Episoder
-
Proč a jak bychom měli převzít zodpovědnost za své zdraví? O tom jsme si v novém díle podcastu Životozprávy povídali s chirurgem, autorem mnoha knih a účastníkem několika misí Lékařů bez hranic MUDr. Tomášem Šebkem, který stojí za projektem Ministr Zdraví, jenž se snaží říct, že člověk, potažmo pacient je uprostřed a vše kolem něj je servis, který má kolem něj cirkulovat.
-
Migréna je chronické onemocnění, které trápí více než milion lidí v České republice. Z hormonálních důvodů jsou to většinou ženy.
Navzdory jejímu častému výskytu je migréna mnohdy nepochopená a podceňovaná, a to i v lékařském prostředí.
Zkušená neuroložka MUDr. Vladimíra Saková objasňuje v novém díle Životozpráv rozdíly mezi běžnou bolestí hlavy a migrénou a přináší odpovědi na nejčastější otázky týkající se tohoto onemocnění. -
Manglende episoder?
-
Proč máme v dnešní době větší problém otěhotnět a kdy nastal čas přijít na kliniku asistované reprodukce?
„Oranžová je nová černá, čtyřicítka je nová třicítka. Tak se to sice píše v časopisech, ale v reprodukci to neplatí,“ říká specialistka na IVF MUDr. Patrícia Nižníková, se kterou jsme v novém díle podcastu Životozprávy hovořili o velmi důležitém, avšak málo komunikovaném tématu zmrazování vajíček a také o tom, proč je v dnešní době větší problém otěhotnět, kdy je potřeba vyhledat pomoc na klinice asistované reprodukce a jak celý proces probíhá. -
Sedavým způsobem života, který začíná nástupem do školy, dochází ke svalovým dysbalancím. Proto je potřeba začít cvičit již od začátku školní docházky. Jak to dělat správně a jak si udržet páteř v dobré kondici? Na to nám v letním podcastu Životozprávy odpověděla odbornice na léčbu páteře a prevenci zdravé páteře MUDr. Zuzana Smíšková, která zároveň i popsala unikátní metodu spirální stabilizace, jež je výborným pomocníkem při bolesti zad, skolióze a výhřezu disku.
-
Adiktolog Mgr. Rastislav Žemlička v novém díle podcastu Životozprávy hovoří nejen o různých typech závislostí, kódování chuti, společenských rituálech či osobním postoji k alkoholu, ale i tom, proč si k alkoholu děti mohou snadno kódovat vztah již v raném období skrz jejich nejbližší.
-
Jak prožít léto bez nehody a jak si poradit se správnou domácí léčbou? Co nesmí chybět v domácí lékárničce a proč nedat na babské rady při vytahování klíšťat? O tom všem v novém díle podcastu Životozprávy hovořila praktická lékařka MUDr. Hana Matějková.
-
Daniel Kvak a Matěj Misař nám v novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY vypráví o tom, jaké přínosy může mít umělá inteligence ve zdravotnictví a jak jejich projekt Carebot už nyní mění práci lékařů.
-
Poprvé podcast Životozprávy promlouvá s moderátorkou Beccou ke svým posluchačům ze slovenského studia. Spolu se známým slovenským kondičním trenérem Marošem Molnárem se v nové epizodě Životospráv věnují jeho trenérským zkušenostem, nejen z Extrémních proměn. Maroš Molnár vysvětlí proč je zdravý vztah ke sportu a pohybové aktivitě důležitý nejen u dospělých, ale i u dětí.
-
V novém dílu nutriční poradce Miloslav Šindelář z Institutu moderní výživy přiblíží široké téma výživových doplňků. Jak si vybrat ty správné a jak rozpoznat kvalitní doplňky stravy? Jaká jsou možná rizika nesprávného užívání? Jaké jsou rozdíly v potřebách mezi běžným uživatelem a vrcholovým sportovcem?
To vše a mnohem více se dozvíte právě v této epizodě podcastu Životozprávy.
Více na: https://www.pilulka.cz/zivotozpravy -
Dospívání je období, které je často náročné a plné výzev. Spolu se zkušenou terapeutkou Mgr. Zuzanou Steigerwaldovou z Hedepy se věnujeme duševnímu zdraví v období dospívání. Rozebíráme různé duševní problémy, které se mohou objevit v mladém věku a nabízíme podporu a nástroje jak je zvládnout nejen pro mladé lidi, ale i pro jejich rodiče a blízké.
Pusťte si nový díl ŽIVOTOZPRÁV.
V případě potřeby neváhejte vyhledat odbornou pomoc nebo navštivte: https://hedepy.cz/ -
Poruchy srdečního rytmu ovlivňují životy milionů lidí po celém světě. V novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY se s kardiologem a spoluzakladatelem Kardi Ai doc. MUDr. Tomáš Skála, PhD. promluvíme o životě se srdeční arytmií. Jaké jsou inovativní technologie a přístupy při těchto problémech? Jak lze využít umělou inteligenci v kardiologii?
Víc informací o Kardi Ai najdete na stránce https://www.kardi.ai/ .
Dostupný je i na Pilulka.cz: https://www.pilulka.cz/kardi-ai-kardi-ai-trimesicni-dlouhodoby-ekg-monitoring-srdce-xs-s -
Nový díl Životospráv se zakladatelkou projektu Systers a expertkou na ženský biohacking a wellbeing Veronikou Allister. Společně s ní se ponoříme do světa inovativních přístupů k životnímu stylu pro ženy.
Nechte se inspirovat a objevte tajemství biohackingu a nových možností, která mohou posílit vaše fyzické a duševní zdraví. -
Spolu s psycholožkou Mgr. Veronikou Majtnerovou se ponoříme do problematiky syndromu vyhoření. Přiblížíme si příznaky a signály fenoménu, který v dnešní náročné době ovlivňuje mnoho lidí.
Kdy jde jen o chvilkovou únavu, kdy se jedná o syndrom vyhoření a jaké jsou jeho fáze?
V novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY se dozvíte, jak se vyhoření vyhnout nebo ho překonat. -
V novém dílu podcastu "ŽIVOTOZPRÁVY" jsme se potkali s terapeutem Petrem Freimannem, který stojí za neziskovkou Suchej únor.
Ta inspiruje Čechy i Slováky k vynechání alkoholu ze svého pitného režimu. A jaké dopady má měsíční abstinence na tělo i mysl? Pusťte si nový rozhovor do uší!
Do výzvy s Pilulkou se můžete přihlásit tady. -
Spolu s odborníkem na dlouhověkost, Petrem Šrámkem z Healthy Longevity Clinic, jsme si povídali o tom, jak prodloužit svůj aktivní věk.
Jaký je rozdíl mezi chronologickým a biologickým věkem a jak ho můžeme měřit?
Ovlivňuje stárnutí více genetika nebo náš životní styl? Pusťte si nový díl ŽIVOTOZPRÁV. -
V novém díle podcastu se ponoříme do světa dětské kardiologie. Probereme nárůst obezity u dětí a jeho vliv na malá srdíčka. Dozvíte se více o genetice, prenatálním screeningu a českém zdravotním systému. Hostem ŽIVOTOZPRÁV je přednosta Dětského kardiocentra MUDr. Ondřej Materna, Ph.D.
-
Jan Vítek pracuje od roku 2009 v zdravotnické záchranné službě hlavního města Prahy a od roku 2016 zastává pozici hlavního lékaře v oblasti 1. Aktivně působí také v letecké záchranné službě. V novém díle podcastu jsme si povídali o jeho výjezdech, psychické odolnosti a o tom, jak postupovat, pokud se staneme svědky nehody.
-
Závislost na lécích či jejich nadměrné užívání se v Česku dostalo na žebříčku všech společenských drog na druhé místo hned za alkohol.
Pro někoho možná i trochu překvapivě už tento společenský problém předstihl co do počtu závislých lidí klasické drogy jako kokain, pervitin nebo heroin. Poslechněte si nový díl podcastu s adiktologem Alešem Kudou.
Kdo je Aleš Kuda? Přední český adiktolog, psycholog a terapeut. Má dlouholeté zkušenosti ze státních i soukromých zařízení v oblasti terapeutické a adiktologické péče. Je též ředitelem institutu Origanum, kde se odborníci z různých oborů specializují na léčbu závislostí (alkohol, léky, drogy, gambling) -
Zajímalo vás někdy, jaká je spojitost mezi světlem a spánkem? Proč často podceňujeme právě tmu?
To vše jsme probrali v novém díle podcastu "ŽIVOTOZPRÁVY" s Hynkem Medřickým, kde jsme celkově zhodnotili vliv cirkadiánního rytmu na naše tělo. Řeč přišla především na optimální nastavení domácího osvětlení (ano, děláme vše špatně) i dopadu veřejného osvětlení. Došlo i na téma vánočních světýlek, jejichž vliv může být pro mnohé z vás vcelku překvapující. -
Možná vám už někdo poradil, ať se tolik nestresujete. Rada je to skvělá, ale co s tím?
Poslechněte si nový rozhovor s Václavem Lavičkou a bioložkou Viktórií Véle, kde zjistíte, jak stres (mnohdy i nečekaně) působí na naše tělo.
V novém díle podcastu ŽIVOTOZPRÁVY se také dozvíte konkrétní tipy, jak se stresem spolehlivě zatočit – jeden z receptů pro zdravější a odolnější život. - Vis mere