Episoder

  • Je překvapivé, jak málo českou veřejnost trápí extrémní finanční náklady stavby jaderných bloků. Cena čtyř bloků přesáhne snadno jeden státní rozpočet, jejich provoz budeme dotovat desítky let a za to dostaneme nejspíš nejdražší elektřinu v Evropě.

    ► Líbil se vám tento díl Všichni tady umřeme? Podpořte vznik dalších dílů na Darujme.cz: https://www.darujme.cz/projekt/1205779
    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Standovi na [email protected]
    ► postprodukce: Mikuláš Odehnal

  • V TL;DR nám ceny Magnesie Litera samozřejmě neunikly a protože z beletristických kategorií jsme téměř všechno již probrali, nezbylo než se podívat na publicistiku. Kniha Terezy Matějčkové, která v dané kategorii bodovala, je složena z textů vydaných v Echo24. Najdeme tu eseje, literární recenze i rozhovory. Rámec témat a výběr osobností i perspektiva, s níž je zde současnost nahlížena, trochu otřásla naší dosud spíše mlhavou představou, jak vypadá současná pravicová aplikovaná filozofie či řekněme myšlení v podání veřejností a zde nutně i většinou poroty obdivované filozofky. Nakonec dokonce docházíme ke dvojnické analogii podle knihy Doppleganger Naomi Klein, jíž jsme se věnovali v jednom z předchozích dílů, a totiž, že Tereza Matějčková se stala dvojníkem svého minulého filozofického já. Dvojníkem v druhém světě za zrcadlem, kde jsou jen dvě pohlaví, klima aktivismus stojí proti kultuře, všichni jsme zhloupli a v rodinách absentující otcové jsou jako Ježíš, kterého je prostě třeba pořád hledat. Naopak Putina není třeba démonizovat. Jako by tu ústy Terezy Matějčkové promlouvala celá česká pravicová scéna včetně otce zakladatele Václava Klause.

    ► Playlist:
    ✏️ Literární novinky: 0:00 - 7:08
    🗯️ Knižní tipy: 7:12 - 11:22
    📕 Tereza Matějčková - Bůh je mrtev, nic není dovoleno: 11:52 - 1:33:50

    ► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779

    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na [email protected]

    ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
    ► sound mix Ondřej Bělíček
    ► znělka Jonáš Kucharský

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Moderní historie Mostu vzbuzuje spoustu otázek. Včetně té, jak kdy mohl imperativ těžkého průmyslu přesvědčit dobovou veřejnost o rozhodnutí, které dnes vnímáme jako zcela neospravedlnitelné – tedy rozhodnutí o zboření historického středověkého města výměnou za těžbu desítek milionů tun hnědého uhlí. Ztotožnili se všichni tehdejší mostečtí obyvatelé s narýsovaným osudem starého Mostu? A jakou roli hrál fakt, že starý Most patřil po druhé světové válce mezi vylidněné a znovuosídlené Sudety? I tyto otázky si budeme klást v nové podcastové sérii Město na uhel.

    V první epizodě historického podcastu Ester Klimecká s historikem Matějem Spurným mapují společenský kontext zboření starého města Mostu a postavení města nového. Nastiňují kontext města v 19. a 20. století – přestože o zboření celého města kvůli těžbě bylo rozhodnuto až v druhé polovině 20. století, v podcastu upozorňujeme na to, že uhlí pod městem bylo těženo už v průběhu 19. století. Matěj Spurný dokonce zmiňuje místní „urban legend“, podle které si pro sebe měšťané v nejhlubších mosteckých sklepích kutali uhlí údajně sami. V podcastu je také upozorněno na to, že dokonce i výběr lokality na úpatí kopce Hněvín pro vybudování exkluzivní mostecké čtvrti pro tehdejší městskou honoraci Zahražany pravděpodobně souvisel s dobovou těžbou hnědého uhlí.

    V epizodě také mluvíme o tom, jakým způsobem bylo v padesátých letech 20. století o demolici města vyjednáváno mezi městským národním výborem a Severočeskými uhelnými doly a že ke konsenzu rozhodně nedošlo rovnou. „Vyuhlení“ města, tedy zboření města kvůli těžbě uhlí, ovšem bylo nakonec skutečně schváleno a starý Most se během šedesátých let 20. století postupně vylidňoval a boural. Místní byli stěhováni do nových, pohodlných a hygienických bytů v moderní zástavbě nedaleko lomu. Přestože je dnes vnímána likvidace historického města veskrze negativně, je v podcastu kladena i otázka, zda byl přesun obyvatel Mostu do moderního města mezi místními vnímán i pozitivně či dokonce s euforií.

  • Když zmíníte americkou konzervativní revoluci a nástup takzvané „Nové pravice“, většina lidí si představí Ronalda Reagana. Jeho vítězství ve volbách roku 1980 by ale nebylo možné bez širšího konzervativního hnutí, které si v dekádách předtím prošlo hlubokou krizí – nejneslavněji v podobě prohry senátora Barryho Goldwatera ve volbách roku 1964. Kromě Reagana samotného má ale málokdo v historii tohoto obratu tak mytologickou roli jako William F. Buckley Jr.

    Aktuální díl Rednecku shrnuje Buckleyho život. Jaké debaty vedou – na příkladu nového dokumentu The Incomparabre Mr. Buckley – američtí historikové o vlivu, který měl na konzervativní hnutí? Zkrotil skutečně konspirační bažiny nevábných organizací jako The John Birch Society, nebo je jen umně využil? Je nástup Donald Trumpa popřením Buckleyho konzervatismu, nebo jeho logickým vyústěním?

  • Aktuálně českou společností hýbe analýza zpravodajství České televize. Tým z brněnské Masarykovy univerzity pod vedením mediálního teoretika Jana Motala zkoumal, jestli ČT v říjnu loňského roku reportovala vyváženě o dění v Gaze a v Izraeli. Ředitel ČT Jan Souček odmítl o výsledcích analýzy diskutovat veřejně a označil ji za podjatou. Nechal si tedy vypracovat novou studii od týmu z Fakulty sociálních věd UK, která už pro ČT vyzněla mnohem lépe. Co původní analýza na zpravodajství ČT kritizovala, k jakým závěrům dospěla a jak se její autoři dívají na postup vedení ČT? O tom jsme si v novém Kolapsu povídatli s etikem médií Janem Motalem.

    ► Líbil se vám tento díl Kolapsu? Podpořte jeho vznik: bit.ly/Chci_Dalsi_Kolaps
    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]

    ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
    ► sound mix Ondřej Bělíček
    ► znělka Jonáš Kucharský

  • Kdybychom řešili přístup k pitné vodě stejně jako k bydlení, všichni umřeme. Trh s bydlením vypadá jako obří lichva podporovaná státem.

    ► Líbil se vám tento díl Všichni tady umřeme? Podpořte vznik dalších dílů na Darujme.cz: https://www.darujme.cz/projekt/1205779
    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Standovi na [email protected]
    ► postprodukce: Mikuláš Odehnal

  • Tato epizoda podcastu Pay Gap je speciální – nejen že Šárka s Lucií přivítaly zatím nejvyšší počet hostek, ale zejména proto, že se nahrávala živě v rámci konference Women in art.

    Druhý ročník konference Women in Art pořádalo ve dnech 17. až 18. 4. 2024 kulturní centrum CO.LABS ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem, KUMSTem - kreativním hubem Brno, Vizí Tance a Divadlem BARKA. Takové pozvání a příležitost k diskuzi s umělkyněmi o tom, jak se jim žije a tvoří, jsme si nemohly nechat ujít.

    Téma pracovních podmínek žen a matek v kultuře a umění nedávno otevřela režisérka Daria Kascheeva a my jsme rády, že jsme mohly v debatě pokračovat i mimo filmový průmysl.

    Pozvání do diskuse přijala zpěvačka, pianistka, písničkářka, autorka knihy Je všechno dobrý? Marie Kieslowski, tanečnice, choreografka, pedagožka a zakladatelka spolku Holektiv Andrea Vykysalá a Magdaléna Ševčík, vizuální umělkyně, která se věnuje abstraktní malbě, tvoří velkoformátové obrazy a hravé instalace na témata spojená s lidskou duší.

    Podpořte vznik knížky Kratší konec provazu, na které právě pracujeme. Sledujte nás na sociálních sítích – již brzy spustíme kampaň. Už teď nám ale můžete posílat své nápady a náměty: co vám například v minulých dílech podcastu chybělo a o čem byste chtěli v knížce číst?
    Stále nás zajímají vaše názory a zkušenosti, ale i dotazy, nejen k tématu dnešní epizody, ale obecně z pracovního života. Dejte nám vědět na sociálních sítích nebo na e-mailu [email protected].

    Podcast vzniká s podporou české pobočky nadace Friedrich-Ebert-Stiftung.

  • V předvolebním speciálu Studia Alarm budeme zpovídat lídryně a lídry některých stran kandidujících do Evropského parlamentu. Do úplně prvního rozhovoru za námi dorazila lídryně kandidátky Zelených Johanna Nejedlová, kterou znáte také jako ředitelku neziskové organizace Konsent zaměřující se na prevenci sexuálního násilí. Proč se rozhodla kandidovat do Evropského parlamentu? Jaký je její vztah ke straně Zelených a co od nadcházejících voleb očekává?

    Podpořte vznik Studia Alarm:
    https://www.darujme.cz/podporuji-mostecko-alarm

  • Když se loni v říjnu do čela Sněmovny reprezentantů dostal relativně neznámý Mike Johnson, mnoho lidí se obávalo, že to může znamenat konec americké podpory pro Ukrajinu. Právě Johnson totiž v minulosti pravidelně hlasoval proti předchozím várkám pomoci. Po půl roce handrkování je ale vše jinak.

    Jak to, že se z konzervativního Johnsona nakonec vyklubal blízký spojenec demokratů? Jakou roli ve všem sehrál Donald Trump? Nejsou zvěsti o exprezidentově odporu vůči Ukrajině přehnané? A nepřijde teď kvůli tomu všemu Johnson o funkci?

  • V Česku opět proběhly přijímací zkoušky na střední školy. Každoroční závod o to, které děti budou mít právo na vzdělání a které nikoliv, zatím nemá své vítěze ani poražené, ale je opatřen novým elektronickým systémem.

    Ve Studiu Alarm diskutovali redaktoři Eva Klíčová, Standa Biler a Saša Uhlová o letošních přijímacích zkouškách na střední školy. Kromě skutečnosti, že český vzdělávací systém nemá dost kapacit, aby poskytoval potřebné vzdělání všem dětem, je tu ještě celá další řada okolností, které by vyžadovaly zásadní reformu, aby škola děti skutečně připravovala na život v současné společnosti. Například učňovské školství je mnohdy jen odkladiště dětí někam, kde mají strávit nějaké roky, ale nic podstatného se tam pro výkon povolání, které často ani dělat nechtějí, nenaučí. Skandální je i skutečnost, že pro děti s postižením systém často nenabízí vůbec nic, kromě ponižujících přijímacích zkoušek. Jakkoliv všechny politické reprezentace tvrdí, že je pro ně vzdělání priorita, na stavu českého vzdělávacího systému se to za poslední dekády nijak neprojevilo.

    Podpořte vznik dalších dílů a chod redakce Alarmu!
    www.darujme.cz/podporuji-mostecko-alarm

  • Jak zajistit, aby živá kultura v regionech byla schopná přežít? Alarm Mostecko ve spolupráci s divadelním festivalem Přemostění uspořádal debatu o tom, jak je to s penězi a politikou v kulturní sféře.

    Jakou roli má živá kultura v Mostě, proč bychom měli usilovat o to, aby prosperovala, a jak se na pozici živé kultury podílí podmínky jejího financování? I o tom proběhla 3. dubna nahrávaná debata s Pavlem Skálou (divadelní festival PřeMostění), Filipem Nuckollsem (Městské divadlo v Mostě), Jiřím Řehákem (náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro kulturu a památkovou péči) a Ester Klimeckou (Alarm Mostecko) na divadelním festivalu PřeMostění.

  • Předsedu SPD podpořili dva bývalí čeští prezidenti. Miloš Zeman přijel osobně, viditelně šťastný, že ještě někoho zajímá.

    ► Líbil se vám tento díl Všichni tady umřeme? Podpořte vznik dalších dílů na Darujme.cz: https://www.darujme.cz/projekt/1205779
    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Standovi na [email protected]
    ► postprodukce: Mikuláš Odehnal

  • S bývalým architektem statutárního města Děčín a docentem architektury Ondřejem Benešem jsme si povídali o tom, co obnáší práce městského architekta a co všechno takový post znamená. Věnovali jsme se aktuální kauze týkající se rekonstrukce kulturního domu Repre, tomu, jak obtížná byla spolupráce s bývalým primátorem města Mostu a v současnosti senátorem Janem Paparegou a proč Ondřej Beneš tuto spolupráci raději ukončil. Také jsme se společně podívali zpátky v čase na to, jak se v minulém století řešila výstavba nového města Mostu a kdy byla za druhé světové války určena koncepce budoucího rozvoje města, na níž v roce 1946 navázal první poválečný regulační plán od architektů Karla Kuthana a Jiřího Novotného. V tomto plánu se již počítalo s výstavbou téměř 40 000 bytů pro horníky. Tato výstavba nových bytových celků byla naplánována směrem dál od historického města a patřila mezi tzv. vzorová sídliště. Dozvíte se, jak tato vzorová sídliště vypadala, jakou roli v této době hrál socialistický realismus a kde se vůbec vzal.

    V Mostě se bojuje za celou republiku!
    Podpořte chod mostecké pobočky Alarmu:
    www.darujme.cz/podporuji-mostecko-alarm

  • Republikánské primárky ukázaly, že exprezident nemá v GOP reálného rivala. Rozjíždějící se soudní procesy, které teď Trumpa čekají, ale zase ilustrují, jak pošramocený je Trump jako kandidát. A to nejen v politickém, ale i finančním slova smyslu. Právě v tomto světle je nutné číst změny, které si Trump po boku svých spojenců vynutil ve vedení Republikánské strany. Sem dosadil nejen sobě blízké lidi, ale také vyloženě členy vlastní rodiny. Jak velký exodus zaměstnanců tyto změny vedení provázel? Jak se vším souvisí finance strany i Trumpa samotného? A jaké varování by si republikáni měli vzít z toho, jak Barack Obama nakládal s Demokratickou stranou?

  • V nejnovějším TL;DR jsme po nějaké době opět sáhli po non-fiction. Ostatně bylo těžké odolat, protože česky nedávno vyšla rozsáhlá publikace o počátcích lidských dějin Davidů Wengrowa a Graebera Úsvit všeho. Autoři se na časové ose nejprve vrací ne až tak daleko do minulosti – do osvícenství. Právě osmnácté století přineslo počátky zásadní reflexe o evropské civilizaci a jejím hierarchizovaném uspořádání. Graeber s Wengrowem nacházejí možná nečekaný intelektuální impuls této myšlenkové revoluce, která v důsledku přinesla koncept modernity, a tím byli původní američtí filozofové z ameroindiánských kmenů.

    Kniha nastiňuje počátky lidských dějin, které ovšem zahrnují většinu doby trvání lidské existence, jako značně variabilní a pestré, bez jednoznačné civilizační vývojové posloupnosti, zato s jen velmi málo zákonitostmi, které by šlo z jednotlivých nálezů vyvozovat. Přelomové je i to, že do svého panoramatického obrazu „zapomenutých“ dějin zahrnují množství lokalit mimo nejznámější archeologická naleziště.

    ► Playlist:
    ✏️ Literární novinky: 0:00 - 17:20
    🗯️ Knižní tipy: 17:27 - 26:21
    📕 David Graeber, David Wengrow - Úsvit všeho: 26:52 - 1:22:30

    ► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: www.darujme.cz/projekt/1205779

    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na [email protected]

    ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
    ► sound mix Ondřej Bělíček
    ► znělka Jonáš Kucharský

  • Deset měsíců v řadě zlomilo předchozí teplotní rekordy. Čeští politici k tomu buď mlčí, nebo nabádají, abychom to se záchranou Země zbytečně nepřeháněli.

    ► Líbil se vám tento díl Všichni tady umřeme? Podpořte vznik dalších dílů na Darujme.cz: https://www.darujme.cz/projekt/1205779
    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Standovi na [email protected]
    ► postprodukce: Mikuláš Odehnal

  • Ve slovenských prezidentských volbách došlo k překvapení jen v prvním kole. Ve druhém jasně zvítězil Peter Pellegrini. Všimne si toho ale reálně někdo?

    Ve Studiu Alarm diskutovali o prezidentských volbách na Slovensku redaktoři Saša Uhlová, Jan Bělíček a Stanislav Biler. Probrali předvolební kampaň i prezidentské debaty a zvláštní pozornost věnovali způsobu komentování voleb ze strany liberálních slovenských médií. Při pohledu zpoza hranic totiž nepůsobí bizarně ani tak kampaň či samotné výsledky voleb, ale neschopnost pochopit a komentovat motivace voličů jinak, než že nenávidí demokracii, jsou nevolníci nebo neumějí jíst příborem. Diskutující se také věnovali dopadům na českou politiku, tedy otázce, zda řádění vlády Roberta Fica pomůže v Česku spíše Andreji Babišovi, nebo vládním stranám, které získají nového strašáka na voliče.

    Podpořte vznik dalších dílů a chod redakce Alarmu!
    https://www.darujme.cz/podporuji-mostecko-alarm

  • Americký Nejvyšší soud před dvěma lety zvrátil půlstoletí starý kompromisní precedent, který garantoval minimální právo na interrupci přibližně do poloviny těhotenství – neboli Roe vs. Wade. Od půlky roku 2022 si ale jednotlivé státy mohou prosadit jakkoliv přísné interrupční regulace jaké jejich zákonodárci chtějí a téměř polovina států federace od té doby interrupční zákony výrazně zpřísnila. Některým konzervativcům to ovšem nestačí a chtěli by prosadit celofederální omezení.

    Rozhodnutí o zrušení práva na interrupci by nepadlo bez tří konzervativních soudců, které nominoval právě Donald Trump. Exprezident má ale k tomuto svému zářezu velmi nejasný vztah. Na jednu stranu se chlubí, že nové interrupční pořádky by bez něj nenastaly. Na stranu druhou si podle všeho uvědomuje, jak nepopulární jsou mezi Američany některé z drsných zákazů, které Trumpovi spolustraníci navrhují. O tom, jak se z této šlamastiky snaží Trump vymanévrovat, je dnešní díl Rednecku.

  • Minulý rok 7. října šokoval svět brutální útok hnutí Hamás z Gazy na Izrael, včetně vražd civilistů. Odpověď Izraele byla od počátku mimořádně tvrdá a nebrala příliš humanitárních ohledů. Situace v Gaze se od té doby dále zhoršuje a počty obětí izraelské invaze jdou do desítek tisíc včetně dětí. V Kolapsu o situaci mluvila Čechopalestinka a odbornice na Blízký východ Lamis Khalilová Bartůšková, která nedávno podepsala petici vyzývající českou vládu k přehodnocení jednostranného proizraelského postoje a k zasazování se o příměří, propuštění rukojmích a ukončení krveprolití.

    ► Líbil se vám tento díl Kolapsu? Podpořte jeho vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Kolaps
    ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]

    ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
    ► sound mix Ondřej Bělíček
    ► znělka Jonáš Kucharský

  • Nový díl podcastu Moshpit s Klárou Bělíčkovou a Hugem Wiesnerem zabrousí do tématu humoru. Jaký humor jsme ochotni akceptovat a jaký nás spíše zraňuje? Měl by mít humor hranice, a pokud ano, kde leží? Je v pořádku si s kámoši posílat fatfobní, rasistické nebo homofobní reels, když je vidíme jenom my, anebo bychom se vůči tomu měli striktně vymezit? Odpovědi jsme hledali s Adamem Královičem, Annou Kovaříkovou a Matějem Damianem.

    Podcast Moshpit vzniká jen díky podpoře našeho čtenářstva. Podpořte jeho vznik v naší crowdfundingové kampani:
    https://www.darujme.cz/projekt/1205779