Episoder
-
Olympijské hry v Berlíně v roce 1936 měly být výkladní skříní nacismu a měly potvrdit Hitlerovu teorii o nadřazenosti árijské rasy. Tu však staví na hlavu neskutečně talentovaný černošský mladík, který už několik let udivuje Spojené státy: na olympiádě vyhrál Jesse Owens celkem čtyři zlaté: v běhu na 100 a 200 metrů, ve skoku dalekém a zcela nečekaně také ve štafetě na 4×100 metrů. Jeho zářivá kariéra však nepokračuje dál – naopak. Končí velmi neslavně, těžko si vydělává na živobytí, pro zábavu bohatých dokonce třeba soutěží s koňmi, kterým nechává velký náskok. Částečného uznání se mu dostane až v roce 1955.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Jana Janského známe jako objevitele krevních skupin. Tento pro medicínu naprosto převratný objev přednesl na půdě Spolku českých lékařů 15. listopadu 1906. Nicméně jeho životní příběh je zamotaný a v podstatě tragický. Muž, který se podle všech předpokladů měj stát celosvětovou hvězdou, zemřel v zapomnění a Nobelovu cenu za objev krevních skupin získal někdo úplně jiný.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Manglende episoder?
-
Kromě toho, že Andy Warhol (1928–1987) zázračně unikl smrti, musel čelit spoustě dalších výzev: odmalička byl neduživé a nemocné dítě, byl přecitlivělý a melancholický. Jako umělec měl ale neúnavnou energii, jeho talent byl nesporný, originální a navíc rozkročený přes vícero odvětví – výtvarné (ilustrátor, malíř, grafik, zakladatel pop-artu), filmové (natočil několik minimalistických snímků), literární (vydával časopis Interview) i hudební (byl manažerem skupiny Velvet Underground).
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Mohla mít všechno – milujícího manžela a život v luxusu bez toho, aniž by kdy musela hnout prstem. Florence Nightingalová, dívka z prominentní britské rodiny, se ale rozhodla všeho vzdát a zasvětit veškerý svůj čas pomoci druhým. Ve 24 letech tak odešla z domova a začala cestovat po evropských nemocnicích s jasnou ideou – stát se tou nejlepší zdravotní sestrou.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Král obuvi, český Henry Ford, jeden z největších podnikatelů své doby i celé naší historie. Zlínský rodák Tomáš Baťa měl mnoho lichotivých přívlastků a není se čemu divit. S obrovským nasazením od píky vybudoval celosvětové obuvnické impérium, přičemž zavedl metody řízení výroby a systémy motivace pracovníků, které se ekonomové a manageři učí dodnes. Pracovní zápal se mu však nakonec stal i osudným...
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Je konec roku 2006 a v iráckém hlavním městě Bagdádu vrcholí jeden z nejsledovanějších soudních procesů v historii. Obžalovaným není nikdo jiný než bývalý prezident Saddám Husajn. Před zvláštním tribunálem se zodpovídá z podílu na masakru 148 šíitů v městečku Dudžail, ke kterému dal v roce 1982 rozkaz. Soud trvá víc než rok a Husajn během procesu jakoukoliv vinu odmítá. Důkazy proti němu ale nakonec mluví jasně. 5.listopadu 2006 tak soudci vynesou rozsudek: trest smrti oběšením. Husajnovi advokáti se sice okamžitě odvolají, verdikt se jim už ale zvrátit nepodaří. O měsíc později tak bývalý prezident a neomezený vládce Iráku skončí na popravišti. V čele Iráku stál 24 let. Během nich zavlekl zemi do několika devastujících válek a při různých čistkách a genocidách přišlo o život na čtvrt milionu lidí.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Karel Veliký byl opravdu výjimečným panovníkem – ohněm a mečem vytvořil největší středověkou říši Evropy sahající od Severního moře až po Pyreneje a Řím. Mimo jiné je první a poslední v dějinách, komu se podařilo do jednoho státního útvaru sloučit území dnešního Německa a Francie. Proto se bere za prvního sjednotitele starého kontinentu a někdy se mu také přezdívá „Otec Evropy“. Také se mu podařilo říši udržet pohromadě díky reformám, kterým dnes říkáme „karolinská renesance“. Sjednocení měr a vah (který v anglosaském světě je živý dodnes), nový peněžní systém (ve Francii používaný do Velké revoluce), důraz na školy a vzdělanost. Kdo se chtěl podílet na správě říše, musel umět číst a psát. Paradoxní je, že sám Karel se – i přes ohromnou snahu – nenaučil psát (a zřejmě ani číst) a musel se podepisovat důmyslným obrázkem-monogramem, který ho naučili jeho rádcové. Zřejmě trpěl dyslexií a dysgrafií.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Je to už skoro půl století, co v listopadu roku 1975 opustil dvacetiletý Bill Gates prestižní Harvardovu univerzitu v Bostonu, aby se věnoval práci pro společnost Microsoft (tehdy ještě psanou Micro-Soft), kterou založil se svým kamarádem Paulem Allenem. Ke studiu se už nikdy nevrátil. Začala tím však cesta, která z něj udělá nejbohatšího člověka světa, jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů všech dob a respektovanou i oceňovanou osobnost (mimo jiné obdržel Řád britského impéria).
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Bedřich Smetana je považován za zakladatele české národní hudby. Prožil neuvěřitelný životní příběh, jaký by si jen málokdo vůbec dokázal představit. Na konci života ohluchnul, ale i přesto dokázal napsat svá vrcholná díla.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Francouzská královna, manželka Ludvíka XVI., se v době obrovské bídy topila v přepychu, a její hýření přímo či nepřímo vedlo k Velké francouzské revoluci. Během ní se pak role obrátily. Spolu s rodinou se stala vězeňkyní lidu, a lid také rozhodl o její popravě. 16. října 1793 skončila pod gilotinou. Na popraviště ji přivezli v obyčejném žebřiňáku a když chtěla říci poslední slova, ani to jí kat nepovolil.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Erwin Rommel, zvaný podle svých afrických úspěchů Pouštní liška, byl jeden z nejslavnějších nacistických vojevůdců. Německá propaganda ho vykreslovala jako dokonalého muže, který statečně velí své armádě vždy v jejím čele (což byla pravda), už méně se Němci chlubili nezvyklou Rommelovou popularitou u spojenců. Rommel totiž nebyl žádný zavilý nacista, nevraždil Židy, k zajatým nepřátelům se choval podle ženevských konvencí a s respektem o něm nakonec mluvili i jeho nepřátelé na bojišti, britský velitel Bernard Montgomery a americký generál George Patton.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
V roce 1905 vyšel článek dosud naprosto neznámého Alberta Eisteina, představující jeho speciální teorii relativity. Byl to velký průlom ve světě fyziky, a možná proto trvalo léta, než byla obecná teorie relativity skutečně přijata a pochopena.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Sigmund Freud (1856 – 1939), moravský rodák, neurolog a psycholog, zakladatel psychoanalýzy a ten, kdo vynesl na světlo nevědomí a výklad snů nebo přišel s výrazy pud života (libido) a pud smrti. Obrátil naruby způsob, jakým se zkoumala duše, a zdůrazňoval důležitost prožitků v oblasti sexuality, které dále formují život člověka.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Car Petr I. Veliký byl prvním ruským panovníkem, který v době míru opustil svoje impérium. V roce 1697 se vydal do Evropy, aby vedl diplomatické rozhovory se svými protějšky. Na rozdíl od svých předchůdců si totiž uvědomoval, že pokud chce expandovat na východ, potřebuje mít silné spojence na západě. Pod falešným jménem Pjotr Michajlov se tedy vydal se svojí družinou na cestu, které se do historie vepsala jako Velké poselstvo a trvala dlouhých 18 měsíců.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Je pátek 13. října 1307. Po celé Francii je v plném proudu obří zátah na členy řádu templářů, jednoho z nejmocnějších řádů středověké Evropy. Obvinění jsou na tehdejší poměry zcela šokující: kacířství, sodomie, homosexualita, zapírání Krista a tak dále, celkem je to 127 bodů obžaloby. Po měsících strávených na mučidlech se většina zatčených ke všemu přizná, a tak následují popravy. Na hranici skončí nejvyšší představitelé včetně velmistra řádu Jacquese de Molay – česky Jakuba z Molay. Tak končí téměř dvě stě let dlouhá historie řádu, který převrátil naruby evropské dějiny a který po sobě zanechal mnoho nevyřešených otázek, legend a tajemství – včetně například Svatého grálu...
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Kniha s plným názvem „O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život“, ve které Darwin svou teorii poprvé publikuje 24.listopadu 1859, způsobí nebývalý poprask. Teorii kritizují nejen Darwinovi kolegové z vědeckých kruhů, ale především církev. Jeho práce totiž nabourává uvažování, které platilo po celá dlouhá staletí a podle něhož byl veškerý život na Zemi, tak jak ho známe, stvořen Bohem.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Bitva na Moravském poli je jednou z našich nejslavnějších a klíčových porážek. Nejenže v ní král Přemysl Otakar II. ztratil pro českou korunu velká území sahající až k Jaderskému moři, ale také zde přišel o život. Usmrcen byl silnou ranou mečem, která mu rozetnula lebku – což je na ní dodnes vidět – a poté ho prý nepřátelé nahého vláčeli po bojišti, plivali a močili na něj. Tak skončila životní pouť nejmocnějšího vládce z rodu Přemyslovců – krále zvaného „Železný a zlatý“ – který nejprve ovládl nevídaně velké území sahající od Krkonoš až k Jadranu, aby o něj nakonec zase přišel.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
V jeho příběhu je všechno: láska, zrada, úkladné vraždy i nejkrásnější žena své doby, egyptská královna Kleopatra. Ale protože používal dvě různá jména – před uchopením moci Oktavián, po uchopení moci Augustus – jeho postava často v dějepisu mate. Přitom šlo o prvního, nejdéle vládnoucího (41 let!) a podle mnohých i nejmocnějšího císaře Římské říše. A mimochodem, dodnes se po něm ve většině světových jazyků jmenuje jeden z měsíců – august, tedy srpen.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
2. ledna 1492, vstoupili Isabela – královna Kastilská – a její manžel Ferdinand II., vládce Aragonie, do jihošpanělské Granady. Pouhé konstatování toho faktu může vytvářet dojem běžné, rutinní záležitosti. Opak je ale pravdou. Toho lednového dne se zásadním způsobem změnily evropské dějiny. Skončila totiž téměř osm století dlouhá arabská nadvláda nad částí Pyrenejského poloostrova.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Vis mere