Episoder

  • Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských krajinách Európskej únie konali 8. júna. V Debate_A4 sme zhodnotili predvolebnú kampaň a pozreli sme sa na možné dopady ich výsledkov z perspektívy Slovenska i EÚ.

    Potvrdili výsledky volieb projektovaný historický úspech krajne pravicových politických zoskupení a vzostup euroskepticizmu? Čo boli hlavné témy a čím boli charakteristické základné programové tézy a stratégie slovenskej koalície a opozície uplatňované v predvolebnej kampani? V čom sa odlišovali od povahy politického zápasu v iných členských krajinách EÚ? Ako ovplyvnil tradične nízku volebnú účasť na Slovensku atentát na premiéra vlády SR z 15. mája a aký bol jeho vplyv na zmenu charakteru predvolebnej kampane a výsledky volieb?

    Diskutuje: Radovan Geist - vydavateľ spravodajského portálu o dianí v Európskej únii EURACTIV
    Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška


    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

  • Všetko nasvedčuje tomu, že parlament na najbližšom rokovaní definitívne schváli úpravu zákona o Fonde na podporu umenia, ktorá podkope základné atribúty jeho verejnoprávnosti a samosprávnosti. FPU ako objekt záujmu aktuálnej moci dosiaľ nedostal vo verejnom priestore veľa príležitostí na artikulovanie svojho pohľadu na tieto zmeny. Aké budú mať navrhované zmeny zákona dopad na fungovanie tohto verejnoprávneho fondu?

    Diskutujú:

    Róbert Špoták - riaditeľ FPU Katarína Cvečková - členka Rady FPU Jana Ambrózová - členka odbornej komisie FPU

    Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška

    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy.

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Predseda vlády aj predseda SNS už od jesene otvorene hovoria o nevyhnutnosti zmeniť pomery vo verejnoprávnej RTVS. Vláda SR na svojom výjazdovom zasadnutí dňa 24.4.2024 schválila zrušenie RTVS a vytvorenie STVR – Slovenskej televízie a rozhlasu. Namiesto spornej programovej rady ráta zákon s etickou komisiou, v ktorej bude aj člen vybraný Maticou slovenskou. Zmien inak nie je veľa: ministerstvo ustúpilo aj od možnosti odvolať riaditeľa bez udania dôvodu, čo by bolo v rozpore s európskymi normami. Zákon teraz poputuje do parlamentu.

    Čo sú základné atribúty verejnoprávnosti a prečo potrebujeme médiá verejnej služby? Čo je ich kľúčovou rolou? Dokážeme si ako angažovaná verejnosť nárokovať/ochrániť nezávislosť vysielania?Aké konkrétne nedostatky v súčasnom fungovaní RTVS, resp. aké iné dôvody viedli k rozhodnutiu o potrebe zmeny a zriadení novej verejnoprávnej inštitúcie?Aké opatrenia navrhuje ministerstvo kultúry v oblasti verejnoprávneho média? Koho potrebám tieto opatrenia zodpovedajú?

    Diskutujú:Silvia Hroncová – teatrologička, kultúrna manažérka, bývalá ministerka kultúryIvan Godársky – mediálny analytik, MEMO 98Dramaturgia a moderovanie: Bohdan Smieška

    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

  • Životné prostredie je ohrozené! Príčinou nie sú len dopady všadeprítomnej zmeny klímy, ale v prípade Slovenska je aktuálnou hrozbou zmena štátnych klimatických politík – najnovšie návrh úpravy zákona o posudzovaní životného prostredia – EIA. Rovnomenné ministerstvo chce v zrýchlenom konaní šokujúco eliminovať dosah verejnosti a obcí v procese posudzujúcom možné vplyvy novej výstavby na zdravie ľudí či životné prostredie. A nielen to, rovnaké ministerstvo pripravilo napríklad aj návrh aktualizácie Koncepcie vodnej politiky SR do roku 2030, súčasťou ktorej je aj zrušenie zastavenia prípravy troch veľkých kontroverzných priehrad (Slatinka, Tichý Potok a Ipeľ / Ďubákovo).

    O čo v návrhu legislatívnych zmien ide a prečo navrhované úpravy podkopávajú princípy právneho štátu, demokracie aj záväzných medzinárodných dohovorov? Aké dopady by implementácia týchto zmien spôsobila toľko skúšanému životnému prostrediu?

    Diskutujú:

    Dana Mareková - expertka na environmentálne právo, participáciu, procesy EÚ a ochranu ovzdušia, koordinátorka Klimatickej koalície Martina Paulíková - environmentálna konzultantka, expertka na ochranu vôd, Združenie Slatinka a WWF Slovensko Juraj Melichár - expert na energetiku a teplárenstvo, fondy EÚ, fosílny plyn, Priatelia Zeme CEPA

    Dramaturgia a moderovanie: Bohdan Smieška

    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

  • 20. narodeniny bratislavského kultúrneho centra A4 oslavujeme reflexiou a diskusiami so zástupcami*kyňami kultúrneho a kreatívneho priemyslu o význame kultúrnych centier v mestách a regiónoch.

    Ako uvažujú aktéri*ky kultúrnych centier z prostredia nezriaďovanej kultúrnej scény nad svojím poslaním, dramaturgiou a hodnotami? Aký typ zásahu a dopadu prináša ich činnosť? Možno ich aktivity označiť za pôsobenie vo verejnom záujme?

    Diskutujú:

    Slávo Krekovič - A4 – priestor súčasnej kultúry) Verona Stepanovič - P*AKT Laco Oravec - Nová Cvernovka Marko Popovič - MČ Staré Mesto, Oddelenie kultúry

    Dramaturgia a moderovanie: Bohdan Smieška

    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • V dvadsiatepiatej epizóde A4 podcastu - NEXT Special - sme sa rozprávali s hudobníkmi a skladateľmi Billym Bultheelom a Alexandrom Iezzim z projektu 33plugged, ktorí vystúpili na festivale NEXT 2023. Rozhovor je doplnený o nahrávky z koncertu na festivale. Moderuje Tomáš Prištiak.

    Billy Bultheel je belgický skladateľ, ktorého atypický prístup ku kompozícii zahŕňa performanciu, architektúru a storytelling. Je známy vďaka spájaniu ťažkotonážnej elektroniky so stredovekou a barokovou polyfóniou.

    Alexander Iezzi je umelec a hudobník pôsobiaci v Berlíne. Vo svojej praxi sa venuje transformácii materiálov do surrealistických zvukových scén a audiovizuálnych diel. Jeho záber je široký: zahŕňa sochárske inštalácie, video, rozhlasové hry a živé vystúpenia.

    Ich spoločný projekt pod názvom 33 prepája performanciu, hudbu a inštaláciu s cieľom preskúmať a rozvíjať zmysluplné vzťahy medzi týmito disciplínami.

    Podcast vznikol ako súčasť projektu New Perspectives for Action v rámci medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného Európskou úniou a z verejných zdrojov podporeného Fondom na podporu umenia a Nadáciou mesta Bratislavy.

  • Od okamihu, keď sa svojej funkcie ujala súčasná ministerka kultúry prakticky nie je dňa, kedy by namiesto systematického pokračovania v širokou kultúrnou obcou prediskutovaných rozvojových reformách reagujúcich na dlhodobo známe potreby a problémy sektora, neprodukovala pomýlené fantázie o nezmiešavaní kultúr, nenarúšala krehkú spoločenskú súdržnosť útokmi na LGBTI+ ľudí či nebrojila proti tzv. progresívnym mimovládkam.

    Popritom však so svojimi spolustraníkmi v tichosti pripravuje sériu legislatívnych návrhov, ktorých zjavnou ambíciou je reakcionársky podkopať prevádzku demokratických verejných inštitúcií či procedúr a získať plnú kontrolu nad ich fungovaním. Verejnú online výzvu na jej odstúpenie podpísalo v priebehu niekoľkých dní takmer 190 tisíc ľudí.

    Široká kultúrna verejnosť je zmobilizovaná, kultúrna obec sa prepája a koordinuje, nič však nenasvedčuje tomu, že by ministerka zamýšľala rezignovať. Naopak, spoza múrov ministerstva a centrály SNS prenikajú ďalšie a ďalšie čiastkové informácie o zámeroch vylučujúcich akúkoľvek pochybnosť, že hlavným cieľom tejto krajne pravicovej strany je bez akejkoľvek verejnej diskusie čo najrýchlejšie mocensky ovládnuť v sektore kultúry všetko, čo sa inštitucionálne ovládnuť dá.

    Aké sú skutočné plány a zámery aktuálneho vedenia MK SR, resp. SNS v sektore kultúry? Dokážeme sa po rýchlej mobilizácii aj naďalej efektívne prepájať a organizovať naprieč vnútorne rozmanitým ekosystémom prostredia kultúry a dosiahnuť dlhodobú akcieschopnosť?

    Diskutujú:

    Ilona Németh - umelkyňa, vysokoškolská pedagogička Bohunka Koklesová - rektorka VŠVU Ivana Rumanová - kultúrna pracovníčka a kritička

    Dramaturgia a moderovanie: Bohdan Smieška

    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • V dvadsiatejštvrtej epizóde A4 podcastu - NEXT Special - sme sa rozprávali s Evischen (Victoria Shen), experimentálnou hudobníčkou a zvukovou umelkyňou zo San Francisca, ktorá vystúpila na festivale NEXT 2023. Rozhovor je doplnený o nahrávky jej koncertu na festivale. Moderuje Tomáš Prištiak.

    Hoci analógové syntetizátory sú chrbtovou kosťou jej hudby, pri živom hraní hrá na vlastnoručne vyrobené elektronické nástroje a dokonca aj akustické predmety ako napr. bič. Evicshen je vo svojom prejave výrazne pohybová, rúca hranice medzi interpretom a publikom, javiskom a podlahou. Jej sety majú tendenciu byť miesto-špecifické, v priamej reakcii na fyzické a akustické kvality priestoru, v ktorom vystupuje.

    Podcast vznikol ako súčasť projektu New Perspectives for Action v rámci medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného Európskou úniou a z verejných zdrojov podporeného Fondom na podporu umenia a Nadáciou mesta Bratislavy.

  • Diskutujú: Dominika Jašeková, OZ Odyseus, Jakub Popík, odborník na drogovú politiku zo Slovenskej akadémie vied, autor projektu Triezva drogová politika a Igor Ribár, Advokátska kancelária Ribár&Partners

    Dramaturgia a moderovanie: Bohdan Smieška

    Výskumy dokazujú, že marihuana neškodí o nič viac, ako legálne drogy v podobe alkoholu či cigariet. Marihuanu však štát kriminalizuje. Na Slovensku sa za jej držanie a užívanie nezriedka udeľujú drakonické tresty odňatia slobody, ako v prípade J. Šipoša, ktorého nedávno odsúdil trnavský súd na 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku za to, že pestoval marihuanu na výrobu liečivých mastí.

    Prečo v ponímaní štátu stále predstavuje držanie a užívanie marihuany závažnú protispoločenskú činnosť? Vedie jej užívanie naozaj k mýtickej vstupnej bráne, za ktoru číhajú tvrdé drogy? Nie je najvhodnejším riešením konečne marihuanu dekriminalizovať?

    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • Dva dni po oslavách historického víťazstva nad fašizmom sme nahliadli na to, čo tvorilo a tvorí podstatu jeho povahy, aké sú dnešné prejavy fašizmu a či súčasné spoločenské procesy a premenné predstavujú živnú pôdu pre pre jeho možný návrat.

    Diskutujú: Miloslav Szabó, historik a germanista, Filozofická fakulta UK Bratislava a Anton Hruboň, historik, Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov UMB Banská Bystrica.

    Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška

    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • Aké príčiny vedú k riziku neudržateľnosti existencie nezávislých kultúrnych centier, divadiel a podobných kultúrnych aktérov? Čo sú kľúčové prekážky stabilizácie a ďalšieho rozvoja nezriaďovaných kultúrnych inštitúcií? Ako by na príčiny týchto problémov mali reagovať verejné politiky v oblasti kultúry?

    Diskutujú: Beata Seberíniová, kultúrna manažérka, Matúš Bieščad, riaditeľ Inštitútu kultúrnej politiky. Martin Dubéci, generálny manažér Tabačky Kulturfabrik v Košiciach a Milan Zvada, riaditeľ Záhrady, centra nezávislej kultúry v Banskej Bystrici.

    Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška.

    Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • Prečo je rozsudok ESĽP vo veci Fedotova a ďalší vs. Rusko prelomový? Prečo návrh ministerstva spravodlivosti nespĺňa požiadavky rozhodnutia ESĽP? Akými právnymi prostriedkami možno vymáhať, aby SR plnila svoje záväzky vyplývajúce jej z členstva v Rade Európy? Ako vnímajú návrh právnej úpravy ministra Karasa iniciatívy zastupujúce LGBTI+ ľudí? Akým spôsobom by mala občianska spoločnosť na Slovensku vynucovať naplnenie ľudských práv pre všetkých, ktorým sú upierané?

    Diskutujú: Lucia Plaváková, právnička, Michal Lipták, právnik a filozof, Martin Macko, Iniciatíva Inakosť
    Dramaturg a moderátor debaty: Bohdan Smieška

    Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • We talked about approaches to non-formal musical education with our special guests from across Europe: Slávo Krekovič (A4, Bratislava), Davorka Begovič (Kontejner/Audio-art, Zagreb), and Lucas van der Velden (Sonic Acts, Amsterdam).

    Hosted by Tomáš Prištiak

    (SK)

    S dramaturgmi kultúrnych centier naprieč Európou sme sa v našom štúdiu rozprávali o súčasnosti a budúcnosti neformálneho vzdelávania v hudbe a o vzdelávaní všeobecne.

    Hosťmi boli Slávo Krekovič (A4, Bratislava), Davorka Begovič (Kontejner/Audio-art, Zagreb), a Lucas van der Velden (festival Sonic Acts, Holandsko). Moderuje Tomáš Prištiak.

    Supported using public funding by the Slovak Art Council and Bratislava City Foundation.

  • V 22. dieli nášho podcastu sme vyspovedali Luciu Vítkovú, skladateľku, improvizátorku a známu performerku.

    Lucie Vítková žije v New Yorku. Vo svojich kompozíciách sa zaoberá sonifikáciou a vo svojich improvizáciach je v neustálom pohybovo-zvukovom dialógu s priestorom a s jeho akustikou.

    V druhej časti podcastu si vypočujete rozhovor so saxofonistkou Laurou Agnusdei a Daniele Fabricom. Duo absolventov odboru sonológia: skladateľka a saxofonistka Laura Agnusdei a zvukový výskumník či tvorca softvérových nástrojov Daniele Fabris (Leden) tvoria spolu atmosférické zvukové vlnoplochy, v ktorých sa éterické saxofónové sóla prepletajú so svojimi digitálnymi odrazmi.

    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

  • V edícii Debata_A4 uverejňujeme záznamy z debát v A4-ke, v ktorých hostia diskutujú o dôležitých a aktuálnych témach umeleckého a sociálneho charakteru.

    V diskusii s názvom Bytová otázka a mestské politiky diskutovali:

    Sergej Kára, riaditeľ Sekcie sociálnych vecí Magistrátu Hlavného mesta SR, Laura Kovácsová, koordinátorka Mestskej nájomnej agentúry a Barbora Bírová, riaditeľka Platformy pro sociální bydlení (ČR).

    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • V edícii Debata_A4 uverejňujeme záznamy z debát v A4-ke, v ktorých hostia diskutujú o dôležitých a aktuálnych témach umeleckého a sociálneho charakteru.

    V diskusii s názvom Neviditeľná klimatická kríza a aktivistické perspektívy diskutovali:

    Jakub Hrbáň, Klíma Ťa potrebuje, Lucia Szabová, iniciatíva Znepokojené matky a Klimatická koalícia a Marián Jančovič z klimatického kolektívu Bod obratu.

    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • V novom dieli sme hovorili s Mikom Cooperom, legendou improvizovanej hudby o jeho pesničkárskej minulosti, tvorbe, improvizácii a znovuobjavení sa spevu v jeho hudbe. Osemdesiatročný Cooper je známy svojou vyše 50 ročnou kariérou počas ktorej prešiel mnohými hudobnými premenami a Lawrence English ho nazval ikonou "post-everthing music".

    V druhej časti budete počuť multidisciplinárnu umelecko-výskumnú skupinu FUZZY EARTH, ktorej dvaja členovia strávili v A4ke rezidenčný pobyt a vytvorili zvukovo-vizuálnu inštaláciu venovanú klíme, skleníkom a (anti)utopickému ekofuturizmu. Ako spájajú vo svojich inštaláciách naratívy rôznych prístupov a prečo sa snažia o pohľad na klimatické problémy a environmentálne témy z rôznych uhlov naraz?

    Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

  • V  edícii Debata_A4 uverejňujeme záznamy z debát v A4-ke, v ktorých hostia diskutujú o dôležitých a aktuálnych témach umeleckého a sociálneho charakteru.

    V tretej diskusii s názvom Kristove roky demokracie na Slovensku diskutovali hostia Bohdana Smiešku: Zuzana Kusá, Sociologický ústav SAV, Zuzana Maďarová, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK a Aspekt, Dominik Želinský, Sociologický ústav SAV a Københavns Universitet - University of Copenhagen

    Tvorbu  podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • V  edícii Debata_A4 uverejňujeme záznamy z debát v A4-ke, v ktorých hostia diskutujú o dôležitých a aktuálnych témach umeleckého a sociálneho charakteru.

    V druhej diskusii s témou Kríza psychického zdravia ako politická otázka diskutovali hostia Bohdana Smiešku: psychiater a psychoterapeut Ján Ballx, sociálna a pracovná psychologička Nikoleta Kuglerová, a fotograf, performer, a akčný umelec Peter Sit.

    Tvorbu  podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • V novej edícii Debata_A4 uverejňujeme záznamy z debát v A4-ke, v ktorých hostia diskutujú o dôležitých a aktuálnych témach umeleckého a sociálneho charakteru.

    Prvou diskusiou tejto série je debata na tému Vojna a my, hosťami Bohdana Smiešku boli sociologička Elena G. Kriglerová, politológ Juraj Marušiak, sociológ Peter Ivanič a galeristka Ida Želinská.

    Tvorbu  podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.