Episoder

  • Czy wiecie jak i gdzie szukać wiarygodnych informacji o lekach psychoaktywnych? O "psychotropach" mówi się od dekad. Najczęściej w narracji emocjonalnej i pełnej mitologicznych zniekształceń. O lekach psychotropowych nieco lepiej, ale i też nie zawsze. O co chodzi z tymi "psychotropami"? Jakie znaczenie ma tzw. bariera krew-mózg dla psychotropii? Czym różnią się "psychotropy" od substancji psychoaktywnych (takich jak np. alkohol)? I dlaczego warto szukać wiarygodnych i sprawdzonych informacji, by nie poddać się spopularyzowanym treściom bezkarnie dezinformujących czytelników i słuchaczy. No i najważniejsze - czy jest się czego bać?

    To wszystko w najnowszym odcinku Andrzej Silczuk Podcast opublikowanym w czasie, gdy na świecie miliony osób przyjmują leki z tej grupy, a jeszcze więcej, mimo wskazań obawia się, że zrobią im krzywdę, i tym samym ryzykuje zdrowie a czasem i życie.

    Serdeczne ucałowania i podziękowania dla Patronek i Patronów! Pomagacie mi tworzyć!

  • Pośród obranych Celów Zrównoważonego Rozwoju na najbliższe lata wskazano konieczność zredukowania braku aktywności ruchowej o 15%, pośród sposobów na to - wskazuje się między innymi jogę. Wokół jogi nawarstwione są liczne przekonania i zniekształcenia. Do dzisiejszego odcinka zaprosiłem dwoje nauczycieli jogi, a właściwie nauczycieli nauczycieli, którzy udzielili mi obszernych odpowiedzi na pytania. Czy joga może być zdrową metodą wspomagającą proces zdrowienia? Czy jest profilaktyką chorób? Jakie ma związki ze zdrowiem psychicznym, oraz czy może nieść ze sobą jakiekolwiek zagrożenia? Oraz najważniejsze! Jak można zostać joginem? Posłuchajcie i wybaczcie jakość dźwięku… zgrałem ze źródła bezpieczeństwa, bo omyłkowo odłączyłem jedną fazę podczas nagrywania głównego źródła.

    Słowniczek od SMU Yoga:

    Asana - sanskryckie słowo oznaczające pozycję stabilną i wygodną, pozycje w jodze

    Joga/Yoga - Joga to starożytna praktyka fizyczna, mentalna i duchowa, wywodząca się z Indii, która łączy ćwiczenia fizyczne (asany), techniki oddechowe (pranajama) i medytację w celu poprawy zdrowia, elastyczności, równowagi oraz wewnętrznego spokoju i harmonii.

    Jogin - ten, który osiągnął stan Jogi (jedności)

    Mistrz Patańdźali - był starożytnym indyjskim mędrcem i filozofem, uważanym za autora "Jogasutr" – fundamentalnego tekstu systematyzującego filozofię i praktykę jogi. Jego prace miały ogromny wpływ na rozwój jogi, oferując ramy dla praktyk medytacyjnych, etycznych i fizycznych.

    Pranayama - praktyki poszerzające i ukierunkowujące energię życiową (pranę)

    Sadhaka - Uczeń podążający ścieżką sadhany, czyli praktyki i dyscypliny

    Samadhi - to stan głębokiej medytacji i jedności, w którym umysł staje się całkowicie spokojny i osiąga pełną harmonię z wszechświatem. Jest to najwyższy stopień w ośmiostopniowej ścieżce jogi, opisanej przez Patańdźalego, prowadzący do duchowego oświecenia i samorealizacji.

    SMU Yoga - studio Zosi i Kacpra w Gdyni

    Yamy i Niyamy w "Jogasutrach" Patańdźalego to zasady etyczne i moralne, które stanowią podstawę duchowego i osobistego rozwoju w praktyce jogi.

    Tytuły książek poleconych przez Zosię i Kacpra:

    Zosia: Paulo Coelho "Alchemik"

    Kacper: "Księga Dharmy" i "Joga a ciemna noc duszy" Simon Haas

    Gdzie znaleźć Zosię i Kacpra?

    Na social mediach SMU Yoga (IG, Facebook, YouTube,), PortalYogi.pl

  • Manglende episoder?

    Klik her for at forny feed.

  • Jakie są źródła, jakie koszty a jakie mogą być korzyści z odczuwania lęku? Co może uruchomić autora do napisania książki? Jak robi się takie reportaże? Czy własne doświadczenia pomagają, czy utrudniają eksplorowanie tematu i dlaczego warto czytać książki, w których możemy się poprzyglądać sobie samym. Moim Gościem jest Arkadiusz Lorenc, dziennikarz i reportażysta, autor "Lękowi" Prószyński i S-ka (Wydawnictwo Prószyński Media). Posłuchajcie...

  • W spolaryzowanym świecie czarno-białych opinii terapia konopna stała się tylko kolejnym obszarów przepychanek na temat tego, kto ma rację. Strony nie chcą się słuchać, przyjmując w miejsce dialogu postawę represywnej tolerancji, założenia, że to “my”, nie “oni” mamy rację. W końcu podczas przepychanek dopuszczono się unieważnienia człowieka - pacjenta. Człowiek - pacjent to postać szukająca pomocy i sięgająca po wszelkie możliwe środki, by uzyskać ulgę w cierpieniu. Ale człowiek - pacjent to również osoba, która na skutek działania substancji poniosła szkodę.

    Profile terpenowe, stosunek THC do CBD, dodatki kannabinomimetyków (syntetycznych uszlachetniaczy) stały się pociskami w argumentacji przekrzykiwania się o to kto ma rację. Tymczasem na rynku pojawiają się na tle tego ambarasu, jak z trampoliny kolejne okazje do tego, by uszczknąć kawałek finansowego tortu. Apteki bezprecedensowo proszą o to, by zapytać ich farmaceutów o medyczną marihuanę oklejając drzwi wejściowe takimi zaproszeniami. Pojawiły się firmy oferujące kursy za kilka tysięcy złotych, których zwieńczeniem może być uzyskanie tytułu: terapeuty konopnego (kod zawodu: 323090 - czyli “pozostali praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii”). Na rynku, obok piw konopnych i alkoholi wysokoprocentowych, napojów typu mate z dodatkiem konopi, wraz z popularnością teorii terpenowych dostępna jest już woda z dodatkiem terpenów, a rynek recept na medyczną postać środka rekreacyjnego rośnie w tempie lawinowym. W pierwszym kwartale bieżącego roku wydano blisko połowę wartości zeszłorocznej.

    W nagraniu 20. odcinka mojego podcastu (ale ten czas leci!) postarałem się połączyć sznurki miniserii. W tym odcinku dowiecie się, dlaczego wybrałbym legalizację nad dekryminalizacją i co najważniejsze - dlaczego.

    Zapraszam Was do komentowania, dużej aktywności w moich kanałach tutaj, na Spotify oraz You Tube. Buldożer algorytmu bardzo zawęził mój zasięg, ale można to obejść poprzez liczne udostępnienia, komentarze, serduszkowania, obserwacje kanałów.

    Dziękuję również Wam, Patronkom i Patronom za serce i cierpliwość i za zaufanie. Dzięki Wam mogę tworzyć w swoim niezależnym zarówno lokalowo jak i finansowo studiu.

    Wkrótce kolejne odcinki!

  • Dane Centrum e-Zdrowia donoszą o ponad stu tysiącach użytkowników. W przeliczeniu na jednego zarejestrowanego pacjenta korzystającego z preparatów medycznej m. (tej na receptę) średnio jedna osoba otrzymuje recepty na około 40 gramów rocznie. Producenci mówią o około 300 tysiącach użytkowników. Przemysł konopny stanowi dzisiaj istotny udział rynku w biznesie. Nie ominęło to rynku świadczeń medycznych. O tym jak wygląda ten proces i gdzie wytyczona jest granica pomiędzy zdrowiem, leczeniem a bezpieczeństwem pacjenta - w najnowszym odcinku Andrzej Silczuk Podcast.

    Odpowiadając na tytułowe pytanie: zdecydowanie zbyt łatwo.

  • Przedmiot kontrowersji i pełnych emocji debat.

    Marihuana, przez jednych widziana jest jako narkotyk, inni widzą w niej niewinną używkę, dla części to środek leczniczy, dla niektórych nawet graniczący skutecznością i zastosowaniem z panaceum. Od lat w bałaganie definicji jedni walczą o jej legalizację, inni mówią o legalizacji myśląc o dekryminalizacji (depenalizacji), a profilaktycy uzależnień zaniepokojeni alarmują. Głosy nikną w obliczu nadziei na nowe, skuteczne i bezpieczne leki. Tymczasem globalnie rośnie liczba osób, które ją używają. Podobnie w Polsce, w ostatnich miesiącach istotnie przyspieszył wzrost rynku medycznej marihuany. Zapraszam Was do wysłuchania i obejrzenia pierwszego z trzech odcinków w mini serii poświęconej kannabinolom. W tym odcinku poruszam również koncepcję promotora używania substancji (Gateway drug) oraz to jaka substancja w Polsce jest największym promotorem.

  • Małe, acz potężne urządzenia. Czy to już totalnie zdigitalizowana codzienność, czy jeszcze styl życia? Jak się czujecie, gdy tracicie zasięg transferu danych internetowych? A czy Wy usłyszeliście kiedykolwiek, że zbyt dużo czasu spędzacie z telefonem w dłoni? Jak rozpoznać i rzetelnie ocenić skalę tego problemu u siebie? Czy wobec małych, codziennych czynności, możemy zrobić coś więcej dla siebie? Zapraszam Was do obejrzenia/wysłuchania odcinka i gorącej dyskusji w komentarzach.Najważniejsze - Jak sobie radzicie i jakimi metodami próbujecie ograniczać swój czas z tym urządzeniem?Moja odpowiedź znajdzie się w pierwszym komentarzu.***Odcinek powstał dzięki wsparciu Patronek i Patronów, z całego serca Wam dziękuję!

  • Jak się mają sport, a zdrowe odżywianie się, przyjemność z jedzenia oraz kult ciała? Dowiecie się z kolejnej rozmowy z Malwiną Dmowską, założycielką Mind Your Body, z którą wspólnie wyprodukowaliśmy dla Was ten materiał.#sport

    #jedzenie #odżywianie #sylwetka #ciało #ruch #psychologia

  • Od lat regularnie zadajemy podobne pytania.
    Czy leki przeciwdepresyjne uzależniają?
    Czy naprawdę są kluczem do równowagi emocjonalnej, czy może prowadzą do smutnych konsekwencji?
    Co robić, żeby przyjmować je bezpiecznie?

    A czy Wy, jesteście gotowi odpowiedzieć na takie pytania?
    Zapraszam Was do dyskusji i wysłuchania (obejrzenia) odcinka na dość mocno kontrowersyjny i regularnie emocjonujący temat.

    ***
    Ps. Tak, wiem, że nagrywany z kalkulatora. Takimi dysponuję obecnie zasobami. Z czasem zrobię upgrade. Chcesz pomóc? Wejdź na mój profil w Patronite :) dzięki!

  • Czego można się spodziewać, jakich zmian w życiu i w samych sobie, gdy stajemy się osobą nurkującą? Jakie są korzyści z "zejścia" pod lustro wody? Czy i jaka drzemie w nurkowaniu moc terapeutyczna, oraz z czego wynika?

    W tym odcinku poznacie instruktorkę nurkowania SDI i trenerkę witalną Aldonę Dreger z WeWellDiving, która podzieli się swoją historią i drogą jaką przebyła z chaosu do głębi spokoju i równowagi.

    Aha! Bardzo możliwe, że zarazi Was swoją pasją, hobby, zawodem i stylem życia. Posłuchajcie...

    Adres strony szkoły: https://www.wewelldiving.pl/

  • Dane sprzed kilku lat wskazywały, że wówczas w Polsce z problemami psychicznymi mogło  borykać się nawet 6 mln osób. Z pomocy psychologów korzystało jedynie 1,6 mln. Wartości te niewątpliwie zwiększyły się w ostatnich latach. Dlaczego warto walczyć ze stereotypami, czemu leczenie słowem pomaga, co zrobić z trupem w szafie oraz kim są psychoterapeuci i czego można spodziewać się po zakończeniu psychoterapii?
    Krótko o psychoterapii. 
    Odcinek powstał dzięki środkom pozyskanym od Patronek i Patronów. Serdecznie dziękuję za okazane wsparcie!

  • Czy łatwo jest włączyć tryb wojownika? Jakich sztuczek potrzeba, by utrzymać się w zobowiązaniu do leczenia, gdy efekty czasem nie zadowalają, a czasem rozczarowują. Odcinek nierozrywkowy, pragmatyczny i dla wszystkich tych, którzy dźwigają codzienność w chorobie.

  • Dane dotyczące rozpowszechnienia depresji i dystymii mogą się różnić w zależności od źródła i metodologii badań, w tym systemów diagnostycznych, którymi posługiwano się podczas stawiania rozpoznań. O tym czym są, jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać pomocy dowiecie się z tego odcinka.

    ***

    W razie potrzeby pilnej pomocy dla Ciebie lub Osoby w Twoim otoczeniu, gdy zagrożone jest życie skorzystaj z numeru 112 lub zgłoś się do Izby Przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego lub na SOR. W każdym województwie funkcjonują Ośrodki Interwencji Kryzysowej. Jest ich ponad 170, tak uzyskasz wsparcie w niemal każdym, innym rodzaju kryzysu.

    #bluemonday

  • Dzisiaj mam dla Was nowy odcinek podcastu, w nim wywiad z Malwiną Dmowską, założycielką klubu Mind Your Body w Warszawie, wieloletnią trenerką osobistą, psycholożką psychoterapeutką i specjalistką w swojej dziedzinie, której łączone doświadczenie tworzy unikalny zestaw umiejętności (skill-set). Czy istnieje idealny i bezpieczny wzorzec sylwetki? Dzisiaj nie mamy wątpliwości, że nie można rozwijać ciała, bez dbania o umysł, tylko dlaczego tak łatwo jest o tym zapomnieć i dać się ponieść pogoni za niedoścignionym? Jesteśmy skłonni dzisiaj zainwestować w “cudowne” (bo mają uczynić cuda, najlepiej za nas) programy kształtowania sylwetki i systemy suplementacji wszystkiego wszystkim, w tym czasie wydając krocie na regulatory dopaminowe, chcąc szukać kompromisu między pseudo-zdrowym, a niezdrowym trybem życia. Czy Trener(ka) Personalna/y obok fizjoterapeuty, psychoterapeuty to współczesna nadzieja, czy pułapka? Kim jest Osoba Trenująca Personalnie? Kim być nie może, i dlaczego tak ważne jest, żeby się nie pomylić w dobrym wyborze. Partnerem odcinka jest Mind Your Body, zespół ekspertów stworzony z profesjonalnych trenerów personalnych, którzy swoją pasją i zaangażowaniem skutecznie zmotywują Cię do osiągnięcia wymarzonego celu. Mówią, że "dla nich nie ma rzeczy niemożliwych".

    #sport #fitness #gym #training #trening #lifestyle #dieta #zdrowie #zawody #wygrana #kulturystyka #bodybuilding

  • Nowy Rok, nowy miesiąc, nowy tydzień, nowy poranek i nowy odcinek. Czy robiąc okresowe podsumowania, bilansujemy się opiekuńczo i z wyrozumiałością? Czy raczej wypłacamy sobie recenzję i pozostajemy z poczuciem impostorskiej dramy? Czy drogą do sukcesu są tylko duże osiągnięcia, które zawsze idą w parze z ryzykiem dużej porażki, lub przemęczenia uniemożliwiającego cieszenie się osiągnięciami? Czy japońskie Kaizen może mieć zastosowanie do podejmowanych wyzwań i stawianych sobie celów? Zapraszam Was do odsłuchania dzisiejszego odcinka. Najlepiej na spacerze, choćby przez kwadrans. Dobre rutyny w 2024 roku.

  • Czy Shinrin-yoku (polskie tłumaczenie "Kąpiel leśna") ma EBM? Ile kroków dziennie warto robić i dlaczego każda aktywność na świeżym powietrzu ma sens? Usłyszycie z dzisiejszego poświątecznego, ostatniego w tym roku odcinka.
    A jaki jest Twój ulubiony las?
    Koniecznie podzielcie się w komentarzach.
    Dziękuję za obserwacje kanału Spotify i udostępnianie moich treści.
    #las #outdoor #natura #spacery #kroki #ruch #przyroda #światło #słońce #relaks

  • W dzisiejszym odcinku poświęconym zdrowiu i śmiechowi, eksplorowane są korzyści śmiechu dla psychicznego i fizycznego dobrostanu. Rozważane są aspekty, jak śmiech wpływa na redukcję stresu, poprawę nastroju, redukcję bólu a nawet wzmacnianie odpowiedzi układu immunologicznego w odniesieniu do EBM. To podróż w świat pozytywnego myślenia, gdzie śmiech staje się kluczowym elementem utrzymania zdrowia i harmonii.

    A kiedy Wy ostatnio doświadczyliście uśmiechu skierowanego w Waszą stronę od przypadkowej osoby i jak się wtedy poczuliście?

    Proszę zaobserwuj i oceń mój kanał. To wsparcie, które pomaga moim treściom docierać do większego grona osób. Dziękuję

  • Stand-up - czyli "terapia" śmiechem. Z rozmowy stand-uperki z psychiatrą dowiecie się jak ważną rolę w społeczeństwie pełni humor, kto i co może być inspiracją do żartów, czy istnieje jakaś granica w komedii, z jakimi trudnościami mierzą się komicy, o czym prywatnie rozmawia psychiatra ze stand-uperką oraz kto powinien być zwolniony z płacenia podatków i dlaczego?Zaobserwuj mój kanał: @AndrzejSilczukPodcast Mój profil na Instagramie: https://www.instagram.com/andrzejsilczuk/Mój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/andrzejsilczuk/Odcinek powstał przy wsparciu ⁠@patronite⁠ zatem Partnerami tego odcinka są: Patronki i Patroni - dziękuję! ❤️ mój profil: https://patronite.pl/andrzejsilczuk?podglad-autora***Olka zaprasza na swój nowy 90 min program ''Skąpiec poznawczy" - tylko na żywo!BILETY : https://www.kupbilecik.pl/baza/2709/O...https://olkaszczesniak.pl/terminarz/Facebook : https://www.facebook.com/olkastandup Instagram: https://www.instagram.com/olka.szczesniak.standup/ #olkaszczesniak #standup #wszyscyjestesmyhipokrytami #standup2023 #smiech #tabu #komedia #lifestyle #andrzejsilczuk #andrzejsilczukpodcast

  • •• A gdyby tak w szkole dzieci uczono psychologii? ••

    Tym razem przygotowałem dla Was kolejny, pełny syntezy odcinek, w którym nie chcąc zaryzykować rozwodnienia tematu, zapraszam Was do przemyśleń, chcę sprowokować Was do dyskusji.

    Żyjemy w kraju, w którym już nie od kilku lat, ale od ponad dekady powtarza się o zapaści psychiatrii dziecięcej, gdzie kolejki do osób świadczących pomoc są tak duże, że dla niektórych dzieci i nastolatków robi się “za późno”.

    Czy zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie, jak mogłoby wyglądać Wasze życie, gdyby na jego wczesnym etapie, ktokolwiek odpowiedział Wam o emocjach, podpowiedział jak je rozpoznawać, nazywać, oswajać i jak sobie z nimi radzić, jak komunikować o swoich potrzebach i do kogo zwracać się z prośbą o pomoc?

    O tym co grozi psychologii i dlaczego psychologia potoczna, niegdyś zwana ludową stanowi dla niej największe zagrożenie, oraz jaką zmianę mogłoby wywołać objęcie edukacją psychologiczną najmłodszych posłuchajcie w najnowszym odcinku.

    Ostatnie pytanie: Czy po wysłuchaniu odcinka, w Was też uderzyło słowo “psychologia” po uszach? Czy w Was też budzi się niepokój, że to się nie uda, bo “ludzie (spoza tzw. bańki) nie przekonają się do psychologii”, bo słowo “psychologia” budzi lęk? - Bardzo dobrze. Dlatego właśnie chciałbym zaprosić Was by to zmienić, oswoić, oddemonizować społecznie, spopularyzować psychologię pozytywną edukując dzieci, które kiedyś będą dorosłymi, jak My teraz.

    Dziękuję za wszystkie recenzje, gwiazdki i zaobserwowanie kanałów 🥰 Spotify, Apple i YouTube. Każde z powyższych zwiększa zasięg podcastu i pomaga docierać moim treściom do szerszego grona słuchaczy.

    ***

    Cykl: psychopatologia dnia codziennego, psychoedukacja

    ***

    Odcinek powstał przy wsparciu @patronite zatem Partnerami tego odcinka są: Patronki i Patroni - dziękuję! ❤️

    #dzieci #młodzież #edukacja #profilaktyka #zdrowie #health #psychologia #andrzejsilczuk #andrzejsilczukpodcast

  • Odżywianie się, obok dbania o sen należą do filarów zdrowego trybu życia. W drodze na skróty po szybko i smacznie potykamy się o kilogramowe kłody wpadając w bezradność i rezygnację. Gdy diety i aktywność fizyczna zawodzą, a w głowie depresyjne cechy myślenia podpowiadają, że "nie da rady", "już tak musi być", "jestem swoim rozczarowaniem", moje spotkanie z Agnieszką Węgiel, psycholożką i psychodietetyczką może dać Ci kilka odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie od dawna. Dlaczego tyjemy? Dlaczego tyle jemy? I na końcu, gdzie szukać pomocy i czemu nie na skróty.

    Partner odcinka: FitForMe.