Episoder
-
Razem z Kają Gołuchowską, dziennikarką, twórczynią cyfrową, prowadzącą podcast „Rok dla ciała” i założycielką Nienawidzę Biegać Run Club, próbujemy odpowiedzieć na pytanie, które pozostaje w sferze myślenia życzeniowego: Czy wellness może dziś istnieć bez napędzania konsumpcjonizmu? I jak stał się nowym luksusem? Czy dbanie o dobrostan jest dziś możliwe tylko dla osób uprzywilejowanych? Wskazujemy, co źle robią kluby fitness, dlaczego naszą dobrą relację z ciałem określa nie tylko jak, ale czy w ogóle o nim myślimy i jakie dobre oraz złe wzorce w wellnessie promują media społecznościowe. Mam nadzieję, że po wysłuchaniu tego odcinka będziecie wiedzieć, jaka rzecz sprawia, że czujecie się wolni.
-
Taylor Swift to już nie imię i nazwisko, lecz zjawisko. – Biografia Taylor Swift świetnie nadaje się do studiowania zmian w czasach, w których żyjemy. Tego, jakie subtelne kulturowe przesunięcia mają miejsce i jak reinterpretuje się wizerunek kobiet, a w szczególności feminizm – mówi Karolina Sulej, reporterka, aktywistka, antropolożka i zadeklarowana swiftie, która na dwa tygodnie przed aż trzema koncertami piosenkarki w Warszawie wydała książkę „Era Taylor Swift”. Rozmawiamy o dziewczyńskim wizerunku w rozerotyzowanej branży, konsekwencji, ale też obsesyjnej samokontroli. Analizujemy, dlaczego dziś rozmawiamy o cielesności, a nie, jak w latach 90., o looku ikon popkultury. W końcu – jaki wpływ na politykę, kulturę i środowisko ma i będzie mieć w kolejnych latach „człowiek roku” magazynu „Time”.
-
Manglende episoder?
-
Kinderbal w McDonaldzie? Dziewczynki z pokolenia alfa nie marzą już o takim świętowaniu urodzin. Za to spotkanie z przyjaciółkami w drogerii i prezent w postaci torby kosmetyków jest coraz częściej na szczycie ich listy życzeń. Co dwunastolatki robią między półkami z luksusowymi kosmetykami, często dla dojrzałych kobiet?
Jak social media wykreowały modę, by mieć swoją „beauty routine” już od najmłodszych lat? Jak Drunk Elephant stał się nową Barbie? Oraz w jakim wieku tak naprawdę nasza skóra potrzebuje więcej niż tylko wody z mydłem? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć razem z Magdaleną Kaczanowicz (@racjapielgnacja) – chemiczką i technolożką kosmetyczną, a prywatnie mamą już zainteresowanych kosmetykami kilkuletnich córek.
-
W odcinku, który powstał we współpracy z marką Braun, cofamy się o 20 lat i zaglądamy do poczekalni pierwszych w Polsce gabinetów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, by z perspektywy przeszłości spróbować odgadnąć przyszłość dbania o urodę. Dzięki nowym technologiom część zabiegów, jak chociażby depilacja IPL, możliwa jest już przecież w domu, a lasery stosowane przez ekspertów nie „wypalają” już twarzy. – Komórki skóry, takie jak fibroblasty, zachowują ilość podziałów na około 160 lat życia, co oznacza, że tak długo posiadają zdolność do bycia stymulowanymi – mówi gościni, dermatolożka i ekspertka medycyny przeciwstarzeniowej dr n. med. Aleksandra Jagielska, która wierzy, że do 2044 roku nauczymy się żyć dłużej. Posłuchajcie o tym jak na przestrzeni dekad zmieniało się podejście kobiet do pielęgnacji oraz czy Skin i-expert inspiruje do posiadania osobistego „life consierge’a”.
-
Historie o Polkach i Polakach, którzy pracują dla wielkich domów, niezmiennie budzą zainteresowanie. W tym odcinku goszczę więc Aleksandrę Słowińską-Delmas, która w marce Mugler pełniła funkcję menedżerki ds. międzynarodowej komunikacji (obecnie pracuje jako International Communications Director L’Oréal) w ostatnich latach życia Thierry’ego Muglera. Posłuchajcie rozmowy o wizjonerze, który kreację zapachów pokochał bardziej, niż modę. Na przekór wszystkim perfumiarskim szkołom stworzył pierwszy w historii zapach gourmand, a potem wbrew biznesowej logice zamknął go w najdroższym w produkcji flakonie, który i tak nigdy nie był w stanie stać na półce.
-
Mówi się, że to on stworzył współczesną kobietę, po raz pierwszy w historii ścinając jej włosy na krótko. Jego nazwisko wymienia się obok Coco Chanel i Christiana Diora, ale mało kto o nim pamięta. Kochały go koronowane głowy i arystokratki z całego świata, ale nie rozumiało rodzime podwórko, powtarzając głównie historię o tym, że mistrz sypia w szklanej trumnie. W podróż do czasów Antoniego Cierplikowskiego, najwybitniejszej postaci w historii fryzjerstwa, który stworzył cięcie znane dzisiaj jako bob, wyruszam w towarzystwie Piotra Hulla, projektanta fryzur. Życie i zapomniane dziedzictwo Antoine’a de Paris to punkt wyjścia do rozmowy, m.in. o tym, kim jest współczesny fryzjer – rzemieślnikiem, artystą, terapeutą? – oraz dlaczego tak ważne jest, by rozróżnić pracę stylisty od projektanta fryzur.
-
Jeśli waszym guilty pleasure jest program „Miłość jest ślepa” na Netflixie, możecie pamiętać jedną scenę łóżkową, choć nie wydarzyło się w niej nic poza make-up shamingiem, którego doświadczyła jedna z bohaterek. Dlaczego o tym zjawisku zrobiło się nagle głośno? Jak dziś, w erze body neutrality, wypada traktować makijaż? Kiedy jego komplementowanie będzie dużym faux pas? Dlaczego praca kosmetologa nie jest kompletna bez wsparcia psychologicznego? I co skóra mówi o naszym stanie wewnętrznym? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka psychokosmetologii Katarzyna Nowacka, która jest gościnią tego odcinka.
-
„Twarz” medycyny estetycznej w polskich mediach. O sukcesach w tej dziedzinie mówi równie chętnie i szczerze, co o powikłaniach, błędach w sztuce, czy zaniechaniach. Dermatolog, założyciel Kliniki Ambroziak i marki kosmetycznej Dr Ambroziak Laboratorium, lekarz z powołania, showmen z zamiłowania – dr n. med. Marcin Ambroziak, analizuje w tym odcinku ostatnie trzy dekady w kontekście postępu medycyny estetycznej, jak i starań Polaków o poprawę wyglądu oraz jakości życia za pomocą skalpela, lasera, igły, a czasami… owerloka.
-
Historie Heleny Rubinstein, Estée Lauder, Mary Kay Ash, które z własnych nazwisk uczyniły jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek urodowych na świecie, są punktem wyjścia do rozmowy o tym, ile kosztuje bycie self-made woman. Czy aby na pewno jesteśmy dziś w innym miejscu, niż kobiety w latach 60. XX wieku? Jaki jest koszt bycia twarzą własnej marki oraz dlaczego wyretuszowani z historii mężczyźni powinni zajmować należne im – ale nie lepsze, ani gorsze – miejsce? Na pytania odpowiada Marta Lech-Maciejewska, twórczyni marek Superstyler i Spadiora.
-
Wychodzimy od łazienki, której jeszcze dwa lata temu w swoim domu nie miało 2,3 milionów Polaków (dane GUS z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021), a w zasadzie wychodzimy z łazienki ze środkami higienicznymi w ręku, by przyjrzeć się bliżej ich składom i porozmawiać o ubóstwie menstruacyjnym w zupełnie nowym kontekście. To pretekst do spotkania z Kają Rybicką-Gut, współzałożycielką marki Your Kaya, którą pytam o tabu związane z menstruacją i zrównoważony rozwój w urodowym biznesie.
-
Czas pogrzebać określenie „beauty boy”, bo makijaż nie powinien mieć płci – mówi mój gość, który podkreśla, że osoby, dla których męski makijaż to nowość, musiały ewidentnie nie uważać na lekcjach historii. Stanisław „Stysio” Wołosz, makijażysta, muzyk, tekściarz, gamer i influencer, przyznaje, że dziś makijaż kojarzy mu się już tylko z pracą, dawniej – z odwagą. Gdy pytam, ile kosztowało go bycie malującym się nastolatkiem, odpowiada: „Wszystko”. Posłuchajcie historii o tym, jak syn uczy mamę sztuki makijażu, dowiedzcie się, dlaczego marki makijażowe nie powinny adresować kosmetyków do kobiet, czym jest syndrom Tylor Swift i dlaczego mówienie w irytujący sposób w mediach społecznościowych się klika. Zapraszam na wykwintny roast z gościem, którego – jak sam podkreśla – albo się kocha albo nienawidzi.
-
Trzeci sezon podcastu otwiera odcinek specjalny, który determinuje czas jego premiery – październik, miesiąc walki z rakiem piersi i szyjki macicy. Moimi gośćmi są Marzena Gwadera, psychoonkolożka z dwudziestoletnim doświadczeniem, która od ośmiu lat otacza opieką psychologiczną dorosłych pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, oraz Marek Kopyść, założyciel Fundacji Cancer Fighters, „Wojownik”, który wygrał z ziarnicą złośliwą IV stopnia. Posłuchajcie historii o złości, strachu, samotności, ale też ogromnej sile i zwycięstwie. Dowiedzcie się, jak rozmawiać z bliskimi i znajomymi, by dać im w podobnej sytuacji wsparcie, gdzie szukać pomocy oraz jak w tak skrajnym doświadczeniu, jakim jest choroba onkologiczna, ocalić rodzinę.
Wesprzyj: Cancerfighters.pl
-
Fantazję o tym, by „rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady” w 2023 roku odczytujemy dosłownie: jako marzenie o znalezieniu się w miejscu bez zasięgu i internetu. Czy bycie całkowicie offline, gdy większość naszych życiowych potrzeb (w tym tworzenie związków na całe życie) realizujemy z poziomu aplikacji w telefonie, stało się nowym luksusem? Czy ekran smartfona to krzywe zwierciadło, które sprawia, że przez większość czasu czujemy się źle? O tym jak zachować higienę cyfrową, nie dać się obsesji digitalowego piękna, o której pisała w swojej książce dr Renee Engeln, odzyskać czas dla siebie i w ramach self care’u zrobić detoks od czerwonych powiadomień, rozmawiam z modelką, aktywistką i autorką podcastu „Call to action!”, Zuzanną Krzątałą.
-
Pomysł na rozmowę o smell datingu, czyli dobieraniu osoby partnerskiej na podstawie jej naturalnego zapachu (w tym celu powstał już specjalny program – usłyszycie o nim w odcinku) narodził się dwa lata temu, gdy koleżanka zapytała mnie czy wąchałam pachę swojego partnera. Najwyraźniej musiałam to przetrawić, a gdy już się to wydarzyło nie pozostało mi nic innego, jak zaprosić jedynego senseliera w Polsce, o niesamowitych oratorskich zdolnościach – Martę Siembab, która jest gościnią, a w zasadzie główną mówczynią tego odcinka. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak nie nabierać się na „feromony w perfumach”, jak pachniałby seks na kinowym ekranie, gdybyśmy mogli go poczuć, oraz czy samochodowa choinka zapachowa może wywołać orgazm, zapraszam do słuchania.
-
Nie wiem, czy istnieje „nadcast” skoro mamy podcast, ale gdyby tak było, reprezentowałby go „Pazcast” Olgi Urbowicz – założycielki i naczelnej tipsiary (jak sama o sobie mówi) Nailed It Warsaw, która jest gościnią tego odcinka. Razem zastanawiamy się czy łatwo jest obalić stereotypy związane z pracą w salonie manicure, a stylistom paznokci oddać należyty artystom szacunek. Zapraszam wszystkich, którzy nie wierzą, że chodzenie „na paznokcie” może być czymś więcej niż czasem spędzonym na rozmowach o Tinderze i zakupach i mieć aktywistyczny wymiar.
-
Dziś odmieniamy wstyd przez wszystkie przypadki. Zastanawiamy się, dlaczego jesteśmy zawstydzani przez rodziców, kościół, partnerów, a nawet… innych ludzi w tramwaju. Punktem wyjścia jest najnowsza książka dziennikarki i ekspertki od intymności Magdaleny Kuszewskiej – „Gładko”. Autorka, z wrodzoną sobie wrażliwością i reporterską rzetelnością, przemierza polskie gabinety medycyny estetycznej i rozmawia z ekspertami oraz osobami, które decydują się na zabiegi poprawiające wygląd narządów płciowych. Choć myślimy, że ich motywacją jest pogoń za młodością, częściej to chęć poprawy komfortu życia i normalnego, godnego i bezbolesnego funkcjonowania.
-
Gdyby opalanie było sportem, stałoby się naszą dyscypliną narodową. Może dlatego, że w Polsce „nie ma słońca nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące”, jak śpiewał w „Czterech pokojach” Kazik Staszewski? W pierwszym odcinku drugiego sezonu, razem z niezwykle charyzmatycznym dermatologiem dr. Bartoszem Pawlikowskim, omawiamy promieniowanie od UVA do UVC, sprawdzamy jak się przed nim chronić od stóp po czubki uszu (i inne miejsca, które zwykle pomijamy, gdy sięgamy po kosmetyki z fotoprotekcją) i z jakimi konsekwencjami musimy się ewentualnie liczyć jeśli postanowimy tego nie robić. Roastujemy jedynie swoje przewinienia z młodości: własnoręcznie sporządzoną miksturę do opalania z jodyny i wagary w solarium.
-
Temat ostatniego odcinka pierwszego sezonu należy traktować z przymrużeniem oka, tak jak robimy to z moją gościnią – dziennikarką urodową Marią Kowalczyk, w sieci znaną jako @Nostressbeauty. Tym razem logujemy się na TikToka i badamy fenomen platformy jako inkubatora urodowych trendów. Podążamy za wiralami, sprawdzonymi tipami i tymi, które niekoniecznie warto testować na własnej skórze (okazuje się, że zrobiłyśmy to już za was, jeszcze przed powstaniem platformy). Tym razem zapewniamy naprawdę sporą dawkę śmiechu, więc zapraszamy do słuchania wszystkich z dystansem i milenialskim poczuciem humoru.
-
Spotkanie najwyższego urodowego szczebla. W głośnikach usłyszycie dziś samo ministerstwo, a dokładnie Ministerstwo Dobrego Mydła w osobach swoich dwóch założycielek Ani Bieluń i Urszuli Ośmiałowskiej (ex Bieluń). Siostry opowiedzą o kulisach tworzenia etycznej marki beauty od podstaw i wytłumaczą, dlaczego pytanie o to czy kosmetyki naturalne są lepsze, ma ten sam tok myślenia, co pytanie o to, czy dzieci generalnie są grzeczne. Zgodnie z ideą transparentności i bez mydlenia oczu wyznają, że plastik nie zawsze jest najgorszy (a czasem nawet lepszy od szkła) oraz zdradzą co kryje się za ceną kosmetyku. I jak na własnym biznesie nie wyjść jak Zabłocki na mydle.
-
Temat, który dotyczy co najmniej połowy społeczeństwa, z którego 70 proc. doświadcza lub doświadczy go w zauważalny, uciążliwy lub trudny sposób. O menopauzie, która dziś nie powinna być już żadną „pauzą” w życiu kobiet, a czasem zbierania owoców (trzymając się nomenklatury przekwitania), rozmawiam z Anną Augustyn-Protas (@wo_meno_power), dziennikarką i redaktorką oraz dr. n. med. Tadeuszem Oleszczukiem (@drtadeusz_oleszczuk), specjalistą ginekologiem-położnikiem. Autorzy najnowszej wspólnej publikacji „O menopauzie. Czego nie powie ci ginekolog”, odpowiadają na najczęstsze pytania, które zadajemy doktorowi Google, bez tabu mówią o wszystkich fizjologicznych procesach, wychodząc poza popkulturowo utarte „uderzenia gorąca” i zdradzają, dlaczego wśród owiec, które oglądają telewizję, lepiej być tą jedną, która czyta książkę. Zapraszam do wysłuchania odcinka całe kobiece pokolenia!
- Vis mere