tíživé životní situaci zůstal a mnozí se ho nevzdají ani pro vidinu střechy and hlavou.
Domácí mazlíčci do těchto zařízení přináší velká pozitiva, ale také nové komplikace a výzvy. O veškerých plusech i mínusech jsme si v třinácté epizodě podcastu Žilinská 2 povídaly s Evou Kudrnovou, metodičkou Centra sociálních služeb Praha a Magdou Melušovou, vedoucí Azylového domu pro muže Michle.
Domácí zvířata, sociální služby, azylové domy, bezdomovectví
-
V této epizodě Vám přinášíme příběh maminky pěti dětí, která po náročné minulosti plné násilí a závislostí, začíná odznova v jednom z našich Azylových domů.
Povídaly jsme si o tom, jak se ji daří bojovat nejen s vlastní minulostí ale také s předsudky lidí a opravovat vztahy s jejími dětmi a mámou, které byly touto minulostí poznačeny.
mateřství, drogy, závyslosti, návykové látky, výchova dětí, azylový dům, sociální služby, předsudky, osobní příběh
-
Městská nájemní agentura slaví jeden rok fungování!
Jedná se o novou službu bytové politiky hlavního města Prahy, která spojuje realitní trh (majitele bytů) s lidmi, kteří jsou v bytové nouzi.
Jak se jí doposud vedlo a jaké jsou plány do budoucna zhodnotíme s její vedoucí Kristýnou Andrlovou a pražským radním pro oblast bydlení a transparentnost Adamem Zábranským.
- Vis mere