Episoder
-
Sageli kuuleme räägitavat väärtuspõhisest välispoliitikast. Mida see sõnapaar tegelikult kirjeldab, kui relevantne on see praeguses maailmas ning kas me mõtleme samadest asjadest, kui rõhutame Eesti välispoliitikas väärtuspõhisust? Selle küsimusega haakuvad ka rahvusvahelise õiguse ja reeglitel põhineva maailma mõisted, mida me ise nii sageli kasutame. Kuid ka siin on võimalik näha universaalsuse asemel kirevat nüansirikkust. Seekordne #maailmanaba saade on erandkorras lindistus Eesti Välissuhete Nõukojas 14. oktoobril toimunud arutelust, mida juhtis Raivo Vare. Arutelus osalesid rahvusvahlise õiguse professor, akadeemik Lauri Mälksoo, Eesti endine suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse asejuht Kristi Raik, Toronto Ülikooli ajalooprofessor Andres Kasekamp ja EBSi rektor Meelis Kitsing.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba seekordses saates on vaatluse all Eesti välispoliitilised valikud seoses Lähis-Idas toimuvaga. Kuulaja saab ülevaate erinevatest argumentidest, mis ja miks juhivad või peaksid juhtima meie otsuseid nii ÜRO Iisraeli-Palestiina teemaliste resolutsioonide hääletamisel kui ka teiste Lähis-Ida puudutavate välispoliitiliste hoiakute kujundamisel. Stuudios on seekord Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse asejuht Kristi Raik, Lähis-Ida ekspert Peeter Raudsik, Riigikogu liikmed Eerik-Niiles Kross ja Marko Mihkelson ning vestlust juhib Harri Tiido.
-
Manglende episoder?
-
Ukraina peab oma vabadussõda piiratud võimaluste ja relvastusega. Samas näitab augusti algul alanud Kurski operatsioon, et Ukraina relvajõud suudavad lahinguväljal olukorda enda kasuks pöörata. Nad teeksid seda veelgi enam, kui Lääne abi oleks õigeaegne, suuremas mahus ja ilma piiranguteta. Suuremad lääneriigid eesotsas USAga on täiemahulise sõja algusest saadik olnud väga kartlikud Venemaa suunal jõudu näitamast. Miks on see nii ja mis peitub selle kartuse taga? Kas Kurski lahing 2.0 võib tuua siin muutuse? Nendel teemadel arutelvad Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu värskes episoodis Raivo Vare, Eerik-Niiles Kross, Marko Mihkelson ja Harri Tiido.
-
USA endise presidendi ja eelseisvate valimiste favoriidi Donald Trumpi tapmiskatse avaldab mõju nii Ühendriikide sisepoliitikale kui ka seeläbi rahvusvahelisele julgeolekule. Mis ja miks juhtus, mis on poliitilise vägivalla taust Ühendriikides, mida räägiti vabariiklaste kongressil ning kuidas see muuhulgas mõjutab ka Eesti julgeolekut, sellest arutlevad Eesti Välissuhete Nõukoja podcasti #maailmanaba 40. episoodis Harri Tiido, Liisa Past, Andreas Kaju, Lauri Tankler ja Marko Mihkelson.
-
Üha suuremat majanduslikku võimu koguv ja senisest aktiivsemat välispoliitikat viljelev India on kujunenud väga oluliseks kaalukeeleks maailmakorra muutumise dünaamikas. Äsjased valimised lubavad teha mitmeid järeldusi riigi arengusuundadest, kuid panevad ka küsima, kas India on ikka demokraatia? Eesti Välissuhete Nõukoja järjekordses episoodis lahkavad orientalist Martti Kalda, Eesti endine suursaadik Indias Katrin Kivi ja saatejuht Harri Tiido India arenguid.
-
Venemaa on sõjas Lääne juhitud maailmakorra muutmiseks. Selle eesmärgi saavutamiseks on Venemaa viimasel ajal oluliselt laiendanud juba aastakümneid Lääne vastu peetavat luuresõda, kus vahenditena on kasutusel tegevused poliitilisest mõjutusest kuni sabotaaži ja mõrvadeni. GPS signaali häirimine meie regioonis on vaid üks näide selle luuresõja elementidest. Mida Venemaa teeb ja kuidas peaks Lääs sellele reageerima, sellest räägivad Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido vedamisel, Eerik-Niiles Kross, Ivo Juurvee ja Marko Mihkelson.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba uues episoodis tuleb seekord juttu Viktor Orbáni juhitud Ungarist ning tema mõjust Eurooopa Liidus toimuvale. Kuidas mõista Ungaris toimuvat ning millised on paremäärmusluse väljavaated põhiseaduslike institutsioonide tasalülitamiseks teistes riikides. Saates arutlevad teema üle Harri Tiido, Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet ja fennougristina Ungarit hästi tundev Tõnu Seilenthal.
-
Venemaa on puhtakujuline diktatuuririik, kus poliitilisi protsesse juhitakse ühest kanalist ning kus poliitilised parteid on muudetud sisuliselt presidendi administratsiooni allüksusteks. Diktatuuririigis toimuvad "valimised" on juba eos võlts meelepett, kuid vajalikud diktaatori legitiimsuse kinnitamiseks oma eliidi seas ning rahvusvaheliste liitlaste hulgas. Uues episoodis arutlevad Harri Tiido, Jaanika Merilo, Raivo Vare ja Marko Mihkelson muu hulgas ka selle üle, mida diktaator Putin selle ülekinnitatud legitiimsusega peale hakkab ning kuidas peaksid lääneriigid toimuvasse suhtuma.
-
Ukraina Vabadussõda on jõudnud kriitilisse seisu. Venemaa pressib kõigist suundadest peale, kasutades eelist relvastuses, moonas ja inimjõus. Ukraina armee paneb vastu, kuid tunneb suurt puudust laskemoonast ja relvastusest. Inimjõud on ukrainlastel samuti piiratud. Samas on Lääne relvaabi veniv ja Ukrainale piiranguid esitav. Ees ootavad väga rasked kevadkuud, kus Ukrainal tuleb teha kõik, et mitte lasta vaenlasel otsustavat edu saavutada. Eesti Välissuhete Nõukoja podcasti #maailmanaba uues episoodis analüüsivad olukord Raivo Vare, Harri Tiido ja vahetult enne lindistust Ukraina rindepiirkonnast naasnud Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
-
Taiwani presidendi- ja parlamendivalimised, mis toimusid 13. jaanuaril, juhatasid sisse alanud aasta oluliste valimiste ahela., mis päädivad USA presidendivalimistega novembris ning mis võivad mõjutada rahvusvahelist julgeolekut rohkem, kui oskame hetkel veel ette näha. Milline oli taiwanlaste valik ning millises suunas võib areneda julgeolekuolukord Taiwani väinas ja millised võivad olla seejuures globaalsed mõjud, sellest arutlevad Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu Maailmanaba seekordses episoodis Harri Tiido juhtimisel Tallinna Ülikooli külalislektor Rüüt Kaljula, Taipeis elav Hiina-Taiwani ekspert Tauno Kelder ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
-
#maailmanaba selle aasta viimases saates tehakse kokkuvõtteid sündmustest ja arengutest maailmas ning vastatakse küsimusele - mida Eesti õppis ja mida meie peaksime maailmas toimuvast uue aasta hakul silmas pidama. Harri Tiido vedamisel aitasid kokkuvõtteid teha Eesti Välissuhete Nõukoja juhatuse liikmed Toomas Hendrik Ilves, Meelis Kitsing, Vivian Loonela, Raivo Vare ja Marko Mihkelson.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba seekordses episoodis on tähelepanu keskmes Venemaa lammututstegevus rahvusvahelistes organisatsioonides. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon on Venemaa agressiooni tulemusel langenud sisuliselt kliinilisse surma, kus vähegi sisuline ja organisatsiooni aluspõhimõtteid järgiv tegevus on välistatud. Sama patiseisu näeme ÜRO julgeolekunõukogus. Venemaa ei varja, et tahab kasvõi jõuga muuta kehtivat maailmakorda. Milline on Lääne vastus ja millised on siin Eesti valikud, sellest arutlevad Harri Tiido juhtimisel suursaadik Sven Jürgenson, Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse direktor Indrek Kannik ja Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba seekordses episoodis on vaatluse all Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide mõju. Kas me saame olla rahul toimuvaga, kui Venemaa suudab sanktsioonide kiuste toota edasi tiibrakette ja droone, lasta välja rohkem suurtükimürske kui kogu Lääs kokku? Mis on Venemaad piiravate meetmete tulemuslikkus ja mida peaks tegema, et Vene agressiooni hinda tõsta, sellest räägivad Harri Tiido vedamisel Venemaad väga hästi tundvad analüütikud Raivo Vare ja Karmo Tüür.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhääling on jõudnud 30. episoodini. Seekordses saates on vaatluse all Lähis-Idas puhkenud Iisraeli-Hamasi sõda ja selle tagamaad. Miks hävis Iisraeli luure, milline on Venemaa ja Iraani roll selles sõjas, millised on võimalikud sõjastsenaariumid ja kui palju see mõjutab Lääne tähelepanusuutlikkust Ukrainale? Nendele ja teistele küsimustele vastavad stuudios Harri Tiido vedamisel Sven Mikser, Eerik-Niiles Kross ja Marko Mihkelson.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba seekordses episoodis on tähelepanu all Ukraina Vabadussõja vastupealetungi hetkeseis ning see, milline mõju võib ukrainlaste näiliselt aeglasel edenemisel olla Lääne toetuse püsimisele. Jutuks on ka paljuräägitud sõjaväsimuse kartus ning see, millist mõju võib Ukraina toetamisele avaldada USAs alanud presidendivalimiste kampaania. Stuudios on Rahvusvaheliste Kaitseuuringute Keskuse direktor Indrek Kannik, Riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross ja saatejuhina vestlust juhtimas Eesti Välissuhete Nõukoja juhatuse esimees Marko Mihkelson.
-
Kommunistliku Hiina eesmärk on saavutada täielik kontroll Taiwani üle hiljemalt aastaks 2049. Arvatakse, et president Xi Jinping soovib seda juba oma eluajal. Kuna 90 protsenti saare elanikest ei soovi muuta praegust status quo'd, siis ühinemine mandri-Hiinaga sõjajõudu kasutamata näib võimatuna. Milline on olukord praegu Taiwani julgeolekuga, millised arengud toimuvad vabaduse saarel ja mida peaks sellest järeldama Eesti, sellest räägivad Eesti Välissuhete Nõukoja podcasti #maailmanaba värskes episoodis Tartu Ülikooli Aasia keskuse analüütik Urmas Hõbepappel, Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja saatejuht Harri Tiido.
-
#maailmanaba uues episoodis analüüsivad kaitseminister Hanno Pevkur, president Toomas Hendrik Ilves, Eesti suursaadik NATO juures Jüri Luik ja välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Kyllike Sillaste-Elling koos saatejuht Harri Tiidoga, milliste tulemustega lõppes NATO tippkohtumine Vilniuses ja kuidas läheb siit allianss edasi. Mis saab Ukraina liikmelisusest ja kui turvaliselt saame meie pärast Vilniust ennast tunda?
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba värskes episoodis arutelvad Eerik-Niiles Kross, Raivo Vare, Marko Mihkelson ja Harri Tiido selle üle, mis tegelikult võis põhjustada Wagneri mässu, mis toimus selle taustal Venemaa võimukordiorides ja kuivõrd kahjustas see Putini absoluutsena näivat võimu.
-
Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba uues episoodis tuleb seekord juttu Kesk-Aasiast. Aastasadade jooksul suurvõimude kokkupõrkepiirkonnana on Kesk-Aasia ja seal asuvad riigid suurte muutuste keerises. Sealseid sisemisi arenguid ja geopoliitilisi mõjutusi Venemaa, Hiina ja lääneriikide suunalt analüüsivad Eesti suursaadik Astanas Toomas Tirs, endine suursaadik Heiti Mäemees, etnoloog ja antropoloog Aimar Ventsel ning saatejuht Harri Tiido.
-
Alanud kevadsuvi kujuneb Ukraina Vabadussõjas edasisi sündmusi määravaks. Kauaoodatud Ukraina vastupealetung on peagi algamas. Sellele on seatud Läänes kõrgeid lootusi. Ukrainlased peavad tõestama, et suudavad lahinguväljal tuua nende kasuks muutuse. Samal ajal on rahusobitamine muutunud üha aktiivsemaks. Erinevatel motiividel on ettepanekuid tehtud Hiinast Vatikanini. Pingeid kruvib ka võitlus narratiivide pärast, mille üheks episoodiks oli ka salapärane "droonirünnak" Kremli pihta. Kõigil nendel teemadel arutlevad Eesti Välissuhete Nõukoja taskuhäälingu #maailmanaba uues episoodis Harri Tiido, Rainer Saks ja Marko Mihkelson.
- Vis mere