Episoder
-
Absoliuti klausa: gebėjimas, išgirdus muzikinį garsą, jį tiksliai atpažinti. Dovana tai ar iššūkis?
Neregiai, turintys šunis vedlius, gali būti persekiojami teisininkų, mat Lietuvoje parengti ar rengiami šunys neatitinka įstatymais nustatytos tvarkos.
Artėjant renginių atvirose erdvėse sezonui dalis mokslininkų siūlo persvarstyti, ar visur gamtoje turėtų būti leidžiami didžiuliai triukšmingi koncertai ar kitos veiklos.
Kauno rajono muziejuje Raudondvaryje įsibėgėja archeologinių parodų ciklas, kuris vietos žmonėms padeda suprasti, kaip gyveno būtent jų krašte prieš šimtmečius įsikūrę žmonės.
10–12. Ved. Ignas Andriukevičius -
Praėjusią savaitę NBA įvyko neįtikėtini mainai - Dalaso Maveriks iškeitė savo pasididžiavimą ir žvaigždę - Luką Dončičių. Fanai ir ekspertai iki dabar svarsto, kodėl taip įvyko.
„Tėvų linija“. Jau metus psichologų konsultacijos visais klausimais, susijusiais su vaikų ir paauglių auginimu, auklėjimu, jų elgesiu, taip pat tarpusavio santykiais teikiamos ne tik telefonu, bet ir elektroniniais laiškais.
Ryškios asmenybės rubrikoje pokalbis su pirmąja lietuve profesore Harvarde - oftalmologe Ūla Višomirskyte Jurkūnas. Kaip ji įsitvirtino Harvarde ir kaip kartu su komanda sukūrė išskirtinę kamieninių ląstelių technologiją, kuri gali padėti susigrąžinti regėjimą?
Vėliau laidoje kalbėsime apie miesto bitininkavimą. Šios srities entuziastai sako, kad ir žiemą turi darbo, o įvairūs tyrimai patvirtina, kad mieste avilius statyti verta.
Ved. Urtė Korsakovaitė -
Manglende episoder?
-
Pokalbis apie socialinę kampaniją „Kaip gera galėti galėti“, kuri siekia keisti požiūrį į žmones su intelekto negalia ir parodyti kaip svarbu leisti priimti sprendimus savarankiškai. Apie kampaniją pasakoja Kauno „Arkos“ bendruomenės narys ir Socialinės kampanijos „Kaip gera galėti galėti“ ambasadorius Mantas Karpavičius, Kauno „Arkos“ bendruomenės grupinio gyvenimo namų vadovė Indrė Jaugėlaitė, Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros direktorė Eglė Čaplikienė.
Vasario 4 dieną minima pasaulinė kovos su vėžiu diena. „Vėžys – ne nuosprendis, jį tikrai galima įveikti”, – sako Virginijus Šaulys, kuriam prieš 11 metų diagnozuoti ketvirtos stadijos piktybiniai kasos, kepenų ir tulžies latakų navikai.
Klimato kaitos rubrika. Kaip Lietuvoje sekasi ekogyvenvietėms? Pokalbyje dalyvauja Kardokų bendruomenės vadovas Raimundas Vaičiūnas.
Projekto „LRT ieško sprendimų“ žurnalistai šįkart domisi vaikų nusikalstamumo mažinimo iniciatyvomis. Kas gali sukelti nusikalstamą elgesį, kaip reikia dirbti su pažeidžiamaiis vaikais ir kaip vertinamos dienos centrų paauglių grupės?
Ved. Agnė Skamarakaitė -
COVID-19 pandemija ne tik supurtė mūsų kasdienį gyvenimą, bet ir padarė ilgalaikį poveikį mūsų apsipirkimo įpročiams. Tai atskleidžia Vilniaus universiteto Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto mokslininkų tyrimai.
2024 m. Lietuva minėjo Dainų šventės šimtmetį. Savaitė įspūdingų renginių sutelkė šalies žmones, pritraukė minias turistų, namo pakvietė grįžti šimtus pasaulio lietuvių. Ką mums reiškia tokia tradicija? Ko reikia tam, kad gimtų tokio masto renginys? Kaip jam pasiruošti? Kokios mintys kelios minutės iki koncerto sukasi kūrėjų galvose?
Girdėti generinių vaistų pavadinimą greičiausiai teko daugeliui, tačiau tiksliau paaiškinti, kas tai yra, galėtų ne kiekvienas. 15min portale atlikta apklausa parodė, kad kone pusė šalies gyventojų nežino, kas yra generiniai vaistai. Į klausimą „Ar žinote, kas yra generiniai vaistai?“ teigiamai atsakė 49 proc., beveik keturiasdešimt procentų nežinojo, kas tai, o dar trylika procentų nebuvo tikri dėl savo žinių.
Jau ne vienerius metus jauni dainininkai iš Tauragės pelno prizines vietas įvairiuose konkursuose, televizijos dainų projektuose. Daugelį šių mokinių ugdo Tauragės meno mokyklos vokalo pedagogė Alina Dambrauskienė. Kaip ji atranda ir padeda augti muzikos talentams? Mokytoją Tauragėje kalbino Vesta Vitkutė. -
Apie pensinio amžiaus įdarbinimo galimybes. Statistiska rodo, kad situacija gerėja.
Apie elektroninių atliekų rūšiavimą. Daugėją tokių atliekų vagysčių, kodėl? Kaip rūšiuoti tokias atliekas?
Antrą laidos valandą apie šiltą sausį ir iš to kylančias rizikas. Erkės taip ir neužmigo. Kaip pasikeitė miškai?
Urtė Korsakovaitė -
Regitra paskelbė apie naują numerio ženklų seriją – tarp pasirinkimų ir Niujorko simboliai.
Kuo išskirtinė Jungtinėse Valstijose eilę metų geriausia pripažįstama Viduržemio jūros regiono dieta?
LRT Faktai: specialistai įspėja, kad migrantai dažnai tampa melagienų taikiniu. Šią savaitę Lietuvoje nuskambėjo pareiškimas, jog migrantai augina nusikalstamumo statistiką. Ar taip yra iš tiesų?
6 iš 10 aptarnavimo srities darbuotojų mūsų šalyje yra patyrę netinkamą klientų elgesį – psichologinį arba žodinį smurtą.
Besibaigiantis sausis muzikos pasaulyje minimas kaip atlikėjo David'o Bowie mėnuo. Šio kūrėjo darbai bei idėjos pirmą kartą prisiminti Anykščiuose.
10–12. Ved. Ignas Andriukevičius -
LRT GIRDI: apie iššūkius, kurių Lietuvoje kyla norintiems laikyti valstybinės kalbos mokėjimo egzaminą.
Meteorologas Gytis Valaika, kuris socialiniuose tinkluose administruoja populiariausius lietuviškus puslapius apie orus ir klimatą.
Aplinkosaugininkai sako, kad kai kuriuose Lietuvos miškuose siekiant biologinės įvairovės būtų reikalinga mums neįprasta gamtotvarkos priemonė: kontroliuojamas miško paklotės deginimas. Tokie siūlymai vertinami prieštaringai.
Reportažas iš ožkų ūkio Vilniaus rajone, Keturiasdešimties totorių kaime.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Metų muziejininku už darbą 2024 m. išrinko Edukacijos skyriaus vyresnįjį gidą dr. Povilą Dikavičių. Kodėl jam įdomus muziejininko darbas? Ir koks turėtų būti lankytojui patrauklus muziejus?
Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas vis grasina, kad atsiims Panamos kanalą. Pokalbis su geografu Rytu Šalna apie šio kanalo istoriją ir svarbą.
Praėjusių metų lapkritį tarp uolų Tasmanijoje įstrigęs ir kojos netekęs Valdas Bieliauskas grįžo į Lietuvą. Jo gelbėjimas truko kone parą ir ši operacija laikoma viena sudėtingiausių Tasmanijos istorijoje.
Ar žinote, kiek žodžių lietuviškai galima išrepuoti per sekundę? Truputį daugiau, nei penkis. Apie šį rekordą pasiekusį atlikėją, ilgiausią repo improvizaciją lietuviškai ir kalbos įtaką kūrybai pasakoja kolega Tomas Riklius
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Išleidusi ne vieną vadovėlį, mokanti lietuvių kalbos, Jurga Dzikaitė prieš kelerius metus ėmėsi nagrinėti išeivijoje leistus lituanistinius vadovėlius. Laikotarpis – netrumpas – nuo 1945-ųjų iki 1990-ųjų. Jurga Dzikaitė siekė išsiaiškinti, kaip išeivijoje leistuose vadovėliuose buvo siekiama ugdyti auginti, formuoti, plėtoti ir perduoti sąmoningą lietuvybę.
Kasmet per gaisrus Lietuvoje žūsta vis daugiau garbaus amžiaus asmenų. Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba dalijasi patarimais, ką būtina žinoti artimiesiems, turintiems vyresnių giminaičių, kurie gyvena vieni, kad būtų išvengta skaudžių nelaimių.
2024-ieji buvo ypatingi metai – jie bus įrašyti į Lietuvos organų donorystės istoriją kaip proveržio metai. Pasiektas rekordinis efektyvių donorų skaičius (23,5 milijonui gyventojų), atlikta daugiau nei 500 transplantacijų, o Lietuva buvo pripažinta Europos organų donorystės sostine. -
Ką reiškia lydėti žmogų prieš jam mirštant? Ko tokioje situacijoje atsidūrusiam žmogui labiausiai reikia ir norisi? Pokalbis su Lina Jakele, viena pirmųjų Lietuvoje pradėjusių dirbti klinikinės sielovados srityje.
Partizaniškos eilės virto daina „ Jūra kyla“. Klausysimės dainos ir pakalbėsime apie šių eilių ir jų autorės istoriją, šiandieninį partizanų kūrybos turinį ir skambesį. Laidoje dalyvauja Lietuvos gyventojų genocido ir resistencijos tyrimo centro istorikai Enrika Kripienė ir Andrius Tumavičius bei atilkėjai, dueto „Olita Duo“ nariai Gabija Kochanskaitė ir Robertas Žymantas.
Eismo rubrikoje pokalbis su Lietuvos dviratininkų bendrijos pirmininku Pauliumi Bakučiu apie tai, ką reikia žinoti, norint dviračiu važinėti žiemą?
2025-ieji – lėktuvo ANBO sukonstravimo 100-ečio ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metai. Šia proga Ąžuolyno bibliotekoje Kaune pristatyta Rasos Gustaitis knyga „Skrydis“, kurioje ji rašo apie savo tėvą – Lietuvos aviacijos kūrėją, lėktuvų ANBO konstruktorių Antaną Gustaitį.
Ką reiškia gyventi kaime, kurio apylinkėse, prieš pusantro šimto milijonų metų nukrito didžiulis meteoritas? Pokalbis iš Sukinių kaimo Ukmergės rajone.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Lietuvos raudonasis kryžius pildo ekstremalių situacijų valdymo savanorių gretas. Kokių savybių reikia norint būti geru savanoriu ir su kuo jau esamiems ekstremalių situacijų valdymo savanoriams tenka susidurti?
Gyventojų fiksuojami aplinkosaugos pažeidimai. Kiek jų registruojama aplinkos apsaugos departamente ir kiek pavyksta ištirti.
LRT FAKTAI: Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su Europos, Rusija bando tai diskredituoti, įspėja analitikai.
LRT GIRDI: ortodonto paslaugos vaikams Lietuvoje yra sunkiai prieinamos, o eilėje gali tekti laukti ir pora metų.
Vienkiemyje Panevėžio rajone gyvenanti Ryta Jaruševičienė turi savo muziejų - didžiulę senovinių daiktų kolekciją, kuriai reikėjo įrengti atskirą pastatą.
10–12. Ved. Ignas Andriukevičius -
Ryškios asmenybės rubrikoje pokalbis su Portugalijoje gyvenančia Agne Amalija Sirgėdaite. Ji keliautoja, rašytoja, savo debiutinėje knygoje aprašiusi noveles, paremtas tikrais įvykiais. Kaip jauna mergina išsigelbėjo nuo užpuolikų Azijoje ir kodėl atsisakė tekėti už Austrijos princo?
Apie maisto atliekų rūšiavimą. Vilniuje jau metus veikia sistema, kai atliekas reikia rūšiuoti į oranžinius maišelius. Kiek pasiteisino tokia tvarka - pokalbis su ekspertais.
Antrą laidos valandą apie taupymo įpročius. Ekonomistės atliktas tyrimas parodė, kad pernai žmonės susilaikė nuo brangių pirkinių. Ką rodo tendencijos ir kaip taupyti ir tvarkytis su savo finansais?
Aktorius ir bardas Saulius Bareikis šiandien švenčia 70-ies metų jubiliejų ir ta proga - keli jo atsakymai į klausimus apie gyvenimą ir aktorystę - nuo pat stojamųjų egzaminų.
Ved. Urtė Korsakovaitė -
Indijoje vyksta didžiausias pasaulyje festivalis „Kumbh Mela“, tai maudynės hindams šventų upių santakoje. Per šį festivalį tikimasi sulaukti daugiau nei 400 milijonų lankytojų. Apie jį pasakoja Vilniaus universiteto Indijos tyrimų centro vadovas prof.dr. Audrius Beinorius.
Pavardė kaip tautinės tapatybės įrodymas. Pokalbis su istoriku dr. Dangiru Mačiuliu apie pavardžių lietuvinimą tarpukario Lietuvoje.
Klimato kaitos rubrika. Šiais metais Vilnius yra Europos žalioji sostinė. Europos Komisija žaliosios sostinės titutą suteikia miestams, siekiantiems žalesnės ir tvaresnės ateities. Kiek tvarų ir žalią Vilnių mato jo gyventojai ir svečiai? Apie tai su Vilniaus miesto savivaldybės tvarumo vadovu Anton Nikitin.
100 metų jubiliejų mini vienas seniausių regioninių muziejų Lietuvoje – Panevėžio kraštotyros muziejus.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Ar turite išvykimo krepšį? Tai klausimas, kurį karts nuo karto tenka išgirsti jau beveik trejus metus tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje. Kol vieni tokį krepšį yra susikrovę patys, kiti ieško jų jau sukomplektuotų internetinėse parduotvuėse. Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkas Gabrielius Klimenka nusprendė ištirti, ar Lietuvos parduodamu krepšių turinys atitinka oficialas rekomendacijas pareikimas puslapyje LT72.
Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurta daugiau nei 100 lietuvių bažnyčių, daugiau nei 50 lietuvių kapinių, pastatyta per 150 paminklų Lietuvai ir lietuviams. Jungtinėse Valstijose veikia didžiuliai lietuvių muziejai, lietuvių vienuolynai, lietuvių klubų rūmai, ten palaidoti vieni žymiausių lietuvių, jų garbei pavadintos gatvės ir aikštės. Visa tai sugulė į Augustino ir Aistės Žemaičių knygą „Gabalėliai Lietuvos”. Šią knygą sudėlioti iš gabalėlių užtruko septynerius metus.
Didėja gyventojų nepakantumas seniems, nenaudojamiems automobiliams. Praėjusiais metais daugiau gyventojų pranešė apie apleistus nenaudojamus daugiabučių kiemuose ar kitose viešose vietose stovinčius automobilius.
Didėja gyventojų nepakantumas seniems, nenaudojamiems automobiliams. Praėjusiais metais daugiau gyventojų pranešė apie apleistus nenaudojamus daugiabučių kiemuose ar kitose viešose vietose stovinčius automobilius. Mieli klausytojai, ar jūs savo aplinkoje pastebite nenaudojamus automobilius, ar pranešate apie juos?
Kaune, Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, duris atvėrė paroda apie Lietuvos mados istoriją, dabartį bei ateitį. Ekspozicijos rengėjai kviečia: „Pasikalbėkime" apie madą ir ne tik“. Kolegos Andrius Baranovo pasakojimas. -
Į LRT GIRDI kreipėsi vilnietė Genovaitė, kuri sako, kad jau keletą mėnėesių iš eilės laiškininkas vėliau nei įprastai jai atnešė pensiją.
Antikinės olimpinės kovinės sporto šakos – pankrationo – Europos ir Pasaulio čempionatus organizuos lietuvis. Darius Karanauskas išrinktas Pasaulio Pankrationo Athlima federacijos valdybos vadovu, atsakingu už šių dviejų čempionatų bei daugybės kitų su jais susijusių renginių organizavimą. Tai didžiausias Lietuvos atstovo pasiekimas pankrationo sporto politikos istorijoje.
Pensininkas iš Rokonių Kazimieras Masilionis 10 proc. savo pensijos kas mėnesį nori paaukoti neseniai įkurtam Gynybos fondui, bet to padaryti negali. „Sodra“ dalies pensijos į Gynybos fondą pervesti tiesiogiai negali, nes to neleidžia įstatymai. Pats Kazimieras sako, kad jam kas mėnesį tiesiogiai pervesti pinigus – nepatogu.
Anykščių rajone Polgento Dumbrava yra įkūręs lineikų – senovinių vežimų – muziejų.
Ved. Edvardas Kubilius -
Keturių milijonų rubrikoje pokalbis su Jungtiniuose Arabų Emyratuose gyvenančia Laura Kornelija Inamedinova. Dar dvidešimties rinkodaros agentūrą įkūrusi lietuvė dirba su sėkmingiausiais verslininkais, o savo istorija ir patarimais dalijasi tarptautinėse konferencijose.
Po pusės vienuoliktos žinių apie telefono numerių kodų pokyčius. Iki kada galėsime prisiskambinti su senuoju kodu 86? Kaip paprastai pakeisti daug numerių savo telefonuose? Ir apskritai kodėl reikia keisti telefonų numerių kodus?
Antrą laidos valandą pokalbis apie pagalbą metant rūkyti. Jau beveik metus veikia pagalbos metant rūkyti linija. Išsiaiškinsime, kaip ji veikia, kiek skambučių sulaukia ir kokią pagalbą galima gauti. O Jūs savo klausimus galite užduoti paskambinę arba parašę elektroninį laišką.
Vilniuje gyvenanti Giedrė Radzevičiūtė išsaugojo šimtametę senelių sodybą atokiame Šimaičių kaime Ukmergės rajone. Jau šešiolikti metai protėvių žemėse moteris pati augina daugybę vaistinių augalų, renka juos apylinkėse, kuria arbatas, rengia edukacijas ir savo svečius kviečia kuo ilgiau būti gamtoje.
Ved. Urtė Korsakovaitė -
Olandų kepurės skardis pernai aplankytas beveik pusę milijono kartų. Ar tokie gausūs lankytojų srautai nekenkia unikaliam objektui? Kokių atsargumo priemonių imamasi?
Lietuvoje pradedama kurti Dirbtinio intelekto „smėliadėžė“. Siekiant dar labiau spartinti dirbtinio intelekto plėtrą šalyje – pradedama kurti bandomoji DI reguliacinė aplinka. Vakar Seimas pritarė tai numatantiems Technologijų ir inovacijų bei Informacinės visuomenės paslaugų įstatymų pakeitimams, kurių dauguma įsigalios nuo balandžio 1 dienos. Kokie šalies lūkesčiai šiai technologijai?
Dalį žmonių piktina prekybos centruose vis plačiau diegiamos savitarnos kasos. Į LRT GIRDI kreipėsi klausytoja Eglė, kuri rašo, kad atėjusi į maisto prekių parduotuvę turi apsitarnauti pati, nes dažniausiai nedirba kasos, tik savitarna. Anot vilnietės, į prekių kainą įskaičiuotas ir aptarnavimo mokestis, o vertimas pirkėjus patiems atlikti kasininko darbą be apmokėjimo yra kuo tikriausias pelnymasis kitų sąskaita.
Minint Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines, Varėnos kultūros centras pristato vaizdo apybraižą apie Čiurlionio tėvus, Adelę ir Konstantiną.
Auksinio proto atrankos žaidimas.
Auksinio proto aptarimas.
Ved. Darius Matas -
Ką reiškia būti kalnų gydytoja? Kastė Mateikaitė-Pipirienė būtent tą ir darė – gelbėjo kalnų keliautojus, o dabar užsiima šviečiamąją veikla, konsultuoja traukiančiuosius į kalnus.
Lietuvos nacionalinis muziejus sulaukė apie 250 eksponatų, skirtų COVID-19 pandemijai įamžinti. „Šis projektas atspindi Lietuvos nacionalinio muziejaus strategiją būti aktualiems dabarčiai. Tai ne pirmi ir ne paskutiniai eksponatai, kurie fonduose atsiranda reaguojant į dabarties aktualijas“, – sako Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijos rinkinių skyriaus vadovė Giedrė Milerytė-Japertienė.
Klimato kaitos rubrika. Ar šiais, greitos mados, laikais dar kažkas taiso suplyšusius drabužius? Kodėl vertėtų tą daryti? Apie tai pokalbis su drabužių taisymo dirbtuves vedančia Guoste Mickevičiūte.
Į Pakruojo rajono Balsių pagrindinę mokyklą mokiniai yra atvežami iš tolimiausių kaimelių ir šiuo metu mokykla turi 133 ugdytinius kartu su darželio vaikais. Mokyklos direktorė Virginija Tumėnienė sako, kad kaimo mokyklas renkasi žmonės, ieškantys mažos bendruomenės.
Ved. Agnė Skamarakaitė -
Įsibėgėja Lietuvos gėda vadinamo betoninio kelio Vilnius-Utena rekonstrukcija. Jau daugiau kaip mėnuo, kai baigtas tvarkyti 30 km. kelio ruožas nuo Molėtų iki Utenos. Kaip vertinate tvarkomą kelią Vilnius-Utena?
90-metė Minolija Pelėdienė iš Baisogalos sako, kad šiuolaikiniai žmonės gyvena nesmagiai, neįdomiai, nes nebemoka linksmintis, nebesugeba susiroganizuoti vakaruškų, kuriose ir šoktų, ir dainuotų iki ryto. Kodėl regionuose praktiškai nebeliko šokių – tokių, kokių būdavo anksčiau?
75-erių verslininkas profesorius Vladas Algirdas Bumelis sako, kad jau reikėtų atsisakyti „pensininko“ sąvokos. Tarnybos sako – mintis graži, bet realybė visiškai kitokia. Kokios vyresnio ir pensinio amžiaus žmonių galimybės dirbti bei veikti?
Juodkrantėje bus teikiama 16-oji Martyno Liudviko Rėzos vardo premija. Ją atsiims klaipėdiečiai meno kolekcininkai Aleksandras Popovas ir Jelena Kosinova, kurių surinkta kolekcija sulaukė ir tarptautinio pripažinimo.
Ved. Edvardas Kubilius -
Disleksija arba skaitymo raidos sutrikimas – iššūkis tiek vaikui, tiek suaugusiajam. Neseniai pasirodė pirmoji knyga vaikams, kuri sukurta taip, kad disleksijos sutrikimą turintys vaikai galėtų ją lengvai perskaityti.
Kaip pastebėti minčių apie savižudybę turintį žmogų ir jam padėti.
Ar mokame kalbėti apie odos spalvą? Stereotipai ir afrikiečių bendruomenės patirtys Lietuvoje.
Rubrika „LRT Faktai“: Kompanija „Meta“, valdanti to paties pavadinimo socialinį tinklą, geriau žinomą kaip Facebook, taip pat socialinius tinklus „Instagram“ ir „Threads“, šią savaitę paskelbė apie faktų tikrinimo programos uždarymą.
Kone 30- metį Molėtų rajono žmones buria bendruomenė „Meniškas kaimas“.
10–12. Ved. Ignas Andriukevičius - Vis mere